Sari la conținut

ADRESE/INFO/STIRI UTILE CHOPERSTILOR...


RENEGADE
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 124
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

In primul rand cer permisiunea administratorilor si moderatorilor acestui forum pentru deschiderea acestui topic, care zic eu ca se incadreaza cel putin bine la sectiunea Chopper, Custom & Power Cruiser.

 

Exista un proiect, mychopper.RO.

Nu stiu daca ai auzit de el pentru ca nu e de cine stie ce timp si e non profit - deci mai subtire cu marketingul :).

A aparut din pasiune pentru custom. Dupa ce mi-au iesit peri albi de batut forumuri si site-uri obscure cautand locuri si oameni care se pricep la cate ceva legat de modificatul unui chopper, dupa ce de cativa ani am tot surubarit la al meu si tot nu mai termin pt. ca tot timpul tre' sa ii mai fac cate ceva, am zis de ce sa nu adunam la un loc toate cautarile astea si experienta altora?

In loc sa ne uitam la telenovela OCC de pe Discovery, de ce sa nu ne uitam in propria ograda mai intai pentru ca sunt sigur ca exista pasionati si la noi a caror munca este cu atat mai valoaroasa avand in vedere conditiile financiare si posibilitatile pietei de custom de la noi.

De ce sa nu oferim celor care vor sa isi modifice motorul si care din pacate nu pot bate un cui fara sa isi dea peste degete cu ciocanul sau nu dispun de timpul, spatiul, know how-ul si sculele necesare unui proiect, oportunitatea de a intra in contact cu oamenii care au reusit sa faca ceva si care poate ar putea baga flexul si in motorul lor sau macar i-ar putea ajuta cu o vorba buna?

Asadar, scopul acestui site/blog, cum vreti, este sa aduca in prim plan atelierele romanesti de custom si creatiile lor.

Si nu doar atat.

Vrem sa publicam si lucrarile individuale facute in fata blocului, in garaj, in curte, in balcon, in boxa, in sufragerie etc... adica pe oriunde e un pic de loc sa te invarti pe langa un motor c-o cheie de 13'n mana.

Dorim sa adunam la un loc creatiile cator mai multi oameni pasionati de custom, indiferent ca lucreaza cu motoare de 40000 de euro sau de 40 de euro, important e ce iese din ele!

Mai zic ca nu cred ca strica sa se cunoasca intre ei oamenii astia, sa stie ce face unul sau altul si de ce nu, sa le fie cunoscuta si apreciata munca.

Mychopper.RO incearca practic sa coaguleze tot ceea ce inseamna custom pe la noi prin tara pentru ca sunt de parere ca avem si noi cu ce si cu cine!

 

Cum spuneam, cu permisiunea administratorilor, mychopper.RO va continua sa publice in cadrul acestui topic linkuri catre articole publicate pe site-ul unde veti gasi povesti despre oameni si motoarele lor, ce le-au facut si ce vor sa le faca, ateliere de custom din toata tara, mici ateliere cu specific chopperesc-sei, ghidoane, aripi, furci etc. (lucrari, si date de contact) si un mic bazar unde veti putea publica anunturile de vanzari choppere, piese oem sau custom/aftermarket (printr-un simplu email trimis la mychopper.ro@gmail.com cu specificatii, poze si date de contact).

 

Pe langa chopereala autohtona din sectiunea .RO, mychopper.ro prezinta si exemple de ateliere custom de peste hotare in cadrul sectiunii Chopperlinks, fotografii din domeniu la sectiunea Photochop si clipuri video pe Videochop.

 

Nu pretindem ca stim totul cu privire la acest domeniu. Tocmai de aceea contam pe toti cititorii nostri ca vor contribui dand in vileag cazurile de choppereala acuta din toate colturile tarii, ca se vor oferi voluntari in a da sfaturi tehnice de calitate celor nevoiasi si ca, de ce nu, vor deveni colaboratori la scrierea articolelor de pe www.mychopper.ro. (plata se face pe caiet, la aceasta adaugandu-se faima si notorietatea care, vorba lui mastercard, sunt priceless)

 

Aprecierile, suturile, felicitarile, injuraturile si comentariile celor care ne trec pragul sunt binevenite in cadrul acestui topic, la adresa mychopper.ro@gmail.com sau direct pe site-ul www.mychopper.ro.

 

Va multumim pentru atentia acordata citirii acestui interminabil post, va asteptam, asteptam de asemenea pareri si impresii si va uram un calduros "Hai vara, hai!"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ahoi! Chiar un site fain si bine structurat, oricum ceeace au facut baietii e uimitor si amprenta lor e originala. Usor usor si romanii isi spun cuvantul in domeniul asta, noi aici in Harghita ne-am apucat usor sa facem una alta: taiat aripi, facut crashbar, sisibar-uri, vopsit prin garaj, mai cate un brizz briz electric, si spre exemplu eu cu un prieten ne-am bagat timizi in airbrush iar dragstar-ul meu a fost pe post de cobai (in schimb @Zoli e unul care are un cuvant greu de spus in domeniul airbrush si tot respectl pentru el, ne mai cinstim si noi cu cate o votkacilina si dezbatem multe subiecte...). Oricum urmatorul pas in cazul meu e sa montez ape-ul la dragstar si sa incerc sa ascund cablurile electrice, cu aceasta ocazie ii multumesc lui @Xzmeu pentru apehanger si idei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand cer permisiunea administratorilor si moderatorilor acestui forum pentru deschiderea acestui topic, care zic eu ca se incadreaza cel putin bine la sectiunea Chopper, Custom & Power Cruiser.

 

........

Va multumim pentru atentia acordata citirii acestui interminabil post, va asteptam, asteptam de asemenea pareri si impresii si va uram un calduros "Hai vara, hai!"

Salutare

 

Noi sa fim sanatosi, pacat ca vad ca n-am scapat de romanismele noastre de toate zilele. Ma distreaza ca topicul mychopper a fost transformat intr-un simplu post :bigstar:. Foarte probabil ca sunt eu subiectiv si de fapt nu se ridica la standardele si inaltimea necesara pentru a putea fi topic si a avea ceva expunere si sansa de a fi citit de cei ce intra la sectiunea asta si poate o sansa in plus ca unul sau altul care mai misca ceva pe piata de custom de la noi sa fie cunoscut fara ca cei interesati sa trebuiasca sa rasfoiasca zeci de pagini ale unui topic sau altul.

Imi pare doar rau de timpul pierdut pt a-l scrie. Important e ca sunt oameni care vegheaza la pastrarea ordinii pe acest forum. In acelasi timp ma bucur, nu ca m-as uita in ograda vecinilor, ca topicuri de genul uite ce motor mi-am luat eu, nu sunt transformate in posturi la o sectiune sau la alta.

 

Nu vreau sa devin ridicol ca am inventat eu apa calda si mersul pe jos si cu toata lipsa de modestie ma gandeam in capul asta al meu ca un astfel de proiect merita eventual sustinut si colaborat la el (am si mentionat mai sus ca suntem deschisi la colaborari in ideea de aduna cat mai multa lume care chiar se pricepe nu doar vorbeste, lucru care ar fi mai mult decat util nu doar celor ce chiar au rezultate in domeniu dar si eventualilor clienti cu ajutorul carora tot fenomenul asta ar putea capata amploare).Pe mine unul sincer nu ma incanta sa caut zeci de ore ca bezmeticul cine poate sa faca una sau alta. In fine se pare ca asta era doar in capul meu.

Va urez o seara cat mai buna si va asteptam pe mychopper.ro care va continua sa incerce sa adune cat mai multe reusite, incercari sau de ce nu esecuri ale celor ce impartasesc aceasta pasiune, cu sau fara "expunerea" sau complicitatea acestui forum.

Numai bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare

 

Noi sa fim sanatosi, pacat ca vad ca n-am scapat de romanismele noastre de toate zilele. Ma distreaza ca topicul mychopper a fost transformat intr-un simplu post :laugh:. Foarte probabil ca sunt eu subiectiv si de fapt nu se ridica la standardele si inaltimea necesara pentru a putea fi topic si a avea ceva expunere si sansa de a fi citit de cei ce intra la sectiunea asta si poate o sansa in plus ca unul sau altul care mai misca ceva pe piata de custom de la noi sa fie cunoscut fara ca cei interesati sa trebuiasca sa rasfoiasca zeci de pagini ale unui topic sau altul.

Imi pare doar rau de timpul pierdut pt a-l scrie. Important e ca sunt oameni care vegheaza la pastrarea ordinii pe acest forum. In acelasi timp ma bucur, nu ca m-as uita in ograda vecinilor, ca topicuri de genul uite ce motor mi-am luat eu, nu sunt transformate in posturi la o sectiune sau la alta.

 

Nu vreau sa devin ridicol ca am inventat eu apa calda si mersul pe jos si cu toata lipsa de modestie ma gandeam in capul asta al meu ca un astfel de proiect merita eventual sustinut si colaborat la el (am si mentionat mai sus ca suntem deschisi la colaborari in ideea de aduna cat mai multa lume care chiar se pricepe nu doar vorbeste, lucru care ar fi mai mult decat util nu doar celor ce chiar au rezultate in domeniu dar si eventualilor clienti cu ajutorul carora tot fenomenul asta ar putea capata amploare).Pe mine unul sincer nu ma incanta sa caut zeci de ore ca bezmeticul cine poate sa faca una sau alta. In fine se pare ca asta era doar in capul meu.

Va urez o seara cat mai buna si va asteptam pe mychopper.ro care va continua sa incerce sa adune cat mai multe reusite, incercari sau de ce nu esecuri ale celor ce impartasesc aceasta pasiune, cu sau fara "expunerea" sau complicitatea acestui forum.

Numai bine!

 

 

:bigstar: :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Succes cu initiativa si iti sper sa iti reuseasca ceea ce iti propui.

Numai bine.

 

mersi frumos

si eu sper. de fapt ce zic, sunt convins, singura piedica e ca o sa dureze un pic pentru ca desi pare mica, tara e mare si multa lume e pasiva nu se imlpica de niciun fel, prefera sa stea sa se uite si eventual sa comenteze, probabil asta e si pedegree-ul natiei (in timp ce altii ies in strada cand nu le convine ceva sau vor ceva rezolvat noi am ramas cu meteahna comunista de a ne refula printre dinti pe la colturi si de astepta ca "cineva" sa faca ceva).

 

Incet, incet mychopper.ro va aduna exemplele edificatoare ale customului romanesc si aici nu ma refer doar la cei pe care ii stie toata lumea daytona twins, chopperslife sau thunderbikes, ci la fiecare om care incearca sa faca ceva in orice oras sau sat din Romania si poate ar reusi mai mult daca i s-ar acorda sansa sa fie cunoscut si astfel sa lucreze pe cat mai multe motoare ale pasionatilor din domeniu.

 

Si ca sa nu fiu offtopic ca poate ma trezesc de data asta mutat pe alt forum, pe linkul http://www.mychopper.ro/fabricanti-ro vor ajunge, sa le spunem asa, anunturile voastre, ale celor care fac cate ceva. Trebuie sa trimiteti doar un email la mychopper.ro@gmail.com cu detalii cu privire la ce se poate face in atelierul sau garajul vostru, cateva poze cu lucrari si date de contact. Iar daca nu va incadrati la categoria de mai sus dar ati mai facut cate ceva la motor, trimite-ti mail la aceeasi adresa si vom gasi un loc pentru motoarele voastre sa fie vazute (suprafata noastra de expozitie este chiar mai mare decat cea de la custombike 2010 :D

Noile posturi mychopper.RO pot fi urmarite utilizand feed-ul RSS, inregistrandu-ve pe site sau, daca aveti cont facebook intrand pe pagina fb a mychopper

Numai bine!

Mesaj completat

:laugh: :blink:

Nu pot spune decat :D :bigstar:

...toata chestia asta, poate exagerez, dar imi aduce aminte de un banc, si cum un topic de bancuri n-am gasit pe aici, o sa fiu cat de succint posibil.

...inspectie in Iad cu seful 'al mare pe la cazane. dracii organizati cum trebuie...fiecare natie cu cazanul ei....la nemti, cazan cu smoala -10 draci de paza...la rusi, cazan cel mai probabil cu...apa - 15 draci de paza..etc etc...si ajunge delegatia si la cazanul romanesc de alama unde ghici ce era la fiert? rahat! si culmea niciun paznic! framantari la nivel inalt in cadrul echipei oficiale si intrebari "De ce?" "Cum se poate sa nu fie romanii paziti de nimeni?" raspunsul a venit prompt de la responsabilul de sector: " Dom'le la cazanul romanilor nu e nevoie de paza, cat incearca unul sa iasa din cazanul cu rahat imediat il trag ceilalti inapoi..."

Cel mai probabil exagerez un pic, iarasi pedegree-ul probabil :), romanului ii place sa se martirizeze, imi cer scuze de offtopic...

Sanatate!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
nu prea se incadreaza aici stirea asta dar e bine de stiu http://www.descopera.ro/dnews/5406457-casc...-salveaza-viata

N-o zic cu rautate, dar link-ul asta chiar nu are ce cauta aici...

In primul rand este o stire, nu o adresa utila, iar in al 2-lea rand "Casca criogenica cu aspect SF", clar nu e de cioparisti.

:laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • 3 months later...

Nu stiu daca s-a mai discutat

Au polonezii preturi foarte bune la motoare. a adus careva, stiti amanunte?...care o fi situatia cu actele la ei?...ca sa va faceti o idee aruncati un ochi aici...

http://otomoto.pl/index.php?sect=search&sub=motorbike

care stiti poloneza...care nu vedeti ca in dreapta sus au si meniu in germana (steagul germaniei)

deci...rugaminte, poate sunt mai multi interesati...daca stie cineva mai multe amanunte, lasati o vorba

Toate bune si asfalt uscat la toata lumea!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

normal ca sunt bune ...nu au oameni asa prosti ca noi la conducere .

nu ai nevoie de ceva special,e exact ca si cum ai cumpara din germania (alea inmatriculate la ei)

alea aduse din state(si cam asa sunt majoritatea) ai grija sa fie cu vama platita(oricum,la ei e mult mai mica decat la noi,de aceea au preturile alea)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...

La o prima vedere, tot ce e acolo, cred ca face vreo 50.000$, daca nu chiar mai bine. Sunt curios la ce pret se vinde.

io cred ca nu ai citit inventarul...sau nu ai fost atent...numa motoarele fac mai mult de banii aia...

 

 

"We have available for immediate sale 1966 and up Harley Davidson Panhead, Evo, Shovelhead and Sportster. 10 complete Motorcycles, approx 6 rolling Sportster chassis, Lot of complete clutch hubs new Big Twin, Wide glide, Super glide front ends, over 50 sets NEW fork tubes, Shovelhead and Sportster frames, 10 EVO, Shovel and Sportster motors, 30 wheels, 3 racks of exhausts systems, over 30 sets of gas tanks, emblems, brackets over 80 used and ....."...

plus restul de articole...eu zic ca mult peste 100.000$...

Editat de TheFatBob
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

si,ce e util de aici?scrie clar ca se vinde intreg lotul,nu se vind piese separat.

stai sa vezi la cit ajunge pretul la final...

 

 

Item condition: Used

Ended: Dec 27, 201107:00:16 PST

Bid history:

13 bids

Current bid: US $30,100.00 :blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...