Sari la conținut

Accident Mortal La Mangalia :( 18.03.2007


one_crazy_biker
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 123
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

treaba cu prioritatzile o intzeleg, insa cu lasitatea si frica nu!! nu e cazul sa imi explici, asa simtzi asa faci. Ai grija in continuare la motociclisti pt k si noi avem oile noastre negre, si noi o sa avem grija la greselile voastre pt k si voi avetzi oitzele voastre si cu asta basta.

 

Pentru a mia oara in acest forum: motociclisti, purtatzi echipament, nu exagerati mai ales acolo unde nu e loc, fitzi civilizatzi si preventivi!! A si mai ales, asfalt uscat :D si cu cat mai putzini "confrati" la rubrica accidente

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o sa am grija dar nu si respect pentru ca prea multi nu il merita. Suna urat suna naspa dar pur si simplu nu merita efortul. Am vrut sa ajut nu sa fiu hulit.

 

La revedere

 

PS nu aveti un dusman ci doar un participant la trafic care stie sa acorde prioritate si se straduieste sa incurce lumea cat mai putin posibil.

 

Ultima mea vizita (stiu suna patetic dar este si mai patetic sa mai vin ma refer pe forum ca pe strada....... haha nu avem cum sa scapam unii de altii (gluma))

Editat de kkk_kkk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o sa am grija dar nu si respect pentru ca prea multi nu il merita. Suna urat suna naspa dar pur si simplu nu merita efortul. Am vrut sa ajut nu sa fiu hulit.

 

La revedere

 

PS nu aveti un dusman ci doar un participant la trafic care stie sa acorde prioritate si se straduieste sa incurce lumea cat mai putin posibil.

 

Ultima mea vizita (stiu suna patetic dar este si mai patetic sa mai vin ma refer pe forum ca pe strada....... haha nu avem cum sa scapam unii de altii (gluma))

penibil cacao asta

pacat de mort, topicurile astea imi zburlesc chelia de fiecare data cand pun o frana mai brusca printre conserve

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiu ca sunt si eu complet off topic dar totusi sper sa nu mai aud cum moto franeaza mai bine decat masina!

 

Omu pare speriat si fiindca nu stie cu ce se mananca 2 roti n-are cum sa raspunda, nici eu nu sunt de acord cu ce a spus, dar hai sa n-o dam in altele!

 

Cate conditii ideale trebuie sa se intruneasca ca sa franeze moto mai repede fara sa te dai pe jos sau sa te pui in cap? Pe cand la masina franeaza si tata Leana cat poate de tare si opreste, nu derapeaza sau daca derapeaza n-are nimic, se duce un pic ca sania si se opreste, ca sa nu mai spun daca are ABS.

 

Cat trebuie sa fii cu ochii cat cepele tot timpul ca sa vezi,oare e nisip, oare e ulei, pun numai spatele, sa pun si fata, treaba cu franele la motor e chestie mult mai grea decat la masini.

 

Deci sper sa nu mai aud cum franeaza moto mai bine ca masinile!

 

Scuze de off topic!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai bine moderatorii cand observa ca continutul topicului o ia razna l-ar inchide...ce atata nebunie? A avut casca,ba nu a avut,era al lui motorul,ba nu era...etc...sa posteze domle atunci cand stie ceva concret ,daca nu sa se duca sa culeaga porumb respectivul care deschide un astfel de topic ! :D Auzi...ku klux klan....am vb eu cu un prieten de la poliitie si mi-a zis ca avea casca! Prostii,enormitati,frustrati,tembelism...multa :lol: :D :D pentru genul asta de oameni !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@dragon warior....dc vorbesti aiurea?

@Niko...in conditiile optime tre sa recunosti k asa e, la teste a iesit un porsche cu franare mai buna, dar ala avea disc p ceramik si de diametru cat ksa. franarea e tot mai buna pt k o dozezi tu, o combini cu frana de motor, cu frana spate si dc nu ai si abs la anumite modele. dar asta e alta discutzie kr se poate purta in alt topic la alte rubrik

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nimeni nu merita sa moara indiferent de cat de stupid s-a comportat.

Daca putem ,sa invatam ceva din gresealile lui, daca nu o sa le repetam chiar noi.

L-am vazut si sambata si duminica cum se plimba prin oras, mergea extrem de repede pe niste stradute

cu masini parcate si fara vizibilitate laterala buna, ( sambata chiar m-a facut sa rad cand a trecut pe langa un popa si l-a speriat), ce sa mai spun mai mult... pacat de el.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@dragon warior....dc vorbesti aiurea?

@Niko...in conditiile optime tre sa recunosti k asa e, la teste a iesit un porsche cu franare mai buna, dar ala avea disc p ceramik si de diametru cat ksa. franarea e tot mai buna pt k o dozezi tu, o combini cu frana de motor, cu frana spate si dc nu ai si abs la anumite modele. dar asta e alta discutzie kr se poate purta in alt topic la alte rubrik

 

 

Daca tu iei curba cu 160 cu suprafata de contact la sol cat 2 monede de 2 euro mai bine decat o masina cu suprafata de contact cat 4 hartii de 5 euro atunci esti un semizeu si ma inchin in fata mariei tale.

 

Si nu am zis de Porsche Carrera cu suprafara de contact cat 8 hartii de 500 de euro...Am zis doar de un amarat de hyundai accent cu cauciucuri de 195.

Editat de Dragon Warrior
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai bine moderatorii cand observa ca continutul topicului o ia razna l-ar inchide...ce atata nebunie? A avut casca,ba nu a avut,era al lui motorul,ba nu era...etc...sa posteze domle atunci cand stie ceva concret ,daca nu sa se duca sa culeaga porumb respectivul care deschide un astfel de topic ! :D Auzi...ku klux klan....am vb eu cu un prieten de la poliitie si mi-a zis ca avea casca! Prostii,enormitati,frustrati,tembelism...multa :lol: :D :D pentru genul asta de oameni !

 

 

Eu unu nu am contestat daca r fii avut sau nu casca am contestat fel cum se punea porblema indiferent daca ar fii avut casca sau nu asa ca nu ma acuza de ceva ce nu am spus cat despre kkk ind\seamna exact aia dar nu inseamna ca am ceva cu cineva care este OM indiferent de rasa sau culoare inseamna ca pur si simplu urasc chestiile care se cred oameni dar de fapt sunt niste jeguri si la propriu si la figurat (nu se refera la nici unu dintre voi) am prieteni evrei am prieteni tigani pe care ii respect si care imi sunt prieteni dar neoamenii ii consider altceva. Asta inseamna kkk din punctul meu de vedere. Dar atat despre mine si mai bine decat sa ma huliti pe mine mai bine vedeti de prietenul vostru si despre ce s-a intamplat. Repet nu conteaza starea tehnica casca sau viteza conteaza doiar ca a murit asta am vrut eu sa spun pe scurt.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma gandesc cu groaza ca incepe sezonu ..nici nu stii ce sa mai faci :D cand vezi cati mor in juru nostru... Incepi sa te intrebi daca , chiar merita

 

Oare cati vor mai pleca dintre noi anu asta datorita unei pasiuni care nu iarta :lol: Sa speram ca nimeni

 

 

PURTAI TOT TIMPU ECHIPAMENT!!! SI LEGATI-VA CASCA ...nu conteaza ca mergi pana la piata sau in alta tara.. Poate insemna diferenta dintre viata si moarte

 

Bai amice, vad ca esti perseverent.

Nu pasiunea asta te ucide. Sunt oameni care merg 40 de ani pe motoare (numiti si motociclisti) si altii care merg o tura in parcare si crapa. N-are chiar nici o legatura cu pasiunea.

In cazul teroristilor sinucigasi pasiunea ucide, in cazul motociclistilor... numai imbecilitatea ucide.

Cu toata parerea de rau, amicul tau era un imbecil, chiar daca acum nu mai e.

Chestia cu "despre morti numai de bine" e o mare tampenie.

Daca a murit din prostie, ce rost are sa parfumam situatia care pute ?!?!

 

Singurul loc onorabil pt el acum e probabil o pozitie de top pe www.darwinawards.com

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca tu iei curba cu 160 cu suprafata de contact la sol cat 2 monede de 2 euro mai bine decat o masina cu suprafata de contact cat 4 hartii de 5 euro atunci esti un semizeu si ma inchin in fata mariei tale.

 

Si nu am zis de Porsche Carrera cu suprafara de contact cat 8 hartii de 500 de euro...Am zis doar de un amarat de hyundai accent cu cauciucuri de 195.

Forta de frecare nu depinde de marimea suprafetei de contact.

 

Vezi Legile frecarii:

- Forta de frecare nu depinde de marimea suprafetei de contact dintre corpuri.

- Forta de frecare depinde direct propotional de natura corpurilor aflate în contact. Marimea care ne da date despre natura suprafetelor aflate în contact se noteaza cu litera "miu" si poarta denumirea de coeficient de frecare.

- Forta de frecare depinde direct propotional de normala la suprafata de contact (notata cu N).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

D-aia pun dobitocii aia de ingineri discuri de frana din ce in ce mai mari si cauciucuri din ce in ce mai late si eventual slick-uri ca sa creasca suprafata de contact.

 

Deci da tati, teoretic ai dreptate, numai ca un coeficient de frecare e direct proportional cu suprafata de contact, chiar daca forta de franare pe unitatea de suprafata(!) ramane constanta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Forta de frecare nu depinde de marimea suprafetei de contact.

 

Vezi Legile frecarii:

- Forta de frecare nu depinde de marimea suprafetei de contact dintre corpuri.

- Forta de frecare depinde direct propotional de natura corpurilor aflate în contact. Marimea care ne da date despre natura suprafetelor aflate în contact se noteaza cu litera "miu" si poarta denumirea de coeficient de frecare.

- Forta de frecare depinde direct propotional de normala la suprafata de contact (notata cu N).

 

 

are dreptate am citit si eu... forta de frecare depinde doar de coeficientul de frecare si de forta care apasa cele doua corpuri...

 

 

 

ati mai aflat ceva de raposat? Avea casca sau nu? era legata sau nu?

 

 

 

am cazut si eu o data cand aveam casca nelegata, am dat cu capul de pamant si dupa aia mi-a sarit din cap... si am mai dat odata dar nu asa tare... probabil am avut noroc..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Motociclistii se ranesc sau mor din doua motive ; din vina altora sau din vina lor.Greselile altora nu le putem controla intotdeauna,insa pe ale noastre cred ca da, intr-o proportie mult mai mare.Asa ca nu trebuie sa ne tot miram ,mai bine sa incercam sa ne autocontrolam mai bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si cand ma gandesc ca multi zic: sunt incepator, o sa imi iau R6, dar o sa merg incet, nu o sa bag mana in gaz, ca sunt calculat....c.acat.

SELECTIE NATURALA. mai este o vorba: daca esti prost stai acasa.

poate ca sunt doar niste intamplari(ghinion), dar cum dreacu se face ca se varsa numai d-astia cu polizoare ???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:D :lol: R.I.P :D :D

nu pot sa zic decat atat

macar noi sa invatam din greselile altora

si sa nu ne mai avantam in trafic ca niste zmei

o clipa de neatentie si...............gata

ar trebuii sa mergem si noi cat mai regulamentar

sa respectam limitele de viteza cel putin in oras

nu stii niciodata cand iti sare ceva in fata...........si nu poti evita din cauza vitezei prea mari

ar trebui sa incepem sa gandim pt noi si nu numai.

cand vrem sa ne spargem in figuri sa nu facem in trafic

sa ne ducem undeva pe maidan unde nu punem alte vieti in pericol.

hadeti sa nu mai fim asa de indiferenti ..........

atat

numai bine va doresc tuturor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si cand ma gandesc ca multi zic: sunt incepator, o sa imi iau R6, dar o sa merg incet, nu o sa bag mana in gaz, ca sunt calculat....c.acat.

SELECTIE NATURALA. mai este o vorba: daca esti prost stai acasa.

poate ca sunt doar niste intamplari(ghinion), dar cum dreacu se face ca se varsa numai d-astia cu polizoare ???

Astia cu polizoare au viteze mult mai mari si urmarile sunt devastatoare.In plus crestera vitezei mareste si timpii de franare.La chopere cam pui frana aici si opresti la gara.Nu au viteza,dar nici frane.R.I.P!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ati dat-o in diverse ...iar :D ...pertinenta sa amintesc tuturor ideea mea cand deschid un topicul de accidente si vad rip-uri este sa fac si eu acelasi lucru dintr-un ultim respect pentru persoana decedata...nu sa ma apuc sa critic sa blamez k pana la urma putea sa mearga si in varfurile degetelor de la maini ca asa cum iti asterni asa dormi....nu vreau sa jignesc pe nimeni si nici asta nu era intentia dar vad ca se inmultesc filozofii pe zi ce trece :D P.S dragi colegi de trafic "conservari" lasati forumurile moto ca aveti si voi dacia tunning :lol:

 

:D :) :D :D R.I.P :ok: :P :( :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...