Jump to content
Sign in to follow this  
FilthyAnimal

Vreau Sa Fiu Sanatos Dupa Plimbarile Pe Moto

Recommended Posts

In ultimele zile am inceput sa ies la plimbare cu motocicleta. Problema este ca mai de fiecare data la scurta vreme dupa plimbare mi se usuca buzele si incep sa ma-ntepe niste "ace" prin gat. Nu merg cu viteza mare si am echipament pentru zona respectiva casca cms xtreme + o geaca spool antivant si antiapa, care are o tentativa de guler, se ridica doar vreo 3 cm pe gat. La viteze de 70-80 cam simt curenti de aer ce se plimba pe fata mea. E ok sau echipamentul e de calitate prea proasta? Cu alte cuvinte, vreau sa-mi protejez mai bine scafarlia impotriva vantului si a frigului. O cagula m-ar ajuta?!

in primul rand inchide aerisirile de la casca dar niste aer tot o sa intre pe la barbie asa ca o cagula e binevenita acu cand e inca frig,din cate stiu eu calitatea unei casti sa simte la peste 120km/h.

contra uscarii buzelor eu folosesc crema de galbenele luata de la farmacie. dute la farmacie ca stie farmacista ca sa-ti dea. :bounce: :) :drink:

Cere strugurel pt buze :bounce:

cagula e de neinlocuit, iti trebuie neaparat

apoi o sa ai o problema cand ti se abureste/umezeste cagula in zona gurii...pe mine ma scoate din sarite.

asa cum a mai zis cineva, ai grija sa ai inchise orificiile de aerisire, poate fara sa vrei au ramas deschise..

problema asta o aveam si eu la scoala de soferi, dar nu purtam casca :bounce:

Tu respiri pe gura sau pe nas? Daca respiri pe gura, nu mai respira pe acolo ca nu e bine. :bounce:

PS: CMS nu intra la categoria casti. Am si eu una si ai clima bizonica in ea

Si eu am una si stiu ce zic.

In oras e inutila cagula ca o transpiri. Afara eu zic ca e buna daca intentionezi sa mergi mai tare.

:)

Despre CMS nu stiu ce sa zic.

In oras eu purtam mai mereu o esarfa, ceva pentru a imi acoperi in intregime gatul. De bumbac.

Iar daca te intinzi la drumuri lungi, recomand asta :

CAGULA RUKKA

baiazid: respir pe nas, dar mi se intampla sa vorbesc cu soferul si ma enerva...

Ce probleme mai ridici si tu! O cagula e 200.000, ia domne una si vezi cum iti place in cap cu ea!Arati si mai cool!

Eu port cagula pe frig , ajuta mai ales in zona unde se termina geaca si nu a inceput inca casca!

Bafta!

astea nu-s probleme de sanatate.

noi toti mobristii suntem niste foarte buni pacienti pentru e'nspe mii de boli, din pacate o sa le vedem prea tarziu, cand nu vom mai putea face nimic.

dar o sa ramanem cu o amintire placuta.

apoi o sa ai o problema cand ti se abureste/umezeste cagula in zona gurii...pe mine ma scoate din sarite.

asa cum a mai zis cineva, ai grija sa ai inchise orificiile de aerisire, poate fara sa vrei au ramas deschise..

problema asta o aveam si eu la scoala de soferi, dar nu purtam casca :bounce:

eu am inceput sa folosesc neckwarmer pt schi, sunt aerisite in dreptu gurii

Eu folosesc cagula din cel mai ieftin model (1 EUR pe Louis) si merg cu toate aerisirile deschise la casca - am facut asta toata iarna si nu am avut absolut nimic. Am mers o singura zi fara cagula si am zis ca ori caut cagula pina o gasesc ori iau metroul :bounce: Pe vreme rece cagula e de baza. Daca e foarte rece (5 grade sau mai putin) un fular sau un guler inalt la geaca sunt necesare prin oras, la drum mai lung si viteza mai mare chiar si la 10-15 grade.

Eu folosesc pe langa cagula si o protectie pentru gat. Am mers si la -5 grade si nu am avut nici o problema, nici nu am simtit frigul. :bounce:

Multumesc pentru raspunsuri baieti. Concluzia e ca o sa-mi iau neaparat o cagula.

Buggy, despre ce fel de protectie pentru gat vorbesti? mi s-ar parea ok sa gasesc altceva in afara de fular :bounce:

Multumesc pentru raspunsuri baieti. Concluzia e ca o sa-mi iau neaparat o cagula.

Buggy, despre ce fel de protectie pentru gat vorbesti? mi s-ar parea ok sa gasesc altceva in afara de fular :)

Ceva in genul asta. Sunt foarte bune. :bounce:

post-7665-1173040571_thumb.jpg

Mersi buggy. Pare intr-adevar o solutie cagula + protectia aia pentru gat. O sa ma interesez sa-mi iau din ambele.

Domnilor, voua v-i se aburesc castile?

Pe mine deja incepe sa ma enerveze casca asta a mea ca se abureste viziera, si trebuie sa merg cu ea putin deschisa.

A intalnit vreunul dintre voi o casca integrala care sa nu se abureasca ?

Domnilor, voua v-i se aburesc castile?

Pe mine deja incepe sa ma enerveze casca asta a mea ca se abureste viziera, si trebuie sa merg cu ea putin deschisa.

La mine se abureste doar in stationare. In rest, bate vantu prin casca si nu mai apare fenomenu de condens. Cu alte cuvinte, atunci cand merg e tot timpu rece dupa casca, de aici a si plecat problema mea cred... :bounce:

La mine se abureste doar in stationare. In rest, bate vantu prin casca si nu mai apare fenomenu de condens. Cu alte cuvinte, atunci cand merg e tot timpu rece dupa casca, de aici a si plecat problema mea cred... :bounce:

da-i blana. o sa dispara toate problemele....o vreme. mai vb peste 15 ani

Eu am o cagula Rev'it! si sunt foarte multumita de ea, am mers si la temperaturi sub 0 si nu am avut nicio problema. Materialul din zona gatului este pe interior polar, iar pe exterior ceva ce opreste curentul, ca un fel de membrana. Partea de sus este un material sintetic destul de subtire. Evident, habar n-am cum se numesc exact materialele. Pentru vreme rece cred ca e perfecta.

post-2166-1173144879_thumb.jpg

Da. A mea. Nitro N700-V.

post-3288-1173163381_thumb.jpg

Foarte greu se abureste, iar asta foarte putin si doar la semafor pe vreme umeda si sub 3-4grd. Cum am plecat de pe loc in 5sec s'a dezaburit.

Cu cagula se abureste mai usor deoarece cagula retine in casca umezeala de la respiratie.

E o casca super de oras, afara e cam "vantoasa".

Acuma.. mai e si tehnica respiratului pe nas, caz in care aerul expirat e directionat in jos.

Pentru extraurban vara am o cagula Rukka doar pentru a nu intra la gat curentul de aer.

Iarna in oras nu folosesc cagula tocmai pentru a minimiza fenomenul de aburire. In schimb folosesc o "gâtiera" care are pe interior un polarel.

Baiazid isi face reclama :bounce:

Eu folosesc cagula pentru capatzana, si windstopper pentru gat si piept. E imposibil sa transpiri in casca in diminetile de primavara si toamna. Azi, era asa frig ca daca ridicam viziera imi inghetau "gloabele" oculare :)

daca se abureste viziera folositi spray de dezaburire...se gaseste in magazinele mari si nu e scump. eu am folosit si mi-a fost de folos

Azi cand am mers, am avut grija ca ventilatiile sa fie deschise, am respirat si eu numai pe nas, si doar la stop am crapat numa un pic viziera.

Rezultatul a fost super multumitor. :)

Cred ca eu ca ... mai respiram din cand in cand si pe gura si de asta se aburea rau. :bounce:

Oricum o sa imi iau si eu o casca pe la 250-300 de euro si cu aia sigur nu mai e nici o problema. (a mea a fost cam 100)