Sari la conținut

Vitezometru Eronat Hornet 2001


Postări Recomandate

Salut si asfalt uscat tuturor! Sunt posesorul unei honda hornet din 2001.Motocicleta nu indica viteza corect.Spre exemplu la 120km/h in bord arata 70-80km/h si asa mai departe.Bordul a fost schimbat si face la fel si pe acesta.Tin sa mentionez ca este actionat printr-un cablu din bord pana la pinionul fata.Se poate sa fie din cauza cablului sau din alta cauza?Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

6 minutes ago, Contabil said:

Cind aflii sa-mi spui si mie ..... vreau si eu sa-mi arate 170 si ea sa aiba +210. :)

Cand aflu ce cauzeaza treaba asta iti spun cu drag :)) Pe mine nu ma deranjeaza neaparat , dar daca am platit un bord care functiona , macar sa il fac sa mearga si pe a mea.

Editat de Bogdan112311
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 18 minute, Bogdan112311 a spus:

Sigur.La cum indica bordul meu , daca l.as fi avut pe cel in mile la 120km/h arata 60 mile/h cam asa

Mila, unitate de masura anglo-saxona a lungimii:

1 mila (terestra) = 1.609,344 m = 1.760 yards = 63.360 inches (?oli)

1 mila marina = 1.852 m

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 hour ago, ENEOS said:

E ~1.65 km o milă terestră,  nu 2 km!

 

55 minutes ago, Contabil said:

Mila, unitate de masura anglo-saxona a lungimii:

1 mila (terestra) = 1.609,344 m = 1.760 yards = 63.360 inches (?oli)

1 mila marina = 1.852 m

Nu cred ca am fost destul de explicit cu reply.ul de mai sus.Voiam sa zic ca 120km/h corespund cu 75mp/h iar pe ambele fete de ceas acul ar trebuii sa fie exact in acelasi loc , doar ca mie imi sta mult mai jos.

Editat de Bogdan112311
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Acum 22 minute, Bogdan112311 a spus:

 

Nu cred ca am fost destul de explicit cu reply.ul de mai sus.Voiam sa zic ca 120km/h corespund cu 75mp/h iar pe ambele fete de ceas acul ar trebuii sa fie exact in acelasi loc , doar ca mie imi sta mult mai jos.

din pozele pe care le-am gasit pe net cu bordul, imi pare ca viteza este data pe cablu mecanic. ai o poza cu spatele bordului nou/ vechi ? 

Daca este mecanic, parerea mea este ca are cablul intrerupt.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 hour ago, ulei_moto said:

 

din pozele pe care le-am gasit pe net cu bordul, imi pare ca viteza este data pe cablu mecanic. ai o poza cu spatele bordului nou/ vechi ? 

Daca este mecanic, parerea mea este ca are cablul intrerupt.

 

 

Mecanic e si bordul nou si bordul vechi

1 hour ago, ulei_moto said:

 

din pozele pe care le-am gasit pe net cu bordul, imi pare ca viteza este data pe cablu mecanic. ai o poza cu spatele bordului nou/ vechi ? 

Daca este mecanic, parerea mea este ca are cablul intrerupt.

 

 

Am desfacut cititorul de pe pinion si are joc in partea unde este pinionul(se vede in poza).Oare de asta sa faca asa?

20240927_131022.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

3 hours ago, ENEOS said:

Nu scrie pe spatele ceasului o chestie gen "1 km = n rotații"? Că atunci ai putea să verifici dacă buba e din ceas sau din reductor.

 

 

6 hours ago, Penetru said:

Interesant este de când face aşa, ce o fi declanşat modificarea.

Piesa asta este un reductor, s-ar putea să fie diferită de original?

Dupa ce am curatat reductorul am facut acum o proba.A indicat bine 5 minute dupa a inceput sa indice prea mult.Am dat dintr.o extrema in alta.Deci presupun ca este ori cablul ori reductorul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...