Sari la conținut

Grupul posesorilor de Aprilia Pegaso 650 pana in 2004


Postări Recomandate

poate in carte. acum vad ca am pe ea 120/90 spate si 100/90 fata

adica asa le avea proprietarul anterior :)

 

iar pe net, la "specs" am gasit 140/80

 

oricum, le pun pe astea DOT 2010 :D

http://www.mbike.com/aprilia/pegaso-650/1995

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 14,6k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salut.

Acum am ajuns acasa si am masurat ghidonul, cu o rigla, ca n-am ruleta la indemana..e si noapte afara.

Deci, are cca 90 cm, poate un cm+>

Daca mai puneam si capete de ghidon ajungeam la aproape un metru.. :funny:

 

Si mie imi este, ca sunt piesele scumpe si bugetul limitat, dar omul e meserias...

Am mai facut si eu cate o broscuta, dar nu am exersat, tocmai din motive materiale.. :nono:

...

post-74306-0-83085400-1390130739_thumb.jpg

post-74306-0-65287600-1390130740_thumb.jpg

post-74306-0-43566000-1390130741_thumb.jpg

post-74306-0-08967100-1390130742_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din ce imi dau seama motoreta ta este revopsita . e adevarat?

 

un lucru nu-mi place : o cam ploua saraca!

Da, asa am luat-o, si as fi vopsit-o si eu daca nu-mi placea.

De obicei tin husa pe ea, dar am zis sa o spal, si sa mai lucrez la ea.

 

Oricum o sa o bag in foisor daca se strica vremea.

La fostul propietar statea in fata blocului, cu husa...

V-am salutat, ca plec la munca...revin ;)

 

Salut!!!! Imi poate imprumuta cineva din Bucuresti un redresor....multumesc anticipat!!

Mereu m-am tinut sa-mi iau, si intervin alte cheltuieli.

Las-o la un service o zi, sa ti-o incarce si te costa 10-15 ron.

Eu asa faceam inainte, pana sa ajung la concluzia ca o baterie noua te scapa de griji..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, asa am luat-o, si as fi vopsit-o si eu daca nu-mi placea.

De obicei tin husa pe ea, dar am zis sa o spal, si sa mai lucrez la ea.

 

Oricum o sa o bag in foisor daca se strica vremea.

La fostul propietar statea in fata blocului, cu husa...

V-am salutat, ca plec la munca...revin ;)

 

Mereu m-am tinut sa-mi iau, si intervin alte cheltuieli.

Las-o la un service o zi, sa ti-o incarce si te costa 10-15 ron.

Eu asa faceam inainte, pana sa ajung la concluzia ca o baterie noua te scapa de griji..

ok Eugen. Multumesc de sfat!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ghidonul meu are fix 760 de mm, fara sa pun la socoteala capetele de protectie. Nici la mine nu intra pe poarta spre deosebire de fosta (KLE).

eu o scot pe potile mari , si uite ca pana acum ni mi-am pus intrebarea daca intra pe poarta mica ! anul acesta aveam de gand sa fac rampa pe poarta mica , -acum am trepte- ca sa pot iesii cu mobra , dar acum vine intrebarea va incapea....?? maine masor si recalculez proiectul... poate renunt la stalpul intermediar...vad eu

si uite asa cum descoperim lucruri noi multumesc Eugen si Sorin mi-ti dat de gandit ...

 

Da, asa am luat-o, si as fi vopsit-o si eu daca nu-mi placea.

De obicei tin husa pe ea, dar am zis sa o spal, si sa mai lucrez la ea.

 

Oricum o sa o bag in foisor daca se strica vremea.

La fostul propietar statea in fata blocului, cu husa...

V-am salutat, ca plec la munca...revin ;)

 

Mereu m-am tinut sa-mi iau, si intervin alte cheltuieli.

Las-o la un service o zi, sa ti-o incarce si te costa 10-15 ron.

Eu asa faceam inainte, pana sa ajung la concluzia ca o baterie noua te scapa de griji..

iti urez sa ai un servici usor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu o scot pe potile mari , si uite ca pana acum ni mi-am pus intrebarea daca intra pe poarta mica ! anul acesta aveam de gand sa fac rampa pe poarta mica , -acum am trepte- ca sa pot iesii cu mobra , dar acum vine intrebarea va incapea....?? maine masor si recalculez proiectul... poate renunt la stalpul intermediar...vad eu

si uite asa cum descoperim lucruri noi multumesc Eugen si Sorin mi-ti dat de gandit ...

 

iti urez sa ai un servici usor

Multumesc, Alin.

Trec cam greu astea 12 ore, dar noaptea e mai putin stresant...

 

Acum, hai sa ma "laud":

Dupa ce am fost la sala de dimineata (am reanceput antrenamentele de 4 luni, ca m-am ingrasat foarte rau in ultimii ani, deh, servici pe calculator, nopti pierdute..), m-a trecut cheful de treaba.

Asa ca am spalat motoreta cu fi-miu, apoi am tot masurat sa vad cum montez aripa noua.

Dupa mai multe probe, cu aripa prinsa de forma cu sarma, am renuntat la aripa originala, si am montat aripa noua in asa fel incat sa nu loveasca in carena sau in roata.

Posibil sa trebuiasca sa o ridic inca putin, si mai am sa-i fac niste canale de aerisire, si sa-i pun niste plasa metalica la cald, ca sa o intaresc...

A, si sa nu uit, in viitorul apropiat o sa-mi iau niste ciorapei in genul celor de motocross (am avut Acerbis la Transalp), sau o sa-mi iau plastice de protectie pentru jambe...

 

In principiu, a iesit ceea ce se vede in poze, dar o sa o revizuiesc in ziua in care o sa ma apuc si de termocupla...

post-74306-0-16555100-1390155583_thumb.jpg

post-74306-0-61326100-1390155583_thumb.jpg

post-74306-0-05062000-1390155584_thumb.jpg

post-74306-0-44514500-1390155584_thumb.jpg

post-74306-0-87430700-1390155584_thumb.jpg

post-74306-0-26748500-1390155585_thumb.jpg

post-74306-0-67457800-1390155585_thumb.jpg

post-74306-0-02789300-1390155586_thumb.jpg

post-74306-0-41339500-1390155586_thumb.jpg

post-74306-0-82627500-1390155586_thumb.jpg

post-74306-0-08785000-1390155601_thumb.jpg

post-74306-0-52948000-1390155601_thumb.jpg

post-74306-0-01079900-1390155602_thumb.jpg

post-74306-0-45069400-1390155602_thumb.jpg

post-74306-0-81700100-1390155602_thumb.jpg

post-74306-0-22917800-1390155603_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc, Alin.

Trec cam greu astea 12 ore, dar noaptea e mai putin stresant...

 

Acum, hai sa ma "laud":

Dupa ce am fost la sala de dimineata (am reanceput antrenamentele de 4 luni, ca m-am ingrasat foarte rau in ultimii ani, deh, servici pe calculator, nopti pierdute..), m-a trecut cheful de treaba.

Asa ca am spalat motoreta cu fi-miu, apoi am tot masurat sa vad cum montez aripa noua.

Dupa mai multe probe, cu aripa prinsa de forma cu sarma, am renuntat la aripa originala, si am montat aripa noua in asa fel incat sa nu loveasca in carena sau in roata.

Posibil sa trebuiasca sa o ridic inca putin, si mai am sa-i fac niste canale de aerisire, si sa-i pun niste plasa metalica la cald, ca sa o intaresc...

A, si sa nu uit, in viitorul apropiat o sa-mi iau niste ciorapei in genul celor de motocross (am avut Acerbis la Transalp), sau o sa-mi iau plastice de protectie pentru jambe...

 

In principiu, a iesit ceea ce se vede in poze, dar o sa o revizuiesc in ziua in care o sa ma apuc si de termocupla...

in primul rand iti zic ai un baiat stajnic si sa-ti traiasca

in al doilea rand sa sti ca arata foarte bine , chiar nu ma asteptam , cu o singura precizare sa o fixezi cat de sus permite

cat despre ciorapei , mai greu de spalat , cred ca mai bine plastice parerea mea

Chiar arata bine , si cred ca daca dai clacsonul jos o sa faci rost de ceva spatiu..

deci vreau finalizare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ Madapribu:

Am facut comanda la un prieten, vezi ca are nr in semnatura mea.

Asta este de Honda CRF 450, marca UFO, Made in Italy, si erau doua variante:

- asta a mea, care e mai dreapta, si e de supermoto;

- una de motocross, mai curbata, si mai lata putin, dar cu o forma care nu ma avantaja..asta parca e mai scumpa cu 10 ron decat cea de supermoto..

Editat de eugenkawa
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in primul rand iti zic ai un baiat stajnic si sa-ti traiasca

in al doilea rand sa sti ca arata foarte bine , chiar nu ma asteptam , cu o singura precizare sa o fixezi cat de sus permite

cat despre ciorapei , mai greu de spalat , cred ca mai bine plastice parerea mea

Chiar arata bine , si cred ca daca dai clacsonul jos o sa faci rost de ceva spatiu..

deci vreau finalizare

Multumesc.

Copilul cred ca e cea mai mare realizare a vietii mele.

Am ajuns la stadiul in care a inceput sa citeasca, are talent de box (sunt sacul lui de box), si bineanteles noua generatie de motociclisti din famile.

Anul trecut i-am luat un pocket bike, dar vreau sa-i iau ceva de motocross cand o sa-mi mai revin cu banii..

post-74306-0-14639500-1390157029_thumb.jpg

post-74306-0-56317600-1390157029_thumb.jpg

post-74306-0-95635800-1390157029_thumb.jpg

post-74306-0-34508400-1390157030_thumb.jpg

post-74306-0-74257000-1390157030_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

intrebare: de ai renuntat la Transalp si de ai Aprilia?

 

nu trebuie sa raspunzi

ma refeream la Transalp ca model nu a ta in particular . se stiie ca de obicei oamenii se ataseaza de un anumit producator , la masini la motociclete , scule , haine etc

 

Multumesc.

Copilul cred ca e cea mai mare realizare a vietii mele.

Am ajuns la stadiul in care a inceput sa citeasca, are talent de box (sunt sacul lui de box), si bineanteles noua generatie de motociclisti din famile.

Anul trecut i-am luat un pocket bike, dar vreau sa-i iau ceva de motocross cand o sa-mi mai revin cu banii..

da . pana la urma un copil este viitorul tau ca om , adica totul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

intrebare: de ai renuntat la Transalp si de ai Aprilia?

 

nu trebuie sa raspunzi

Ba chiar vreau sa-ti raspund:

Cand mi-am luat Transalp-ul (model `97 cu doua, primul cu doua discuri fata) aveam vitezana, dar mi-am plesnit doua vertebre de langa bazin, si am trecut pem ceva cu suspensie mai elastica..Transalp-ul fusese al unui prieten, l-a vandut la Brasov, noul propietar l-a reconditionat complet (vopsea, distributie, roti...placute, cauciucuri si camere, toba Leo Vince X3, schimbate toate consumabilele,consum de 4%), apoi a vrut sa-si ia Aprilia Caponord, si l-am luat la un pret mai mic decat tot ce era pe piata..

Eu doar i-am retapitat saua, si i-am adaugat niste accesorii..

Cert e ca am facut intrecere cu un prieten cu un Super Tenere 750, si nu m-a putut depasi in linie dreapta :P

 

De ce am dat-o? Nu aveam masina, era iarna, si trebuia sa fac naveta la tara, la socrii, pentru ca aveam baiatul acolo. Cu asta am spus tot.

Mi-a parut rau dupa ea, dar dupa 4 ani, era la un prieten, si s-au dus cuzinetii la un piston, pentru ca nu i-a schimbat mult timp uleiul, o lovise inainte, nu mai avea multe din ceea ce avea la mine, si arata de te durea inima sa o vezi...Faza e ca i-am schimbat motorul cu un prieten, si e inca pe strada...

 

Acum am Pegaso, pentru ca am luat-o demontata la un pret bun, apoi mi-am facut-o treptat.

Pentru mine, este o marca, nu sunt fan Aprilia, dar a ajuns sa-mi placa foarte mult, si nu cred ca o sa o schimb decat daca ma lasa de prea multe ori in drum, sau daca o sa am bani vreodata sa-mi iau un Adventure...

 

Rectificare: la Transalp s-au dus cuzinetii la o biela, nu la un piston ;)

 

Si inca o completare: nu sunt impatimit doar pentru o marca de motociclete. Atata timp cat arata ok, iar caracteristicile tehnico-functionale sunt decente, sunt deschis oricarei "asimilari".

 

Pentru cei care au Facebook, adresa mea este Eugen Wakasaki

post-74306-0-88799600-1390157826_thumb.jpg

post-74306-0-30303800-1390157827_thumb.jpg

post-74306-0-66695500-1390157827_thumb.jpg

post-74306-0-99585300-1390157827_thumb.jpg

post-74306-0-65791300-1390157828_thumb.jpg

post-74306-0-13547100-1390157829_thumb.jpg

post-74306-0-53122400-1390157829_thumb.jpg

post-74306-0-88517700-1390157829_thumb.jpg

Editat de eugenkawa
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa-ti traiasca piciul Eugene!

 

Protectiile alea de neopren stiu ca sunt cam scumpe. In schimb am vazut la vreo 2 moto, burdufuri de dacie, ei ziceau de planetare, insa nu sunt sigur. Daca nu, cred ca merg si cele de amortizoare : http://www.catalog.altgradauto.ro/articole/foto/mari/13019288971.jpg , astea sunt 24 de ron...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sarumana.

Multumesc la fel.

 

Eu ma gandeam la ceva de genul asta

Ce-mi zici tu, sunt astea

Auci, motovip, tipul cu firma e tatal unui coleg de-al lui fi-miu :D

 

Ideea e ca trebuie neaparat sa-mi pun ceva protectii la jambe, mai ales ca e furca inversata, si n-am chef sa o lovesc, sa schimb semeringurile de doua ori pe sezon..

Luna viitoare imi vin si rotile, le montez cauciucele de motocross, si sa vezi maidaneala :bike-037:

Editat de eugenkawa
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ba chiar vreau sa-ti raspund:

Cand mi-am luat Transalp-ul (model `97 cu doua, primul cu doua discuri fata) aveam vitezana, dar mi-am plesnit doua vertebre de langa bazin, si am trecut pem ceva cu suspensie mai elastica..Transalp-ul fusese al unui prieten, l-a vandut la Brasov, noul propietar l-a reconditionat complet (vopsea, distributie, roti...placute, cauciucuri si camere, toba Leo Vince X3, schimbate toate consumabilele,consum de 4%), apoi a vrut sa-si ia Aprilia Caponord, si l-am luat la un pret mai mic decat tot ce era pe piata..

Eu doar i-am retapitat saua, si i-am adaugat niste accesorii..

Cert e ca am facut intrecere cu un prieten cu un Super Tenere 750, si nu m-a putut depasi in linie dreapta :P

 

De ce am dat-o? Nu aveam masina, era iarna, si trebuia sa fac naveta la tara, la socrii, pentru ca aveam baiatul acolo. Cu asta am spus tot.

Mi-a parut rau dupa ea, dar dupa 4 ani, era la un prieten, si s-au dus cuzinetii la un piston, pentru ca nu i-a schimbat mult timp uleiul, o lovise inainte, nu mai avea multe din ceea ce avea la mine, si arata de te durea inima sa o vezi...Faza e ca i-am schimbat motorul cu un prieten, si e inca pe strada...

 

Acum am Pegaso, pentru ca am luat-o demontata la un pret bun, apoi mi-am facut-o treptat.

Pentru mine, este o marca, nu sunt fan Aprilia, dar a ajuns sa-mi placa foarte mult, si nu cred ca o sa o schimb decat daca ma lasa de prea multe ori in drum, sau daca o sa am bani vreodata sa-mi iau un Adventure...

 

Rectificare: la Transalp s-au dus cuzinetii la o biela, nu la un piston ;)

 

Si inca o completare: nu sunt impatimit doar pentru o marca de motociclete. Atata timp cat arata ok, iar caracteristicile tehnico-functionale sunt decente, sunt deschis oricarei "asimilari".

 

Pentru cei care au Facebook, adresa mea este Eugen Wakasaki

o sa primesti on cerere de la sase sute cmc - adica eu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cumpara neopren de la loius, braul xxl de 5 euro, cumpara arici de la magazinul de textile si fa-ti protectiile detasabile. Le dai jos dupa tura, le speli si sus inapoi. Eu m-am dat curajos si le-am cusut de mana intr-o iarna. Dar cred ca pt 10 lei un croitorntrage un rand de ata. Le masori cat vrei tu, si dintr-un brau din-ala iti ramane si de o caciula :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu ma gandeam la ceva de genul asta

Ce-mi zici tu, sunt astea

 

Am inteles... e decent pretul, insa nu ii gasisem pana acum. Multumesc si eu!

Cumpara neopren de la loius, braul xxl de 5 euro, cumpara arici de la magazinul de textile si fa-ti protectiile detasabile. Le dai jos dupa tura, le speli si sus inapoi. Eu m-am dat curajos si le-am cusut de mana intr-o iarna. Dar cred ca pt 10 lei un croitorntrage un rand de ata. Le masori cat vrei tu, si dintr-un brau din-ala iti ramane si de o caciula :))

Nu e o idee rea deloc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna ideea, Patrick.

Totusi, daca le fac un pic mai largi si le prind sus si jos cu fasete, nu ar trebui sa le mai pun arici, ci doar sa le cos.

Dar asta inseamna ca ar trebui sa dau jos roata fata de fiecare data cand vreau sa le curat, si sa le fac indeajuns de largi incat sa intre pe partea de jos a jambelor, unde sunt urechile de prindere ale aripii de fabrica.

Deci, tot varianta ta, cu prindere pe arici e mai viabila.

 

Oricum, vreau sa le las in permanenta montate, pentru ca protejeaza si de praf, nu numai de lovituri (pietre, bolovani ce mai sar de la roata in mers)..

Editat de eugenkawa
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiu. Dar ramane praful in ele si incet mananca cromul de pe telescop si o sa ai surprize. Pe cand spaland toata protectia.... Plus ca nu demontezi nimic si de stat, stau foarte bine si cu arici doar. Oricum, e doar o idee. Poate o mai foloseste careva. Spor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Grupul posesorilor de Aprilia Pegaso 650 pana in 2004

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...