Sari la conținut

Coltul iubitorilor de retro


bunu
 Share

Postări Recomandate

Am vazut acest topic destul de tarziu. Oricum, ma bucur ca sunt inca multi care prefera sa aduca cat mai aproape de original niste motociclete pe care altii nu dau doi bani. Ce trebuie inteles este ca munca de restaurare/reconditionare trebuie apreciata chiar daca motocicleta nu este de mare valoare. Nu toti au posibilitatea de a pune mana pe BMW-uri , Zundapp-uri sau NSU-uri. Nu motocicleta este importanta, ci pasiunea si daruirea cu care faci aceasta munca.

 

Proiectul la care tocmai m-am apucat sa lucrez este un CZ250 motocross din 1983. Motocicleta e in stare de functionare, dar in rest e cam batjocorita, chestii legate cu sarma, piulite puse pe post de bucse, leucoplast folosit pe post de banda izolatoare, etc. Aripile nu sunt originale, la fel butonul de OFF, si inca cateva chestii marunte. Alte piese sunt lipsa, dar sper sa fac rost de ele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 785
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Nu pot spune ca am aceasta boala a reconditionarii dar ceea ce pot spune e ca imi place.As dori ca pe viitor sa achizitionez o mobra 50s si sa ma joc putin cu ea.Intradevar la ceea ce doresc eu nu-i pot spune reconditionare ci modificare.As transformao intrun cafe racer.La incepu vroiam chopper dar nu prea doresc sa umblu mult la cadru.Totodata vreau sa se vada clar ca este mobra si modificarile facute sa fie pe cat posibil discrete,fara exagerari.Probabil o sha schimbata,ghidon,far.,aripa spate/fata,toba de esapament si de altele o sa ma gandesc cand is in fata ei.Momentan este doar un "vis" deoarece nu dispun de fonduri.Sper ca pe parcurs sa imi indeplinesc scopul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

post-27468-1194785563_thumb.jpgpost-27468-1194785563_thumb.jpgpost-27468-1194785563_thumb.jpg

Salutare.

 

Si mie imi plac modelelel vechi indiferent daca sunt masini, motociclete sau avioane.

In plus si mie imi face placere sa dau cu pila pana iese o minune stralucitoare. Imi plac provocarile si cu cat devine mai complicat cu atat e mai interesant.

Am facut si eu cateva gesturi de felul asta si m-a durut sufletul cand a trebui sa ma despart de ele. Dar am facut-o pentru o cauza nobila la care inca nu am renuntat si pentru ca nu aveam unde sa le tin si asemenea bijuterii e pacat sa le lasi afara in ploaie.

Ma bucur sa aud ca mai exista oameni care sunt pasionati de istroia mecanicii pentru ca asta reprezinta dorinta voastra. E foarte important sa stii cum a evoluat tehnica si cum sa ajuns la performantele de astazi.

Consider ca daca nu stii de unde s-a inceput nu vei fi niciodata destul de bun pentru a conduce o motocicleta. Nu vei fi constient de limitele motocicletei pe care o conduci indiferent ca este scuter chopper sau turing.

Sunt foarte multi care rad de americanii ce nu stiu sa conduca o masina cu transmisea manuala. Ei bine cam asa se intampla si cu moticicletele vechi. Merita sa te gandesti uneori atunci cand simti puterea ABS-ului ca la inceputuri franarea se facea cu o curea de piele ce presa pe un butuc fabricat eventual din lemn, apoi sa facut cu pluta, apoi cu cauciuc si asa am ajuns la ABS. Si atunci cand franezi puternic si eviti un pericol sau atunci cand accelerezi la limita sa depasesti un obstacol e bine sa te gandesti ca motociclismul nu a fosta asa de la inceput.

Astfel de ganduri iti vor schimba atitudinea si modul in care pilotezi dar cel mai important probabil ca iti vor salva viata.

Asta e legatura dintre rablele in care unii isi investesc timpul si banii si durata vietii de motociclist.

Astfel va sfatuiesc sa va inspirati cu totii din ce am scris eu pana acum si sa faceti cu totii cunoscut acest mesaj. Sa va duceti la saloane moto cu motocicletele voastre restaurate si asa cu am facut si eu candva. Sa aratati tuturor nu indemanarea pe care o aveti ci mai cu seama tehnologia cu care stramosii nostrii au doborat recorduri.

Sper sa nu considerati ca am batut campii si sper ca am convins pe toata lumea ca nu ABS-ul iti salveaza viata ci constiinta.

 

Va doresc tuturor o zi cu soare.

Ozzy,complex si complet ca de obicei! bine te-am gasit ! tu ma stii ce pasiuni am ,asa ca am sa caut printre fotografii sa vad ce gasesc ca sa postez si eu aici. actualmente restaurez 1 dnepr mt 9 cu atas pe care vreau sa-l pastrez 4ever si sa-i dau un aer de prin "40 asa. kestia e ca am acte la el,(factura V-C)intre 1 prieten si fostul proprietar ,dar n-a mai avansat cu restul,nefinalizandu-le. asa ca le am pe toate,dar proprietarul nu mai e de gasit. oricum,lucrez la ea cu pasiune si sper sa o rezolv intr-o zi. va salut.

 

--- Mesaj completat în 11 Nov 2007 14:57 -------------

post-27468-1194785563_thumb.jpg Ozzy,complex si complet ca de obicei! bine te-am gasit ! tu ma stii ce pasiuni am ,asa ca am sa caut printre fotografii sa vad ce gasesc ca sa postez si eu aici. actualmente restaurez 1 dnepr mt 9 cu atas pe care vreau sa-l pastrez 4ever si sa-i dau un aer de prin "40 asa. kestia e ca am acte la el,(factura V-C)intre 1 prieten si fostul proprietar ,dar n-a mai avansat cu restul,nefinalizandu-le. asa ca le am pe toate,dar proprietarul nu mai e de gasit. oricum,lucrez la ea cu pasiune si sper sa o rezolv intr-o zi. va salut.

 

 

--- Mesaj completat în 11 Nov 2007 15:03 -------------
alte poze.. ADUNARE GENERALA DE FIARE! Scaun de Ford modificat,far de jupiter 3,etc..

 

--- Mesaj completat în 11 Nov 2007 15:07 -------------
...alte poze cu fierul!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu unu sincer consider o bataie de joc sa modific motocicleta de la forma ei originala intrucat ar arata ca draku modificata si de-a dreptul Nesigura!!!! bravo felicitari tuturor celor clasici!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e un Wanderer nemtesc de prin 193` si ceva.e ceva foarte rar! :)

daca iti zic ca acum am in brate o revista nemteasca de anu trecut in care motoreta asta restaurata costa 1500E ma crezi? :hug: mi se pare super ieftin....

 

a, si avea 98 cmc :D cred ca era o moda pe atunci la capacitatile astea

Editat de Mr_ORL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Wanderer-ul nu e asa rar. In perioada aceea s-au facut cu duiumul, Wanderer fiind doar una din firme (au mai fost Victoria, Standard, Sachs, etc) majoritatea foloseau un motor foarte fiabil de 98cmc, Fichtel & Sachs.

Una restaurata, in Germania, se poate cumpara chiar si pe la 700-800 eur.

Am si eu un motor din asta, din pacate fara carburator.

post-30-1194955323_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu unu sincer consider o bataie de joc sa modific motocicleta de la forma ei originala intrucat ar arata ca draku modificata si de-a dreptul Nesigura!!!! bravo felicitari tuturor celor clasici!!!

Sunt de acord ca virgula clasicul sa ramana clasic , asta am mai spus si in alte posturi ca daca modific,modificarile vor fi discrete.Oricum ca o concluzie trasa de mine:Cei care reconditioneaza stiu ce fac si stiu pe ce isi pun mainile.In legatura cu siguranta.Fiecare motor are standardele lui.Unele modificari pot fi bune si altele nu.Eu acuma cativa ani cand nu gandeam asa bine ca si acuma ziceam k vreau furca springer pe simson Sr2.Acuma am alta conceptie.Respect orice motocicleta fie modificata sau reconditionata atata timp cat este cu gust si se poate vedea clar ce motocicleta este.

Succes tuturor celor care reconditioneaza iarna asta sau face "mici" modificari.

Editat de Black Wolf
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

REVIN! SI SPER SA VADA CAT MAI CURAND ASFALTUL (IN LEGALITATE) !

Cred ca in ultima poza ai gresit sensul,nu ma prea pricep la atase dar nu trebuia sa stai invers? :)

 

--- Mesaj completat în 05 Dec 2007 22:34 -------------
Ptr inceput aminceput cu inceputu-cadru-curatat,vopsit-vopsea pigment pur negru Glasurit,lac Dupont..

iaca

post-11957-1196886728_thumb.jpg

post-11957-1196886764_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Ia uitati-va la mz es 250/1 din 62

 

Cutie viteze noua - de la vaselina

Ambielaj new

Piston, chiulasa, cilindru, segment - noi

Caucioace, lant - noi

Instalatie originala de 6V pe el.

 

APRINDERE TCI/Microprocesor - dar o am si pe aia veche

 

Si mi-am mai luat unu de 175 !!!!!! - care ne e facut dar e 100% original

post-4799-1197904284_thumb.jpg

post-4799-1197904387_thumb.jpg

Editat de Grimstone
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sper sa fiu conform topicului.

Anunt pt cei care reconditioneaza motociclete si altele...

Pot sa fac orice piesa moto din orice material in forma originala sau modificata.

Exclus camasi pistoane si pistoane.0729 509 935

sau ian_kleinschmidt@yahoo.com disponibil si pe messenger.

Salutare si spor la treaba !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...