Sari la conținut

Detinatori de Kawasaki ZX-6R/636


chino
 Share

Postări Recomandate

de ce sunt mai multe honda decat kawasaki in tara?

 

Prietene, ai condus vreodata un kawasaki? Un motor intretinut cum trebuie...nu un bolox trecut prin 15 maini si care a fost birjarit si abuzat de fiecare proprietar?

Cunosc persoane care au detinut honda, suzuki si cand si-au luat kawasaki reactia lor a fost WOW :ok: . Daca vrei sa vorbim despre fiabilitate iti pot da exemple de fiecare marca de motor supersport si "slabiciunile" pe care le-a avut modelul respectiv. Cand kawasaki in anul 2003 avea ambreiaj antihoping pe zx6rr si self-diagnosis cbr-ul de 600 inca mai visa la furci USD.

Ceea ce nu vrei tu sa pricepi este faptul ca atunci cand iti cumperi un motor dus la extrem este posibil sa mai apara si probleme. Asta este pretul pe care il platesti pentru performanta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,2k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Prietene, ai condus vreodata un kawasaki? Un motor intretinut cum trebuie...nu un bolox trecut prin 15 maini si care a fost birjarit si abuzat de fiecare proprietar?

Cunosc persoane care au detinut honda, suzuki si cand si-au luat kawasaki reactia lor a fost WOW :hug: . Daca vrei sa vorbim despre fiabilitate iti pot da exemple de fiecare marca de motor supersport si "slabiciunile" pe care le-a avut modelul respectiv. Cand kawasaki in anul 2003 avea ambreiaj antihoping pe zx6rr si self-diagnosis cbr-ul de 600 inca mai visa la furci USD.

Ceea ce nu vrei tu sa pricepi este faptul ca atunci cand iti cumperi un motor dus la extrem este posibil sa mai apara si probleme. Asta este pretul pe care il platesti pentru performanta.

Al naibii ce esti tu :P ...nu putea-i sa nu zici ca am recunoscut treaba cu kawasaki :cheers:

Acum serios...am avut honda,ducati,suzuki...dar cand am luat 636-le la prima tura atat am zis...wow.

Mi-a placut imediat, modul in care rupe aderenta ...brutala si nervoasa...modul in care se culca pe viraje stranse,pur si simplu cere viteza pe curbe.Honda e mai manevrabila dar in acelasi timp nu are acceleratia brutala care sa te faca sa strangi din buci la iesirea din viraj cu mana in gaz :burnout: ....Suzuki a fost si va ramane dragostea mea...dar si ei ii lipseste ceva...brutalitatea pe care o cauta orice posesor de Kawaski :hug:

Cat despre treaba cu cea mai tare cea mai frumoasa cea mai fiabila.....pentru mine nu exista clasament....pur si simplu imi plac toate :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"fetelor" ma scuzati de offtopic :angryfire:.....am o geaca ProSports HeinGericke nou nouta verde, piele, protectii intermediare etc.....cine vrea detalii si poze, sa imi dea un PM (pistol mitraliera :angryfire: ) pentru mai multe detalii.

 

INCA ODATA MA SCUZATI DE OFFTOPIC si numai bine va doresc :angryfire:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"fetelor" ma scuzati de offtopic :angryfire:.....am o geaca ProSports HeinGericke nou nouta verde, piele, protectii intermediare etc.....cine vrea detalii si poze, sa imi dea un PM (pistol mitraliera :angryfire: ) pentru mai multe detalii.

 

INCA ODATA MA SCUZATI DE OFFTOPIC si numai bine va doresc :angryfire:

 

Ai gresit sectiunea...vanzarile sunt un pic mai jos.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"fetelor" ma scuzati de offtopic :peace:.....am o geaca ProSports HeinGericke nou nouta verde, piele, protectii intermediare etc.....cine vrea detalii si poze, sa imi dea un PM (pistol mitraliera :moron: ) pentru mai multe detalii.

 

INCA ODATA MA SCUZATI DE OFFTOPIC si numai bine va doresc :bigstar:

Pai e verde. Numai la un posesor de Kawasaki poate sa-l vanda. Ma rog, sa fie verde si motorul, ca al meu e rosu :finger:

Offtopic. Minunati-va ce minunatii minunate avem in Bistrita

post-4048-1208169391_thumb.jpg

Editat de Triciclistu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut,

am postat ceva mai devreme bucuros de noua mea achizitie...de data asta nu e prea vesel postul meu, de fapt e o rugaminte, poate ma puteti ajuta cu ceva informatii.sambata asta, din cauza unei pete de motorina care acoperea aproape t oata banda mea am reusit sa culc motorul si ma intereseaza daca stiti de unde pot face rost de piese de skimb la preturi cat ma convenabile pentru un 636 din 2004.rezultatul ispravii consta in jug inferior praf, de cel de sus inca nu stiu sigur,posibil jambele de la furca (sper ca nu) codita stramba (nu tare),evident carene un pic sparte, scarita stanga rupta,maneta de frana stramba bine si cam atat deocamdata...mai demontez si maine si mai vad...eu doar costele busite si o julitura

va multumesc anticipat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare,

ma alatur si eu voua cu "mandra"mea. E un 636 din 2004, s-a intamplat sa fie kawa dar lucrul asta ma bucura enorm acum iar daca ar fi sa o schimb as schimba-o doar cu un kawa model 2006-2007 (prietenii stiu de ce ! :moron: ). Pot sa va mai spun ca a dat cu mine pe jos odata, se lasa imblanzita greu (sau nu sunt eu destul de dresor), dar acum suntem prieteni, ne aratam respect reciproc.

 

va salut pe toti si va doresc numai asfalt uscat, curat, drept.... etc :bigstar: .

 

ps. incerc sa pun si ceva poze, sa vad si daca reusesc :finger: .

 

--- Mesaj completat în 16 Apr 2008 17:39 -------------
sa mai incercam odata cu pozele :peace: !

 

http://img237.imageshack.us/my.php?image=dsc02753df2.jpg

 

sper sa mearga acum !

post-33596-1208354594_thumb.jpg

post-33596-1208354635_thumb.jpg

post-33596-1208354664_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut ... am avut o Yamaha FZR de 400 cc. Acum as vrea sa imi iau un sport-touring.In vedere am o Yamaha Thundercat,dar parca si zx6r-urile imi fac cu ochiul. Cum e pozitia pe ea ,inghite multi km?

Salut. Grea dilema. Ca si pozitie in sa, recomand Honda CBR600RRR, iar de inghitit kilometri cred ca ar fi bun un GSX600R. Sper ca am fost de ajutor :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare tuturor,ma laud si eu putin cu noua mea jucarie Kawasaki Ninja ZX6-2007

..ramasesem dator de ceva vreme lu'Chino cu ceva poze:

post-25017-1209306220_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Grea dilema. Ca si pozitie in sa, recomand Honda CBR600RRR, iar de inghitit kilometri cred ca ar fi bun un GSX600R. Sper ca am fost de ajutor :)

 

Merci de info...am testat si un zx6r si nu se sta rau pe el.....dar din cauza bugetului , momentan mi-am luat o Yamaha Fzr de 600 :moto:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Salut! intru si eu in randul vostru cu un ZX6R din 2000,adus din Anglia in martie 2008, are 11000 de mile, toba sport Micron, istoric service complet.Urmeaza sa-i schimb uleiul, filtrul si bujiile.Acum va intreb:ce ulei mi-ati recomanda?castrol superbike face treaba buna?noroc si asfalt uscat! :lol:

Poze:

post-28100-1210439382_thumb.jpg

post-28100-1210439420_thumb.jpg

post-28100-1210439432_thumb.jpg

post-28100-1210439445_thumb.jpg

post-28100-1210439456_thumb.jpg

post-28100-1210439468_thumb.jpg

Editat de Just_Grigo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut! intru si eu in randul vostru cu un ZX6R din 2000,adus din Anglia in martie 2008, are 11000 de mile, toba sport Micron, istoric service complet.Urmeaza sa-i schimb uleiul, filtrul si bujiile.Acum va intreb:ce ulei mi-ati recomanda?castrol superbike face treaba buna?noroc si asfalt uscat! :(

Poze:

 

A mea se simte bine cu Motul 300V.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de 2 saptamani am schimbat topicul de la "detinatori de CBR" la "detinatori de 636" :( :)

asta e mobra mea, din 2005, 9000km (am luat-o cu 7000km...si de atunci in fiecare zi minim 100km :moto:). Deocamdata nu are in plus decat toba Laser, care suna excelent, dar vreau sa-i pun power commander si inca niste chestii ce tin de design...vedem, ca inca nu stiu ce.

post-7741-1210720225_thumb.jpgpost-7741-1210720248_thumb.jpgpost-7741-1210720257_thumb.jpg

post-7741-1210720269_thumb.jpgpost-7741-1210720380_thumb.jpgpost-7741-1210720495_thumb.jpg

post-7741-1210720313_thumb.jpgpost-7741-1210720402_thumb.jpg

post-7741-1210720357_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

baga-i un amortizor de ghidon

 

s-o stapanesti sanatos

merci

DA, intr-adevar, cel mai important lucru l-am uitat! :( asa nastrusnic 600 ca si asta nu am mai vazut, chiar ii trebuie un amortizor! :)

Editat de KristaKe
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ah si daca dispui de fonduri , ai putea sa schimbi si gumele ...sunt niste cartoane .

 

da, normal ca le schimb...asa am luat-o...o sa pun supercorsa ca imi place la nebunie ce fain se lipesc pe curbe :(

vroiam sa-i schimb si parbrizul, insa am fost foarte surpins sa vad ce bine te poti baga dupa el si ce ok e cu vantul, chiar si la viteze de peste 220...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da, normal ca le schimb...asa am luat-o...o sa pun supercorsa ca imi place la nebunie ce fain se lipesc pe curbe :(

vroiam sa-i schimb si parbrizul, insa am fost foarte surpins sa vad ce bine te poti baga dupa el si ce ok e cu vantul, chiar si la viteze de peste 220...

daca vrei iti dau sa vezi cum e cu parbriz dubble bubble , e mare rau diferenta ... practic pot sa merg perfect drept in maini pana la 190-200 fara sa ma zboare vantul de pe ea

 

eu zic ca merita investitia doar in amortizor de ghidon , gume , parbriz si furtune race (poate si un filtru de aer race , care doar se curata)

 

powercommanderu nu se merita

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am renuntat la cbr 900rr si mi-am luat un 636. vreau sa stiu de la unu care a mai facut care e firul care trebuie taiat pt FI ? si daca pun crashpad-uri trebuie sa tai carena ?

post-13963-1210769934_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am renuntat la cbr 900rr si mi-am luat un 636. vreau sa stiu de la unu care a mai facut care e firul care trebuie taiat pt FI ? si daca pun crashpad-uri trebuie sa tai carena ?

 

FI insemnand?

 

buloanele vin exact unde ti-am facut eu semn cu rosu - nu trebuie taiat nimic.

post-10925-1210771916_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...