Sari la conținut

Dupa Noul Regulament Mai Putem Baga Nr De Inmatriculare Sub Codita?


emylyo
 Share

Postări Recomandate

brrr ce frig e...

acum m-am intros de pe moto si la intoarcere m-a oprit un gabor (el era tot pe moto) eram pe la nerva traian si m-a oprit in squaru de la CMU .. ma intreaba: de ce iti tii numarul indoit? eu ii zic domne doar ce am venit de la unprieten bla bla am urcat la el si erau niste copii jos la scara si cred ca l-au indoit aia =)) iar el lasa domne ca nu ma iei pe mine cu vrajala din asta; i-am zis domne unui prieten i-au lipit un sticker kiss fm cu buze din alea pe numar (a zambit dar nu m-a crezut) ...

in fine a fost de treaba si nu mi-a facut nimic, am discutat de sanatate de echipament moto :ok: de motocicleta lui (sa se simta si el barbat :eek: ) si mi-a zis ca sa nu mai imi tin numarul asa ca daca ma vede vrun comandant ceva imi ia talonu :hug: .... e posibil acum depinde de fiecare :wave:

deci raspunsul: dupa noul cod rutier iti poate lua talonu fara niciun fel de indoiala daca tii numarul indoit ... cel mai bine este sa il tii undertail (ai motiv: asa a venit din fabrica si ca o sa ii faci asap un suport sa stea la vedere :crack: )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • Răspunsuri 91
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

vad ca pana la urma tot la solutia fara numar am ajuns;dupa ce l-am prins putin indoit si in 4 nituri, m-am dat pe o roata si cand ajung in garaj, observ ca indoisem numaru de numa-numa, si fierul de la indoitura era aproape rupt , asa ca l-am dat jos, ca sa nu il pierd de tot!dupa ce m-am chinuit cateva ore ca sa fac un suport adevarat, tot fara numar voi circula, asta e!

sfat final pt baietii cuminti: purtati numar de inmatriculare

pt baietii neastamparati: e o prostie sa aveti nr de inmatriculare pe motor.

multa bafta! :cheers:

post-15414-1175583620_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu anul trecut am mers cu nr. manjit cu ulei si tarana, pretenii mei cu jexarele au mers cu nr. curate si la vedere. Eu mi-am luat o amenda de nr. murdar de vreo 250 mii, iar ei nu si-au luat nici amenda, nici radar nici nimic in conditiile in care am mers ca besmeticii, am transformat bd. unirii in pista de drag si nu numai. Asa ca acum merg si eu cu nr. curat si la vedere si tot tare si nu s-a intamplat nimic ... deocamdata

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu cred ca nu aveti atata vrajeala in voi sa o dati la pace cu politaiu cand nu aveti nici numar nici acte...

daca vorbesti frumos, nu te iei gura-n p... cu ei,ii asculti si le dai dreptate, imposibil sa nu se rezolve.

 

te contrazic!

 

de cand am eu permis sa zic ca m-au oprit de 20ori...geamuri fumurii (cand n-au ce face) centura si viteza. astrea sunt cauzele (amestec moto cu masina..ca avem un singur pemis!).

 

mi-au facut proces verbal o singura data ...si mi-au luat pemisul!

 

nu am acte la masina (mi-au spart masina si au furat paseta lu'nevastamea cu tot cu acte) si cand ma opresc dau (dadeam ca acum n-am permis) actele de la moto :cheers: (de 2 ori)..si am sacpat cu avertisment pt pieton ca am trav. strasa prin loc nepermis. :D

 

acum 2 luni m-au prin cu radaru in localitate cu 130 (eram cu moto) ...am glumit cu ei si am plecat ...

e.tc.

 

dar cand ai ghinion nu scapi!!!!!!!! ...cu nr. indoit, neindoit., vopsit...etc

asa ca nu ramane dacat :Doamne ajuta!!!!!!!!!!!!!!!

Editat de bogdan kawa
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

te contrazic!

 

de cand am eu permis sa zic ca m-au oprit de 20ori...geamuri fumurii (cand n-au ce face) centura si viteza. astrea sunt cauzele (amestec moto cu masina..ca avem un singur pemis!).

 

mi-au facut proces verbal o singura data ...si mi-au luat pemisul!

 

nu am acte la masina (mi-au spart masina si au furat paseta lu'nevastamea cu tot cu acte) si cand ma opresc dau (dadeam ca acum n-am permis) actele de la moto :D (de 2 ori)..si am sacpat cu avertisment pt pieton ca am trav. strasa prin loc nepermis. :bounce:

 

acum 2 luni m-au prin cu radaru in localitate cu 130 (eram cu moto) ...am glumit cu ei si am plecat ...

e.tc.

 

dar cand ai ghinion nu scapi!!!!!!!! ...cu nr. indoit, neindoit., vopsit...etc

asa ca nu ramane dacat :Doamne ajuta!!!!!!!!!!!!!!!

 

 

:cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vad ca pana la urma tot la solutia fara numar am ajuns;dupa ce l-am prins putin indoit si in 4 nituri, m-am dat pe o roata si cand ajung in garaj, observ ca indoisem numaru de numa-numa, si fierul de la indoitura era aproape rupt , asa ca l-am dat jos, ca sa nu il pierd de tot!dupa ce m-am chinuit cateva ore ca sa fac un suport adevarat, tot fara numar voi circula, asta e!

sfat final pt baietii cuminti: purtati numar de inmatriculare

pt baietii neastamparati: e o prostie sa aveti nr de inmatriculare pe motor.

multa bafta! :cheers:

 

Bun, fără plăcuță... dar ce faci cu semnalizările? Sau nici de astea n-ai chef :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bun, fără plăcuță... dar ce faci cu semnalizările? Sau nici de astea n-ai chef :D

pai eu nu folosesc semnalizarile, ce ma duc la piata dupa castraveti???....hai ca am glumit, pe spate le-am scos ca am toba sub sa si nu imi place sa am codita aia de plastic,am scos-o cu semnalizari cu tot. le voi scoate si pe fata, sincer nu ma ajuta la nimic.sunt convins ca mai sunt si alte pareri unele diferite in legatura cu semnalizarea, dar asta e pozitia mea.

oricum, sa zicem ca ma descurc in trafic si fara. :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa ma f_t ca ieri am luat amenda pt numar!daca nu era un prieten prin zona ramaneam si fara talon.asa, 2 puncte penalizare si 39ron, pt lumini.

deci., concluzia: fara numar!!!!!!!!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Doar ce am venit si eu de la o plimbare.Eram in gasca.Ne-a oprit in mod expres.Unui amic i-a indreptat numarul.Eu uitasem actipildul cu Kissfm pe numar si mi-a luat actele si a vrut sa imi ia talonul.Norocul meu a fost ca era o fata cu noi care este polistista.Mi-a zis ca imi ia talonul pt ca nu poate vedea numarul.Una din fete a luat imediat actipildul,dar militeanul prompt sus si tare ca imi da amenda si imi retine talonul.Polistista a sunat seful de la circulatie care a fost coleg cu mine de generala si liceu si i-a zis ca sa il roage orice ,dar nu pt mine ca are reclamatii la dresa mea.Am scapat doar cu o amenda de 73 ron si 2 puncte.Am vrut sa-i scriu in procesul verbal ca mirosea a alcool.Am zis totusi sa stau linistit ca nu mi-a luat talonul si intervenise dra.Partea buna era ca imiexpira leasingul in cateva zile si imi luam alt numar si alt talon.Ma intreb oare putea chiar sa imi ia talonul pt actipild?Trebuia apoi sa ma duc la RAR sa le zic ca uite nu mai e actipildul?!Nu era penibil?Mi se face deja sila.De acum voi incerca sa fiu in regula cu motocicleta ca sa nu le mai dau motiv sa se ia de mine.Cu toba si cu viteza este greu sa schimb ceva.Daca ma preseaza si sunt insistenti nu le mai dau actele sau nu mai opresc.Sa te tii urmariri de acum incolo!Aproape ca am obosit sa mai fiu vanat!I-am spus agentului sa observe ca toate motoarele de viteza au tobe zgomotoase.El avea un singur scop-sa ma arda pe mine.Pt toti politistii nesimtiti si jegosi :cheers: .De asta zi nu mai pot sa-i inghit.Sunt curios data viitoare pt o sa ma mai opreasca!Cred ca o sa incep sa filmez cu telefonul in momentul in care ma opresc si o sa fac publice abuzurile pe care le fac!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:cheers: Tu chiar crezi ce ai scris mai sus emylyo ? Abuzuri cand tu ai toba modificata, mergi cu viteza si ai lipit pe nr abtipild ?

Eu stiu ca toti mergem asa si stiu ca e gresit dar nu ma plang ca ala abuzeaza cand ma opreste si am cate 5-6 lucruri in neregula.

Data viitoare lasa-l sa iti dea amenda si apoi contesta amenda sa vezi ce zice domnul judecator.Legea este interpretabila si se interpreteaza in spiritul ei.

Talonul se ridica pentru ca aveai ala lipit si nu se putea citi.Nu conteaza daca l-ai scos cand te-a oprit.

 

Esti in neregula incearca si tu sa iti recunosti vina si sa incerci sa mergi pe burta poate te iarta.

Hai salut si mai mult noroc data viitoare :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In regulament nu scrie nicaieri unde trebuie montat numarul de inmatriculare.

Eu am problema asta la masina. nu am suport numar pe fata si am lipit placuta de inmatriculare orizontal in priza de aer.

Pana acum m-a oprit un singur politist si si-a dat seama ca nu stie ce articol am incalcat. Oricum, daca vorbesti frumos si le explici ca nu ai avut cum sa il montezi te iarta... parerea mea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am zis ca mergeam cu viteza pt ca eram in oras si aveam 40-50 si toba este race nu este modificata.Actipildul il aveam lipit de la ultima plimbare pe autostrada si am defilat o zi intreaga cu el prin Bucuresti si nu mi-a zis nimeni nimic.De ce nu i-a luat talonul si celui care avea nr indoit desi intr-o situatie similara a incercat sa mi-l ia in timp ce eu aveam moto parcata si eu la cativa metrii statea de vorba cu cineva.Asta nu se cheama abuz?De acum o sa merg cu numarul la vedere si vei vedea ca voi mai scrie ca mai iau amenzi si puncte doar-doar se vor face 15 ca sa aiba cu ce se lauda serifii-L-AM FACUT-cum s-a intamplat ultima data cand mi-au luat permisul acum 2-3 ani si apoi se scuzau si dadeau vina unul pe celalalt ca le era frica sa nu-i ard cand erau in civil.De azi militenii nu mai vad talonul-doar asigurarea si permisul.Si nici ala cand consider ca ar gasi ceva ca sa mi-l retina.Si nu imi mai dau casca jos de pe cap,nu ma mai dau jos de pe motor si nu mai raspund decat cu da si nu.A sa-i ignor total.Ma gandeam sa imi pun toba originala,dar nu vreau sa ma expun pietonilor care trec strada prin loc nepermis sau celor care au oglinzile pe post de frana aerodinamica la masina.Pt protectia mea si a celorlalti participanti toba race ramane.In cel mai rau caz o sa imi iau una omologata si apoi sa te tii cate papacioace o sa le dau la proces pt abuz.Si ca sa le mearga bine le mai dau odata :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa ma f_t ca ieri am luat amenda pt numar!daca nu era un prieten prin zona ramaneam si fara talon.asa, 2 puncte penalizare si 39ron, pt lumini.

deci., concluzia: fara numar!!!!!!!!!!!

 

o sa plangi cand o sa te ia vreun bou cu masina din spate cand veti schimba banda in acelasi timp...eu zic sa pui semnalizarile, sau macar stop cu semnalizari incorporate...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am luat amenda pt lumini ca sa nu imi ia talonul, in mod normal asta s-ar fi intamplat daca nu il cunostea tovarasu asta al meu pe bou :D .

nu imi trebuie semnalizari pe spate, nici pe fata.ma descurc ok,am eu grija de toti imbecilii si din spate si din fata. :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

m-am apucat de citit in regul...tb sa dau examen! :what:

 

cea mai buna smecherie zic eu ca e ...cu nr. murdar bine de tot.

bate la ochi dar n-au ce sa-ti faca...!!!?! oare?

art.99 (din ord de urg a guvernului privind circulatia...)

"constituie contraventie si se sanctioneaza cu amenda din clasa 1 (2sau 3puncte.amenda) de sanctiuni urmatoare le fapte:

...

"16. conducerea unui autovehicul ale carui placute de inmatriculare sau inreg sunt detelioarate, murdare ori acoperite cu gheata sau zapada :what: de natura a impiedica identificarea numarului de inmatriculare sau inregistrare."

 

.... si atat!... nu tu talon sau alceva nu zici nicaieri nimic!!!!!!!

atat 3 puncte. Oare asa e??????

 

stie cineva un gabor de la circulatie? fa o intrebare si da aici!

:hug: nu ca mine mai am 2 luni de autobuz :D

 

Cred ca ar fi mult mai utila o chestie din asta:

Numarul devine invizibil atat pentru Garcea cat si pentru aparatul lui foto/video.

Pui un buton On/Off pe bord si gata. Eventual automatizezi toata smecheria sa intre la viteze de peste 100km/h

 

Acum problema e: cine face, unde gasim asa ceva?

Daca ofera cineva astept un PM. Platesc bine!

 

 

..si eu vreau :sick:

si eu platesc bine!

:eek:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu, ideea e ca nici gaborii nu-s chiar vai de mama lor, adica le e podu plin de smecherii,parlamentari, discutii,tot felul,asa ca pana la urma daca vrea, tot te executa.eu zic ca nu sunt decat 2 variante: ori ai numar regulamentar, ori deloc.pe care-l tine, nu isi pune deloc.fiecare face cum crede.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am luat amenda pt lumini ca sa nu imi ia talonul, in mod normal asta s-ar fi intamplat daca nu il cunostea tovarasu asta al meu pe bou :what: .

nu imi trebuie semnalizari pe spate, nici pe fata.ma descurc ok,am eu grija de toti imbecilii si din spate si din fata. :hug:

 

daca o sa mai continui sa ai o atitudine din asta, fara suparare da in curand o sa dea baietii cu RIP pe spatele tau...esti primu motociclist cu ochi in ceafa :what: . Nu zic ca nu esti prudent sau ca nu anticipezi traficul, dar e suficient ca un conservar sa schimbe CD si sa se urce pe tine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in felul tau ai dreptate, dar am mai spus si repet: fiecare pentru el doarme cum isi asterne.e greu de zis ce si cum, de anticipat una alta, plus de asta eu circul prin oras decat pana ies din el, deci putin.la 1000 se incinge apa rapid, nu stau la semafoare sa ma vada fetitele, ii dau forja pe E 60.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am vazut un "bajet" pe dn-1 intr-o parcare. zx-9r parca. isi lega punga de carrefour cu sarma peste numar.

Cred ca e cea mai buna metoda. ... Daca te tine. Passatu de politie "face" zzrica mea. Sa nu mai vorbim de bmw-uri :nono:

 

Apropo de politie. Nu e obligat sa-ti arate "caseta". Daca nu-tzi comvine ceva faci contestatie. Si inca ceva cu opritu. Pe mine ma oprit politia aveam 80 la ora prin localitate. Ma luasera din fatza. Leam zis ca nu miau filmat numaru si ca le fac contestie ca poze cu motociclete le dau de pe net cate vor. Intrun final mau luat cu "frate da noi iti vrem binele" si nu miau dat amenda.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...