Sari la conținut

Grupul posesorilor de Aprilia Pegaso 650 pana in 2004


Postări Recomandate

 

caut o Aprilica , Pegaso evident , inmatriculata RO , buna sub 1000 Eu pentru un amic. Daca cunoasteti va rog sa-mi recomandati.

Vinde-o pe a ta prietenului tau.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 14,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Treci la generatia urmatoare.Alti bani nu ai in momentul asta,nu inseamna ca nu vei avea bani nicicand.Si intentia mea a fost s-o tin pe a mea 100.000 de km,dar m-am trezit cu un cumparator.Momentele astea nu te asteapta,ele vin si trec.Mai gandeste-te,zic eu.La fel am facut si eu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Treci la generatia urmatoare.Alti bani nu ai in momentul asta,nu inseamna ca nu vei avea bani nicicand.Si intentia mea a fost s-o tin pe a mea 100.000 de km,dar m-am trezit cu un cumparator.Momentele astea nu te asteapta,ele vin si trec.Mai gandeste-te,zic eu.La fel am facut si eu.

eu ma gandesc , la ceva , ce mi s-ar potrivi dar este 3500 - 4000 eu , ...asta ma face sa mai merg cu a mea , deocamdata

» Post actualizat in 20 Mar 2016 16:19

azi am reusit sa-mi repar carenele ,,, cu aceeasi ocazie mi-am tras niste modele pe casca .

post-78987-0-13689700-1458490730_thumb.jpg

post-78987-0-06965100-1458490751_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru Challenger:

Suna tipul asta - 0742874795 Florin - si vezi daca mai are cric central.

Are dezmembrari in Brasov, am luat eu unul pentru un prieten.

Editat de Diddi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Review cauciucuri.

 

Azi, la 4 grade Celsius in termometre si o usoara fulguiala, am fost la un drum de vreo 100 de km pe asfalt, pe urma pe un drum forestier in padure, pe noroi, pe frunze uscate, pe frunze ude, pe pamant destelenit, peste musuroaie de cartite. Am vrut sa testez noile cauciucuri off-road, de pe ambele moto.

Pe F 650 Funduro am pus Metzler Karoo 3, iar pe 1200 GS, Continental TKC 80 Twinduro. Ambele sunt incaltate cu anvelope de aceleasi dimensiuni, respectiv 110/19 fata si 150/17 spate. Presiunea a fost diferita: 2.0, 2.2 pentru F 650 si 2.2, 2.5 pentru 1200 GS.

attachicon.gifP3199641.JPG attachicon.gifP3199643.JPG

Aderenta este excelenta, pe toate tipurile de drum si la ambele moto. Fata de toate cacaturile de cauciucuri, unele foarte scumpe, cu veleitati de dual-road, astea off-road sunt la ani lumina distanta.

In afara faptului ca nu derapeaza absolut deloc pe noroaie statute, ca trag ca senilele in santuri, poti sa iei curbe inclinat la 140 km/h, pe asfalt.

Viteza medie prin sleauri, pe forestier, avand in vedere si temperatura scazuta, a fost de aprox. 50 km/h.

Zgomotul, de care se plang diversi, practic nu exista la o viteza, pe asfalt, de peste 50 km/h.

Ca impediment, am vazut ca la ambele moto franarea cu spatele nu mai are aceeasi eficienta pe asfalt, dar se compenseaza cu fata. Pe noroi, blocheaza senila in teren si acolo ramai.

Una peste alta, daca pana acum eram obisnuit sa ridic din santuri 1200-le sotiei, Andrea, astazi ea m-a ajutat sa ridic mobra dupa ce am dat-o pe jos. Si asta nu din cauza cauciucurilor, ci a porprie-mi prostii. Mergeam in scarite de ceva timp si, din cauza diferentelor mari de temperatura si a efortului depus, la o expirare mai intensa, s-a aburit tot vizorul si nu am mai vazut santurile din noroi.

Acestea fiind zise, daca am uitat sa va mai spun ceva, intrebati.

Pana una-alta, am de dat doua cauciucuri, scose de pe a mea, F 650 Funduro. Cauciucurile mai merg pentru unul sau una care nu are posibilitate financiara de a-si achizitiona gume noi, singurele valabile. Asa ca fata este Metzeler Next 110/19, iar spatele Metzeler EVO 150/17. Daca e cineva in criza, il astept sa le ia!

attachicon.gifCauciucuri.JPG

 

Cred ca v-am vazut la Mototehnica la inceputul lui Martie, Eu eram cu Pegaso-ul pe acolo. Am ratat weekend-ul ala frumos planificat pt drumuri forestiere pt ca nu aveam incredere in senzorul meu bulit de temperatura.

Foarte tare ca sotia ta se plimba cu tine cu moto in calitate de motociclista si nu pasagera. Bravo voua!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...

Foarte tare ca sotia ta se plimba cu tine cu moto in calitate de motociclista si nu pasagera. Bravo voua!

Iegzakt asa le-am urat si eu!

Been there,done that! :peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca v-am vazut la Mototehnica la inceputul lui Martie, Eu eram cu Pegaso-ul pe acolo. Am ratat weekend-ul ala frumos planificat pt drumuri forestiere pt ca nu aveam incredere in senzorul meu bulit de temperatura.

Foarte tare ca sotia ta se plimba cu tine cu moto in calitate de motociclista si nu pasagera. Bravo voua!

 

Daca e vorba de Tibi, noi eram. Am facut jocul la supapape la a mea si tachetii la 1200.

In ceea ce priveste sotiile motocicliste, nu sunt singurul. Si sotia lui Cristi calareste de mult timp, e adevarat ca ei sunt mai chiaburi, au cinci motoare :)

Sa treaca ploaia asta si vorbim de un gratar in aer liber!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...

In ceea ce priveste sotiile motocicliste, nu sunt singurul. Si sotia lui Cristi calareste de mult timp, e adevarat ca ei sunt mai chiaburi, au cinci motoare :)

...

Bueeei,nu vorbi ca un proletar sovietic.

Cu banii de pe al de 12 sute,iti iei 2 d-astealalte dedicate.Adica una da shushea si alta da legheleu.Ba chiar 3...

Asa ca...

Vor ramane 4,pan la urma se pare ca CX-ul pleaca in sud in vreo 2-3 saptamani.:(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca e vorba de Tibi, noi eram. Am facut jocul la supapape la a mea si tachetii la 1200.

In ceea ce priveste sotiile motocicliste, nu sunt singurul. Si sotia lui Cristi calareste de mult timp, e adevarat ca ei sunt mai chiaburi, au cinci motoare :)

Sa treaca ploaia asta si vorbim de un gratar in aer liber!

ma bag si eu la un fum . Momentan o am desfacuta deoarece vremea nu ma lasa sa o inchei

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare tuturor! Are cineva idee daca se potriveste cricul central de la un bmw f650 din 97 la o aprilia pegaso 650 din 2001?? Multumesc anticipat.

Cred ca da, vad ca sunt aceleasi.

http://www.apriliagenuineparts.co.uk/component-pegaso-650-ie-2001-2004-central-stand-2040.php

http://www.realoem.com/bmw/enUS/showparts?id=0161-EUR-05-1995-E169-BMW-F_650_94_0161_&diagId=46_0267

La astea cum are Alin, din 94, nu se potriveste.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mno,va dau sa vedeti(cei care vor,evident!),inca un filmulet de acu 2 saptamani.

Acum de o ora m-am intors dintr-o tura de 200 de km.Daca vreti poze va voi posta.Sau ceva filmulet.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Cristi, care e faza cu Taz? Poate nu am fost atent... De ce ii tii AMR-ul?

?...si eu cand eram biban tineam AMR-ul veteranilor.. Dar tu?

Pai in urma cu 4 zile.a primit banned la postare pentru 30 de zile,pentru c-a "indraznit" sa-l faca cocalar pe unu...

Nu intru in detaliu,daa'-s de acord cu el... :D

 

Pai in urma cu 4 zile.a primit banned la postare pentru 30 de zile,pentru c-a "indraznit" sa-l faca cocalar pe unu...

Nu intru in detaliu,daa'-s de acord cu el... :D

PS:Io m-am nascut bashtan... :lol:

Editat de CRISTIAN 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mno,va dau sa vedeti(cei care vor,evident!),inca un filmulet de acu 2 saptamani.

Acum de o ora m-am intors dintr-o tura de 200 de km.Daca vreti poze va voi posta.Sau ceva filmulet.

 

Ma bucur ca te plimbarest! sincer foarte bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma bucur ca te plimbarest! sincer foarte bine!

Saru-mana de apreciere. :peace:

» Post actualizat in 27 Mar 2016 06:20

La cat de senin e aici si soare,presimt in urina o alta tura si azi!

Poze de ieri:

post-41801-0-84551500-1459059575_thumb.jpg

post-41801-0-22160300-1459059589_thumb.jpg

post-41801-0-96869500-1459059600_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ti-ai luat BMW 800 GS? Bravo! Chiaburul tot chiabur ramane! :tempted:

Nu,nici vorba imi stii parerea.De banii dati pe una d-aia iei altele 2 dedicate,cel putin daca nu 3 chiar...

Iaca poze de ieri,de la Muntele Rece:

» Post actualizat in 28 Mar 2016 08:27

Si un filmulet din noroiala de ieri:

 

post-41801-0-35374400-1459146662_thumb.jpg

post-41801-0-17817500-1459146674_thumb.jpg

post-41801-0-57074700-1459146683_thumb.jpg

post-41801-0-75585500-1459146691_thumb.jpg

post-41801-0-97005000-1459146740_thumb.jpg

post-41801-0-69231600-1459146755_thumb.jpg

post-41801-0-72065000-1459146767_thumb.jpg

post-41801-0-33328500-1459146777_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Super plimbari, Cristi! Acum, ca am pus caramele pe moto, si mie imi vine sa ma tot duc pe noroaie. Dar cred ca am scapat de frig si poate ne strangem la un gratar pe sambata sau duminica.

In alta ordine de idei va supun atentiei un aspect cam neluat in seama in intretinerea moto.

Ieri am schimbat oasele la 650 cu unele mai scurte cu 1 cm pentru a inalta agregatul cu vreo 3 cm. Au fost facute de Dan Cata, Cluj. Toate bune si frumoase pana le-am dat jos pe alea vechi: erau varza! Rolele rulmentilor erau ruginite si rupte, s-au imprastiat pe jos cand am scos suruburile.

Asa ca, daca nu aveti ce face, mai uitati-va si la rulmentii aia, cam nebagati in seama. Se scot si se pun foarte usor, cu roata spate scoasa, evident.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Super plimbari, Cristi! Acum, ca am pus caramele pe moto, si mie imi vine sa ma tot duc pe noroaie. Dar cred ca am scapat de frig si poate ne strangem la un gratar pe sambata sau duminica.

In alta ordine de idei va supun atentiei un aspect cam neluat in seama in intretinerea moto.

Ieri am schimbat oasele la 650 cu unele mai scurte cu 1 cm pentru a inalta agregatul cu vreo 3 cm. Au fost facute de Dan Cata, Cluj. Toate bune si frumoase pana le-am dat jos pe alea vechi: erau varza! Rolele rulmentilor erau ruginite si rupte, s-au imprastiat pe jos cand am scos suruburile.

Asa ca, daca nu aveti ce face, mai uitati-va si la rulmentii aia, cam nebagati in seama. Se scot si se pun foarte usor, cu roata spate scoasa, evident.

La rolele alea cu ace(rulmenti) se face curatire si gresare regulata,scrie si in manualul utilizatorului fiecarei mobre.

Editat de CRISTIAN 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Grupul posesorilor de Aprilia Pegaso 650 pana in 2004

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...