Sari la conținut

Dansand Cu Moartea


printart
 Share

Postări Recomandate

In acelasi loc, in acelasi fel.

 

 

S-a intamplat ieri 8 martie 2007 dupa piata TIMPURI NOI seara. Un Matiz i-a taiat fata, il acroseaza. Din impact motocicleta a cazut pe patea stanga si apoi cu rotile in sus. Pe el, situatia l-a proiectat pe contrasens, dincolo de banda dubla continua exact in calea unui taxi grabit sa treaca la cursa urmatoare. Bara de Logan se muleaza si se stramba la propriu pe pieptul lui la o viteza de impact de aprox. 30 km/h. Corpul uman intr-un impact la viteza asta resimte cam 6G. Foarte mult. Cativa oameni se reped sa-i scoata casca in dorinta de a afla daca traieste. Traieste. In cateva momente se aduna multe masini de politie, multe taxi-uri venite in ajutorul Logan-ului avariat si multe guri cascate. Istericale, tipete, imbranceli, acuze, amenintari, toate in ideea de a stabili vinovatul suprem. La venirea ambulantei in mintea lui intervine un un sentiment uman: Demnitatea de a merge pe propriile picioare in ambulanta, ajutat totusi de 2 oameni. Motocicleta din care se scurgea rapid un sange negru ramane in mijlocul drumului. Dupa ce se pun jaloanele care imi amintesc de poligonul moto incep masuratorile, fotografiile, parerile si discutiile parca inutile si tardive. Ambulata se indreapta spre spitalul Bagdasar-Arseni (cunoscut mai mult ca spitalul de nebuni din Berceni), acompaniata de o masina de politie.

In ceea ce numesc ei „camera de garda” se prezinta pe rand targa incarcata, ambulantierii si doi politisti. Dupa niste mici atentii fugitive din partea asistentelor, vine randul politistilor sa-si faca datoria. Unul se aseaza la o masa si incepe sa scrie. Celalalt il interogheaza pe motociclist. Aveam sentimentul ca un birou de politie – accidente usoare, s-a mutat intr-o camera de garda in care asistentele schiloade si intepate se preling pe langa burtile imense ale ciumpalacilor care sunt acolo ca sa-si faca „datoria”.

 

POLITIST1: (tipand cu o voce pe care o folosesti cand vorbesti cu strabunica surda): - Trebuie sa-ti facem testul de alcool. Esti de acord ? - Dupa o pauza destul de lunga Gabi, cu o voce aproape stinsa da din cap afirmativ si spune ca e de acord. Nu se poate opri din a spune cu aceiasi voce ca il doare pieptul si ca nu poate respira.

 

POLITIST1: - Trebuie sa sufli aicea 8 secunde pana se stinge. Ai inteles ?

Dupa exact 4 incercari foarte grele...

 

POLITIST1: - Daca nu suflii pana la capat o sa trebuiasca sa te ducem la IML sa-ti ia sange si nu cred ca vrei, asa ca mai bine sufla cu toata forta pana se stinge beculetu’.

 

Din a 5-a incercare reuseste sa duca misiunea la capat.

 

POLITIST2: - Vrei sa semnezi procesul de constatare ? Uite, semneaza aici. Hai hai ... hai ca l-a semnat sa mergem.

 

... urmeaza 40 minute in care nu se intampla nimic. Toata lumea e ocupata in a face nimic. El continua sa sustina cu vocea aia stinsa ca-l doare pieptul. Urmeaza radiogafii, pauza de relaxare 20 minute, analize, alta pauza, investigatii, pauza. Trec peste 3 ore de cand suntem in spital. Ajungem la un aparat ultraperformant, care decide: PLAMAN PERFORAT, FICAT RUPT, HEMORAGIE ABDOMINALA INTERNA.

 

Stau sa ma gandesc oare la ce dureri esti supus cand suflii in alcoolmetru cu plamanul gaurit.

 

De aici, pe scurt... : anestezie, doua operatii mari, reanimare, agonie.

 

Am fost azi la el la spital. E in ultimul hal, e sedat si adormit. L-am intrebat un singur lucru: - LUPTI ? Mi-a raspuns ca da.

 

In minte nu-mi vine decat ca pe 22 ianuarie 2007 in acelasi loc, in acelasi fel am patit-o eu. IDENTIC. Am avut noroc. Nu a fost nimeni pe contrasens, si practic nu am patit nimic.

Editat de printart
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 69
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Politistul ala ar trebui sa-mi sufle si mie si tuturor de aici care imi impartasesc ideea, in p...la...nenorocitu :crack: l!

Multa sanatate si multa bafta...!

Ps. alcolemia se putea constata odata cu recoltarea singelui pt. analize,dar poate sa grabea prea tare sa ajunga acasa sa-i sufle nevestei in p...da,mama lui de nenorocit!

Editat de Blackman
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multa sanatate !

 

Populatia romaniei incepe sa se duca dracului cu astfel de oameni, incapabili sa-si dea seama ca omul dupa un asemenea accident este ranit si are nevoie mai INTAI DE TOATE de ingrijiri medicale !

 

:crack:

 

Asteptam vesti bune, insanatosire grabnica !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic ca e o imagine clasica pentru nesimtirea si incompetenta din spitalele din Romania (vezi Moartea domnului Lazarescu). Daca nu te duci cu teancul de bani sa-i imparti in stanga si 'n dreapta nu te baga nimeni in seama. Cat despre militieni oricum sunt niste idioti care nu inteleg nimic din nimic. :crack:

 

Sper din tot sufletul sa se insanatoseasca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stau sa ma gandesc oare la ce dureri esti supus cand suflii in alcoolmetru cu plamanul gaurit.

 

De aici, pe scurt... : anestezie, doua operatii mari, reanimare, agonie.

 

Am fost azi la el la spital. E in ultimul hal, e sedat si adormit. L-am intrebat un singur lucru: - LUPTI ? Mi-a raspuns ca da.

 

In minte nu-mi vine decat ca pe 22 ianuarie 2007 in acelasi loc, in acelasi fel am patit-o eu. IDENTIC. Am avut noroc. Nu a fost nimeni pe contrasens, si practic nu am patit nimic.

 

Asta e SISTEMUL . Asta e ROMANIA.

Asta inseamna sa ne ferim pe cat posibil de tot sistemul sanitar si nu numai.

"actionam violent,..., spunem ce vrem si ne F*tem in el de sistem!" :wave:

 

Teoretic nu ar fii trebuit sa existe dureri din pricina plamanului si a ficatului (astea stiu ca nu au nervi,deci nu durere) , dar avand in vedere impactul si toate celelalte tesuturi afectate... :crack:

 

Insanatosire grabnica si recuperare completa!!! Fii tare omu! :eek: :hug:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In anul 1996 si eu am avut un accident foarte grav (auto) tot cu zile multe de spitalizare si cu mare bulan ca mai traiesc astazi si sunt complet,adica cu toate membrele.Din descriere parca vad si acum ca prin vis cele relatate de tine:politisti grabiti sa plece la urmatoarea victima, 2 asistente medicale care se coafau in timp ce eu urlam de durere,un doctor neputincios din lipsa de profesionalism, ....

Hai ca ma ia durerea de cap si pielea de gaina cand ma gandesc prin ce am trecut,in concluzie cred ca toate astea se intamplau si in 1996 si in 2007 si vor continua si in 2050 numai pentru simplu fapt ca asa sunt romanii intre ei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Degeaba injurati si va dati tare pe forum daca in realitate nu faceti nimic...

 

Eu n-am avut "placerea" unei astfel de situatii, dar am distrus un parbriz si o capota de masina pentru simplul fapt ca m-a atins si m-a trintit cind stateam pe loc.

 

Terminati cu lamentarile si faceti ceva, in loc sa dati din gura....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte mare dreptate, asta este SISTEMUL, dar cei din sistemul asta ar trebui sa isi aduca aminte ca sunt platiti din BANII NOSTRI :crack: :wave: :hug:

 

Si aici ma refer atit la sistemul sanitar in care esti trimis din spital sa iti cumperi medicamente, seringi, pansamente, branule si tot ceea ce este nevoie, scuze ...esti indrumat spre o anumita farmacie a unui anumit doctor. :eek: :ok: :ok: in conditiile in care platim enorm de mult asigurari medicale pentru care primim inapoi fix P..A.

 

Iar in ceea ce ii priveste pe cei din "slujba cetateanului'' am un exemplu cit se poate de clar:

 

...observati cu atentie data raspunsului, in conditiile in care d.p.d.v legal termenul maxim pentru rezolvarea unei asemenea cereri este de 30 zile

 

Pentru mult iubitul nostru "sistem" :D :finger: :finger:

 

 

PS: deabia astept sa primesc viza aia si sa macar de aici. :finger: :finger: :wave:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Doamne Dumnezeule....mi-au dat lacrimile...cineva spunea aici ca ar trebui sa nu doara acel paman perforat...eu din experienta proprie iti spun ca doare de te c**** pe tine...la fiecare inspiratie si expiratie treci prin chinurile iadului....uffff sa lupte in continuare..sa ii dea Dumnezeu forta.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Doamne Dumnezeule....mi-au dat lacrimile...cineva spunea aici ca ar trebui sa nu doara acel paman perforat...eu din experienta proprie iti spun ca doare de te c**** pe tine...la fiecare inspiratie si expiratie treci prin chinurile iadului....uffff sa lupte in continuare..sa ii dea Dumnezeu forta.....

 

Doctori + asistente + politai tampiti, scrisi frumusel pe o hartie, mers la ziare si la tv. Indiferent ca 'pacientul' e motociclist sau nu, trebuie facut ceva, durerea in fund din spitalele din Romania e MULT prea mare.

 

Sanatate multa si grija la matizuri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

omul sa se face bine, si asta este cel mai important.

 

acum am un singur lucru de spus: asigurari de snatate se platesc EONORM. asta este adevarat. dar a fost cineva interesat UNDE se duc acei bani ? acei bani nu merg direct al sanatate merg la mai marii nostri guvernananti care dupe ce acopera gaurile si mai fura ceva redistribuie inapoi in sistem. Sanatatea nu se bucura de toti banii pe care ii produce :crack:. asta este un lucru foarte important si cine este interesat poate sa citeasca inainte sa arunce piatra.

 

al doilea : personalul medical (nu doctorii ) ce salariu au ?

in sanatate acum putina vreme erau cele mai mici salarii din sistem.

 

eu am mers la spitalul floreasca cu prietena cu laba piciorului rupta , si doctorul nu a vrut sa primeasca nimic de la noi (as minti sa spun ca nu am incercat) pentru ca eram studenti.

 

oricum divagam despre sistem si nu asta este ideea.

omul sa se faca bine si sa fie sanatos dupa aceea.

cred ca o sa aiba mult de luptat si e important ca cei dragi lui sa il incurajeze.

sanatate

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

trebuie retinut, si in semn de solidaritate atunci cand vedeti un accident...mergeti cu victima la spital/politie si ajutati-l in acele momente. Puteti vorbi cu politia/medicii...pentru ca daca victima e singura ii doare pe toti in poponeata.

ganditiva ca se poate intampla oricui, dar daca e cineva cu tine, iti ia apararea, ii spune politistului sa te lase in pace ca esti accidentat...etc...

groaznic...degeaba injuram...sistemul trebuie schimbat din interior nu blamat din exterior.

baiatul o sa fie bine, sunt sigura...e un luptator!

multa bafta si asfalt uscat.

raven

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

trebuie retinut, si in semn de solidaritate atunci cand vedeti un accident...mergeti cu victima la spital/politie si ajutati-l in acele momente. Puteti vorbi cu politia/medicii...pentru ca daca victima e singura ii doare pe toti in poponeata.

ganditiva ca se poate intampla oricui, dar daca e cineva cu tine, iti ia apararea, ii spune politistului sa te lase in pace ca esti accidentat...etc...

groaznic...degeaba injuram...sistemul trebuie schimbat din interior nu blamat din exterior.

baiatul o sa fie bine, sunt sigura...e un luptator!

multa bafta si asfalt uscat.

raven

de acord ...altfel e cand ai pe cineva aproape

Insanatosire grabnica...cat despre politisti...sunt de prisos toate cuvintele si injuraturile daca nu se face nimic...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Insanatosire grabnica!Ii tin pumnii!

De cand a dat caldura,din ce in ce mai multe accidente!

Sper ca unii soferi de autoturisme sa invete sa ii respecte pe motociclisti...pana nu e prea tarziu si numarul accidentatilor creste....mult!

Asfalt Uscat.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand sanatate accidentatului si sa treaca cat mai repede peste perioada asta!

 

In al doilea rand nu va mai luati asa aiurea de doctori ca ei sunt cei care va pun placute si suruburi prin oase si va cos splina si ficatii cand aveti nevoie! Orice padure are si uscaturi dar nu NUMAI uscaturi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am uitat sa spun despre Gabi ca il asteapta acasa o sotie si 2 copii. Unul de 14 si altul de 8. O sa trec pe la el dupa ce se termina cursa de motoGP, si povestim diseara mai multe detalii. Nu stiu cu ce putem sa-l mai ajutam pe el, dar stiu ca [/u]trebuie sa ducem la capat o campanie in presa de avertizare si din pacate sunt de parere ca pana nu blocam o intersectie in centrul bucurestiului nu obtinem nimic. De curand vedeam o statistica ce spunea ca suntem pe primul loc la accidente majore din europa, dar in completare nu spunea nimeni ca suntem pe ultimul loc la autostrazi si ca bucurestiul e plin de gropi MARI. In masina suntem obisnuiti sa ne uitam pe jos dupa cratere ca sa ne protejam pivotii si amortizoarele dar nu ne mai uitam in fata sau in oglinzi. Accidentele sunt o reactie fireasca a naturii pe care am deranjat-o.

 

Dragos (PRINTART)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...