Sari la conținut

Grupul Posesorilor De Yamaha Tdm


bcristian

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 11,8k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Cumpar releu regulator de tensiune pentru un TDM-ist plecat in Turul Romaniei ramas datorita unor probleme (cu aceasta piesa) prin Suceava :what: .

Problema este solutionata provizoriu :moto: dar totusi trebuie inlocuit releul.

Astept oferte prin PM sau pe bikerkes@yahoo.com.

Multumesc tuturor!

 

Cumpar releu regulator de tensiune pentru un TDM-ist plecat in Turul Romaniei ramas datorita unor probleme (cu aceasta piesa) prin Suceava :what: .

Problema este solutionata provizoriu :moto: dar totusi trebuie inlocuit releul.

Astept oferte prin PM sau pe bikerkes@yahoo.com.

Multumesc tuturor!

 

Daca nu este deranjul prea mare poate exista cineva dispus sa dea o carena jos si sa imi faca o poza cu releul si codul de pe el (daca il are pe cel original de Yamaha) .

Vreau sa caut un S.H. original de Yamaha sau un aftermarket dar care sa corespunda 100% caracteristicior celui original.{Sper sa gasesc usor caracteristicile releului original : amperaj ,voltaj etc. si ce mai trebuie sa stiu despre acesta}. Am primit deja o oferta de un releu dar este de 4TX si nu stiu daca este compatibil. :scratch:

Multumesc tuturor !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am eu unu original, dar cum ti-l trimit? Suna-ma cat de repede ca maine o intind spre hunedoara! Numai bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum chiar ca intru rau in ceata :scratch: ... am vazut pe net releu regulator de tensiune cu 4, 5, si chiar 6 pini de conexiune :scratch: .

Imi poate spune careva cati pini are releul original pentru un TDM 850 3VD din '92 si pentru cel din '96 ?

Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

... si, am terminat carenajul :peace:

 

Chiar daca multi mi-au zis ca nu e nevoie, urmeaza totusi sa sprayez cu un lac mat transparent toate plasticele inainte de montaj. In weekend ma apuc de furca (simeringuri + ulei) ... si la schimbari estetice, inca ma gandesc la o solutie pentru fixu' meu cu tobele sub sa ... orice sfat e binevenit !

 

Weekend placut !

 

ete aici

 

tdm850.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

SA NU UITAM SI DE PROBLEMA MEA: "Cumpar releu regulator de tensiune pentru un TDM-ist plecat in Turul Romaniei ramas datorita unor probleme (cu aceasta piesa) prin Suceava .Problema este solutionata provizoriu dar totusi trebuie inlocuit releul.Astept oferte prin PM sau pe bikerkes@yahoo.com.

Daca nu este deranjul prea mare poate exista cineva dispus sa dea o carena jos si sa imi faca o poza cu releul si codul de pe el (daca il are pe cel original de Yamaha). Vreau sa caut un S.H. original de Yamaha sau un aftermarket dar care sa corespunda 100% caracteristicior celui original.{Sper sa gasesc usor caracteristicile releului original : amperaj ,voltaj etc. si ce mai trebuie sa stiu despre acesta}. Am primit deja o oferta de un releu dar este de 4TX si nu stiu daca este compatibil.

Acum chiar ca intru rau in ceata :scratch: ... am vazut pe net releu regulator de tensiune cu 4, 5, si chiar 6 pini de conexiune :scratch: .

Imi poate spune careva cati pini are releul original pentru un TDM 850 3VD din '92 si pentru cel din '96 ?"

Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multumesc mult pentru foto.

nu are un cod ceva pe el stantat...?

multumesc!

 

Ma bucur daca am putut sa te ajut.

 

Fotografie0240.jpg

 

Fotografie0243.jpg

 

Fotografie0242.jpg

 

Fotografie0241.jpg

 

Scuze de calitatea fotografiilor, dar sunt facute seara, in garaj cu telefonul.

 

P.S. Din manunchiul de cabluri care vine la regulator, in afara de cele 3 fire albe si firul rosu, mai este un fir negru cu un papuc rotund care vine la masa prins intr-unul dintre suruburile de fixare a regulatorului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare..am si eu nevoie de o mica informatie..am nevoie sa stiu cat este distanta dintre discurile de frana fata pt ca as vrea sa incerc o adaptare a rotii fata pe o Honda Africa Twin..multumesc anticipat!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cred ca e mult mai simplu sa schimbi toata fata, furca cu pompa de frana, etc si o adaptare la jugurile superioare si inferioare. de ce vrei sa pui janta de tdm in loc de roata spitata de africa ?

Vreau sa pastrez furca originala pt a putea revenii rapid la roata cu spite care v-a fii echipata cu crampoane iar pt drumuri pe asfalt o sa folosesc rota de TDM care imi aduce plusul oferit de tubeless si o mai mare agilitate si stabilitate pe viraje :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare..am si eu nevoie de o mica informatie..am nevoie sa stiu cat este distanta dintre discurile de frana fata pt ca as vrea sa incerc o adaptare a rotii fata pe o Honda Africa Twin..multumesc anticipat!!

13cm pentru modelul 4tx, desi cred ca toate sunt lafel

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut baieti(/fete?), puteti ajuta un proaspat posesor de TDM 97 cu un manual?

Am scotocit prin topic, sigur s-a mai postat insa e un thread prea mare ca sa gasesc ceva.

 

Pe net am gasit: http://www.dualsportafrica.com/Yamaha%20TDM850%20Manual.pdf dar e din 2000, probabil e bun si asta dar nu sunt sigur.

 

Multzam!

 

Inca ceva, stiti un site unde pot afla codurile pieselor? Ma intereseaza pentru piesa de plastic care sta pe interior sub carena din dreapta. Cum ma uit din fata motorului catre el, e pe stanga in partea din fata a carenei, sub ea. A mea e lipsa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Inca ceva, stiti un site unde pot afla codurile pieselor? Ma intereseaza pentru piesa de plastic care sta pe interior sub carena din dreapta. Cum ma uit din fata motorului catre el, e pe stanga in partea din fata a carenei, sub ea. A mea e lipsa.

 

Aici ai un fisier foarte util.

LINK

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Al meu este in regula, nu am probleme.

Un prieten cauta motor pentru ca se crede ca i-a cedat o supapa (nu am idee cum) care a ajuns in capul pistonului si a facut macel. Ar trebui inlocuite chiulasa, supape, cilindru, piston, biela si cine stie ce probleme mai sunt inauntru. Din cauza asta s-a cazut de acord ca nu se mai merita refacerea respectivului motor si se cauta altul. Pentru moment a gasit un TDM accidentat la Gheorgheni cu 600 de euro. Mai trebuie si bani...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Al meu este in regula, nu am probleme.

Un prieten cauta motor pentru ca se crede ca i-a cedat o supapa (nu am idee cum) care a ajuns in capul pistonului si a facut macel. Ar trebui inlocuite chiulasa, supape, cilindru, piston, biela si cine stie ce probleme mai sunt inauntru. Din cauza asta s-a cazut de acord ca nu se mai merita refacerea respectivului motor si se cauta altul. Pentru moment a gasit un TDM accidentat la Gheorgheni cu 600 de euro. Mai trebuie si bani...

 

Ceva nu e in regula in povestea asta - si vorbesc din proprie experienta, din pacate. Eu am indoit toate cele sase supape de admisie si tot n-am facut atata macel.

Daca pistonul ajunge sa atinga si sa indoaie supape, se schimba supapele respective, se rectifica scaunele din chiuloasa si se pasuiesc supapele noi pe scaune (in niciun caz nu se schimba toata chiuloasa) si cel mult se schimba pistonul si segmentii (daca pistonul vechi s-a fisurat sau a avut ceva de suferit, desi cand loveste in supapa, pistonul nu pateste nimic in majoritatea cazurilor).

Oricum, chiar daca si-a luat-o si pistonul, de ce sa schimbe biele si cilindrii ? S-a desfacut motorul si s-a constatat exact care e paguba ?

La mine paguba a fost de 500 de euro - sase supape de admisie, simeringuri, rectificat scaune, garnitura de chiuloasa, lant de distributie si inca niste maruntisuri. Asta fara manopera demontatului si montatului chiuloasei cu motorul in cadru.

 

Si inca o mare mirare pentru mine, 600 de euro pentru un motor de TDM ????? E imens pretul, chiar daca e motor care a stat pe bancul de probe toata viata lui si n-a rulat niciun kilometru. Daca e chiar 3VD, cu banii de doua motoare din astea isi ia o motocicleta intreaga. :grinbandit:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...