Sari la conținut

Grupul posesorilor de Aprilia Pegaso 650 pana in 2004


Postări Recomandate

Sorin, acum vorbesc cu un prieten, si imi zice asa:

verifica daca baga injectoarele, sa nu fie CDI-ul resetat...mai bine iti dau nr lui pe PM.

Il suni acum si iti explica el.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 14,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Nu inteleg care e treaba cu Jina si Dobra...

Un exemplu de harta, cu plecarea din Bucuresti:

 

attachicon.gifBucuresti - Sibiel.jpg

 

Veniti cu completari, sa stiu cum lucrez cu varul Goagal :P

Sorine, dar scanteia cum e?

Mai incearca sa ii pui alt CDI de imprumut.

 

Mai am astea doua variante:

Traseul celor ce pleaca din Bucuresti:

 

 

attachicon.gifBucuresti - Campina - Sibiel - Obarsia - Valcea - Bucuresti.jpg

 

 

Traseul de la Alin, din Campina:

 

 

attachicon.gifCampina - Sibiel - Valcea Campina.jpg

 

 

Dupa cum se vede, la cei din Bucuresti, traseul are cam 750 de km X cca 6 % rezulta cam 50 litri de carburant X 6,4 ron >> 320 ron doar gazul.

Am pus 6% consum avand in vedere ca eu nu am scos-o sub 5-5,5 neam, si sunt pante de urcat / coborat....\

 

Anul trecut am fost pe Transalpina, dar si pe drum forestier si prin cariera de piatra de la Arnota / Horezu / Valcea, unde mi-a consumat cam 8% pentru ca nu pute-ai merge decat cu treapta 1 si 2, eram 2 persoane + ceva bagaj...

 

Pe langa asta, mai trebuiesc bani de cazare, de mancare, ceva de beutura :D si ceva bani pentru neprevazut...

Eu, cel putin, asa imi fac calculul...

pai drumul care vine de la Sibiel catre Transalpina trece prin Jina si intersecteaza Transalpina in localitatea Dobra , din ce am vazut pe Google maps

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu merg des in Sibiel pentru ca am acolo o gazda care gateste excelent.

Sunt 2 soti, ambii bucatari, si folosesc doar produse proprii (atat cat se poate).

Rar cumpara cate ceva de la piata sau supermarket.

De asta, mancarea acolo are un alt gust (creeaza dependenta) mai ales vinul si palinca :))

Daca o sa ramana ca punct de pe traseu Sibielul, putem sa mancam acolo.

Eventual putem sa si bem / dormim dupa bautura ca sa luam Transalpina pe lumina si nu sa ne prinda noaptea pe drum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

pentru mine e OK traseul si sunt de acord sa ramanem in Sibiel unde spune Mony, daca nu sunt locuri mai stiu eu o pensiune prin Marginimea Sibiului (in Gura Raului) unde se mananca bine si au cam 15 camere.

 

Mai vorbim, sa vedem daca facem si o ieseala mai scurta prin Valea Prahovei, dar nu pe autostrada ca ma plictiseste crunt!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sorin, acum vorbesc cu un prieten, si imi zice asa:

verifica daca baga injectoarele, sa nu fie CDI-ul resetat...mai bine iti dau nr lui pe PM.

Il suni acum si iti explica el.

Merci mult, Eugen. Injectoarele baga bine, le-am curatat asta toamna iar astazi le-am scos din suportul lor (throtlle body) si le-am probat afara sa vad cum "scuipa", d-aia am spus ca "benzineste" bine. Am sa-l sun pe Emil, sa vad ce zice. Sunt putin cam dezarmat, dupa ce am facut toate verificarile si tot nu ma prind ce are. Cred ca m-a auzit ca vreau s-o dau. :/ Inca o data, iti multumesc de interesul acordat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

pentru mine e OK traseul si sunt de acord sa ramanem in Sibiel unde spune Mony, daca nu sunt locuri mai stiu eu o pensiune prin Marginimea Sibiului (in Gura Raului) unde se mananca bine si au cam 15 camere.

 

Mai vorbim, sa vedem daca facem si o ieseala mai scurta prin Valea Prahovei, dar nu pe autostrada ca ma plictiseste crunt!

poate urcam la BABELE

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Perioada in care s-a discutat in iarna,era undeva intre 1 si 15 august,iar locatia era Obarsia Lotrului.Dar locatia nu cred ca ar fi o problema.

Oricum propun sa facem un vot democratic pentru locatie,indiferent care iese la sfarsit.Ce spuneti,ca si locatii alegem intre Sibiel si Obarsia Lotrului?Daca mai sunt si alte propuneri,faceti-le.

Acuma,tipul de cazare ar mai fi de ales,intre pensiune,casute si/sau camping pentru doritorii de stat cu cortul.Eu unul doresc cazare la pensiune/casute.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu placere,Sorin. Si alta data.Vreau si eu la Babele,ca nu am fost niciodata.Cristi,pentru mine locatia e totuna,dar ma gandesc ca la Obarsia Lotrului,fiind in plin sezon si suprapunandu-se cu MAN (Intrunirea Moto Transalpina Rally),banuiesc ca preturile vor fi aproape double si drumul foarte aglomerat. Nu imi e teama decat de teribilistii care merg pe serpentine ca pe circuit. EU voice merge "la consum". Mai bine mananc ceva in plus,decat sa dau banii pe radare . ;)

 

Iar a luat-o telefonul asta razna,cu engleza lui de balta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma bag si eu cu sugestii, cu toate ca n-am cum sa merg cu voi. Mie imi place enorm zona "Babele" dar sunt convins ca v-ar place si mai mult la Padina, mai ales ca aveti mai multe posibilitati de cazare si obiective de vizitat; lacul Bolboci, Manastirea Pestera (construita chiar in gura pesterii Ialomicioara), Pestera Ialomicioara, de unde ai sanse sa iesi cu cucuie, Cheile Zanoagei, etc, etc.E o zona superba si se vad si Babele de acolo.Drumul s-a dat in folosinta anul trecut prin August, parca. E foarte spectaculos dar nu prea are balustrade. Serpuieste pana aproape de Babele si se desparte in doua directii, continuandu-se cu drum forestier foarte bun: Babele si Padina.

In video apare si o cabana la un moment dat; acolo se face stanga catre Padina/Pestera.

Editat de SorinRadu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma bag si eu cu sugestii, cu toate ca n-am cum sa merg cu voi. Mie imi place enorm zona "Babele" dar sunt convins ca v-ar place si mai mult la Padina, mai ales ca aveti mai multe posibilitati de cazare si obiective de vizitat; lacul Bolboci, Manastirea Pestera (construita chiar in gura pesterii Ialomicioara), Pestera Ialomicioara, de unde ai sanse sa iesi cu cucuie, Cheile Zanoagei, etc, etc.E o zona superba si se vad si Babele de acolo.Drumul s-a dat in folosinta anul trecut prin August, parca. E foarte spectaculos dar nu prea are balustrade. Serpuieste pana aproape de Babele si se desparte in doua directii, continuandu-se cu drum forestier foarte bun: Babele si Padina.

In video apare si o cabana la un moment dat; acolo se face stanga catre Padina/Pestera.

exact pe acest drum ziceam si eu , nu am fost pe acesta dar se vede super

si exact cum zice Florin_escu , intalnire de o zi

Azi s-a inseninat , fac o proba cu mobra si daca e ok merg sambata

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vad pe aici ca toti au probleme cu carburatia cu filtre cu nu mai stiu eu dar eu de ce nu am probleme cand nu am filtru de aer de 10 amni si nu am probleme cu carburatia si am de 15 ani PEGASO poate cineva sami spuna? vad numai idei si nu mai stiu ce



cred ca sunt cel mai vechi pegasist am 49 ani si nu am avut probleme cu carburatia de 15 ani fara filtru



toti probleme probleme aveti dar vati gandit vreodata ca nu faceti un servis bun si mergeti pe improvizati? din lipsa de bani ? un motor aqre nevoie de un servis mult mai bun decat o masina mergeti pe doua roti nu pe patru asa ca nu va uitati la buzunar nu vreau sa aud de steaguti negre eu am trecut pe langa SAMA IERTATI DACA VAM JICNIT

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ar mai fi o varianta de traseu, putin mai dificila, care include trasfagarasanul la dus... si transalpina la intors.

Dar drumul nu trece prin Campina, ci prin Targoviste.

Nu cred ca ar fi o problema sa facem prima pauza de tigara in Targoviste si sa ne regrupam, sau sa ii asteptam pe cei din Campina.

post-25665-0-38919400-1398864668_thumb.jpg

Ar mai fi o varianta scurta si frumoasa, la vecinii bulgari, Velilko Tarnovo.

Se viziteaza satul Arbanasi la vreo 5 km de Veliko.

Sunt cam 180 km din Bucuresti, se mananca bine de tot in Bulgaria.

Editat de mony
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ar mai fi o varianta de traseu, putin mai dificila, care include trasfagarasanul la dus... si transalpina la intors.

Dar drumul nu trece prin Campina, ci prin Targoviste.

Nu cred ca ar fi o problema sa facem prima pauza de tigara in Targoviste si sa ne regrupam, sau sa ii asteptam pe cei din Campina.

attachicon.giftransfagarasan si transalpina.jpg

Ar mai fi o varianta scurta si frumoasa, la vecinii bulgari, Velilko Tarnovo.

Se viziteaza satul Arbanasi la vreo 5 km de Veliko.

Sunt cam 180 km din Bucuresti, se mananca bine de tot in Bulgaria.

pentru mine nu-i problema sa ajung in Targoviste

 

vad pe aici ca toti au probleme cu carburatia cu filtre cu nu mai stiu eu dar eu de ce nu am probleme cand nu am filtru de aer de 10 amni si nu am probleme cu carburatia si am de 15 ani PEGASO poate cineva sami spuna? vad numai idei si nu mai stiu ce

 

cred ca sunt cel mai vechi pegasist am 49 ani si nu am avut probleme cu carburatia de 15 ani fara filtru

 

toti probleme probleme aveti dar vati gandit vreodata ca nu faceti un servis bun si mergeti pe improvizati? din lipsa de bani ? un motor aqre nevoie de un servis mult mai bun decat o masina mergeti pe doua roti nu pe patru asa ca nu va uitati la buzunar nu vreau sa aud de steaguti negre eu am trecut pe langa SAMA IERTATI DACA VAM JICNIT

daca un lucru este facut bine de la inceput , este durabil

La mine -pt ca de altii nu pot vorbi, am crezut ca sunt carburile , mai cu seama ca imi curgeau( a doua oara) , insa dupa schimbarea oringurilor si setarea nivelului in pahare , problema persista si atunci am trecut la verif aprinderii , prima data vizual , masa etc si apoi prin desfacere componentelor. Norocul meu ca am inceput cu bujia si m-am oprit la ea....eu port intreaga vina fiindca vanzatorul mi-a spus sa nu umblu la setari pt ca e in regula asa ,insa dupa un consum de aprox 15 % , m-am apucat de ea ...de eu sunt aprilist de 0.5 ani , si acum invat , pe pielea mea..

Editat de alin geamanu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma bag si eu cu sugestii, cu toate ca n-am cum sa merg cu voi. Mie imi place enorm zona "Babele" dar sunt convins ca v-ar place si mai mult la Padina, mai ales ca aveti mai multe posibilitati de cazare si obiective de vizitat; lacul Bolboci, Manastirea Pestera (construita chiar in gura pesterii Ialomicioara), Pestera Ialomicioara, de unde ai sanse sa iesi cu cucuie, Cheile Zanoagei, etc, etc.E o zona superba si se vad si Babele de acolo.Drumul s-a dat in folosinta anul trecut prin August, parca. E foarte spectaculos dar nu prea are balustrade. Serpuieste pana aproape de Babele si se desparte in doua directii, continuandu-se cu drum forestier foarte bun: Babele si Padina.

In video apare si o cabana la un moment dat; acolo se face stanga catre Padina/Pestera.

Va salut , va recomand acest traseu ,am fost asta vara, este superb, drumul este impecabil, se circula numai vara, se termina in Piatra Arsa, (sf. filmului), iar de acolo doar pe picioare la Babele, Sfinx, Crucea Caraiman(Eroilor), cu motoarele sa nu va ganditi nici macar, sa mergeti la Babe, daca va prind jandarmii amenda este de la 1000 la 5000 lei, este declarata zona naturala protejata, in special jnepenisul, din care noaptea poate va viziteaza ursul sau lupii, caci sunt la ei acasa .....noi nu am putut dormii de teama, pana la 02.00 au urlat lupii langa noi iar la .04.00 a venit ursul. Am facut prostia sa ramanem doar trei cu motoarele la cort, restul au plecat la lasarea noptii....Pt. parcurgerea traseului si apoi sa vizitati Babele, Sfinxul dupa care la Crucea Caraiman va treb 2 zile obligatoriu....doar traseul din Piatra Arsa pana la Babe este de 1,5 ore....Sfinx si Crucea inca 2,5 ore si inca pe atat la intoarcere.....

Editat de Pegasus73
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va salut , va recomand acest traseu ,am fost asta vara, este superb, drumul este impecabil, se circula numai vara, se termina in Piatra Arsa, (sf. filmului), iar de acolo doar pe picioare la Babele, Sfinx, Crucea Caraiman(Eroilor), cu motoarele sa nu va ganditi nici macar, sa mergeti la Babe, daca va prind jandarmii amenda este de la 1000 la 5000 lei, este declarata zona naturala protejata, in special jnepenisul, din care noaptea poate va viziteaza ursul sau lupii, caci sunt la ei acasa .....noi nu am putut dormii de teama, pana la 02.00 au urlat lupii langa noi iar la .04.00 a venit ursul. Am facut prostia sa ramanem doar trei cu motoarele la cort, restul au plecat la lasarea noptii....Pt. parcurgerea traseului si apoi sa vizitati Babele, Sfinxul dupa care la Crucea Caraiman va treb 2 zile obligatoriu....doar traseul din Piatra Arsa pana la Babe este de 1,5 ore....Sfinx si Crucea inca 2,5 ore si inca pe atat la intoarcere.....

acum peste 10 ani ani faceam aceste trasee pe jos , cu urcare din fie Busteni pe jepi fie pe la cabana Malaiesti- la care am si lucrat doua zile - de la cota 1400 la Piatra Arsa

pt cei care nu au mai fost e minunat si adevarat nu poti intr-o zi

insa aici era doar de o plimbare de o zi in care sa ne si cunoastem apoi avem timp.

 

Alta alternativa ar fi Paraul Rece - Cetatea Rasnov- Poiana Brasov -Brasov Centru vechi-Sacele , Cheia - Valeni ....si apoi fiecare isi continua drumul spre casa sau invers

 

ne apropiem de pagina 350

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Caldarea Malaiesti; locul meu preferat la munte. :D Cred ca am fost de 15 ori, ori ca am fost special pt locul ala, ori ca a fost doar de tranzit dinspre Vf. Omu sau spre Vf. Omu. In locul ala as vrea sa ma intind si sa mor. Nu acum, evident.:)) Sa-l mai vizitez de vreo 30 de ori si apoi mai negociez.

Asa cum a spus si Pegasus73, e interzis accesul in zona Babele cu masini si alte vehicule motorizate.

Eu va sugerez sa va orientati catre Padina si n-o sa va para rau deloc.:D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Caldarea Malaiesti; locul meu preferat la munte. :D Cred ca am fost de 15 ori, ori ca am fost special pt locul ala, ori ca a fost doar de tranzit dinspre Vf. Omu sau spre Vf. Omu. In locul ala as vrea sa ma intind si sa mor. Nu acum, evident. :)) Sa-l mai vizitez de vreo 30 de ori si apoi mai negociez.

Asa cum a spus si Pegasus73, e interzis accesul in zona Babele cu masini si alte vehicule motorizate.

Eu va sugerez sa va orientati catre Padina si n-o sa va para rau deloc. :D

mai negociaza

 

unele dintre cele mai frumoase versuri

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Old: ti-am gasit etrierul.

Ti-l trimit,platesti drumul,il montezi si vezi cum e.

Daca nu e bun,asta e.

Daca e bun,vreau un cablu de kilometraj de Pegaso sh,in conditia in care unul nou e 80 ron dar nu gasesc.

Daca nu...ramai dator de cinste.

Ti-am trimis si PM sa-mi dai adresa sa ti-l trimit Sambata sau Luni prin Fan Courier,fara ramburs.

P.S. un etrier sh se vinde cu 100-150 ron,dar eu nu vreau sa fac afaceri cu un confrate la ananghie. Doar suntem oameni.

post-74306-0-34215000-1398943065_thumb.jpg

post-74306-0-34350600-1398943084_thumb.jpg

post-74306-0-51600500-1398943104_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eugen, multumesc FOARTE mult, eram deja deprimat ca nu gasesc si m-ai salvat acum! Cred ca o sa se potriveasca si SPER sa fie asa :D Eu o sa iti caut cablu de kilometraj asa cum am vorbit :D daca nu, tre sa te anunt cand vin prin bucuresti, sa te cinstesc! Multumesc din nou!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu placere.

Am facut deja coletul. Maine dimineata ies de la munca si trec pe la Fan Courier, sediul central, ca e in drumul meu, doar ca o sa-i iau pe nepregatite. Daca nu e nimeni la ora 7, o sa incerc seara, ca vin iar la munca.

In principiu, etrierul e bun, ca a fost al mobrei mele care a avut pompa defecta. Numai ca am vrut sa fac treaba buna si mi-am cumparat pompa, discul, etrierul si conducta de frana. Am dat atunci peste 3 milioane, dar i-am dat de cap pana la urma. Pentru mine frana spate e esentiala cumulata cu frana de motor.

Frana fata e mai mult de "oras" si de viteze mari, unde le combin pe amandoua. Dar la frane de urgenta, intotdeauna ma infig in frana spate si apoi in cea de fata, cu simt de raspundere.

Daca intri cu spatele in derapaj, o controlezi bine, dara daca ai pierdut aderenta fata pe frana, ALELUIA!

 

 

Si cum este 1 MAI Muncitoresc, vad ca toata lumea e fugita la gratare. Numai eu imi vars naduful in munca...

La multi ani clasei muncitoare ! :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O sa fiu pe faza, sa-l primesc cum se cuvine :D Eu pana acum chiar nu gasisem, ca ma si intrebam unde-au disparut toate apriliile dezmembrate(parca anul trecut erau mai multe), da' acuma-i sezon, deci banuiesc ca lumea foloseste tot ce are. Dupa ce mi-o scot din service, tre sa ma duc automat in poligon sa testez frana de urgenta, ca trebuie neaparat. De altfel, si gumele trebuiesc schimbate tot acum. Dar nu stiu ce sa zic despre k60, ca toata lumea zice ca se duc prea repede si ca nu ma tin mai mult de 10000 km. Deja derapez in idei, ca si eu am lucrat toata ziua la pc si mi-au ars ochii si prajit creierul!

sper ca v-ati distrat pe capre! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Grupul posesorilor de Aprilia Pegaso 650 pana in 2004

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...