Sari la conținut

mutat numar de pe o masina pe alta


Cavaleru
 Share

Postări Recomandate

Salutare.

Cum faci sa muti numarul preferential de pe masina veche pe masina noua. Masina veche va fii vanduta dupa ce vine cea noua, iar cea noua va avea numere rosii dar la inmatriculare vreau sa o inmatriculez cu acelasi numar, iar cea veche sa primeasca alt numar.

Care sunt pasii?

Ma duc la politie, cer numere noi pt cea veche si apoi la cea noua cer sa mi-o inmatriculeze cu acelasi numar?

 

Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca vrei sa le pastrezi pe amandoua in acelasi timp pe cea veche trebuie sa o instrainezi cu constract de vanzare cumparare catre cineva din familie eventual si sa o reinmatriculezi.

 

Pasii ar fi urmatorii: rezervare numar auto vechi la drpciv (iti trebuie copie talon, copie buletin, cerere completata la fata locului si taxa de 30 de lei), vanzare masina veche, inmatriculare auto nou cu numarul rezervat, reinmatriculare auto vechi cu alte numere. 

 

Altfel nu merge. Sau nu mergea acum un an.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu as pastra nr rosii pe masina noua, ai 90 de zile in care poti folosi masina noua, doar ca nu poti iesi din tara cu ea, in timpul asta vinzi masina veche, platesti o taxa de pastrare numar (30 ron parca) si incepi inmatriculatul pt cea noua dupa aia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 14 minute, frankone a spus:

Eu as pastra nr rosii pe masina noua, ai 90 de zile in care poti folosi masina noua, doar ca nu poti iesi din tara cu ea, in timpul asta vinzi masina veche, platesti o taxa de pastrare numar (30 ron parca) si incepi inmatriculatul pt cea noua dupa aia.

doar ca trebuie sa se si vanda si sa se inmatriculeze in astea 90 zile cea veche :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

2 minutes ago, Cavaleru said:

doar ca trebuie sa se si vanda si sa se inmatriculeze in astea 90 zile cea veche :)

Pai te duci si iti rezervi numarul actual, eu asa am procedat mereu...am numarul de ..trei masini incoace. Oricum numarul de pe cea veche fiind deja rezervat va fi blocat, insa cand o vinzi faci actele pana la capat, adica nu pleaca masina de la tine decat cu numere rosii

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

se rezolva cu o cerere la ghiseu, la inmatriculari, plus taxele aferente

 

""Șoferii români pot schimba numărul de înmatriculare al mașinii când doresc. Iată ce acte necesare și ce costuri presupune operațiunea aceasta.

Nu uitați că atunci când predați dosarul și vă luați alte numere de înmatriculare, fie ele la rând sau personalizate, polițistul vă solicită să le predați pe cele de pe mașină.

Documente necesare pentru eliberarea unui nou certificat de înmatriculare când se modifică numărul de înmatriculare:

1) Cererea solicitantului;

2) Cartea de identitate a vehiculului în original;

3) Certificatul de înmatriculare în original;

4) Plăcuţele cu numărul de înmatriculare;

5) Copia contractului de asigurare de răspundere civilă auto obligatorie pentru prejudicii produse terţilor prin accidente de vehicule şi de tramvaie (RCA) în termenul de valabilitate;

6) Dovada achitării contravalorii certificatului de înmatriculare – 49 lei. Plata se face prin internet banking, virament bancar, mandat poștal în contul trezoreriei statului.

7) Dovada de plată a contravalorii plăcuţelor cu numărul de înmatriculare şi, după caz, a tarifului legal de atribuire a unei combinaţii preferenţiale a numărului de înmatriculare (pentru modalitățile de plată consultați secțiunea taxe și tarife);

8) Actul de identitate al solicitantului, în original şi în copie;

9) În cazul persoanelor juridice vor fi depuse documentele care să ateste dobândirea personalităţii juridice, denumirea şi sediul, în copie (de exemplu: certificat constatator eliberat de Oficiul Național al Registrului Comerțului), precum și împuternicirea reprezentatului legal al acestora; Delegaţie;

_________________________________

 

Acum 3 ore, Cavaleru a spus:

 

Ma duc la politie, cer numere noi pt cea veche si apoi la cea noua cer sa mi-o inmatriculeze cu acelasi numar?

 

 

exact!

cu toate actele, RCA, xerocopii, si taxe platite, plus placutele de inmatriculare

...cu programare la ghiseu in prealabil :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...