Sari la conținut

Grupul posesorilor de Aprilia Pegaso 650 pana in 2004


Postări Recomandate

 

Daca este amabil cineva sa faca aceasta masuratoare la lantul de la mobra lui si sa o comunice aici.

Deasemenea cum apreciaza starea lantului: buna, satisfacatoare, trebuie schimbat...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 14,6k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

identificarea ar trebui sa fie 120 lei ( sau mai putin - verific si editez, ca am identificat si auto si moto in acelasi timp :)) la moto a fost o idee mai ieftin ) , iar asigurarea nu cred ca mai exista pt o luna.. minim 6. in vederea inmatricularii inseamna ca nu iti va trece numarul de inmatriculare pe asigurare si ca nu vei avea disponibile tarile straine ( cartea verde are X pe toate tarile ). dupa inmatriculare mai trebuie sa faci un drum la asigurator si sa ii arati ca ai inmatriculat-o si iti va da o anexa la cartea verde.

se poate pe o luna doar de 3 ori , la numere rosii

» Post actualizat in 26 Mar 2015 05:58

O sa ma interesez fiindca am mobra pe numele meu si asigurarea e prea scumpa avand in vedere ca a2-ul abea ce l-am luat.. oare se ia in evidenta si a1 si imi pune acolo vechime 3 ani ??

Poate pot sa o fac pe alt nume asigurarea.. ma gandesc sa nu comenteze astia de la rar...

daca mobra e pe numele tau in talon nu poti face asigurarea pe alt nume.Poti face o simulare pe net( emag )si ezi cat te costa

» Post actualizat in 26 Mar 2015 05:59

corect

» Post actualizat in 26 Mar 2015 06:04

attachicon.gifIMG_0076.jpgattachicon.gifIMG_0077.jpg

Daca este amabil cineva sa faca aceasta masuratoare la lantul de la mobra lui si sa o comunice aici.

Deasemenea cum apreciaza starea lantului: buna, satisfacatoare, trebuie schimbat...

pe vizorul marcat cu numarul 6 se va vedea un marcaj gradat trecut pe piesa din interiorul furcii.Intinzi lantul astfel incat daca apesi pe burta lui sa ai o sageata de 3,5 cm .vezi marcajul pe vizorul 6 .Este de la 7 la 1 daca este sub 3.5 catre 1 e uzat .Pun o poza mai tarziu

» Post actualizat in 26 Mar 2015 06:17

cam asa

post-78987-0-87761400-1427350655_thumb.jpg

post-78987-0-64168600-1427350656_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu,am fost curios doar cat de elegant se comporta pe macadam.Si trebuie sa recunosc,ca,n-am simtit nicio groapa,parca as fi plutit!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ Eugen, iti dau eu manualul in format PDF si eu le-am cautat si le am pe toate PDF, nu cele cu poze scanate, avantajul este ca poti sa maresti si se vede in detaliu orice desen. Da-mi PM cu adresa de mail si ti le trimit. Am asa:

 

- Carte Tehnica Pegaso 1996;

- Manual de service 1997;

- Manual Reparatie Motor 1995;

- Manual Reparatie Motor 1997.

 

Cu totul au cam 30 MB

Multumesc.

Daca o sa am nevoie,te contactez.

Manualul de service il am scos la imprimanta de acum doi ani,insa nu avea partea de motor,decat cum se da jos de pe cadru.

Cel de pe subscibd l-am descarcat in telefon si am facut niste screenshot-uri cu paginile mai importante,gen punere la punct distributie.

O sa le incarc sa le scot la imprimanta la munca.

 

In manualul asta spun ca in Rotax-ul nostru se baga ulei 15w40, nu 10w40 cum stiam eu. Probabil e mai bun vara.

» Post actualizat in 26 Mar 2015 19:54

Victor_peg si-a procurat azi priza de 12 volti si voltmetru digital.

Abia astept pozele dupa ce monteaza cutiile laterale de la mine,revopsite la culoarea motocicletei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

348 lei. Asta este numarul magic.. Atat costa rca pe 6 luni la Pegaso pentru noi astia sub 30 de ani.

Din 13 februarie s-au majorat preturile la rca pentru categoria asta de varsta. Anul trecut a fost 220 lei ( care mi s-a parut tot mult, dar inghitibil).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am platit 106 roni pe 6 luni la Honda NX 250.NU conteaza doar varsta,caci conteaza si cilindreea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iti spun eu cu ce are cea mai directa legatura.

Cu cat faci mai multe asigurari pe acelasi autovehicul(ca numar de asigurari incheiate,nu ca si luni),cu atat scade mai repede valoarea in roni!Asta-i clar!E mai rentabil sa faci pe 6 luni(se pare),decat pe 1 an.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu clasele de bonus / malus e cam asa:

La o asigurare pe 6 luni, primesti 1 punct bonus.

La o asigurare pe un an primesti 2 puncte bonus.

Daca faci un accident ti se scad 4 puncte (ai malus de 4 puncte)

 

Daca nu faci accident, cand reinoiesti polita, bonusul creste cu atatea puncte cu cate corespund asigurarii anterioare.

Clasa maxima de bonus este 14.

Clasa minima de malus este 8.

Din cate stiu, daca faci malus 8, asiguratorii pot sa refuze sa iti mai faca asigurare (poate nu stiu bine... ca vorbesc din amintiri).

Am gasit si un tabel in fuctie de nr de daune pe care le faci...

 

http://www.focusauto.ro/utile/531/cum-functioneaza-sistemul-bonus-malus-pentru-asigurarile-obligatorii-rca.html

Editat de mony
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vechimea permisului si capacitatea cilindrica nu sunt luate in considerare de unele firme de asigurare.

Am folosit calculatoare online de rca (dupa ce am vorbit cu doi brokeri, 348 este cel mai mic pret primit) in care am introdus un cnp al cuiva peste 30 de ani. Surpriza, de la 348 de lei a scazut 129 lei.. M-am mai jucat cu capacitatea cilindrica, vechimea permisului, dar nu s-a modificat nimic..

Cea mai buna(si legala) metoda e trecerea motocucletei pe numele cuiva mai in varsta.. Asta inseamna plimbare la anaf, permise,rar,permise si iar anaf.. Cel putin 200 de lei autentificare la rar + taxe la care se mai adauga si noua asigurare..

Pretul de 348 de lei este la rca cu B3.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iti spun eu cu ce are cea mai directa legatura.

Cu cat faci mai multe asigurari pe acelasi autovehicul(ca numar de asigurari incheiate,nu ca si luni),cu atat scade mai repede valoarea in roni!Asta-i clar!E mai rentabil sa faci pe 6 luni(se pare),decat pe 1 an.

Clar e cum zice mony:

La o asigurare pe 6 luni, primesti 1 punct bonus.

La o asigurare pe un an primesti 2 puncte bonus.

Si deasemenea la mobre nu prea conteaza cilindreea la asigurare (Banzay, Invatacelu'), poate una-doua societati cu exceptii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A, da, corect... si la mine la scuter (125 cmc) asigurarea costa la fel ca la moto.

In nicio simulare nu am remarcat diferenta in functie de capacitatea cilindrica.

Conteaza foarte mult varsta, orasul (la Bucuresti conteaza si sectorul in care stai), si evident, bonus / malus.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cine a cumparat, mai recent asa... , membranele carburator ? ca ma bate un gand sa le schimb. cand a fost curatat carburatorul, s-a observat ca sunt imbatranite si ma gandesc sa scap de grija lor. dar .. sunt asa scumpe ? exista o anumita marca, diferente de calitate.. pt ca am vazut si diferente de pret, nu ma prind daca sunt la bucata sau la set..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

attachicon.gifIMG_0076.jpgattachicon.gifIMG_0077.jpg

Daca este amabil cineva sa faca aceasta masuratoare la lantul de la mobra lui si sa o comunice aici.

Revin cu rugamintea de mai sus. Este nevoie de o ruleta si cel mult doua minute din timpul d-voastra.

Se masoara sub bascula, distanta dintre 21 de bolturi de la lant, conform schemei. O fi greu?

post-20517-0-56125800-1427539361_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

timestamp="1427539550"]Revin cu rugamintea de mai sus. Este nevoie de o ruleta si cel mult doua minute din timpul d-voastra.

Se masoara sub bascula, distanta dintre 21 de bolturi de la lant, conform schemei. O fi greu?

attachicon.gif2015-03-27 12.00.12.jpg

. Ti-am scris eu cum se verifica. N-ai retinut?
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Revin cu rugamintea de mai sus. Este nevoie de o ruleta si cel mult doua minute din timpul d-voastra.

Se masoara sub bascula, distanta dintre 21 de bolturi de la lant, conform schemei. O fi greu?

attachicon.gif2015-03-27 12.00.12.jpg

Distanta este standard.

Daca vrei sa verifici uzura lantului,te uiti la gradatiile intinzatoarelor de lant de ka axul rotii spate.

Cu cat este mai in spate,cu atat lantul este mai uzat,adica s-a intins mai mult.

Al meu,spre exemplu,este la un centimetru distanta de partea din fata,adica o mai duce mult daca e intretinut meticulos. Daca nu ma insel ultima data era la gradatia 5 sau 6,ori intre ele..

 

Sa nu fim totusi subiectivi,mai ales ca nu mai vin notificari pe e-mail si verificam topic-ul la cateva zile..

 

 

Poate ca nu este greu,insa la noi ploua de o saptamana,iar mobrele poate ca stau la un garaj in capatul celalalt al orasului si faci o ora cu masina la cum se circula in Bucuresti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare. Am nevoie de ajutorul vostru. Imi poate face careva o poza la ansamblul de prindere al oglinzii stanga? La mine s-a mancat filetul la Funduro si nu mai sta oglinda infiletata. Trebuie sa cumpar doar partea cu filetul, in care se infileteaza oglinda. Cea de aluminiu, dar nu prea gasesc bmw la dezmembrare. S poate e la fel si sunt cateva Aprilici la dezmembrat. Multumesc frumos

Editat de Patrick_M
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare. Am nevoie de ajutorul vostru. Imi poate face careva o poza la ansamblul de prindere al oglinzii stanga? La mine s-a mancat filetul la Funduro si nu mai sta oglinda infiletata. Trebuie sa cumpar doar partea cu filetul, in care se infileteaza oglinda. Cea de aluminiu, dar nu prea gasesc bmw la dezmembrare. S poate e la fel si sunt cateva Aprilici la dezmembrat. Multumesc frumos

 

trimite o poza pe facebook ca am de la aprilia cube

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare. Am nevoie de ajutorul vostru. Imi poate face careva o poza la ansamblul de prindere al oglinzii stanga? La mine s-a mancat filetul la Funduro si nu mai sta oglinda infiletata. Trebuie sa cumpar doar partea cu filetul, in care se infileteaza oglinda. Cea de aluminiu, dar nu prea gasesc bmw la dezmembrare. S poate e la fel si sunt cateva Aprilici la dezmembrat. Multumesc frumos

O sa verific eu daca mai am una in plus pe acasa.

Daca am,ti-o trimit si platesti doar transportul prin Fan Courier,25 lei parca..

 

BEREA O DAI CAND NE-OM INTALNI.

 

Fratii ROTAX stiu de ce. ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Grupul posesorilor de Aprilia Pegaso 650 pana in 2004

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...