Sari la conținut

Grupul Posesorilor De Yamaha Tdm


bcristian

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 11,8k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salut,

 

Ieri am facut ce am spus si am scos motorul din garaj. Am reglat carburatoarele, i-am schimbat uleiul si filtrul. e ok. Am facut si poze sistemului de ungere a lantului facut de mine.Fara electrovalva deocamdata pt ca vreau sa vad daca imbunatateste ceva. si poze...

bamse vat ca ies 3 furtune din sticla, unu se duce jos pt ungere dar celelalte??

 

Si daca venim, ce planuri ai? :friends:

 

 

pai eu as vrea sa veniti sa ne intalnim. stabilim la fata locului pe unde sa ne plimbam :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bamse vat ca ies 3 furtune din sticla, unu se duce jos pt ungere dar celelalte??

 

Mai am un furtun in partea din spate a sticlei ca sa poata intra aer pe masura ce iese uleiul. este lung si in poza se vede bucla. de fapt sunt doar 2 furtune pe sticla respectiva

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

piese de la Yamaha sa fii nebun sa comanzi, am vrut sa comand partea de comenzi din stanga ( claxon ,avarii etc) prin tel. mi s-a spus ca vor costa aproxm. 30 euro cand sa platesc avansul factura de 120 Euro = m-am lasat pagubas

 

cu prinderile carenelor am avut si eu probleme dar cica se gasesc niste piulitze mai smechere care merg la fix aici la un magazin in brasov , inca n-am avut timp sa -mi iau ,dar cum vine primavara merg

 

 

tot anul trecut am mers cu amortizorul pe hard, cu si fara pasager pe asfalt sau forestier , nu il pun moale cica pierzi aderenta mai repede iar de ridicat as mai ridica-o un pic sa ma inclin mai usor (cu pasagera de 54 kg naked :friends: ating bine cu talpile jos ,fara nu prea)

hai salut a multe chestii le-am descoperit dupa ce am facut anul trecut peste 9000 km ,cel mai lung traseu 650 km

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

piese de la Yamaha sa fii nebun sa comanzi, am vrut sa comand partea de comenzi din stanga ( claxon ,avarii etc) prin tel. mi s-a spus ca vor costa aproxm. 30 euro cand sa platesc avansul factura de 120 Euro = m-am lasat pagubas

 

cu prinderile carenelor am avut si eu probleme dar cica se gasesc niste piulitze mai smechere care merg la fix aici la un magazin in brasov , inca n-am avut timp sa -mi iau ,dar cum vine primavara merg

 

 

tot anul trecut am mers cu amortizorul pe hard, cu si fara pasager pe asfalt sau forestier , nu il pun moale cica pierzi aderenta mai repede iar de ridicat as mai ridica-o un pic sa ma inclin mai usor (cu pasagera de 54 kg naked :friends: ating bine cu talpile jos ,fara nu prea)

hai salut a multe chestii le-am descoperit dupa ce am facut anul trecut peste 9000 km ,cel mai lung traseu 650 km

 

 

astept poze cu acele piulite, evetual vreau si eu un pumn de piulite, platesc in bere sau ramburs :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

astept poze cu acele piulite, evetual vreau si eu un pumn de piulite, platesc in bere sau ramburs :friends:

Bre, io mi-am facut curaj si am ars benzina de vreo 500+ km azi si somn putin in ultimele zile... O sa incerc sa fiu prezent, desi un 11 sau 12 in loc de 10 ar fi sunat asa de bine acum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai dc nu propuneti si voi ore ?? pusca mea, o sa fiu la 10 acolo asa cum am zis,

 

 

va astept

... pai ti-am zis parerea mea, un 11 ar fi fost mai bine. Dar nu e decizia mea, asa ca daca zici 10, ramane 10, fara probleme. Hai Marius, vino si tu sa-ti vad si eu mobra.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ne vedem la 10 linxule ca acum e prea tarziu sa schimbam ora :friends:

 

am confectionat si eu sistemul de ungere si l-am testat cu apa, merge bine. maine il montam la adunare ca nu am tim dimineata :cheers:

 

mi-am schimbat becurile de la TDM si am pus prost firele desi aveam poza in fata =))

 

maine dupa amiaza am ce demonta , uite asa iti faci de lucru

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@bamsee - reglajul la branula este indict sa il pui la indemana, adica pozat frumos pe langa rezervor si cadru...si futunul sa picure pe mijlocl lantului, astfel incat sa se unga tot lantul...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@bamsee - reglajul la branula este indict sa il pui la indemana, adica pozat frumos pe langa rezervor si cadru...si futunul sa picure pe mijlocl lantului, astfel incat sa se unga tot lantul...

 

Am doua reglaje de perfuzor, unul sus sub sa pe post de robinet, pana pun electrovalva, si al doilea este pentru reglare debit( cel de langa amortizor). Traseul nu l-am facut pe cadru ca nu vreau sa se vada furtune si bride pe cadru. Imi place sa fie "curata". Cat despre locul de picurare, cei de la scottoiler au ales pozitia respectiva pentru ca odata picurat pe lant uleiul este "imprastiat" centrifugal pe pinionul spate si lant. Prin metoda incercarii repetate, voi vedea care este solutia optima. Mersi de sfat.

 

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intalnirea si plimbarea noastra de azi... Marius '95, je si Cavaleru.

 

Bucuresti - Ploiesti - Valenii de M. - Nehoiu - Siriu - Buzau - Bucuresti. Vreo 370km. Cea mai frumoasa portiune dupa mine: Valenii de Munte spre Cislau si mai departe pana aproape de Buzau. De-acolo inspre casa aglomeratie mare si radare in draci!

post-5978-1237159947_thumb.jpgpost-5978-1237159960_thumb.jpgpost-5978-1237160161_thumb.jpgpost-5978-1237160171_thumb.jpgpost-5978-1237160182_thumb.jpgpost-5978-1237160191_thumb.jpgpost-5978-1237160200_thumb.jpgpost-5978-1237160206_thumb.jpgpost-5978-1237160220_thumb.jpgpost-5978-1237160227_thumb.jpgpost-5978-1237160234_thumb.jpg

 

Btw, mi-a luat 4,4% :kiss: Mers destul de lejer ce-i drept.

Siriu_15.03___Track20090315_1243.zip

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

a fost un drum frumos, mi-au placut portiunile virajate care au fost geniale.

 

tre sa facem mai des iesiri de genul asta. mi-a placut ca am mers grupat si nu ne-am rataci si mai ales ca am mers lejer.

 

tre sa imi iau neapart handguarduri pentru ca fara e cam suparator.

 

 

 

cu trackul acela cum facem??

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu as fi venit cu voi, dar telefonul care m-a anuntat ca duminica nu este nevoie de serviciile mele a sosit pe la 11:10. Cred ca voi erati deja departe. Asta e, cu alta ocazie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu as fi venit cu voi, dar telefonul care m-a anuntat ca duminica nu este nevoie de serviciile mele a sosit pe la 11:10. Cred ca voi erati deja departe. Asta e, cu alta ocazie.

 

 

abia dupa 12 am plecat la drum, eh data viitoare mosule te sun ca sa fiu sigur :kiss:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...