Sari la conținut

Grupul posesorilor de Aprilia Pegaso 650 pana in 2004


Postări Recomandate

O sa le dau telefon celor de la united motors sa vad daca imi monteaza ei piesa ca la 50 RON ora si imi ia maxim 3 ore, se cam merita sa o montez la reprezentanta.Pe ia am dat 230 RON si mai are 1 pe stok la KTM din Satu Mare si e mai ieftina cu 15 RON. Va tin la curent daca se potriveste. :cheers:

 

P.S. Eu am comandat piesa pe 22.02.08 si piesa a sosit pe 06.03.08, am dat comanda la Moto Aventure de pe soseaua Cotroceni, vis-a-vis de gradina botanica.

Editat de ksg
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 14,6k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

O sa le dau telefon celor de la united motors sa vad daca imi monteaza ei piesa ca la 50 RON ora si imi ia maxim 3 ore, se cam merita sa o montez la reprezentanta.Pe ia am dat 230 RON si mai are 1 pe stok la KTM din Satu Mare si e mai ieftina cu 15 RON. Va tin la curent daca se potriveste. :D

 

P.S. Eu am comandat piesa pe 22.02.08 si piesa a sosit pe 06.03.08, am dat comanda la Moto Aventure de pe soseaua Cotroceni, vis-a-vis de gradina botanica.

 

 

te pot ajuta eu sa montezi piesa contra :cheers: :cheers: :wave: pe ora :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

revin cu intrebarea despre schimbatul semerigurilor la capra mea? e greu? poate cineva sa imi dea cateva indicatii sau un tutorial ceva? sau dac e greu gasesc pe cineva prin cluj sa faca treaba asta? si cam cat m-ar duce povestea? eventual niste persoane de contact? bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cum pot sa micsorez inaltimea la sa cu cca 3cm???????? se merita (potriveste) lowering kit ala pentru bmw 650(asa citisem intr-un alt forum ca s-ar potrivi, dar daca exista si alta metoda mai simpla de ce nu?!?) ?

sau sa umblu la piulitele de la amortizorul spate?

 

nu de alta dar mai am de luat placutele de inmatriculare si as vrea sa o scot la aer.... si ea ar vrea sa se plimbe cu mine... :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

este cel mai simplu, dar nu se intareste suspensia? si alta intrebare: cam cat sa le desfac (in mm)? eu avand cam 1.5 cm de filet deasupra pulitelor pentru a micsora inaltimea la sa cam cu 2.5 cm... daca as putea sa mai "ridic" un pic amortizorele de pe fata cu ... sa zicem 3 maxim 5 mm, nu m-ar ajuta?

 

--- Mesaj completat în 12 Mar 2008 20:30 -------------
m-ar ajuta?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

a mai patit cineva sa nu gaseasca seria pe motor la Aprilia sau sa fie batuta in alta parte decat locul indicat de producator? Dati va rog un pm ca am ceva belele cu seria de pe motor,nu o gasesc si tre sa fac RAR-ul,si nush ce se poate intampla. Merci

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

a mai patit cineva sa nu gaseasca seria pe motor la Aprilia sau sa fie batuta in alta parte decat locul indicat de producator? Dati va rog un pm ca am ceva belele cu seria de pe motor,nu o gasesc si tre sa fac RAR-ul,si nush ce se poate intampla. Merci

la mine este aici (vezi in poza)

post-25192-1205456359_thumb.jpg

Editat de ksg
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ksg mi`am facut presa k am si eu aceeasi problema ca si tine :D

SALUT

am si eu nevoie de presa respectiva :blbl: .dar imi trebuie numai schita, sa dau la batranu

sa imi faca pe strung :D :crack: nu imi este greaba.vreau presa,sa o am pe raft.nu se stie niciodata.

bine inteles contra cost.dar numai daca vrei.

asfalt uscat.

Editat de robert bk350
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@robert bk350 schita este postata la pag 72 :P :crack: :blbl:

 

--- Mesaj completat în 14 Mar 2008 09:44 -------------

@robert bk350 schita este postata la pag 72 :haha: :D :D

 

 

@KSG ai montat bendixu ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@robert bk350 schita este postata la pag 72 :D :crack: :blbl:

 

<small>--- Mesaj completat în 14 Mar 2008 09:44 -------------</small><br/>

@KSG ai montat bendixu ?

nu ca bulangii de la united motors monteaza doar"piese originale" adica daca nu iei de la ei rahatu de bendix nu il monteaza

vroiam sa vb cu tine de bendix dar am vazut ca esti din chitila eu stau in berceni si nush cum facem vin eu cu :D in chitila sau tu cu presa in berceni

o demontam ca scule am la greu in tinerete am fost mecanic si vedem daca o facem lasa un nr aici ca sa te sun sa vb

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare, acum am descoperit si eu site-ul si....... de curand ......adica din iarna sunt posesor de pegaso, momentan e desfacuta. Am adus-o din germania dar nu prea am incredere asa ca am desfacut-o(carene+rezervor) ca sa pot sa schimb ulei, bujie, lichid frane. Am spalat-o si bibilito insa am o problema-nu gasesc filtru de ulei. Am cartea tehnica dar schita nu e foarte relevanta.Am gasit neste pdf-uri dar nu le pot da jos. Poate cineva sa ma ajute.

post-33831-1205537433_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@robert bk350 schita este postata la pag 72 :haha: :blbl: :D

 

<small>--- Mesaj completat în 14 Mar 2008 09:44 -------------</small><br/>

@KSG ai montat bendixu ?

:crack:

nu am observat.daca era o p.....a mare de vaca.... :D

mersi mult.pe luni il pun pe batranu sa o faca. :P

asfat tango uscat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ mekanicu te rog sa imi spui daca ai facut presa dupa schita sau ai facut`o dupa masuratori proprii. eu am facut presat dupa schita si difera pasul. sunt 3 variante:

1 difera pasul de la garda la cube la trail

2 mesterul a facut pasul aiurea

3 pasul de la volanta mea este facut aiurea

 

 

@KSG poti sa vii sa iti dau presa poate la tine merge. YM: A5U11 /0727086015

 

 

@robert bk350 inca nu te apuca sa faci presa pana nu lamurim situatia sau ne intalnim sa iti dau o piulita sa masoare mesterul pasu sa o faci klumea

 

--- Mesaj completat în 15 Mar 2008 10:45 -------------
@ mateo filtru de ulei se afla sub capacul de deasupra pinionului si este prins cu 2 suruburi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ mekanicu te rog sa imi spui daca ai facut presa dupa schita sau ai facut`o dupa masuratori proprii. eu am facut presat dupa schita si difera pasul. sunt 3 variante:

1 difera pasul de la garda la cube la trail

2 mesterul a facut pasul aiurea

3 pasul de la volanta mea este facut aiurea

@KSG poti sa vii sa iti dau presa poate la tine merge. YM: A5U11 /0727086015

@robert bk350 inca nu te apuca sa faci presa pana nu lamurim situatia sau ne intalnim sa iti dau o piulita sa masoare mesterul pasu sa o faci klumea

 

Este acelasi pas la filetul la volanta la toate modelele Pegaso cu motor Rotax 655. Modelul Garda difera de Cube prin faptul ca are cric central, amortizor spate reglabil, set complet de valize si tankbag din fabrica.

Extractorul are filet interior M38x1,5 - schita am primit-o si eu. Presa originala are codul Rotax 976235, il poti gasi in tabelul alaturat, pozitia 20. Filetul M38x1.5 este cu pas fin, daca ti-a facut filet normal M38 nu se potriveste.

Sa auzim de bine.

post-18441-1205576665_thumb.jpgpost-18441-1205576703_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am facut 4 prese la 4 strungari pana a iesit una buna ... intr`un final am reusit sa dau volanta afara si am constatat k bendixu meu e alcatuit din 2 bucati (rupt :crack: ) arcul era din 99999 de bucati. acum astept bendixul nou si ne vedem pe strada :rusinica: :crack: :crack: :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut !

 

Am dus motoru (Aprilia PEGASO din 95) la un service in afara bucurestului ( nu dau nume) pt un schimb de ulei. Am cerut 5w40 iar ei mi-au zis ca motoru este vechi (din 95) si m-au sfatuit sa bag 15w 40. Este corect sau nu? Dupa ce l-am scos din service merge neregulat (in shuturi, shocuri) . Care este cauza ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai ce dreaku" e service de motociclete sau cabinet stomatologic. Acum ce sa fac sa scot 15w40 si sa bag 5w40????

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai ce dreaku" e service de motociclete sau cabinet stomatologic. Acum ce sa fac sa scot 15w40 si sa bag 5w40????

 

Frate-meu are un Pegaso din 97 si a bagat anul trecut Motul 15W40 si motorul merge ff bine.

Eu zic ca daca e un ulei bun sa-l lasi...aum tu sti ce faci!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vand aprilia pegaso 1992 primul propietar in RO adusa din italia imatriculata anult trecut .

 

Placute fata spate schimbate

kit lant schimbat

kit distributie schimbat

kit carburator schimbat

Bendix schimbat

Filtru aer schimbat

ulei + filtru schimbat

 

o vand pt ca tre sa plec din tara si nu am unde sa o las pret 1800e

 

Contact:George,tel.0767554058,torto88@yahoo.com

post-7761-1206264354_thumb.jpg

Editat de torto
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am o întrebare legată de cauciucuri. În manual scrie că pe spate trebuie 140/70-17. Eu acum am Pirelli MT 60 de 130/80-17.

Vreau să fac o tură mai lungă Âşi m-am gândit la Metzeler Tourance. Să-mi aiu 130/80-17 sau 140/80-17?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Grupul posesorilor de Aprilia Pegaso 650 pana in 2004

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...