Sari la conținut

HD Sportster 883-1200


easybiker
 Share

Postări Recomandate

Sportsterul este o motocicleta multivalenta.Conteaza cum mergi in trafic. Daca stai la coada la semafor pe 30 de grade nu o sa iti fie prieten prea bun. Sportster-ului ii place sa mearga. Orinde si oricum numai sa mearga. Este o motocicleta extraordinara. O sa o iubesti la nebunie. Pe mine m-a legat pe viata ( ma refer la modelul Sportster ca fan Harley am fost decand ma stiu). Numai sa-i faci pe plac. Are nevoie de grija,desi este construit ca un tanc. Cand ii dai gaz nu dezamageste niciodata.Asta este parerea mea.Nu stiu ce cred altii dar nici nu ma intereseaza. Harley este The motorcycle.Nu este doar o legenda.

 

P.S. Eu de cand o am nu a stat nici macar o zi. Si nici nu va avea timp de odihna prea curand. Mergi cu ea in fiecare zi macar la inceput. O sa ai nevoie de acomodare.

[/quot

 

dar ce inseamna ca nu o sa-mi fie prieten prea bun? daca merg cu el la inceput ca si cu o masina, adica sa stau la coada la semafoare, in trafic, o sa se caleze motorul?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 2,2k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Nu am vrut sa sune asa exagerat.Eu ti-am spus niste lucruri pe care le-am invatat despre motociclet asta mergand zi de zi cu ea.Daca vrei sa le retii bine daca nu o, sa le vezi si singur. Motocicleta asta se incalzeste foarte tare. Din cauza ca rezervorul este mai ingust decat motorul "o sa iei foc" pe ea daca o lasi prea mult sa mearga pe loc fara sa se raceasca. Plus ca motorul odata supraincalzit nu o sa mai traga cum trebuie. De fapt o sa vezi tu.Poate nici una nu se comporta la fel cu alta dar sunt niste chestii care le caracterizeaza pe toate.Supraincalzirea este una dintre aceste "probleme" ,care oricum devine insignifianta daca motocicleta este folosita cum trebuie.Sportster-ul tau este un super motor.Mult noroc si inca o data sa ai parte de ea!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da mah baieti dar stiti ca exista kitul cu ventilator ala facut special pt moto de politie care se monteaza in stanga (unde in mod normal ar fi claxonul) si se rezolva problema supra-incalzirii ( http://www.latus-harley-davidson.com/Oil-C...1221-plist.html ) . mai se poate monta un radiator pt ulei care adauga anii intregi la viata motorului

Editat de kata
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am vrut sa sune asa exagerat.Eu ti-am spus niste lucruri pe care le-am invatat despre motociclet asta mergand zi de zi cu ea.Daca vrei sa le retii bine daca nu o, sa le vezi si singur. Motocicleta asta se incalzeste foarte tare. Din cauza ca rezervorul este mai ingust decat motorul "o sa iei foc" pe ea daca o lasi prea mult sa mearga pe loc fara sa se raceasca. Plus ca motorul odata supraincalzit nu o sa mai traga cum trebuie. De fapt o sa vezi tu.Poate nici una nu se comporta la fel cu alta dar sunt niste chestii care le caracterizeaza pe toate.Supraincalzirea este una dintre aceste "probleme" ,care oricum devine insignifianta daca motocicleta este folosita cum trebuie.Sportster-ul tau este un super motor.Mult noroc si inca o data sa ai parte de ea!

 

multumesc mult.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa stiti ca imi place sportsterul asta.

sinfura chestie e ca nu face zgomot cum as vrea eu. are tobe stock. un timp, dupa un oarecare rodaj cred ca o sa le schimb.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am si o intrebare.

care ar fi viteza de croaziera cu motocicleta ca a mea, respectiv sportsterul 883R?

intreb asta pentru ca eu am iesit azi putin pe autostrada si la 100 ma cam deranja vantul iar la 130 trebuia sa ma tin bine de motor. va aduc aminte ca eu sunt incepator si asta e prima mea motocicleta.

in concluzie, as vrea sa stiu de la voi care sunteti mai experimentati care e viteza voastra de croaziera cu motoare similare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ia-o incet shi o sa vina de la sine! O sa te obishnuieshti cu vantul, dupa care o sa itzi chiar placa. Totzi am zis asha la inceput, cel putzin mie mi se parea imposibil sa fugi peste 130 fara parbriz sau carena... shi acuma....

 

Viteza e cea la care te simtzi confortabil, degeaba itzi zice oricine orice!

Editat de Shobolanu'
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de acord cu shobo, viteza trebuie sa ti-o gasesti tu.

trebuie schimbate tobeles si filtrul de aer din start. nici nu stiu de ce mai le si pun la fabrica pe motoare ca sunt oricum primele care zboara. mai tarziu daca ai banii te-as mai sfatui sa iti pui un radiator de racire pe ulei si un alt carb. o alta chestie daca mergi cu el pe caldura si in trafic gandestete si sa ii schimbi uleiul cu unul mai gros (40-50W) ca ala multigrade se face ca si apa la temperaturile alea. singura chestie cu ulei mai gros ii ca trebuie sa il lasi sa se incalzeasca putin inainte de a pleca la drum sa nu iti fie uleiul prea gros ca o sa iti puste garnituri.

in rest sa te bucuri si sa nu iti fie tema (cind conditiile o permit, bineinteles) sa ii dai sa vezi ce poate si sa incepi sa il intelegi si sa il cunosti pana caind ajunge sa iti fie o extensie a corpului, atunci vei vedea intradevar ce poate o martoaga de hd

Editat de kata
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Cateva poze cu al meu.

P.S. -De fapt numai o poza ca nu ma lasa sa pun mai multe.Nu stiu de ce...

Are pe el multe accesorii care nu ma reprezinta. Spatar tapitat,scaun cu nasturi,comenzi avansate si parbriz,care trebuie sa recunosc ca este folositor.Revin cu cateva poze.

P.S.2: kata ,am modificat in timp ce postai. Nu ma ating de el pana nu da frigul.Anul asta ma plimb puternic ca am mult de recuperat.

post-7907-1182979700_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

parbriz? mah care i-ati furat id-ul lui easy?

 

Cand voi termina cu el va arata ceva de genul asta:post-7907-1182981600_thumb.jpg :moto:

 

picture copied from this site: --> http://www.chopperdaves.com/bikes/sentin/bike13.htm

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • 1 month later...

Never was ,never will be! :o Dar daca tot ai intrebat uite unul gri care arata spectaculos :cheers: Zis si mancatorul de japo pe paine (exagerez)

post-7907-1187607016_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tare, stii ca nu se mai face 883 r din 08? pacat. oricum tre sa te rezolv cu niste tevi ca alea stoc... si poate niste semnalizatoare negre sau mai mici

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

iacata un R sosit la Sibiu direct din USA....are kit de 1200cc....an 2003,cam 3000mile la bord....

a fost motor de cross/enduro sau cam asa ceva.....acum va deveni un chopper/bobber.

B.

 

* Arata cam ciudat cu aripa de pe spate ridicata si furca inclinata prea putin... Daca nu scria pe el Harley, nu mi-as fi dat seama. ...N-am mai vazut asa ceva. Dar ma mai documentez :)

Abia astept sa vad "metamorfoza"..>!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...