Sari la conținut

Detinatori de Kawasaki ZX-6R/636


chino
 Share

Postări Recomandate

Da.L-am luat la un pret destul de bun.Janta pare doar ca e vopsita peste rim-stripe.Despre carene ce sa zic nu ma intereseaza chiar atat de tare plasticele,se refac, au fost revopsite,si mai nou zgariata pe stanga .Motorul merge destul de bine.Se pare ca stii motoreta.Ai vazut-o?Mai are vreun defect ascuns?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,2k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

stie cineva un site unde pot sa fac comanda de crash pad-uri pentru un zx-6r din 2001?

am vazut la un alt zx-6r o aparatoare lant care era si aripa pentru roata spate, unde pot sa-mi comand si eu una?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare Ce ULEI de motor recomandati pt 636 2006

 

nu cred ca o sa gasesti 3 posesori de 636 cu acelasi fel de ulei in motor :D majoritatea iti recomanda sa pui ce scrie in carte, adica ce iti recomanda producatoru.... la mine in carte scrie 10w40... shell.... dar garantat n-am sa pun shell in nici-un motor....

 

dupa ce am intrebat mai multi posesori de 636 am aflat ca in motor au castrol, motul, motorex.... 10w40, 10w50, 15w40, 15w50... bineinteles fiecare e multumit de ce are in motor si nemultumit de celelalte marci... parerile sunt impartite

 

cand te vei hotari sa-l schimbi, spune-mi si mie la ce te-ai oprit, ce ai ales :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu cred ca o sa gasesti 3 posesori de 636 cu acelasi fel de ulei in motor :D majoritatea iti recomanda sa pui ce scrie in carte, adica ce iti recomanda producatoru.... la mine in carte scrie 10w40... shell.... dar garantat n-am sa pun shell in nici-un motor....

 

dupa ce am intrebat mai multi posesori de 636 am aflat ca in motor au castrol, motul, motorex.... 10w40, 10w50, 15w40, 15w50... bineinteles fiecare e multumit de ce are in motor si nemultumit de celelalte marci... parerile sunt impartite

 

cand te vei hotari sa-l schimbi, spune-mi si mie la ce te-ai oprit, ce ai ales :laugh:

IN NICI UN CAZ nu tre sa aleaga ce scrie in carte. Daca ai curiozitate uite te la TOATE motocicletele SS, si o sa vezi acelasi lucru in carte: 10W40; intreaba apoi un mecanic ..si ai sa vezi ca nici unul n o sa ti l recomande

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pt raspunsuri . Unde am fost la service mi-a recomandat Motul 7100 10w40 4litri 220lei+filtru+manopera undeva la 320 lei.

 

Man eu folosesc de la Fuchs,Silkolene Pro 4,full synthetic ester,10w-40.E un ulei care nu e foarte cunoscut la noi,dar este foarte bun,si sunt multumit de el.La treaba cu vascozitatea lui,ce sa ii pui,asta tine si de nr de km pe care il are motorul respectiv

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pt raspunsuri . Unde am fost la service mi-a recomandat Motul 7100 10w40 4litri 220lei+filtru+manopera undeva la 320 lei.

eu am bagat si 7100 si castrol R4 super bike. DIFERENTA MAXIMA. Cand am ajuns acasa..dupa ce am bagat motulul ..si am dat drumu la motor din nou, nu mi a venit sa cred...erau vreo 3 zgomote in plus, distributia se auzea ca dracu, GROAZNIC, de atunci nu mai imi pun in viata mea MOTUL, nici 300V :laugh: ..CASTROL RULZ

Mesaj completat

Niste placute de frana SBS de unde imi iau si eu? sau aveti idee, sunt altele mai bune? ma intereseaza sa franeze bine nu sa tina mult (deci moi)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am bagat si 7100 si castrol R4 super bike. DIFERENTA MAXIMA. Cand am ajuns acasa..dupa ce am bagat motulul ..si am dat drumu la motor din nou, nu mi a venit sa cred...erau vreo 3 zgomote in plus, distributia se auzea ca dracu, GROAZNIC, de atunci nu mai imi pun in viata mea MOTUL, nici 300V :laugh: ..CASTROL RULZ

Mesaj completat

Niste placute de frana SBS de unde imi iau si eu? sau aveti idee, sunt altele mai bune? ma intereseaza sa franeze bine nu sa tina mult (deci moi)

 

7100 e 10W40 si R4 10W50 - o diferenta mica care poate sa-ti dea asa zisele sunete...Tu inca nu esti obisnuit cu motoru - cand eram cu kawa - desi mergea brici - azi aveam un sunet, a doua zi deloc, a treia zi alt sunet...si tot asa. E recunoscuta kawa ca fiind mai sunatoare in motor de la o gramada de prostii.

 

Distributia ? Pfffff...nici macar nu stii cum se aude o distributie.

 

Nu iau apararea Motulului - dar sa faci aprox 50.000 km cu motul si sa nu umblii in motor - e ceva. Dupa mine motul e ok. Folosesc numai 300V si il schimb la 3500 - maxim 4000.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

7100 e 10W40 si R4 10W50 - o diferenta mica care poate sa-ti dea asa zisele sunete...Tu inca nu esti obisnuit cu motoru - cand eram cu kawa - desi mergea brici - azi aveam un sunet, a doua zi deloc, a treia zi alt sunet...si tot asa. E recunoscuta kawa ca fiind mai sunatoare in motor de la o gramada de prostii.

 

Distributia ? Pfffff...nici macar nu stii cum se aude o distributie.

 

Nu iau apararea Motulului - dar sa faci aprox 50.000 km cu motul si sa nu umblii in motor - e ceva. Dupa mine motul e ok. Folosesc numai 300V si il schimb la 3500 - maxim 4000.

Adevarat graiesti!La penultima motoreta,cu care am avut si cei mai multi km facuti numai motul puneam,7100,5100...nu avea nici o treaba.Si am mers cu ea mai bine de 40000km.Pe cand la asta dupa ce am luat-o ,desi avea doar 10000,direct la service.Nu am mia avut kawa si mi-au explicat baietii ca motoreta merge super bine,dar ca asa sunt kawa,mai zgomotoase.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

7100 e 10W40 si R4 10W50 - o diferenta mica care poate sa-ti dea asa zisele sunete...Tu inca nu esti obisnuit cu motoru - cand eram cu kawa - desi mergea brici - azi aveam un sunet, a doua zi deloc, a treia zi alt sunet...si tot asa. E recunoscuta kawa ca fiind mai sunatoare in motor de la o gramada de prostii.

 

Distributia ? Pfffff...nici macar nu stii cum se aude o distributie.

 

Nu iau apararea Motulului - dar sa faci aprox 50.000 km cu motul si sa nu umblii in motor - e ceva. Dupa mine motul e ok. Folosesc numai 300V si il schimb la 3500 - maxim 4000.

eu cand am facut treaba cu schimbatul de la motul la castrol aveam Honda F4i din 2003.

 

vezi ca 300V ul e ff bun, dar e pt curse, nu prea te ajuta pe strada..dai bani in plus degeaba.

Mesaj completat

voi care ziceti ca motul e bun, aveti termen de comparatie? vad ca nu zice nimeni asa ceva, eu vb in cunost de cauza..am bagat si castrol si motul..deci pot sa compar. Inteleg ca esti multumit de motul, dar poate daca incercai si alt ulei..puteai sa faci diferenta si aveai o parere avizata. Poate ati incercat, dar n ati specificat nici unul asta..sau poate nu vad eu

Mesaj completat

acu ziceti mi si mie ce placute sa mi iau si de unde..ma intereseaza sa fie mai moi, sa franeze bine..chiar daca se uzeaza mai repede. merci

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca Motul care-l folosesc eu imi convine si am folosit 4 ani - de ce sa schimb producatorul ?

 

Ultimul schimb la Kawa l-am facut cu Motorex - same shit - poate un pic mai bine la schimbat vitezele - fffff putin - insesizabil. N-am incercat alte uleiuri. Prefer sa raman la cel care m-a multumit pana acum - sigur nu o sa dau gres decat sa fac experimente pe motorul propriu.

 

300V o fi de curse - cu atat mai bine - ca niciodata nu o sa ajung sa ma dau ca la curse - deci imi protejeaza motorul bine. Cat despre pret, stai flex ca dau ffff putin pe el - comparabil sau chiar mai jos de cat dau tu pe Castrolul ala :smoke: ... altfel m-as fi gandit si eu la ceva mai ieftin daca as fi dat banii cat este pe piata acum :lol:

Editat de Survolaj
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare tuturor, intervin si eu aici cu un mic offtopic, dar poate cuiva ii va folosi:

 

Vand Power Commander III, mini-usb, in perfecta stare de functionare, a fost folosit pt o perioada scurta pe un Kawasaki 636, an 2004

 

0767 169 244

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca Motul care-l folosesc eu imi convine si am folosit 4 ani - de ce sa schimb producatorul ?

 

Ultimul schimb la Kawa l-am facut cu Motorex - same shit - poate un pic mai bine la schimbat vitezele - fffff putin - insesizabil. N-am incercat alte uleiuri. Prefer sa raman la cel care m-a multumit pana acum - sigur nu o sa dau gres decat sa fac experimente pe motorul propriu.

 

300V o fi de curse - cu atat mai bine - ca niciodata nu o sa ajung sa ma dau ca la curse - deci imi protejeaza motorul bine. Cat despre pret, stai flex ca dau ffff putin pe el - comparabil sau chiar mai jos de cat dau tu pe Castrolul ala :smoke: ... altfel m-as fi gandit si eu la ceva mai ieftin daca as fi dat banii cat este pe piata acum :cheers:

corect, n ai de ce sa l schimbi daca esti multumit de el, dar nici nu ti poti da cu parerea ca e mai bun decat altul :lol:

 

eu dau 190 ron pe 4L..nush cat de putin dai tu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

corect, n ai de ce sa l schimbi daca esti multumit de el, dar nici nu ti poti da cu parerea ca e mai bun decat altul :smoke:

 

eu dau 190 ron pe 4L..nush cat de putin dai tu

 

Dau mai putin pe 4L de 300V 15W50 :lol: Nu zic pretul, doar ca e putin mai ieftin decat dai tu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acu eu vb de pretul normal, ca ai tu combinatii asta e partea a2a, dar daca il iei asa ieftin, inseamna ca 7100 l ai lua SI MAI ieftin ..deci tot arungi bani pe geam :smoke:) ..serios intereseaza te la unu care stie bine ..si o sa vezi ca nu ai nici un avantaj ca iei un ulei mai scump. Diferenta se cunoaste doar pe circuit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acu eu vb de pretul normal, ca ai tu combinatii asta e partea a2a, dar daca il iei asa ieftin, inseamna ca 7100 l ai lua SI MAI ieftin ..deci tot arungi bani pe geam :lol:) ..serios intereseaza te la unu care stie bine ..si o sa vezi ca nu ai nici un avantaj ca iei un ulei mai scump. Diferenta se cunoaste doar pe circuit.

 

Hai sa o luam sistematic - daca eu iti dau 2 kile de cartori - unii mai scumpi dar mai buni la gust....tu pe care ai alege? Pe aia prosti ca sunt mai ieftini? Prefer sa scot din buzunar ceva mai multi bani ca sa nu am batai de cap in timp :smoke:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu ma pricep f bine..stiu si eu de la altii, de asta ti am zis cel mai bine ar fi sa intrebi, ce vroiam eu sa spun ..ca sa rezum totul intr o expresie, ai auzit de formula "strici orzu pe gaste" ? ..cam asta e. Sigur ca e mai bun..la un pret f bun, clar..dar tre sa vezi daca te ajuta cu ceva, sau e acelasi lucru ca si cum ti ai pune unu mai ieftin.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut

puteti sami spuneti si mie c ulei folositi pt telescoape ?

 

dai un google si daca in 1 minut nu ai gasit ce cauti, iti ofer cadou motorul meu.

 

 

 

 

 

 

Pentru cine vrea sa-si puna gear indicator si nu stie cum sa lege fire, il pot ajuta. Mi-am facut aseara.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dai un google si daca in 1 minut nu ai gasit ce cauti, iti ofer cadou motorul meu.

 

 

 

 

 

 

Pentru cine vrea sa-si puna gear indicator si nu stie cum sa lege fire, il pot ajuta. Mi-am facut aseara.

 

cat ai dat pe el si unde l ai pus? fa si tu o poza la bord sa vedem cum arata

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dai un google si daca in 1 minut nu ai gasit ce cauti, iti ofer cadou motorul meu.

 

 

 

 

 

 

Pentru cine vrea sa-si puna gear indicator si nu stie cum sa lege fire, il pot ajuta. Mi-am facut aseara.

Vreau si eu sa vad cum arata,daca poti pune o poza cu el,desi nu mi-as monta asa ceva pt ca nu ii vad rostul,no offence

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vreau si eu sa vad cum arata,daca poti pune o poza cu el,desi nu mi-as monta asa ceva pt ca nu ii vad rostul,no offence

e clar ca se poate si fara, dar sincer sa fiu, de multe ori MAI ALES LA DRUM, ma vad in situatia in care nu stiu daca sunt intr a 6a de ex ..si mai dau odata in sus sa vad daca se mai poate.

 

Nu strica acolo..asta daca nu e prea scump

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e clar ca se poate si fara, dar sincer sa fiu, de multe ori MAI ALES LA DRUM, ma vad in situatia in care nu stiu daca sunt intr a 6a de ex ..si mai dau odata in sus sa vad daca se mai poate.

 

Nu strica acolo..asta daca nu e prea scump

Si mie mi s-a intamplat asta dar nu cred ca afecteaza cu nimic la motoreta.Stai sa vedem ce zice omul,care e scorul.Ca daca e scump nu cred ca merita sa dai niste bani doar ca sa vezi in ce viteza esti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...