Sari la conținut

Grupul Detinatorilor De First Bike


Postări Recomandate

am tot vazut ca s-au deschis o gramada de teme in care se dadea cu parerea despre motoarele astea...bune sau nebune,..hai sa le si prezentam...de la scooterul de 125cc,pana la chopperul sau naked-ul..model pe care al am eu(2004)..astept si poze din partea voastra...al posesorilor,si al astept si pe ozzy aici..cu a lui comunista modificata cu motor de first bike :grinbandit: ...

 

pana mai vin si altii o sa postez ceva poze din excursiile mele pe plaja,pe la munte..incluzand cota 1400-2000sinaia..facuta pe motor pe drumul de pe langa partia de ski carp..si ceva poze de prin padurea de langa predeal...dar si prin dobrogea:)

 

 

 

hai sa dau si ceva caracteristici tehnice...124cc,4 timpi,racire cu aer,greutate 125 kg la liber,viteza maxima atinsa 120km/h,consum in jur de 2,5~3,pe talon scrie 7,2kw..in cartea tehnica de la ei...scrie 8kw..care e adevarul..nush :bigstar: ...am vazut ca recent au aparut si alte modele...carenate,ba chiar ceva ce aduce a enduro...n-am inca poze..doar ce le-am vazut in magazin..sunt curios daca detine careva una cu motor de 200cc,sunt tare curios cum merge aia :baldy:

post-9394-1170525369_thumb.jpg

post-9394-1170525404_thumb.jpg

post-9394-1170525443_thumb.jpg

post-9394-1170525472_thumb.jpg

post-9394-1170525494_thumb.jpg

post-9394-1170525545_thumb.jpg

post-9394-1170525621_thumb.jpg

post-9394-1170525678_thumb.jpg

post-9394-1170525776_thumb.jpg

post-9394-1170525816_thumb.jpg

post-9394-1170525921_thumb.jpg

post-9394-1170526069_thumb.jpg

post-9394-1170526129_thumb.jpg

Editat de Mihai Florea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 260
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

multa bafta, vad ca i mers..ohooo.

cati km ai?

am si eu un first bike, am postat niste pareri la rubrica motocicleta mea, acu sa vad pe parcurs, pana acu nota 10.

si nu e first e lifan asa scrie peste tot

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multa bafta, vad ca i mers..ohooo.

cati km ai?

am si eu un first bike, am postat niste pareri la rubrica motocicleta mea, acu sa vad pe parcurs, pana acu nota 10.

si nu e first e lifan asa scrie peste tot

lifan?...lol..inseama ca au schimbat iar producatorul astia..inainte era quinqi..in fine..frumos si moto tau..mie de la 11600km mi s-a stricat vitezometrul..adik melcul ala de la roata care invarte cablul...presupun ca am acum in jur de 13000.....

 

frumos calu' ! daca o ingrijesti si se-nvarte roata, normal ca merge! bafta!!

mersi...dar uff..recunosc ca n-am prea ingrijit-o asha cum se vede in poze....de departe pare ca e foarte ok la laspect...dar daca o vezi pe viu de aproape..are destule mici bubitze peste tot..dar in fine..merge si asta e cel mai important.. :bigstar: e o moto pe care sa inveti meserie

 

mai sunt inca 2 in constanta care au asha ceva...unul a luat-o la un an dupa mine si ai cam da forja..deja avea asta toamna ultima data cand ne-am intalnit vreo 13500km...dar inca mergea binishor..mai mult decat mine...si am mai vazut pe altcineva..prin luna noimebrie..se ducea cu ea la scoala...dar nu-l cunosc.....am mai vazut si prin bucuresti si ploiesti vreo 2-3 de vanzare acum ceva timp pe bikeshop...asta vara pe email m-a mai rugat cineva cu un first bike sa-l ajut...exact in aceeasi problema pe care acum o am eu..incurabila se pare pt acest model..deci ceva motoare sunt prin tara...astept si de la ei vreo veste aici:)

 

recent am dat si de topicul asta...omul asta chair merita aplauze pt ce a reusit sa faca din comunista aia...i-a pus motor de first bike...am aflat ca proprietarul de la care a laut motorul ala..de royal first bike..a facut si burnout si whellie sau alte traznai cu ea.. :grinbandit: /index.php?showtopic=63643

Editat de Mihai Florea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Azi, in ziua de gratie 8 feb 2007, mi-am luat si eu chopper first bike, la mana a doua.

Primele impresii:

- are o gramada de feature-uri, butoane, butonase si comutatoare; imi place :cheers:

- e grea; e chiar grea...

- frana pe spate nu prea merge ("asa e toate", sau sa o duc la garantie?)

- lumineaza bine drumul

- bine intretinuta

- una peste alta imi place

 

Legat de Lifan, astia sunt altii, care au venit prima data in 2005 in Romania. Sunt tot chinezi, dar fac choppere pana la 400 cmc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Azi, in ziua de gratie 8 feb 2007, mi-am luat si eu chopper first bike, la mana a doua.

Primele impresii:

- are o gramada de feature-uri, butoane, butonase si comutatoare; imi place :cheers:

- e grea; e chiar grea...

- frana pe spate nu prea merge ("asa e toate", sau sa o duc la garantie?)

- lumineaza bine drumul

- bine intretinuta

- una peste alta imi place

 

Legat de Lifan, astia sunt altii, care au venit prima data in 2005 in Romania. Sunt tot chinezi, dar fac choppere pana la 400 cmc.

welcome bro...asa e la toate gogule cu frana pe spate...apropos..am fost ieri in magazinul din ct..au scos astia si copie dupa yamaxa xt si honda cbr varianta first bike...fara caterinca..si cel putin la finisaje si la primul look arata super ok si bine concepute...nu ca jegul meu din 2004..adica au scos si ei loganul dupa dacia 1310 :scratch: in sfarsit

Editat de Mihai Florea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

FB Royal...., destul de multumit pana acum, am avut mici probleme dar s-au rezolvat la service in garantie.

La probleme mari e naspa, ca se rezolva doar la Brasov si asta inseamna sa stai minimum 3 saptamani fara moto.

Pentru incepatori e excelenta, si pentru drumuri scurte si medii e buna.

Acum as vrea sa o vand ca nu mai sunt incepator si mi-am luat un touring de 800 cc.

Ador drumurile lungi, prin tara si nu numai.

Oricum nu e o motocicleta de show (fitze), te sui pe ea si te duce unde ai nevoie, asa ca e buna.

QuingQi - inseamna in chineza "motocicleta", sau cum a tradus (gresit cred) amicul meu chinez "motobicicleta"

Asa ca nicio pretentie de la o asemenea marca,... doar sa mearga.

Editat de SnakeBite
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la cat costa e prea buna

 

 

Decat una dasta de cacao...(nu vreau sa fac reclama la firma ca nu pot sa-i sufar),mai bine o japoneza la mana a doua..e mai vechiuta,dar e japoneza...nu se compara cu roabele astea...primul an o sa mearga,dar dupa aia...va dati cu ciocanul in c2aie... :nono:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Decat una dasta de cacao...(nu vreau sa fac reclama la firma ca nu pot sa-i sufar),mai bine o japoneza la mana a doua..e mai vechiuta,dar e japoneza...nu se compara cu roabele astea...primul an o sa mearga,dar dupa aia...va dati cu ciocanul in c2aie... :P

cred ca discutia asta o sa existe atata timp cat va fi pe harta china romania si restul lumii..ca mecanica interna a motorului sunt facute sa fie mai putin puternice si solicitate ca si raport cai putere/capacitate decat echivalentul japonez..si merg bine..deci macar aici e fiabilitate...depinde de fiecare cat de dispus e sa-si ia acest compromis in brate...romanul de isi cumpara dacie 1310 noua si nu-si lua un opel second hand la banii aia?cam pe aici e logica :rose: ...oricum..daca as lua un gs 500 cum zici tu la banii astia sigur n-as mai putea face cu el ce-am facut cu asta, :rose: off road baby :peace: :peace:

 

da l-au schimbat, acu mi s-a ars un bec pe fata si nu gasesc tipul ala d bec si ma enerveaza la culme. o sa comand maine la ei.....sa vedem

aceeasi problema sacaitoare o am si eu de cand am motorul..asa ca m-am decis sa fac ceva in privinta asta..asa ca..voila...mi-am pus lampa fata de fiat ritmo :peace: ..cu bec normal de masina..si lampa de sticla..nu de plastic cum era initial..s-a potrivit perfect..cred ca merg si de lada :rose: ...am dat la o parte lamelele in care era prinsa lampa si am pus cea de masina in loc....parca era facuta pt ea..care mai aveti nevoie am gramada in garaj de la fosta masina dezmembrata a lui tata.. :peace: .iar pe spate mi-am confectionat o placutza cu cate 8 leduri,adica 16,cate un rand pt pozitie si frana...albastre si rosii :nono: ...now we have lights :peace: :rock:

Editat de Mihai Florea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

astazi mi s-a rupt cablul d ambreiaj.......acu sa vedem cum il fac. astia care mai stiti cate ceva va rog sa dati o idee

pai daca s-a rupt cablul , te duci sa ti-l schimbe in garantie...sau ti-l schimba pe banii tai...doar nu vrei sa-l lipesti cu "picatura" ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

astazi mi s-a rupt cablul d ambreiaj.......acu sa vedem cum il fac. astia care mai stiti cate ceva va rog sa dati o idee

 

Cablu de frana de bicicleta. Am utilizat pe Honda fara nici o problema. Costa 40.000. lei vechi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

s-a rupt d sus d la maneta, are un cap d plumb si s-a taiat d acolo.

mi-a mai zis cineva da am vaz cablul d bicicleta si are numai la un capt plumb, la celalalt nu are si aia este problema, ca acesta are la ambele capete plumb.

mi-a zis cieneva d frana da spate, difera fata d cea d fata?

la 1070 km cam asa nu stiu exact

Editat de comos
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai daca s-a rupt cablul , te duci sa ti-l schimbe in garantie...sau ti-l schimba pe banii tai...doar nu vrei sa-l lipesti cu "picatura" ...

m-ai cunosc eu pe cineva :crack: :wave: :hug: care lipea cablu de ambreiaj cu picatura :eek:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa aveti parte de ele.Eu sunt un pic mai sceptic-merg ele cat merg cat is noi ,cu service vad ca va freaca cu bv,daca tot schimba atata firmele producatoare de motor :wave: ,o sa va treziti in 5-7 ani ca la 5 modele de motociclete o sa aveti enspe mii de tipuri ce motoare :crack: ,si no sa se potriveasca o piulita cu alta.Oricum la pretul asta merita riscul>BAFTA :hug: :eek:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...