Sari la conținut

Grupul Posesorilor De Yamaha Tdm


bcristian

Postări Recomandate

La Heidenau sunt anvelope M+S . Noi le-am incercat. EU PERSONAL NU RECOMAND FOLOSIREA MOTOCICLETEI PE PERIOADA IERNII.

 

Unul dintre motivele ar fi animalele salbatice, gen: caprioara. Aceste animale blande pe timpul iernii cutreiera cu 80% mai des pe sau langa partea carosabila decat in restul anotimpurilor. Am simtit pe pielea mea.

 

Motivul doi: cauciucul oricat de bun e ...tot nu ai aderenta.

 

Motivul trei: nu trebuie sa iti fie frig sa bagi raceala in oase! Mainile de exemplu si in perioada verii sufera de multe ori de frig. Aceste ....friguri le vom resimtii dupa spusele doctorului.(rocomandari Hand Guard, genunchere, plexid inalt... )

 

Motivul patru si ar mai fi: distrugerea motocicletei. Ruleaza la temperaturi scazute scazute din cauza constructie sale. Motorul a fost conceput sa primeasca racire cat mai mare pentru a se racii vara.

 

La noi oricum e zapada de 20 cm :)

post-35521-0-44778600-1326626727_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 11,8k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Fratilor, pana la urma cum e cu noul regulament, privind obligativitatea folosirii cauciucurilor de iarna? Ne afecteaza si pe noi? Adica, neavand cauciucuri de iarna pt motociclete, avem voie sa circulam in perioada asta?

Din pacate ar trebui sa ne afecteze si pe noi, din moment ce in lege se specifica (nu citez, pentru ca nu stiu sigur formularea): vehicule cu masa totala autorizata sub 7,5t. Ca o paranteza, legea asta e oricum facuta pe genunchi si de oameni care n-au habar... cel mai bun ex. ar putea fi faptul ca la camioane de ex. in toata europa centrala si de vest nu se folosesc anvelope dedicate de iarna, care sunt "o ciudatenie" pentru zonele temperate... echivalentul anvelopelor moto de strada de iarna (pe care ma indoiesc ca o sa le vedeti la cineva, desi exista).

 

Revenind, cu exceptia anvelopelor M+S enduro si a celor mentionate mai sus ("ciudateniile") nu exista solutii pentru a fi in legalitate. Eu sper ca daca cineva o sa fie prins in astfel de conditii, sa beneficieze de intelegere din partea politistului. Gen "domnu'politist, o duc si eu la garaj... am mainile inghetate... indurare" :)

 

Cauciucurile care nu-s de iarna, de la +7 grade in jos (temperatura mediului inconjurator), ies din plaja de functionare normala. Ceea ce inseamna ca vor cobori sub limita de elasticitate care le ofera eficienta.

Ok, aspectul legal e lamurit. Insa nu sunt de acord cu o regula generala a celor 7 grade si pot pune pariu pe treaba asta. Ca si comerciant de anvelope auto, va pot spune ca treaba cu 5-7 grade este folosita de anumiti producatori cu titlu de recomandare si din cate stiu pentru anvelopele auto de vara "normale". La moto cu siguranta nu este cazul, cel putin la o anvelopa sport sau sport-touring de generatie noua. Anvelopele moto au alta compozitie si doar daca te gandesti cat de repede se pot uza anumite anvelope si cum arata o anv sport dupa cateva ture de circuit chestia asta e evidenta. In ceea ce ma priveste am observat clar diferenta cand am ramas prins pe gheata pe o trecatoare in Alpi impreuna cu o masina. La mine a fost controlabila treaba pe roata spate, masina in schimb nu s-a putut misca pana nu a dat soarele si s-a topit stratul subtire de gheata. Deci desi intr-adevar este riscant, nu merita sa jungi acolo si desi nu se compara cu aderenta pe timp de vara, o anvelopa moto poate merge si pe temperaturi negative (fara gheata pe asfalt, evident) in conditii decente, dupa ce se incalzeste putin. Nu se compara cu o anvelopa auto de vara care devine mult mai periculoasa.

 

ia zi ce accesorii dai de la tdmeu?

@linx: chiar daca treci la bmw, buuuuuu, esti invitat la intrunire.

Revin azi mai pe seara cu un raspuns.

Si normal ca vin la intrunire (cu TDM-ul in suflet daca nu calare pe el...). :P Ca doar nu mi-a scapat nici o editie pana acum.

Editat de LinX
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cauciucurile care nu-s de iarna, de la +7 grade in jos (temperatura mediului inconjurator), ies din plaja de functionare normala. Ceea ce inseamna ca vor cobori sub limita de elasticitate care le ofera eficienta.

Cred ca nu avem pe mobre pneuri care sa respecte Directiva 92/23/CE a Consiliului Europei (adica sa aiba inscriptionat M+S sau similar), iar legat de lege, asta spune Articolul 102 alineatul 1, punct 28. - Constituie contravenții Âşi se sancționează cu amendă prevăzută în clasa a IV-a de sancțiuni următoarele fapte săvârÂşite de persoane fizice:conducerea autovehiculului pe drumurile publice acoperite cu zăpadă, gheață sau polei, fără ca acesta să fie dotat cu anvelope de iarnă. Iar la Articolul 112 alineatul (1), litera h1) Certificatul de înmatriculare, sau de înregistrare, ori dovada înlocuitoare a acestuia se reține de către poliția rutieră atunci când autovehiculul nu este dotat, la circulația pe drumurile publice acoperite cu zăpadă, gheață sau polei, cu anvelope de iarnă. Clar?

 

ma doare la banana ambele caucioace sunt M+S :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Motivul trei: nu trebuie sa iti fie frig sa bagi raceala in oase! Mainile de exemplu si in perioada verii sufera de multe ori de frig. Aceste ....friguri le vom resimtii dupa spusele doctorului.

 

Confirm, eu platesc acum aventurile din tinerete

Mai bine stati pe c urul vostru pana se mai incalzeste putin

Credeti-ma, "bucuria" de a merge la zero grade nu compenseaza disconfortul de la 40+ ani

 

Fratilor, pana la urma cum e cu noul regulament, privind obligativitatea folosirii cauciucurilor de iarna? Ne afecteaza si pe noi? Adica, neavand cauciucuri de iarna pt motociclete, avem voie sa circulam in perioada asta? Treaba cu aderenta redusa pe temperaturi scazute, e intr-adevar o problema. Cred ca oricat de moi ar fi gumele din dotare, tot se rigidizeaza prea mult la temperaturi mici...prin urmare...pe franare de urgenta esti ca un fel de sanie.

 

Ti-ai raspuns singur la intrebare

In plus, legea se aplica doar daca conditiile de drum obliga folosirea acestor anvelope

Deci daca e asfalt uscat pot fi si minus 30 grade, daca ai sange in testicule nu iti zice nimeni nimic

Eventual isi fac politistii cruce :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok, deci daca e careva interesat de un 900 negru, frumusel, uitati o varianta... /index.php?/topic/672860-vand-yamaha-tdm-900-abs-2006-complet-accesorizata/

 

Pentru cei care au deja unul, daca v-ar interesa ceva din lista de mai jos dati-mi de stire. N-am stat sa ma gandesc la preturi ca de... poate nu le vrea nimeni si oricum nu cred ca le pot da decat dupa ce vand mobra sau daca o iau pe-a doua pana atunci (putin probabil).

 

Accesorii (optionale):

- genti laterale Kappa K33, negu mat. + suporti Givi pentru genti laterale Givi V35/Kappa K33

- suporti genti laterale originale Yamaha (cu astia am luat-o, doar suportii)

- topcase Kappa K49 (capac negru lucios) cu rack superior Givi

- tankbag magnetic Givi T440N

- sa aftermarket Top Sellerie

- un al doilea parbriz MRA, modificat, foarte scurt

 

Piese si consumabile (optionale):

- kit rulmenti jug (inferior, superior, saibe si garnituri)

- rulmenti si simeringuri OEM Yamaha pentru roti si foaie (set complet - 5 rulmenti, 4 simeringuri)

- cablu de ambreiaj nou OEM Yamaha

Editat de LinX
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

In final, spune-mi si mie te rog, cat ai dat pe ea si eventual da-mi un link cu anuntul sa vad despre ce e este vorba. Intentionez sa o pun si eu la vanzare zilele astea. Acum cand vad ca au fost oamenii interesati la sfarsit de an... imi pare rau ca nu m-am miscat mai repede :)

 

 

Salut LinX si multumesc pt raspunsul detaliat. Punctele mentionate de mine sunt doar pareri preliminare, trebuie sa vad cum mi se va parea dupa ce fac cativa km cu ea. BTW, am vazut ca ai Pirelli Angel ST pe a ta, cum ti s-au parut anvelopele? Eu oscilez intre astea si Michelin Pilot Road 2 (sau 3, daca imi voi permite).

 

Legat de intrebarea ta, motocicleta este asta (poze mai bune aici), si am luat-o la pretul de EUR 2800, cu genti laterale Krauser si consumabile schimbate. Personal mi s-a parut OK, mai ales ca motorul se afla intr-o stare foarte buna.

 

Eu iti urez succes la vanzare si sa-ti gasesti un motor care sa-ti placa. Legat de accesoriile pe care le-ai mentionat, care ar fi pretul pt topcase si placa? De asemenea, tu ai handguarduri de DL? Daca da, au fost greu de montat, din ce am citit am vazut ca e nevoie de cateva modificari pe la prinderi?

 

Multumesc inca o data :)

Editat de Shorty
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut LinX si multumesc pt raspunsul detaliat. Punctele mentionate de mine sunt doar pareri preliminare, trebuie sa vad cum mi se va parea dupa ce fac cativa km cu ea. BTW, am vazut ca ai Pirelli Angel ST pe a ta, cum ti s-au parut anvelopele? Eu oscilez intre astea si Michelin Pilot Road 2 (sau 3, daca imi voi permite).

 

Legat de intrebarea ta, motocicleta este asta (poze mai bune aici), si am luat-o la pretul de EUR 2800, cu genti laterale Krauser si consumabile schimbate. Personal mi s-a parut OK, mai ales ca motorul se afla intr-o stare foarte buna.

 

Eu iti urez succes la vanzare si sa-ti gasesti un motor care sa-ti placa. Legat de accesoriile pe care le-ai mentionat, care ar fi pretul pt topcase si placa? De asemenea, tu ai handguarduri de DL? Daca da, au fost greu de montat, din ce am citit am vazut ca e nevoie de cateva modificari pe la prinderi?

 

Multumesc inca o data :)

Facusem un scurt review despre Angel ST, dar nu mai stiu daca aici sau pe forumul TDM al lui Korben, care nu mai este. Am mai avut Conti Road Attack inainte (2 perechi... 3 spate si 2 fata de fapt), Michelin-uri n-am avut. Sfatul meu ar fi sa mergi cu toata increderea pe anvelopele astea (Angel ST), mi s-au parut absolut senzationale, din toate punctele de vedere. Incerc sa nu vorbesc in superlative de obicei si sa fiu cat pot de obiectiv, dar... merita sa fac o exceptie de data asta. :)

 

Motocicleta ai luat-o bine. Gentile sunt foarte tari iar scutul ala motor... ah, cat imi doream unu' de-ala la un moment dat.

 

Merci / Ma gandesc si iti dau saptamana asta o cotatie pentru topcase.

Legat de handguarduri, sunt de DL, da. Am avut si le-am dat jos, dupa ce am rupt una dintre ele. Nu merita efortul si cheltuiala, desi altii s-ar putea sa fie de alta parere. Combinatia cea mai buna consider ca e manusi ok + mansoane incalzite. De asemenea, vara e placut sa-ti ventilezi mainile. Ref la montaj, vezi pe site-ul JBX TDM instructiunile exacte; trebuie sa faci la strung un sant in capetele de ghidon. Insa poti sa sari peste partea asta si sa le montezi cumva in tensiune; n-o sa arate mai bine dar macar nu modifici contragreutatile (e vreo 20 euro una sau chiar mai mult).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:rolleyes: Merci, merci...

 

Zi-mi si mie secretul. Cum se face ca tie nu ti-au ruginit galeriile? Chiar si blocul motor pare foarte curat.

Presupun ca nu cu mine vorbeai, nu? Nu de-alta, dar exista ceva rugina in partea inferioara a galeriilor, iar vopseaua pe blocul motor in anumite locuri nu mai e ca noua (poate ca asta nu se observa in poze).

Legat de galerii, exista un spray penytru asa ceva care face minuni. Il gasesti pe Louis, nu mai stiu cum se numeste. Varianta mai scumpa dar cu siguranta mai ok ar fi sa cauti niste galerii de la modelele mai vechi (2002, 2003...), care sigur sunt facute din alt material si au o culoare argintie-albastruie. Cred ca sunt facute din inox, pe cand astea ale noastre sunt facute din cupru sau ceva, habar n-am. Oricum, daca te uiti la Emil sau Andrei, galeriile lor arata ca noi; n-am vazut nici un fel de depuneri pe ele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:rolleyes: Merci, merci...

 

 

Presupun ca nu cu mine vorbeai, nu? Nu de-alta, dar exista ceva rugina in partea inferioara a galeriilor, iar vopseaua pe blocul motor in anumite locuri nu mai e ca noua (poate ca asta nu se observa in poze).

Legat de galerii, exista un spray penytru asa ceva care face minuni. Il gasesti pe Louis, nu mai stiu cum se numeste. Varianta mai scumpa dar cu siguranta mai ok ar fi sa cauti niste galerii de la modelele mai vechi (2002, 2003...), care sigur sunt facute din alt material si au o culoare argintie-albastruie. Cred ca sunt facute din inox, pe cand astea ale noastre sunt facute din cupru sau ceva, habar n-am. Oricum, daca te uiti la Emil sau Andrei, galeriile lor arata ca noi; n-am vazut nici un fel de depuneri pe ele.

 

:bigstar:

multumesc pt complimente. nu am nici un merit :D. miau!

 

legat de handguards

eu din astea am si sunt bune

 

cine ma invata si pe mine cum se folosete goclevaru' ca manualu e destul de vag...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cine ma invata si pe mine cum se folosete goclevaru' ca manualu e destul de vag...

Simplu. Primul pas e sa faci rost de iGO 8.3.4 (parca asta era versiunea...), il copiezi pe card (e mai bine decat sa folosesti memoria interna) si redenumesti fisierul igo.exe - mobilenavigator.exe (sau cum se numeste cel de pe dispozitiv). Eventual umbli in fisierul sys.txt si modifici acolo rezolutia si alte cateva chestii. Explicatiile ar trebui sa fie incluse in kit. Si ia-ti un card bunicel, nu neaparat "cel mai", ca sa citeasca repede de pe el.

 

Nici nu te gandi sa pastrezi mizeria aia de soft de navigatie cu care vine. Adica il poti pastra, dar nu-l folosi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

cine ma invata si pe mine cum se folosete goclevaru' ca manualu e destul de vag...

 

 

Si io tot asa am facut, cum spune Linx. Atat doar ca io am facut upgrade la 8.3.2 de la iGo fata de ceea ce era pus de Cava. O sa mai caut sa vad daca au aparut variante mai noi, pana nu-i inchid astia definitiv pe pirati.

 

Aha. Am vazut ca exista versiunea 8.3.13. Asa ca p-asta s-o cauti, Andrei. Si hartile cele mai noi le-am gasit din 2011 (cu retele ridicate in iunie 2010 - ma refer la Romania, desigur). Dar trebuie cautat, poate or fi ridicate si harti mai noi...

Editat de Leaveyou
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si io tot asa am facut, cum spune Linx. Atat doar ca io am facut upgrade la 8.3.2 de la iGo fata de ceea ce era pus de Cava. O sa mai caut sa vad daca au aparut variante mai noi, pana nu-i inchid astia definitiv pe pirati.

 

Aha. Am vazut ca exista versiunea 8.3.13. Asa ca p-asta s-o cauti, Andrei. Si hartile cele mai noi le-am gasit din 2011 (cu retele ridicate in iunie 2010 - ma refer la Romania, desigur). Dar trebuie cautat, poate or fi ridicate si harti mai noi...

 

Am gresit : corect e 8.3.5.193...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se gaseste spray de temperatura negru mat cu care se pot vopsi galeriile ... costa pana in 30 lei ;)

 

Da, dar trebuie curatate de vopseaua veche si rugina mai intai, iar asta e cam greu.

 

Oricum, am vazut ca ceea ce pare rugina pe galerii, de multe ori este doar noroi care s-a ars si a capatat culoarea caramidei (ca doar tot din noroi ars e facuta si aia), fiind si usor zgrunturos arata exact ca rugina, dar nu e. ma rog, in anumite cazuri e chiar rugina. Eu am avut surpriza la mobra de dinaintea TDM-ului sa vad ca ceea ce parea rugina pe galerii, a cazut imediat cand a fost spalata cu jetul rece, incinsa fiind - asta e din ciclul "don't try this at home" - insa a funtionat, probabil din cauza ca galeriile erau dilatate si s-au contractat rapid sub jetul rece, stratul acela a crapat si "rugina" a cazut, lasand vopseaua neagra originala de dedesubt neatinsa !!

Nu am riscat sa aplic acelasi procedeu si la TDM ca sa aflu daca e rugina sau noroi ars...

 

Ce cod are sparay-ul pt galerii de pe louis ? Eu nu am gasit.

Editat de Solon
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce cod are sparay-ul pt galerii de pe louis ? Eu nu am gasit.

Codul este: 10004960 - negru sau 10004961 - argintiu

Iar produsul este acesta: http://www.louis.de/_1035e5830f7f4f87d3d7938d3615e31f96/index.php?topic=artnr_gr&article_context=detail&grwgr=315&wgr=431&list_total=16&anzeige=0&artnr_gr=10004960

Editat de Rocker
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Asta e un spray cu vopsea, insa spunea cineva ca exista pe louis un spray pt curatul galeriilor. Acel cod ma interesa.

 

Multumesc oricum :friends: !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta e un spray cu vopsea, insa spunea cineva ca exista pe louis un spray pt curatul galeriilor. Acel cod ma interesa.

Despre asta e vorba: http://www.louis.de/_20773d1c192fe71adfb41d2fd7c31893a4/index.php?topic=artnr_gr&article_context=detail&grwgr=340&wgr=430&list_total=28&anzeige=0&artnr_gr=10004155

Hm... e posibil sa fi schimbat ambalajul sau chiar producatorul sa fie altul, dar sticla arata cam la fel si instructiunile sunt aceleasi.

 

La ale tale ma refeream, Linx. Nu le-ai vazut pe ale mele, de aia ti se par ruginite ale tale! :rusinica:

Uite un "before & after". Pe alocuri daca insistam mai mult poate ca le faceam ca sus, dar am zis sa nu fortez nota. Aveti grija, ca solutia asta parte sa atace foarte usor metalul si presupun ca si mainile. Ar trebui curatate mai intai cu peria si solutie de curatat, lasat se sa se usuce, dat cu solutia minune, lasat cateva minute dupa care limpezit foarte bine.

post-5978-0-21735800-1326838317_thumb.jpg

post-5978-0-88620900-1326838326_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...