Sari la conținut

Grupul Posesorilor De Yamaha Tdm


bcristian

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 11,8k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Acum 47 minute, Lucian_M a spus:

Când e gata, bag review. Nu găsești un utilaj de dejantat, sh?

 

ce e pe OLX e exagerat zici ca il vand de nou..

 

asta o am eu:

1180007325_ScreenShot03-14-20at07_32PM.thumb.PNG.9a9ce76c0ff67423cf0f82d5bb0f7ba9.PNG

 

Editat de Cavaleru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Max2H e 200 și ceva de lire. Se operează ușor cu el, merge fără curent sau aer comprimat. Încearcă să îți faci unul, te costă vreo 2-300 lei maaaaaxim. Poate nici atât.

Ăla pneumatic e ideal, la tine renteaza, la mine sub nicio formă.

 

 

Hopaaa, aproape 300 lire?! https://max2h.com/en/tire-changer/tire-changer-evo2-12-21/

 

S-a scumpit de anul trecut, era 200. Îl termin pe al meu săptămâna viitoare, 15 mil câteva țevi nu merită.

Editat de Lucian_M
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 15.02.2020 la 20:58, Taz Asg a spus:

pai baga ceva poze .. poate ne combinam.. unu are nevoie de aia..altul de aia...

Noroc,

cu nitel intarziere dar l-am pozat,

detalii aici:

Sa ne-auzim sanatosi pe-asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

 

A schimbat cineva distributia la 4TX? Se poate cu lant inchis? Sau trebuie neaparat deschis cu master link? Stiu ca lantu se prinde pe cele 2 pinoane sus, sub "valve cover", se sprijina pe patine si se mai prinde jos pe arbore. 

M'am uitat azi la cam chain tensioner e pe la final de reglaj. Dupa putina joaca am auzit un CLANK de la lant. Posibil sa fi sarit peste o za. Daca tot e pe duca si tot tre sa verific timing-ul, am zis sa-l si schimb.

Altceva: Nu gasesc garnitura din poza pe niciunde. 

In engleza e "oil pump cover gasket". In romana n am gasit absolut nimic. 

 

 

image.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Buna colegi.

Ce fel de antigel sa pun? si ce concentratie? 

Ma gandeam la Motul Mocool, https://www.unimotors.ro/Lichid-racire-antigel-Motul-MoCool-500ML_p_5561.html   Asta spune ca se foloseste 20.1 cu apa distilata. In carte, ei spun ca 1.7l de  50-50 antigel si apa. Cat antigel si cata apa?

 

Daca iau antigel "ready to use" trebuie sa il diluez 50-50 conform cartii?

Nu mi dau seama dupa cine sa ma iau. 

Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, turbytudy a spus:

Daca iau antigel "ready to use" trebuie sa il diluez 50-50 conform cartii?

Antigelul "ready to use" este gata diluat, îl folosești ca atare. Cel concentrat îl diluezi 1:1 cu apă distilată, de regulă scrie pe ambalaj proporțiile și temperaturile la care rezistă fiecare. 

Hepu G12 pun și eu în motociclete, diluat 1:1 pt că e concentrat. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Până acum am folosit antigel Total (luat din Dedeman) și apă distilată. De la ultima revizie la mașină (distribuție) mi-a rămas un litru și ceva de Hepu roz (sigur tot G12). Spune lumea că antigelul auto nu ar fi bun, că are punct de fierbere mai scăzut decât cel auto. Personal nu am observat diferențe, la ce răcire are mobra mea. Când îi schimb antigelul, în tavă curge lichid curat, fără rugină și alte minuni. În carte scrie că se schimbă la doi ani, dar îl schimb preventiv la unul, că nu mă costă mare lucru. Fiind carenată (și mi-e jenă să scot carenele), am luat pâlnii cu gât lung, cred că va fi mult mai ușor. Încape cca 1,9 litri de amestec în instalație. Cred că și la TDM e cam la fel, voi avea în curând ocazia să lucrez la un 850 din prima generație, care stă de vreo doi ani și are nevoie de îngrijiri serioase.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hepu e cam la toate magazinele de piese auto d-asta prefer sa il folosesc ca e mereu la indemana.

 

@Lucian_M cam 2l intra in TDM, nu mai stiu exact. nu trebuie decat o carena data jos, cea de pe dreapta pt a ajunge la radiator.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mulțam de pont!

O să fie dezbrăcată complet, că are nevoie de îngrijiri. Caut manualul și mă documentez, dar cu situația actuală, o să aștepte mult și bine până o aduc de la Onești. Și omul o vrea pusă la punct, dar stă deocamdată, nu ne putem duce după ea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cautand carburatoare ptr un 4tx din 97 am gasit un anunt de dezmembrari un 4tx din 99 carb arata total diferit ,asa o fi.? a incercat careva sa puna modele dif de carb pe tdm din alti ani.

 

 

Editat de karpatenwolf
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

4tx avut 2 sau 3 versiuni de carburatoare nu mai stiu exact. Am verificat acum si conform schemelor codurile  celor 2 seturi de gulere de admisie in caburator si din carburator in motor sunt aceleasi, deci se vor potrivi carburatoarele din 99

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 10 ore, Cavaleru a spus:

deci se vor potrivi carburatoarele

Pot să fie diferențe la cabluri sau ceva circuite electrice chiar dacă fizic se potrivesc. Nu zic că musai ar fi, doar că există și posibilitatea asta. 

Editat de john17
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 17 ore, karpatenwolf a spus:

Cautand carburatoare ptr un 4tx din 97 am gasit un anunt de dezmembrari un 4tx din 99 carb arata total diferit ,asa o fi.? a incercat careva sa puna modele dif de carb pe tdm din alti ani.

 

 

 

Uite o discutie mai veche, poate gasesti ceva care sa te ajute:

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...