Jump to content

Presezon 2024

ioio_viola
 Share

Recommended Posts

Acum 32 minute, wtf? a spus:

Era un tip care facea live streaming pe youtube timpilor pe tur si cat m-am uitat eu nu am vazut timpi cu rosu la MM

ultimu' :) 

ultimu om, ultimu timp :D 

• Replies 1.9k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Acum 14 ore, PzKpfW a spus:

Motiv pentru care pariul în cauză este strict la noroc.

Au fost bătuți pe circuit de Honda și Aprilia anul trecut. Iar KTM le-a dat emoții de câteva ori. Au cea mai bună motocicletă, dar diferențele sunt mici.

La fel, nu trebuie subestimat efectul concesiilor pentru Honda și Yamaha.

Nu cred.E vorba de probabilitati - "riscul" ca o victorie Yamaha sa se intample e extrem de mic.

Tin pariul colegului cu ochii inchisi :P

Unde naiba au fost batuti de Honda?? i don't remember.Nu mi se par mici diferentele.Aprilia a stralucit de vreo 2 ori nu?Silverstone si inca unul pe circuite ff propice,Ducati a stralucit peste tot.Aprilia nici nu are piloti.

La KTM,Binder facea overriding masiv si asta s-a vazut in "marchezismele" facute de el de-a lungul anului.KTM mai are de lucru pana sa se dueleze 4real cu Ducati.

La cum lucreaza cei 2 japonezi - Honda va uza din plin de ele insa nu va ajunge la nici o concluzie - rezultat,iar Yamaha....daca nu bagi bani nu te ajuta cu nimic faptul ca ti se da ocazia sa bagi si mai multi bani,deci pe ei chiar nu ii ajuta deloc.

Acum 3 ore, tourist1 a spus:

Din teste pare ca MB72 simte GP23 la fel cum l-a simtit si EB23. Adica nu prea bine.

Ce te-a facut sa ajungi la concluzia asta?Locul fruntas din teste sau?

Acum 1 minut, Method a spus:

Ce te-a facut sa ajungi la concluzia asta?Locul fruntas din teste sau?

EB23 s-a dat saptamana trecuta cu GP24, nu cu GP23.

Anul trecut pe vremea asta nu era prea multumit de GP23.

Nu intelegi intrebarea,eu stiu pe ce s-a dat Bestia si anul trecut si anul asta,altceva te-am intrebat : ce te-a facut sa ajungi la concluzia ca Alex Marquez nu se simte bine pe GP23?

Eu am inteles ce ai zis tu - ca AM nu se simte bine pe GP23 la fel cum a patit Bestia cand a testat GP23.Ce te face sa spui asta?Aia nu inteleg.

Edited by Method

4 hours ago, damager said:

Tot nu am dat berea acu' ceva vreme... deci o naveta de bere ☺️

Deal! Ce bere preferi? Eu, dacă câștig, prefer coniac, rom sau vin roșu sec la valoarea lăzii de bere.

Ca și @Method, m-aș bucura să pierd. Dar mă tem că nici măcar Quartararo nu va reuși să facă bici din rahatul pe care-l călărește. Cât despre Rins, la CoTA (unde ar avea ceva șanse) dacă nu câștigă un Ducati de uzină sau KTM va fi mâncat de Marquez.

48 minutes ago, Method said:

ce te-a facut sa ajungi la concluzia ca Alex Marquez nu se simte bine pe GP23?

A declarat chiar el, că era mai confortabil pe GP22 anul trecut pe vremea asta.

53 minutes ago, Method said:

Unde naiba au fost batuti de Honda?? i don't remember.

image.thumb.png.e4a6ee157958865e29b2e02b600065fd.png

Bine,bine dar rezultatul?Cate GP23 sunt? 2 Gresini 2 VR46 nu? E cel mai rapid dintre toti si are timp la 2 sutimi de al 2lea pilot factory?Daca nici asta nu e rezultat bun...daca nici la rezultate nu ne mai uitam si ne luam numai dupa feelinguri...

Aaa,au fost batuti de Honda o laie.Au fost batuti de Rins.Honda nu avea nici un amestec acolo :P

17 minutes ago, Method said:

Aaa,au fost batuti de Honda o laie.Au fost batuti de Rins.Honda nu avea nici un amestec acolo :P

Faptul că Rins a putut face diferența și a câștigat o cursă pe "cea mai slabă motocicletă de pe grilă" (conform clasamentului) arată cel puțin faptul că diferențele sunt foarte mici și că un pilot poate să câștige o cursă fără a avea cel mai bun material.

Neah.Aia a fost exceptia care confirma regula.Rins s-a bucurat acolo de foarte multe circumstante favorabile.

Uita-te la Marquez la Sachsen....stie Marquez cu mingea?STIE.Era the King of Sachsen?ERA - 11 straight wins parca nu?

Insa cu toti baietii in teren care ii suflau in ceafa a putut Marquez (cu tot skillul si afinitatea lui pt acest circuit) sa le tina piept?El a incercat...dar s-a rupt in 2.

Deci nu,nu sunt diferente mici intre motorete,daca era asa MM si Q s-ar fi batut pt campionat de pe Honda respectiv Yamaha.

Motoreta inclina balanta.

Un pilot bun poate aduce acei 5% dar atat.Ori intre Honda si Ducati e mult mai mult decat atat.

Insasi mutarea in pripa a lui Marquez pe orice Ducati disponibil chiar si vechi chiar si la o echipa obscura de client iti contrazic teoria.

Acum 2 ore, Method a spus:

Nu intelegi intrebarea,eu stiu pe ce s-a dat Bestia si anul trecut si anul asta,altceva te-am intrebat : ce te-a facut sa ajungi la concluzia ca Alex Marquez nu se simte bine pe GP23?

Eu am inteles ce ai zis tu - ca AM nu se simte bine pe GP23 la fel cum a patit Bestia cand a testat GP23.Ce te face sa spui asta?Aia nu inteleg.

Recitește, omu zicea de MB72 ca se simte pe gp23 cum s-a simțit EB23 anul trecut pe gp23 🙂

Ce ma dispera cand lumea ii zice "bestia" lui bastianini..  ce pana mea legatura au una cu alta? :D 

Ce, Bastianini inseamna "bestie"??? Sunt doar doua cuvinte care suna oarecum similar.. 

E ca si cum i-ati spune lui Marquez, .. "marchizul"  :lol:

..

de ce nu-i spuneti lui Bagnaia...   baga-mi-as..  sau lui Jorge Mos Martin.. si lui Marini, .. marinarul, plm, tot felul de asocieri de astea stupide.. 

Acum 34 minute, B.B. a spus:

Ce ma dispera cand lumea ii zice "bestia" lui bastianini..  ce pana mea legatura au una cu alta?

Vezi să nu crape ceva în tine, Doamne ferește!

Screenshot_20240212_181750_Google.thumb.jpg.0a950f0e1f7dbd7e0200ef2aa7b24bd4.jpg

Dacă așa scrie pe coorul lui... :what:

Edited by ENEOS

Acum 2 ore, danypop a spus:

Recitește, omu zicea de MB72 ca se simte pe gp23 cum s-a simțit EB23 anul trecut pe gp23 🙂

Da mai dar Bestia anul trecut ce timp avea?

AM zboară - asta zic eu.

Nu poți sa zici "meh,nu ma simt bine pe acest motor" și tu sa fii ca timp la nivelul echipei de uzină.

Dacă era pe 20 înțelegeam ca nu se simte bine,dar asa?

La ce ne uităm,la impresii sau la rezultate?

Ok ok înțeleg ideea pe care au enunțat.o mulți dintre cei care au mers pe ambele motorete : GP22 e user friendly,GP23 not so much.Dar e rapid.So...

Ok, omu zicea ca Bezechi nu se înțelege cu 23 cum nu se înțelegea Bastianini anul trecut la început iar tu i-ai răspuns ca Alex Marquez merge foarte bine pe 23. Asta am vrut sa scot în evidenta, restul da, probabil asa o fi. Cert e ca Bezechi a fost pe nicăieri în teste. 

Acum 11 minute, danypop a spus:

Ok, omu zicea ca Bezechi nu se înțelege cu 23 cum nu se înțelegea Bastianini anul trecut la început iar tu i-ai răspuns ca Alex Marquez merge foarte bine pe 23. Asta am vrut sa scot în evidenta, restul da, probabil asa o fi. Cert e ca Bezechi a fost pe nicăieri în teste. 

😄

Aprob pozitiv.

Asta am declarat.

Nu stiu ce a declarat Bezzecchi despre GP23, dar sunt curios daca a zis cam aceleasi lucruri pe care le-a zis si Bastianini anul trecut pe vremea asta.

Mentionez ca nu ma intereseaza deloc rezultatele fratelui fratelui sau. 

Acum 3 minute, PzKpfW a spus:

Sunt porecle pe care piloții și le însușesc. Martinator, The Doctor, Top Gun, El Diablo, Mad Max, Capirex, etc. Prinde bine la like-uri și la instagram. Cu adevărat penibile sunt cele pe care le inventează presa și apoi le folosesc până la dezgust. Florin Ion e mare consumator de exemplu (Il Cabroncito, J O K E R U L , Cangurul, Maravilla, etc.).

Singurul care nu are porecla este AM73. Faptul ca i se spune in continuu ca e fraxu lui MM93 tine loc de.

1 hour ago, B.B. said:

de ce nu-i spuneti lui Bagnaia...   baga-mi-as..  sau lui Jorge Mos Martin.. si lui Marini, .. marinarul, plm, tot felul de asocieri de astea stupide.. 

Sunt porecle pe care piloții și le însușesc. Martinator, The Doctor, Top Gun, El Diablo, Mad Max, Capirex, etc. Prinde bine la like-uri și la instagram. Cu adevărat penibile sunt cele pe care le inventează presa și apoi le folosesc până la dezgust. Florin Ion e mare consumator de exemplu (Il Cabroncito, Cangurul, Maravilla, etc.).

Acum 4 ore, B.B. a spus:

Ce ma dispera cand lumea ii zice "bestia" lui bastianini..  ce pana mea legatura au una cu alta? :D 

Ce, Bastianini inseamna "bestie"??? Sunt doar doua cuvinte care suna oarecum similar.. 

E ca si cum i-ati spune lui Marquez, .. "marchizul"  :lol:

..

iisuse, e 'porecla' lui.

Acum 3 ore, tourist1 a spus:

Nu stiu ce a declarat Bezzecchi despre GP23, dar sunt curios daca a zis cam aceleasi lucruri pe care le-a zis si Bastianini anul trecut pe vremea asta.

Mentionez ca nu ma intereseaza deloc rezultatele fratelui fratelui sau.

Da,eu am confundat prescurtarile credeam ca vorbesti despre Alex Marquez nu despre Bezzechi si de aia nu mi se parea nimic logic in acea afirmatie :D

In alta ordine de idei,Crafar zice ca MM pierdea intentionat timp in ultimul viraj pt a nu face un timp care sa atraga atentia celorlalti :

“Marc hasn’t been doing time attacks, he’s been keeping it in the 58s. He’s doing runs out there, keeping it consistent.....the only place where he’s aggressive - the Marc we know - is in braking.He looks impressive! I predict he’s going to be the hardest Ducati rider in the braking zone this year.

The last turn, he is going consistently wide. It’s not the sort of thing that an eight-time world champion does.That, to me, points to sandbagging a little. Losing time consistently on one corner.He knows that he can just go, bang! And the time will go, when he wants it, when he can put the rest together.

“It’s my gut feeling watching.It doesn’t mean that I think he’ll win the first race yet. But we haven’t seen what he can really do.

“He’s working hard to make friends with this bike. He’s trying everything with Frankie Carchedi, from positions on the bike to geometry settings.”

Interesant punctul de vedere,si nu putem spune ca nu e o parere avizata.

Daca intradevar a "manevrat" timpul iesind voit larg in ultimul viraj la fiecare tur pt a pierde acei 0.2-0.3s (tactica folosita mult de Vettel in F1 pe vremea cand era la RBR pt a "adormi" rivalii in testele pre-sezon si a nu arata adevaratul potential al masinii pana cand era prea tarziu ca ceilalti sa reactioneze),nu vom sti pana pe 8 martie.Cine stie....

Pe Crafar nu l-am auzit sa vorbeasca aiurea sau pt a crea o nevoie de senzational...

@Method

E veche asta, a mai fost postata in a doua zi de teste..  despre asta vorbeam mai devreme, ca daca ar fi adevarat s-ar fi vazut pete rosii pe timpii intermediari la Marquez.. 

Sau tu esti asa mereu decalat cu cititul? 

Eu personal nu cred ce zice nenea asta... Asta e nivelul actual al Marchizului cu Ducati pe acest circuit.. cred ca si daca mergea cu GP24 a lui Bagamiaş tot acolo s-ar fi situat pe time tables.

Edited by B.B.

Acum 51 minute, B.B. a spus:

Eu personal nu cred ce zice nenea asta... Asta e nivelul actual al Marchizului cu Ducati pe acest circuit.. 

da, asa zic si eu

pe circuitele spaniole, COTA, Sachsenring sigur se va bate la victorie

eu as estima ca o sa castige vreo 4 curse anul asta

nu stiu daca va fi de ajuns pt a castiga si campionatul, dar sigur nu va avea un sezon slab sau mediocru

(asta bineinteles daca nu face o marchizisma sa se rupa...)

Nu, daca se mai rupe jur ca nu-l mai sustin cat o-i trai, nu cred ca mai face asta, nu mai e asa de prost. Gata, cred ca i-a ajuns si lui sa stea prin spitale si prin operatii si recuperari si cel mai NASOL - departe de circuit! - eu unul as innebuni sa stiu ca as putea fi in cursa aia si de fapt sunt acasa pe canapea in fata televizorului.. 

Edited by B.B.