Sari la conținut

Grupul posesorilor de Aprilia Pegaso 650 pana in 2004


Postări Recomandate

Ati folosit sau cunoasteti pe cineva care a folosit Heidenau K60 Scout? Vad ca au preturi bune si review-uri la fel. Si cica sunt bune si iarna (cel putin asa scrie in descriere).

Ce parere aveti de ele?

O parere excelenta,am avut 3 randuri cand am avut Pegaso GA!Raport pret/calitate excelent!

Le gasesti aici:

http://heidenau.ro/index.php?page=shop.browse&category_id=397&vmcchk=1&option=com_virtuemart&Itemid=5

Editat de Cristian 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 14,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

....

 

M-am uitat deja pe pagina lor, pentru dimensiunile mele ma costa 670 ron setul. Mi se pare un pret foarte bun si daca rezista 10.000 km nici nu imi trebuie mai mult.

1 anvelopa K60 pe fata duce 2 anvelope spate cate 10.000 de km garantat!

Editat de Cristian 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

azi mi-am curatat instalatia de franare spate .Astept sa-mi vina placutele apoi ma apuc de fata , schimbam si lichidul.

@ Cristi , multam de povata !


» Post actualizat in 02 Sep 2015 17:05

azi mi-am curatat instalatia de franare spate .Astept sa-mi vina placutele apoi ma apuc de fata , schimbam si lichidul.

@ Cristi , multam de povata !

post-78987-0-32586500-1441213503_thumb.jpg

Editat de Geamanu Alin
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

azi mi-am curatat instalatia de franare spate .Astept sa-mi vina placutele apoi ma apuc de fata , schimbam si lichidul.

@ Cristi , multam de povata !

» Post actualizat in 02 Sep 2015 17:05

Alineeee, ajuta-ma si pe mine cu niste rulmenti pentru roatra spate. Parca sunt trei, din cate imi aduc aminte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Madaline,de site-ul asta iti spuneam cu variantele de pinioane:

http://www.gearingcommander.com/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si , cum era in interior ?

murdar , lichidul apos si urat mirositor! Singurul avantaj este ca garniturile sunt ok

» Post actualizat in 03 Sep 2015 18:11

Alineeee, ajuta-ma si pe mine cu niste rulmenti pentru roatra spate. Parca sunt trei, din cate imi aduc aminte.

rezolvam , vorbesc maine pt comanda

» Post actualizat in 04 Sep 2015 10:55

rulmentii nu sunt BMW dar tot nemtesti

» Post actualizat in 04 Sep 2015 18:18

nemotorizat in Campina , de 4 ani

post-78987-0-76478200-1441364112_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Mihai Sandu

Astea sunt singurele poze pe care am reușit sa le fac. Ai slabe șanse sa faci suportii corect fără sa îi ai în față. Dacă vrei, ne întâlnim intr-un weekend și îi dam jos și masori tot.

attachicon.gif20150903_194211.jpgattachicon.gif20150903_194147.jpgattachicon.gif20150903_194128.jpgattachicon.gif20150903_194106.jpgattachicon.gif20150903_194030.jpgattachicon.gif20150903_194023.jpgattachicon.gif20150903_194005.jpgattachicon.gif20150903_193954.jpgattachicon.gif20150903_193944.jpgattachicon.gif20150903_193932.jpgattachicon.gif20150903_193912.jpgattachicon.gif20150903_193134.jpg

este o problema de optica: ce vrei sa faci? La mine suportii sunt foarte firavi( asa aa spu toata lumea) isa au fost normati functie de cantitatea de bagaj necesar si ......rezista in continuare

Ideea este ca nu am vrut sa-mi ingreunez motocicleta , daca nu are sens

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc, o sa incerc sa desenez o schita ca sa imi dau seama cam cum vin. Sper sa iasa ceva...

Treaba e ca la mine materia prima e aproape gratis si imi place sa cred ca ma descurc cat de cat la taiat / sudat / taiat din nou / sudat inca o data si chestii din astea. Acum ramane sa vedem...

 

 

Asta e marea cumpana a vietii mele in momentul de fata. Suporti + cutii facute din tabla de 1mm sau genti din alea laterale din material ~textil? Nu stiu ce sa fac, cum sa fac. Cu suportii si cu cutiile ma descurc aproape gratis si pot sa fac cutiile cat de mari vreau eu. In schimb cu gentile textile e mai complicat.

 

Cred ca ma apuc sa imi fac cutii si suporti si daca nu imi plac aia e...

 

 

 

 

 

P.S.: Victor, ai putea, te rog, sa imi pui pozele si pe mail? De pe forum nu reusesc sa imi dau seama cum fac sa le salvez ca sa le studiez mai bine.

mihai.sandu@carpaticom.ro

dupa ce deschizi fiecare poza in dreapta jos scrie mare " SAVE" :crack:

» Post actualizat in 05 Sep 2015 07:10

eu am textile , sunt geamantane de voiaj , modificate de mine pentru moto.Sunt perfecte: batoase , nu intra apa in ele , cu maner .Costul a fost de 45 lei pe bucata.Vezi prin Carrefour ca exista trolere destul de ieftine ( 29 lei)poti folosi cu succes-

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta e marea cumpana a vietii mele in momentul de fata. Suporti + cutii facute din tabla de 1mm sau genti din alea laterale din material ~textil?

De 2mm. Sau 2.5 daca vrei sa nu aiba 'moarte'. Si nu tabla, aluminiu. Iesi mai scump, dar sunt bune, usoare. Le faci din mai multe bucati, legate intre ele cu cornier tot de aluminiu. Astfel incat daca patesti ceva, sa poti schimba o bucata, nu toata cutia :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

murdar , lichidul apos si urat mirositor! Singurul avantaj este ca garniturile sunt ok

» Post actualizat in 03 Sep 2015 18:11

rezolvam , vorbesc maine pt comanda

» Post actualizat in 04 Sep 2015 10:55

rulmentii nu sunt BMW dar tot nemtesti

» Post actualizat in 04 Sep 2015 18:18

nemotorizat in Campina , de 4 ani

Danke!

Ma imbrac si vin sa-i punem.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stand astazi cu Alin, la un gratar in curtea lui minunata de la Campina, si incercand sa schimbam rulmentii mei noi de pe spate cu altii si mai noi, mi-a venit o idee: sa inlocuiesc bujiile normale, NGK DR8EA, cu altele cu iridium, DR8EA IX.

 

Intrebare: a mai folosit cineva bujii cu iridium? Si daca da, se justifica diferenta de pret? Ca pe toate site-urile se zice ca sunt minunate.

 

PS: Nu am mai schimbat rulmentii. Uitasem doar ca ii schimbasem in toamna si l-am rugat pe Alin sa-mi ia un set intrucat acum cateva zile facusem schimbul pe fata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

NICIODATA SA NU FOLOSESTI BUJII IRIDIUM LA CARBURATOARE!!!Consum peste normal!Din propria experienta!

 

PS:veniti la Axente in 19?

Editat de Cristian 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare, dupa multa vreme. am fost plecat din viata si m-am reintors. cred ca o sa vand motorul "as is" (adica sa o dau cu problema la carburatoare pe bani de nimic). are cineva chef si timp sa imi zica ce trebuie sa fac sau sa imi arunce un link?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stand astazi cu Alin, la un gratar in curtea lui minunata de la Campina, si incercand sa schimbam rulmentii mei noi de pe spate cu altii si mai noi, mi-a venit o idee: sa inlocuiesc bujiile normale, NGK DR8EA, cu altele cu iridium, DR8EA IX.

 

Intrebare: a mai folosit cineva bujii cu iridium? Si daca da, se justifica diferenta de pret? Ca pe toate site-urile se zice ca sunt minunate.

 

PS: Nu am mai schimbat rulmentii. Uitasem doar ca ii schimbasem in toamna si l-am rugat pe Alin sa-mi ia un set intrucat acum cateva zile facusem schimbul pe fata.

gasesti aici cateva explicatii de principiu

http://www.traby.ro/forum/index.php/topic,3189.0/wap2.html?PHPSESSID=8b53bd9b25881fb1558fccc8a4d196f3

nu cred ca merita

http://mechanics.stackexchange.com/questions/2013/what-is-the-difference-between-normal-platinum-iridium-plugs

 

http://www.sparkplugs.co.uk/iridium-spark-plugs

Editat de Geamanu Alin
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-ai convins, pun iridium!

La Aprilica Pegaso GA,am facut 2 "greseli":

1.Bujii iridium -> mi-a crescut consumul;

2.Ulei full sintetic -> l-a mancat,a trebuit sa completez permanent pana la schimbul urmator!

Tu Madaline,fa cum doresti!

» Post actualizat in 06 Sep 2015 14:37

Azi a mai murit un motociclist in Cluj...

/index.php?/topic/347403-cu-si-despre-accidente/page-57

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare, stiti pe cineva care confectioneaza crashbar pt Aprilia Pegaso din 96 si Suzuki Freewind 650....lasati un nr.de tel va rog.....


Editat de Pegasus73
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-ai convins, pun iridium!

eu dupa ce am achizitionat Denso -standard Cu- mi-am redus considerabil consumul iar aprinderea este perfecta , adica popular " la sfert de cheie".Te sfatuiesc sa faci o incercare costa putin chiar daca ai 2 bucati.

» Post actualizat in 06 Sep 2015 17:22

La Aprilica Pegaso GA,am facut 2 "greseli":

1.Bujii iridium -> mi-a crescut consumul;

2.Ulei full sintetic -> l-a mancat,a trebuit sa completez permanent pana la schimbul urmator!

Tu Madaline,fa cum doresti!

» Post actualizat in 06 Sep 2015 14:37

Azi a mai murit un motociclist in Cluj...

/index.php?/topic/347403-cu-si-despre-accidente/page-57

pacat

» Post actualizat in 06 Sep 2015 17:29

Pt Nelu , la pagina 10 se afla sinstemul de ungere/lubrifiere motor

http://service.tanga-moteurs.ro/data/Aprilia_Pegaso_655_'95_Repair_Manual.pdf

» Post actualizat in 06 Sep 2015 17:39

am o intrebare:

de ce de fiecare data cand verific nivelul de ulei - in exact acelas mod - am valori diferite?

Adica: la rece am nivelul peste maxim , iar la verificarea cu uleiul cald , dupa ce s-a decantat 10 min , nivelul scade sum maxim, adica totul e relativ

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nivelul de ulei se verifica cu motorul cald . La cald unde ai nivelul sub maxim , ca nu e suficient sa spui ca e sub maxim .

exact sub primul "x" de pe joja,

problema este ca si la cald , in aceleasi conditii de verificare , nivelul este diferit

» Post actualizat in 07 Sep 2015 15:50

pt Madalin: http://www.globaldenso.com/cgi-bin/global/plug/euro/mc/mc-detail.cgi?filename=mc-19.txt&no=406

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca sa vedeti Intalnirea Internationala a Aprilistilor Pegasisti 2015:

http://www.apriliaontheroad.com/forum/viewtopic.php?f=537&t=39495&start=15

Editat de Cristian 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Grupul posesorilor de Aprilia Pegaso 650 pana in 2004

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...