Sari la conținut

Cauciucuri De Offroad


Postări Recomandate

Metoda ascutirii crampoanelor nu face minuni, dar mai prelungeste un pic viata cauciucului. Trebuie sa tii cont de faptul ca si inaltimea cramponului a devenit mai mica, si, de asemenea, daca il ascuti odata, devine mai subtire cu 3-4 mm. La a doua ascutire, deja e aproape sa se rupa la cel mai mic abuz asupra lui.

 

Iar scula nu e neaparat necesara, un cutit care intra in cauciuc ca-n branza e cutitul de paine cu lama ondulata.

 

http://www.detalio.net/images/P/WU-4143.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
  • Răspunsuri 367
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

  • 3 months later...

salutare,

 

Ce parere aveti despre cauciucurile Michelin t63 ?

 

Se va pune pe spate la o yamaha xt 125 r, in prezent este un heidenau k60 care merge excelent pe asfalt uscat, ud, nu aluneca deloca, in schimb pe munte este dezastru pe iarba si noroi .

 

Motocicleta merge destul de mult prin oras pe asfalt si mai pleaca odata la 2 saptamani pe munte sa se distreze, mai iese si inafara drumului , mai merge si pe iarba, mai urca si pe pamant ud.

 

Se merita sa iau acel michelin t63 ?

Oare o sa ma descurc cu el la mersul pe asfalt, mai ales pe ploaie ?

Motocicleta oricum nu merge mai mult de 90km/h :)

 

Multumesc frumos!

https://www.google.ro/#q=michelin+t+63

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca o sa pun asa ceva pe Africa Twin.

Clar merita daca spui ca e amator de non-asfalt. Iar pe asfalt ud, doar nu o fi mai rau decat E09 pe care l-am folosit la Tenere.... Ma astept sa fie similar cu Karoo, care e foarte OK pe asfalt ud.

Dar cred ca ii trebui 120 latime, cel mult, la XT 125.

Editat de andrei belcic
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca o sa pun asa ceva pe Africa Twin.

Clar merita daca spui ca e amator de non-asfalt. Iar pe asfalt ud, doar nu o fi mai rau decat E09 pe care l-am folosit la Tenere.... Ma astept sa fie similar cu Karoo, care e foarte OK pe asfalt ud.

Dar cred ca ii trebui 120 latime, cel mult, la XT 125.

oricum vreau putin mai ingust , am gasit 110 /80 r 18.

acum am un k60 120/80 r 18- asa scrie si pe talon :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
  • 3 weeks later...

salutare,trebuie sa schimb guma la xr250 si am avut 110.100.18 iar acuma am gasit o guma sh dar in stare foarte buna Michelin Enduro lll dar e 140.100.18 merge pusa?imi va crea probleme?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu as zice ca merge... stiu ca si eu la drz aveam initial o dim mica la cauciuc dupa care mi-am pus guma de 140 dar poate isi mai da careva cu parerea ca nu sunt 100% sigur.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai daca la latime se potriveste, atunci nu ai de ce sa iti faci probleme...mai toate mobrele merg pe cauciucuri de 140 iar de aici deduc ca este mai bine ca e mai lat cauciucul si ai mai mult grip :) pune cu incredere adi si eu zic ca o sa iti placa...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa am sa faca daca nu e bun o sa il schimb saptamana viitoare,acuma o iesire o sa o fac si de curiozitate!

 

P.S. Ti-ai gasit 2t?


» Post actualizat in 21 Jun 2014 20:08
senzationala guma! Am facut niste urcari de m-am speriat. Recomamd!!la inceput ma aruncat in toate partile,aveam 1admosfera,am lasat pana pe la vreo 0.6 si e magie.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

salutare,

 

vreau sa-mi scot mobra pe coclauri,dar nu gasesc cauciuc de spate pe 16. Mobra eu un NX250. Acum am pe ea Dunlop K460 care e ok pe un forestier, dar m-as baga la ceva plimbari mai light pe grohotis sau Baiului si cu ploile astea cred ca-mi trebuie ceva mai de noroi. Ce parere aveti?

 

Am citit pe ADV ca bascula spate ar suporta janta de 17, acolo as mai avea ceva optiuni, dar janta de spate pe 17 se pare ca se gaseste greu.

 

mercy,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • 3 months later...
  • 3 weeks later...

S12- cauciuc f bun pe orice teren, dar foarte moale la compozitie (atentie, valabil doar pt latime 120. La 130 si 140 compoziita e mai tare si nu il recomand la enduro) insa se uzeaza prea repede pentru gustul meu.

Am folosit la enduropanorama goldentyre, varianta endruo fim, sunt extrem de placut surprins, in special de aderenta pe piatra/lemn ude. Pe pamant comportament la fel pt mine ca alte marci consacrate, dat compar tot cu varianta enduro fim. Am pe fata o guma de enduro de la kenda, nu as recomanda la nimeni, o sa o schimb desi are uzura f mica.

Eu am o pereche S12 Cros Comp... cu care am facut vreo 200 km (15 ore) . Am remarcat ca au un cauciuc foarte moale . Pe spate crampoanele sunt foarte lungi in raport cu alte tipuri . La noroi sunt excelente (am iesit dintr-un loc unde roata intrase pana la butuc ) . Pe frunza umeda si mai ales pe crăcile căzute fuge pe lateral .

Am Michelin-uri AC 10 pe KLX .Nu recomand la nimeni .

 

 

A folosit cineva metoda? Chiar face minuni?

http://www.mcnews.com/mcn/features/2012MayLstPg.pdf

 

Unul din băieți a "ascuțit " marginile crampoanelor cu polizorul unghiular si rezultatul este excelent , chiar daca nu a reusit sa rscoata profilul in unghiul interior .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...

Ce cauciucuri folosit la inceput de sezon? Inteleg ca kenda nu bun...

 

Diferite de cele de sfarsit de sezon care sunt diferit de cele din mijlocul sezonului.

Kenda sux.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am sa culeg informatia despre kenda.

Insa, poti sa fii "umpic" mai specific? michelin, pirelli (pi bunii), metzler, mitas (verde, halbastru, galben)?

Multumesc anticipat. :tomato:

edit: ptr un gasgas ec 300. Din motive care ma depasesc nu pot sa editez mobra din profil.

Editat de popp
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...