Sari la conținut

Cauciucuri De Offroad


Postări Recomandate

eu tot mitas e 09 am si merge bine si pe off road si pe drum..e un fel de semi cross. la fel ca cel de cros doar ca are crampoane mai mari.pe frunze nu am incercat dar pe iarba prinde bestul de bine depinde cat de pietros sau cat de moale e locul.destul de multumit de el.mai ales ca sunt cam putine marci de off road pentru jante pe 17.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 367
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

recomandati-mi un cauciuc de cross cu crampoane mari sa prinda bine pe 17.si unde as putea gasi.va multumesc :cheers:

 

 

Mitas E09. Ieftin, bun offroad, se toceste greu pe asfalt dar aderenta zero pe asfalt. Mai ales ud.

Il gasesti la Chemtraders: Bucuresti (Trafic Greu si Popesti-Leordeni), Boldesti-Scaieni, Sacele-Brasov.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

recomandati-mi un cauciuc de cross cu crampoane mari sa prinda bine pe 17.si unde as putea gasi.va multumesc :cheers:

 

 

Mitas E09. Ieftin, bun offroad, se toceste greu pe asfalt dar aderenta zero pe asfalt. Mai ales ud.

Il gasesti la Chemtraders: Bucuresti (Trafic Greu si Popesti-Leordeni), Boldesti-Scaieni, Sacele-Brasov.

 

E-09 e dual. are caramele mari si late. pe lateral nu tine deloc in derapaje in off-road

post-143-1234423636_thumb.jpg

 

C-02 crampoane maricele bun pt. teren tare

post-143-1234423683_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu m-am dat cu mx scorpion pro http://www.pirellityre.com/web/catalog/mot...escription.page

 

Cauciuc de enduro f bun. Grip excelent. Ca orice cauciuc de enduro, este mai moale decat cel de cross si se duce mai repede.

De asta nu stiu ce sa-ti zic. Ia si probeaza. Rau nu are cum sa fie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la astea trebuie cauciuc de enduro - moale, lat si crampon mic.

xc-ul e pt enduro latime 140 dar nu poti sa le ai chiar pe toate, oricum am ars trei gume spate scorpio, urmatoarele tot scorpio o sa fie

 

pt fata iti recomand sa cauti altceva, eu nu am fost multumit, se rup crampoanele pe laterala foarte rapid

 

vee ruber (spate) am vazut ca are desen asemanator cu scorpio si pretul este foarte bun, la fel si kenda lucian foloseste si e foarte multumit

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

In manual, producatorul recomanda ptr WR 426 anvelopa spate 130/90-18. Terenul pe care fac ture este cu iarba, pamint dezgolit, frunze, zapada, in panta.

Acum am un scorpio dar e 110/100-18. As vrea sa schimb pe 120/90-18 sau 130/90-18 ... probabil mai coboara putin spatele (nu sunt inalt si m-ar interesa sa ma mai ajut cu picioarele la nevoie). Ce anvelope pe aceste criterii si cu timp de uzura mai indelungat mi-ati recomanda?

Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E-09 e dual. are caramele mari si late. pe lateral nu tine deloc in derapaje in off-road

post-143-1234423636_thumb.jpg

 

C-02 crampoane maricele bun pt. teren tare

post-143-1234423683_thumb.jpg

mitas e-09 am si eu.pe drum e bun nu am avut probleme cu el!dar eu nu prea merg cine stie ce pe drum.dar pe off road.. nu imi prea place.pe iarba cel putin cum ating gazu..gata rupe aderenta si fuge pe o parte..ma tavaleste instant.il am de nou si nu are mai mult de 2000 de km.intradevar se toceste greu si pe off-road nu numai pe asfalt.dar am nevoie de ceva sa prinda bine si pe iarba si pe noroi...asa ceva...sper ca nu vreau imposibilul!va multumesc tuturor pentru raspunsurile date!!numa :burnout: i bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

merci ionut73

 

 

@moz cat crezi ca ma costa o pereche de VRM 140 ?

 

@lewa ktm cu ce ti-ai incaltat drz-ul? sau il tii pt dual?

eu il folosesc 95% off road.am mitas e-09 spate si fata pireli.mitasul asta imi cam face figuri :burnout: .rupe aderenta pe loc ud fuge pe o parte instant. ;) .de aceea caut ceva cu crampoane mai de cross .asta are crampoanele mari si cred ca deaia nu se infig calumea.pt dual e bun.dar nu pentru mine.partea proasta e ca astea pe 17 sunt ceva mai rare.dar asta e... gasim si deastea :agree: numai bine!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu il folosesc 95% off road.am mitas e-09 spate si fata pireli.mitasul asta imi cam face figuri :burnout: .rupe aderenta pe loc ud fuge pe o parte instant. ;) .de aceea caut ceva cu crampoane mai de cross .asta are crampoanele mari si cred ca deaia nu se infig calumea.pt dual e bun.dar nu pentru mine.partea proasta e ca astea pe 17 sunt ceva mai rare.dar asta e... gasim si deastea :agree: numai bine!!

Interesant subiect!

Cine vrea sezatii ,sa incerce HEIDENAU.

K74 pe 17,18 /120/90 130/80 si cireasa de pe tort 140/80/18.In special recomandat celor care ,,merg " EXREM!!!!

www.maxiscooter.ro (din Timisoara )

post-9245-1234686984_thumb.jpg

Editat de buniku
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Interesant subiect!

Cine vrea sezatii ,sa incerce HEIDENAU.

K74 pe 17,18 /120/90 130/80 si cireasa de pe tort 140/80/18.In special recomandat celor care ,,merg " EXREM!!!!

www.maxiscooter.ro (din Timisoara )

chear face fata???unde pot gasi si cam pe la ce pret.unul pe 17-120

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am potcovit de curand vacuta cu METZLER KAROO 2 (T). N-am gasit nici un topic despre acest model, asa ca va spun primele impresii dupa ceva peste 1000 Km.

SUUUUUPER !!! :crack:

Am vrut ceva mai cramponat pentru ca vreau sa o bag mai mult pe coclau. In primul moment am fost cam cu morcovul la franare, mai ales pe asfalt ud. De inclinat, tot asa, cu grija ca nu stiam la ce sa ma astept... Ei bine, sunt excelente! Aderenta maxima pe asfalt ud, inclusiv in curbe! Am facut Transfagarasanul pe ploaie si m-am inclinat la fel ca si cu Anakee-urile ce le-am avut inainte... Iar pe teren... alta viata! Tot comparativ cu Michelin Anakee... Pe Transalpina si imprejurimi a mancat nori. In noroi parca da sa fuga fata un pic, dar daca n-ai pretentii de regim rally-raid, trec fara probleme!

Un singur dezavantaj: pretul. Cam 180 E perechea.

Nici despre durabilitate nu pot spune inca nimic... Pana acum nu au semne de uzura, dar sa vedem pe viitor.

 

Bafta!

 

 

Am un F800GS si de cand l-am luat am pus METZLER KAROO 2T pe el. Au fost sigurele care la-am gasit pereche la dimensiunile de cauciucuri pe care le da producatorul: fata 90/90 -21 si spate 150/70 R17. Am mers 5500 km cu ele pe asfalt si coclauri (M. Baiului cu coborare spre Azuga, M. Leaota...) Foarte bune pe asfalt uscat si und, off road, noroaie...

Le-am schimbat acum o saptamana cu cele cu care a venit echipata moto, dar vine timpul de iesit pe coclauri si trebuie sa pun crampoane.

Prima mea optiune ar fi aceleasi METZLER

Dar, din pacate, in drum spre o iesire off trebuie sa mergi pe asfalt, asfalt care le cam omoara.

Ce am mai gasit sunt HAIDENAU K60 M+S (care pe anumite sit-uri cu teste comparative stau mai prost decat METZLER pe BMW) si CONTINENTAL TKC80 care sunt comparative cu METZLER si la teste si la pret numai ca pe off stau mai prost si pe sosea stau mai bine, dar au viata mai lunga din cauza asfaltului.

 

Mare dilema si cu cauciucurile astea

 

 

 

Era sa uit, am fost prin locuri cu mult nisip si cam afanat, daca moto ar fi fost putin mai usoara sau eu mai experimentat nu ar fi stat nimic in cale. METZLER KAROO 2T super.

La a doua iesire prin aceleasi locuri cu nisip si dupa ce am mai citit cate ceva despre mersul prin nisip cat juma de roata situatia a fost radical schimbata.

 

Sa merg tot pe METZLER KAROO 2T???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...