Sari la conținut

Grupul Posesorilor De Yamaha Tdm


bcristian

Postări Recomandate

Joi, ora 18,30 - 19, intalnirea saptamanala a bucurestenilor. Tot la Curtea Berarilor.

Se va discuta pe marginea INTDMRO 2013 si a stabilirii unei locatii pentru INTDMRO 2014.



Modificare : joi, ora 19, intalnirea va avea loc la barul Biker's (fost Ursu') de pe str. Matei Voievod, nr.67.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 11,8k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

E mic mai...Pai tdm-ul e cal de povara, trebuie incarcat serios.

 

In fuga astazi, am trecut pe la garaj .Mi-am vazut si eu carenele laterale... dar daca stau acum sa ma gandesc, parca nu am vazut carena frontala...Ce naiba am facut cu ea? :alcy:

Editat de DaSchmutz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe TDM o sa mai coboare putin ca pozitie. O sa fie mai bine.

clar, e pus provizoriu pe t-cat, suportul e de tdm

 

E mic mai...Pai tdm-ul e cal de povara, trebuie incarcat serios.

 

In fuga astazi, am trecut pe la garaj .Mi-am vazut si eu carenele laterale... dar daca stau acum sa ma gandesc, parca nu am vazut carena frontala...Ce naiba am facut cu ea? :alcy:

 

 

e mica dar e a mea .... e potrivit :) deocamdata :)

Editat de tiranspider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Negru" le spune mi te rog ce parbriz ai pe motor...ce inaltime si de unde l ai achizitionat ?

e Givi...modelul inalt (nu mai stiu cat cm are - dar daca e asa de important il masor), fumuriu....si a venit odata cu motoru'.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

.Intotdeauna am vrut dungi din astea pe moto. Ce e drept si motorul voiam sa fie un cafe-racer, insa m-am jucat pe tdm pana vad ce fac cu honda-ul :)

 

Si pt. ca mi-a placut moto in configuratia 'originala', dinainte de vopsitorie, am zis sa ii fac niste dungi pe carena frontala, ca inainte. Eu zic ca a iesit asemanator. Poza cu moto full e pt. comparatie.

 

PS: ma gandeam sa imi vopsesc cadrul. Electrostatic e cea mai buna optiune, insa e jecmaneala la banii care ii cer astia de la noi. Pai mai pun un pic si ma apuc eu de asa ceva. De sablat am unde, cuptor am la cine sa apelez, mai lipseste scula de vopsit. Asadar ar ramane varianta vopsirii normale. Diferenta o face vopseaua. As merge tot pe vopsea epoxidica ca la carene, insa... prea ar fi toata mobra aceeasi culoare. Sa vad daca gasesc in constanta asa ceva, pe negru. Initial m-am gandit sa merg pe vopsea hammer-tone, insa prea ar arata a cutie/dulap de scule mobra...

Editat de DaSchmutz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca nu e o idee rea :) Dar mi-e ca imi aduc aminte iar cati bani am bagat in ea :eek: O sa vina cat de curand si un topic acolo...



Azi...am comis-o... pe motor a ramas doar furca si bascula, restul sunt date jos. La motor am un singur capac (de pe stanga) de vopsit, pt ca a curs candva acid din baterie si s-a prelins pe acolo. Inca nu sunt 100% sigur cum sa vopsesc cadrul si bascula... negru lucios?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa e si la mine.

Daca dai capacul de la alternator jos posibil sa-ti trebuiasca garnitura.

Eu am un gri inchis lucios si imi place la nebunie. Cred, totusi, ca e culoarea originala :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Dau, nu dau motorul, pana una alta nu inseamna sa il neglijez, asa ca incerc sa trec la o singura toba. Cine e interesat de evacuarea veche:

 

dscf3408p.jpgdscf3406c.jpgdscf3405t.jpg
dscf3397z.jpgdscf3411x.jpg
Stare ok, sunet normal. Usor zgariate, au 2 gauri (pt. sunet probabil) la baza lor, insa astupate de mine cu pasta de etansare. Toba din dreapta are fix pe capat o indoitura mica, gen pietrica, fac poze mai in detaliu daca e cazul.
Habar nu am cat sa cer pe ele, facem pretul impreuna.

gaurile alea, daca sunt in partea inferioara la baza tobei, sunt pentru scurgerea condensului care se formeaza in mod obisnuit in tobe cand se racesc. nu e o idee prea buna sa le astupi, pentru ca ruginesc in interior. am vrut sa fac acelasi lucru ca si tine, m-am dus la tinichigiu si mi-a spus sa-mi vad de treaba ca asa trebuie sa fie. daca poti, scoate-le pasta aia, gaurile nu trebuie obturate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

dscf3408p.jpgdscf3406c.jpgdscf3405t.jpg

dscf3397z.jpgdscf3411x.jpgejuf.jpg
cse9.jpg

Si din cauza unui incident mic, mi-a cam ajuns si o dezmembrez. Multe piese in stare buna, iar preturile le facem impreuna. Eu ma uitam pe e-bay si mai scadeam ceva din pretul de acolo. Cam toate piesele sunt valabile, mai putin cadrul de bord, senzorul de frana fata si cablurile de acceleratie, care oricum aveau niste lite rupte.

Editat de DaSchmutz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-am apucat azi de el, ca nu m-au mai durut asa tare degetele...se tot roaga un prieten de mine sa i-l dau lui. Am lipit bordul (bine ca nu era foarte ciocanit) si am indreptat cadrul de bord si vine ok carena acum. Mai am nevoie de cablurile de acceleratie (oricum se cereau schimbate dinainte, dar acum nu mai am ce sa le fac) si switch-ul de frana fata. Pe strada cu moto... nu cred ca ma vedeti curand, mi-a ajuns, ultima intamplare a fost decisiva, mi-am luat un hop (stand pe loc) de m-a dat cu roatele in sus si motorul cu bordul de copac de au survenit si avariile mentionate :) La enduro m-as baga, desi nu sunt chiar asa mobil, dar forestiere as baga la greu pe o caprita mai usoara gen lc4, drz.

 

PS: Spoiler alert: 3p9i.jpg

Editat de DaSchmutz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...