Sari la conținut

Cauciucuri De Offroad


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 367
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

In momentul in care scriu acest post, in Romania, cel mai bun pret/calitate/aderenta pe toate suprafetele il gasesti la marca Mitas, (o sa le iau in ordine de la bun la mai putin bun) Mitas EF07 una dunga verde (exista parca si cu doua dungi verzi dar nu merita, e scump si tine fix o iesire), XT754 dunga verde, Mitas EF07 dunga galbena care e mai rezistent fata de verde, cu presiune joasa urci si cu asta peste tot. Pentru curse si enduro de performanta EF07 si XT754 sunt THE BEST!

Mai sunt FIM Enduro de la Michelin, Pirelli, Metzeler care sunt foarte bune, dar sar de 330 lei spatele, unele ajung la 500 lei chiar si mi se pare extrem de scump atata timp cat nu aduc nimic in plus fata de Mitas EF07.

Si apropo, sa nu credeti ca sunt sponsorizat de Mitas. Daca celelalte marci ar avea preturile la fel ca Mitas as alege si alte marci, pana atunci ma dau cu Mitas.

 

Sa nu va aud cu Michelin AC10, mi se face rau cu guma aia, as interzice asa ceva pe piata :))

Editat de CazyRO
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

merge si cu tubliss.. eu am tubliss si merg cu 754 superlight pe perioada toamna / iarna / primavara si cand vine caldura trec pe ef07 superlight. Cauciucul de fata este mereu c19 dunga galbena toamna / iarna / primavara si dunga verde vara. Sper ca te-am putut ajuta

P. S. - Cei care merg cu AC10, cred ca fac altceva, nu enduro... aia nu e guma, la fel ca si tot ce inseamna Kenda.

Editat de Alex_250EXC
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

XT 754 este un cauciuc genial pe noroi,teren moale..umed ,etc..de folosit toamana si primavara,l-am folositsi am fost f multumit de el pe noroi

EF 07 -este un cauciuc imbatabil la ora asta in tot teren,de pret nici nu mai merita sa amintesc (nu are rival) il folosesc mereu si nici nu ma gandesc sa mai cumpar altceva

cu cauciucul pe fata s-a cam schimbat treaba ,pana acum am avut c19-dunga galbena,mi-a placut f mult dar a aparut ef 07 si ef 08 care sunt ENDURO( c19 fiind cross) si pot sa spun ca ef 08 galben este bestial pe fata...unde o pui,acolo sta..am ramas placut impresionat de guma asta..

tot ce incepe cu C de la mitas nu prea ma intereseaza,ptr ca fac enduro,nu motocross,si da fratilor!cumparati-va cauciucuri de enduro,ptr ca o sa aveti numai de castigat !!nu va mai luati gume de cross,doar ca au crampoane mai mari si sunt un pic mai ieftine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai nu poti frate sa ai si cal si magar,2 in 1 ca in promotie.. !!! :) Sau poate poti..dar nu faci niciuna din ele prea bine

ori iti iei un touring si faci peisagistica si mai iesi pe niste forestiere(ceea ce nu este gresit)...etc,ori iti iei un enduro pur si vii cu el pe remorca si poti sa ai pretentii de la motoreta (urcari mai grele,poteci si locuri mai inaccesibile)

nici una din optiuni nu foloseste cauciucuri de cross(motocross)...alea se folosesc la ciolpani..zarnesti...etc si deja vorbim de alt sport..

Editat de ovi200exc
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai nu poti frate sa ai si cal si magar,2 in 1 ca in promotie.. !!! :) Sau poate poti..dar nu faci niciuna din ele prea bine

ori iti iei un touring si faci peisagistica si mai iesi pe niste forestiere(ceea ce nu este gresit)...etc,ori iti iei un enduro pur si vii cu el pe remorca si poti sa ai pretentii de la motoreta (urcari mai grele,poteci si locuri mai inaccesibile)

nici una din optiuni nu foloseste cauciucuri de cross(motocross)...alea se folosesc la ciolpani..zarnesti...etc si deja vorbim de alt sport..

pai nu poti frate sa ai si cal si magar,2 in 1 ca in promotie.. CORECT

alea se folosesc la ciolpani..zarnesti...etc si deja vorbim de alt sport.. din nou CORECT

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nici una din optiuni nu foloseste cauciucuri de cross(motocross)...alea se folosesc la ciolpani..zarnesti...etc si deja vorbim de alt sport..

 

Sunt cateva modele care merg si la enduro. Deasemenea, unii folosesc si cauciucuri de trial cand traseul este preponderent stancos.

Principala caracteristica a cauciucurilor de enduro este ca au inaltimea maxima a crampoanelor limitata de FIM si e mai mica decat cea de la motocross. De aceea producatorii de cauciucuri enduro vin cu modele de crampoane si compozitii de cauciuc cat mai smechere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu e vorba numai de inaltimea crampoanelor ci si de asezarea lor ,mai ales in margini(de asta nu agata cele de motocross pe contrapanta)

a doua la mana,este vb de compozitia cauciucului..carcasa..etc..

pana la urma fiecare se da pe ce vrea.,dar eu raman la convingera ca gumele de enduro primeaza in padure..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • 1 year later...

Baieti sunt incepator am un yamaha tt600r si vreau sa pun cauciucuri bune pe el am inteles ca te ajuta foarte mult sa ai cauciucuri bune. Va rog spuneti-mi care ar fi cele mai potrivite gumuciucuri ptr asa animal de motor ? Nu incerc sa fac nimic extraordinar sa le numesc plimbari putin mai agresive :-)). Mersi anticipat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Depinde mult de ce vrei sa faci in realitate.

Daca ai padurea aproape si nu te dai pe asfalt - reteta mea este Michelin S12 fata/ Mitas C02 sau Mitas 754 spate

Daca vrei sa mergi pe asfalt de exemplu Bucuresti munte-retur (min 250km) plus un forestier de 50-80 km - Michelin T 63 fata/Mitas C02.

Atentie cu Mitas pe asfalt, pe uscat te tine la orice, pe ud aluneca naspet.

Daca te dai cu S12 peste tot, la vreo 4000 km 75/25 on/off e polizat aproape total. C02 mai are profil central cam 4mm din 18-20 cat este initial dupa vreo 8-9 mii km.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 years later...

Salutare! Dezgrop un topic destul de vechi dar incerc totusi poate raspunde cinva! La ora actuala, ce cauciucuri recomandati pentru un motocross suzuki RM-Z 450 care va fi folosit pe iarba, noroi, pietris si prin padure ? Vad ca nu se mai gaseste Mitas XT 754 cu dunga verde! 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...