Sari la conținut

Cauciucuri De Offroad


Postări Recomandate

am luat motoreta cu aceste cauciucuri dar nu am vazut sau am omis acest lucru adica o parere despre; METZELER MC4 FRONT MOTOCROSS 80/100-21 M/C-51R MST,TEN-MASTERS MOTOCROSS 754 TRELLEBORG as vrea cateva pareri de la voi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 367
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

am luat motoreta cu aceste cauciucuri dar nu am vazut sau am omis acest lucru adica o parere despre; METZELER MC4 FRONT MOTOCROSS 80/100-21 M/C-51R MST,TEN-MASTERS MOTOCROSS 754 TRELLEBORG as vrea cateva pareri de la voi

Ten-Masters754 foarte bun GRIP din decembrie pana in aprilie(padure in zona deluroasa). Am avut 2 ierni - cu dunga verde. Însă, calitatea 'materialului' lasa de dorit, dar este mai buna decat Mitas cu dunga rosie. Mai stie cineva Trelleborg ieftin ???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ten-Masters754 foarte bun GRIP din decembrie pana in aprilie(padure in zona deluroasa). Am avut 2 ierni - cu dunga verde. Însă, calitatea 'materialului' lasa de dorit, dar este mai buna decat Mitas cu dunga rosie. Mai stie cineva Trelleborg ieftin ???

 

 

din cate am aflat, DIN PACATE, nu se mai fabrica Trelleborg. au fost cumparati de Mitas care continua sa faca cauciucurile lor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce pot sa zic eu ca nui place la guma deloc umezeala,pe noroi sunt ca pe gheata dar in schimb pe asfalt sta bine,piatra si pamant dur.am la activ cu el cam 30 de ore in teren variabil si inca se tine bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce pot sa zic eu ca nui place la guma deloc umezeala,pe noroi sunt ca pe gheata dar in schimb pe asfalt sta bine

La nici o guma nu-i place umezeala...dar unele sunt cu '2metrii' mai bune decat altele. Vinde-mi mie Trelleborg-ul daca nu iti place !!!

Guma de cross sta bine pe asfalt ??? :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La nici o guma nu-i place umezeala...dar unele sunt cu '2metrii' mai bune decat altele. Vinde-mi mie Trelleborg-ul daca nu iti place !!!

Guma de cross sta bine pe asfalt ??? :)

ma refeream ca are aderenta buna pe asfalt si curbele le iei linistit fara sati danseze si bine ma refer la mers putin max 500m asta cand traversez satul pt ca stau la tara...pai mam dat si azi toamna si iarna de aia ziceam ca nui place noroiul deloc sau terenul umezit,faceam o comparatie cai place mai mult la piatra si teren dur numa bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Salutare!

Cine poate sa-mi explice care este diferenta dintre dimensiuni la gumele moto de enduro/cross?

De exemplu, e o mare diferenta de pret pentru:

 

TKC80 4.10 - 18 XL TT 66P = 200 ron

si

TKC80 140/80 - 18 TT 70R = 400 ron

 

De ce?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_
Salutare!

Cine poate sa-mi explice care este diferenta dintre dimensiuni la gumele moto de enduro/cross?

De exemplu, e o mare d

TKC80 4.10 - 18 XL TT 66P = 200 ron

si

TKC80 140/80 - 18 TT 70R = 400 ron

De ce?

 

Nu bag mana in foc (raspuns rapid, nedocumentat):

- 4.10 este foarte subtire. Cred ca undeva pe la 110-120. Gume de 18 pentru motociclete mici, de 125/250/350 cmc maxim.

- 66P si 70R sunt indicii de greutate (primul - cifrele) si viteza (al doilea - literele).

Cauta pe net si vei gasi materiale in care sunt explicate clar aceste simboluri. Am cautat ceva acum, ca sa iti dau link, dar nu am gasit decat incomplete.

 

P.s. - TKC 80 nu sunt gume exclusiv off-road (despre care se discuta in acest topic). Sunt gume adventure si poti cere sfaturi aici:

Cauciucuri on/off

Editat de _Raul_
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, stiu ca tkc80 sunt on/off, d-astea am si sunt ok la ce fac eu. Important era sa aflu diferenta dintre dimensiuni. N-am stiu de topicul cauciucuri on/off.

Niste tabele am gasit, dar imi cam prind urechile in conversie. E metric, alpha, inch :(

Ajutati-ma cu un echivalent la TKC80 in inch pt. dimensiunile urmatoare: 120/80-18 sau 130/80-18 sau 140/80-18

Merci mult!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Salutare!

Cine poate sa-mi explice care este diferenta dintre dimensiuni la gumele moto de enduro/cross?

De exemplu, e o mare diferenta de pret pentru:

 

TKC80 4.10 - 18 XL TT 66P = 200 ron

si

TKC80 140/80 - 18 TT 70R = 400 ron

 

De ce?

 

Pentru cei interesati aveti mai jos tabelul:

 

METRIC to INCH

conversie%2Banvelope%2Bmetric%2Bto%2Binch.JPG

Editat de CazyRO
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu ventilul (ca ai pierde aer, evident) ci piulita de blocare a valvei

 

tot pe youtube sunt alte tutoriale mai bune pentru schimbatul anvelopelor. Din pacate in realiate e mult mai greu decit se vede in filmare :))

 

vorba aia "viata bate filmul"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu merg atat pe sosea cat si pe cross , cu anvelopele koreene SHINKO .

Desi au un pret foarte scazut , deja sunt la al 3-lea set pe motoru de strada si la al 10-lea pe cel de cross , si sunt foarte multumit de ele .

 

Ideea este sa sti ce compozitie sa iti alegi , in functie de ce vrei sa faci cu ele !

 

http://www.shinkotireusa.com/ asta e site-ul international .

Eu am luat primele bucati din Belgia de la http://www.shinkotire.be/ , dar am aflat dupa aceeea ca si in Romania , le importa www.achimoto.ro , si fata de belgieni au niste preturi mult mai bune !

 

- Daca mai vreti detalii , contactati-ma si va spun tot ce stiu despre ele .

 

 

 

Ride Safe

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

Din câte știu doar producătorul Mitas are anvelope cu dungi roșu/galben/verde.

-roșu e ideală la motocross, semnifică o anvelopă cu o compoziție mai dură/tare a cauciucului așadar e bine de evitat în enduro, nu vei avea un grip prea reușit;

-galben e un cross-country/enduro, anvelopa conține un cauciuc ceva mai moale decât roșu, așadar se pretează foarte bine în enduro. este între roșu și verde. eu personal asta folosesc acum și mi se pare cea mai bună gumă pe care am avut'o vreodată (C18) - grip excelent și uzură decentă;

-verde este făcut special pentru mousse-uri, compoziția cauciucului este cea mai moale, pe lângă asta este folosit mai puțin cauciuc la fabricarea anvelopei astfel încât aceasta este mai ușoară și "cuprinde" mai bine mousse-ul. Avantaj: cel mai bun grip. Dezavantaj: uzură foarte rapidă.

Pick your poison ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Am o problema: vreau sa-mi cumpar rim lock-uri, dar am aflat cand m-am dus la magazin ca sunt pe marimi: 4.2, 4.7, 5.4 sau 6.4 cm. Cum aflu care-mi sunt bune? Ca nici vanzatorul nu stia ce sa masor la janta.

Caucioacele: 90-90-21 si 100-80-18.

 

Scuze: 90-90-21 si 120-100-18.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am o problema: vreau sa-mi cumpar rim lock-uri, dar am aflat cand m-am dus la magazin ca sunt pe marimi: 4.2, 4.7, 5.4 sau 6.4 cm. Cum aflu care-mi sunt bune? Ca nici vanzatorul nu stia ce sa masor la janta.

Caucioacele: 90-90-21 si 100-80-18.

 

Scuze: 90-90-21 si 120-100-18.

dupa janta, citesti pe janta de cat e 1.25, 1.50, etc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc, am gasit unde scrie si deja am facut comanda. Dupa ce imi sosesc, le strang "usurel", sau "cu simt de raspundere", sau sa rup cheia cu ele?

Scuze de intrebarile de noob, dar nu am mai folosit niciodata, pana acum 2 zile nici nu stiam cum arata.

Editat de asds
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce guma spate imi recomandati pentru un teren destul de tare,iarba si ocazional noroi? momentan am un kenda k778 pe 140 latime,destul de uzat,ma gandeam sa pun tot asa ceva,dar nu stiu daca e ok,astept pareri :rolleyes:

 

 

eu ti'as recomanda un heidenau K74 dar e de cross...eu sunt foarte multumit de el se descurca destul de bine pe orice teren numa ca pretu este c'am piperat , dar se merita intra pe site'ul lor si gasesti acolo gume :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce guma spate imi recomandati pentru un teren destul de tare,iarba si ocazional noroi? momentan am un kenda k778 pe 140 latime,destul de uzat,ma gandeam sa pun tot asa ceva,dar nu stiu daca e ok,astept pareri :rolleyes:

 

 

michelin s12

dar nu este acceptat in competitiile enduro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...