Sari la conținut

Harley


dexter
 Share

Postări Recomandate

Ala este tot farmecul unui chopper, zgomot "rotund" shi tare, pe care-l simti in stomac...pe mine ma trec fiorii cand aud asa ceva...sunt in extaz... dupa mine ar trebui sa se auda shi mai tare...in loc de tevi sa puna niste palnii care sa amplifice sunetul ca e prea frumos!

mah eu eram la 1 metru de el la semanfor si nu e prea placut pt urechi....

dar totusi.... de ce scoate sunetul ala? :)

 

Ca alt ceva nu poate sa faca... :angry:

bigdifference.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 237
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

nu pot sa faca altceva... daca asa zici tu... care probabil nu te multumesti nici cu 300 la ora... asta e!

No mah stressatule , da ce bine ma cunosti... Mi-oi luashi motor de 95cp ca nu imi ajunge nici 300km/ora :) Ce ma bunghisi tu pi mine , ma rusinasi cu totu...

Lumineaza-ma mah , ce poa sa faca choaparu decit zgomot mult sa se uite lumea la el ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

intru si eu (desi nu prea mi locu` aici avand in vedere ca astept inca un an pana la carnet :) ) . am fost 2 sapt. in Germania la niste preteni si am vizitat cam tot ce se putea prin apropiere despre motoare si nu numai. ce vreau sa zic cu asta e ca putem fi mandrii si cu "legendele" "noastre" -rusisime si nu numai- ei chiar daca au H-D-uri si alte "scumpeturi" le lipseste altceva, sufletul si prietenia ,care nu prea le intalnesti ca pe la noi, la intruniri .Si chiar la un afurisit de semafor daca vezi unu` pe 2 roti imediat intri in discutie cu el. la ei NINIKA!!! poate spuneti ca eu n-am ce vorbi -din moment ce n-am carnet!- dar vreau sa spun ca am mers cu un preten cu o DYNA, si pot spune ca nu simti senzatia aia de "tremurici" de esapament si motor numai poate co un Nipru cu piese "cazande" si fara tobe!!

oricum Harley-Davidson este si va fi o legenda vie a ceea ce poate omul construi pentru a-si satisface placerile lui!!!!!

MULTI ANI H-D!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

unu:-Asta-i un topic de Harley nu de chopper-e!

doi:- Cit despre ce poate sa faca? Hmmm.... pai sa gateasca, sa calce, sa faca zacusca si eventual sa fie devreme acasa. Tu vret sa te insori de intrebi ce stie sa faca? Cred ca trebuie sa cauti la alt topic. Iar ati inceput? Sau vine iarna si va eliberati stress-ul (no offense!)? Daca vrei sa stii ce face un H-D scrie-le o scrisoare la Milwaukee si intreaba-i. Sunt convins ca-ti vor raspunde dar nu garantez pentru continut! Ha-ha-ha!

 

Mie mi-ar ajunge daca ar stii sa "toarca" frumos ca de restul as avea eu grija!

BTW-motorul face ce-i "spui" tu sa faca, asa ca...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stress_L&P

@renegase! no offence taken! :)

@raul! am spus probabil, nu sigur... in alta ordine de idei, chopper-ul poa' sa faca destule...o acceleratie de 0-100 km/h in 4-5 sec in cazul unui harley nu mi se pare ceva neglijabil...ca speed-ul poate shi mai bine nu ma intereseaza ca n-am nevoie de mai mult! shi o viteza de croaziera de 160 mi se pare mai mult decat suficient...oricum ajung mai repede din A in B cu o vitea medie de 140km/h decat un speeder (de exemplu) care acu' merge cu 300, acu' franezaza (ishi mai shi uzeaza motorul degeaba) ca vine curba (deh...unii au probleme la curbe...nu toti din fericire) acu' accelereaza shi pana la urma are o viteza medie de 120! +ca stau muuuult mai confortabil decat pe speed! shi daca sunt vreun sissy, imi pun windshield! hahhahahaha! vezi? cateodata chopperele sunt mai rapide decat speed-urile...cateodata nu...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut videoclip pe net cu ZX12R VS Boss Hoss si Kawasaki face varza magaria aia. Degeaba e cauciucul ala asa lat , motorul V8 are mult prea mult cuplu motor pt o motocicleta. Pina prinde tractiune de pe loc ZX12 este deja departe si chiar si la roll-on din mers tot Kawasaki cistiga. Pt in fond si la urma urmei nu puterea motorului conteaza ci raportul de greutate vs putere , in plus sasiul la Ninja este anii lumina mai avansat decit tzevile alea indoite in care au imbracat V8-u ala de carutza , motorul sport is pune puterea la pamint mult mai bine

Nici sa nu mai zic ca si un scuter de 50cc face varza gramada aia de fier vechi care costa 50000$ la un slalom pe poligon :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut videoclip pe net cu ZX12R VS Boss Hoss si Kawasaki face varza magaria aia. Degeaba e cauciucul ala asa lat , motorul V8 are mult prea mult cuplu motor pt o motocicleta. Pina prinde tractiune de pe loc ZX12 este deja departe si chiar si la roll-on din mers tot Kawasaki cistiga. Pt in fond si la urma urmei nu puterea motorului conteaza ci raportul de greutate vs putere , in plus sasiul la Ninja este anii lumina mai avansat decit tzevile alea indoite in care au imbracat V8-u ala de carutza , motorul sport is pune puterea la pamint mult mai bine

Nici sa nu mai zic ca si un scuter de 50cc face varza gramada aia de fier vechi care costa 50000$ la un slalom pe poligon  :angry:

Ai exagerat cu faza cu scuteru' :)

Oricum,topic-ul se cheama Harley Davidson...... :angry: despre Harley trebuia sa se vorbeasca aici....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai exagerat cu faza cu scuteru' :)

Oricum,topic-ul se cheama Harley Davidson...... :angry: despre Harley trebuia sa se vorbeasca aici....

 

N-am exagerat de loc la faza cu scuterul. Este clar ca nu ai vazut vre-o data o magarie daia in realitate. Cintareste juma de tona sau mai mult , cauciuc de carutza pe spate , mult prea multa putere pt shasiul in care este pus motorul si garda la sol este minima. O aberatie de "motocicleta" mai mare nici nu exista si numa americani puteau sa scoata asa ceva din ei.

Si postul meu original din topicul asta era de fapt si despre Harley ,asa ca io stau pe subiect :angry:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tocmai tu Raul? Pai din cite vad stai in California. Pai acolo e unul din leaganele Harley-ismului. Nu e pacat sa ai drumuri ca lumea si loc cacalau si sa le vezi mergind cu 300km/h? Eu zic ca e pacat. Mai bine stai ca pe buda dar te simti bine, tot ca pe buda, mergind cu 80-90km/h. Ca la urma urmei e important sa fii sanatos ca boala iute vine. Chiar s-o cauti cu 300 la ora? Mai bine cu 80-90...

Tu nu cumva esti posesor de Harley???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da ma raul da hugo arata ca  o motocicleta pa cand  kawa  nu :)  :angry:

Tu ai ce ai cu aratatu si cu pozele si cu parerea altora de motocicleta ta. Fiecare cu ale lui , insa doar ca side note , aia nu arata a motocicleta ci a aberatie de CRUISER , mare diferentza.

Motor de carutza in sasiu de tevi indoite cu roata de carutza pe spate nu face motocicleta la mine.

ZX12R este o motocicleta adevarata din toate punctele de vedere posibile , si chiar si daca designul si technologia ei te depasesc , cruiserele tot nu reprezinta cuvintul MOTOCICLETA.

 

Asa ceva da !!!

2004thruxton.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tocmai tu Raul? Pai din cite vad stai in California. Pai acolo e unul din leaganele Harley-ismului. Nu e pacat sa ai drumuri ca lumea si loc cacalau si sa le vezi mergind cu 300km/h? Eu zic ca e pacat. Mai bine stai ca pe buda dar te simti bine, tot ca pe buda, mergind cu 80-90km/h. Ca la urma urmei e important sa fii sanatos ca boala iute vine. Chiar s-o cauti cu 300 la ora? Mai bine cu 80-90...

Tu nu cumva esti posesor de Harley???

 

Da mah Renegade, drumurile de aicea sunt superbe , unde scrie ca daca ai motor sport nu potzi sa ride linistit si sa admiri peisajul ? Pt mine curbele sunt muzica pe care preffer sa dansez cu partenera mea si putzine lucruri ma enerveaza mai tare pe lumea asta decit sa fiu intrerupt in cind ma simt mai bine de o gasca de grasani pe HD-urile lor mergind cu 5mile pe ora sub viteza legala complet ignorantzi la linia de carutze strinsa in spatele lor.

Am mai zis-o si inainte , si daca as vrea ceva mai comfortabil de drum lung si de admirat peisajul , cruiserele tot n-ar fii o optiune, nu am decit dispretz pt ele

FJR1300, V-Strom,FZ1 etc da

 

Admirind peisajul frumos :)

post-24-1064342576.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Respect toate parerile voastre si inteleg ca cineva a vrut o discutie pe tema H-D..........totusi..oare chiar conteaza ce scrie pe motorul de sub mine (?)...eu zic ca nu.........conteaza ce simti cind esti p el...(e ceva de genul:am o geaca care-mi vine bine si-mi place mult de tot..i-mi tine de cald si nu ma uda nici ploaia...culoarea e cea pe care mi-am dorit-o dintotdeauna...MAI CONTEAZA DACA_I O MARCA SAU ALTA ?!?)

Pace si tot ce va doriti !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai Raul, totul e ok, iti respect alegerea, dar nu inteleg un singur lucru: cum poate un motociclist sa dispretuiasca o motocicleta, indiferent de care fel e vorba. Doar atit. Just ride safe and enjoy!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu pot sa inteleg de ce au unii asa boala pe HD mai ales in romania, sa fie de vina unii figuranti cu bani care si-au luat? asa si unii cocalari sau pustani de bani gata si-au luat motoare de viteza doar ca sa dea bine la gasca. Asta nu inseamna ca acum toti cu motoare de viteza sunt figuranti sau motoarele respective sunt pentru fifuri. Eu care am un cruiser sa nu ii zic choper , de fiecare data cand am ocazia admir un motor de viteza, enduro sau naked si unele chiar imi plac foarte mult. Chiar as vrea sa merg pe un motor de viteza ( inca nu am avut ocazia ) sa gust si din placerile lui ptr ca pe orice motor ai merge daca iti plac motoarele gasesti todeauna ceva care sa te faca sa te simti bine.

Sa aveti parte de ce motor va doriti voi :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Am vazut videoclip pe net cu ZX12R VS Boss Hoss si Kawasaki face varza magaria aia. Degeaba e cauciucul ala asa lat , motorul V8 are mult prea mult cuplu motor pt o motocicleta. Pina prinde tractiune de pe loc ZX12 este deja departe si chiar si la roll-on din mers tot Kawasaki cistiga. Pt in fond si la urma urmei nu puterea motorului conteaza ci raportul de greutate vs putere , in plus sasiul la Ninja este anii lumina mai avansat decit tzevile alea indoite in care au imbracat V8-u ala de carutza , motorul sport is pune puterea la pamint mult mai bine

Nici sa nu mai zic ca si un scuter de 50cc face varza gramada aia de fier vechi care costa 50000$ la un slalom pe poligon  :P

Am cautat si eu pe net comparatia de care spui tu.

Uite ce am gasit: http://www.motorcycleshowcase.com/bmsold22.htm

Pina la urma traba e cam discutabila.

Cea mai buna transmisie nu o are Boss Hoss ci Big Brute, care foloseste cutie de dragster facuta de Api-Racing. Cutia automata de Boss Hoss e facuta dintr-o cutie de ford c4 din care au mai taiat ceva. Toti posesorii de BH se pling ca atunci cind accelereaza transmisia se incinge si nu face fata. Din cauza asta pe http://www.cyclestyle.com/forums/v8biker/ exista un tip care provoaca la intrecere pe bani orice BH cu motor mare (502). El are un Big Brute cu motor de 350.

Oricum, nu sint chiar carute... Cred ca le cam dau fum la multe spiduri :D

Iar despre traba cu scuterul carre da clasa la slalom... De ce nu compari cu un tip pe role, care poate sa faca slalomul si cu spatele?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ba adevarul este ca sunt tari doar daca joci dupa regulile lor. Daca vrei neaparat sa ai ce-a mai aberanta motocicleta facuta vre-o data si faptul ca costa cit trei Hayabusa , ca consuma cit un T.I.R. si ca este la fel de manevrabil pe curbe ca o roaba ruginita incarcata cu caramizi si cu roata desumflata atunci Boss Hoss este pt tine.

Vrei sa le compari cu adevarat ? Vezi care ajunge de la 0 la 160km/ora si inapoi la 0km/ora prima. [test universal pt motociclete si carutze folosit de majoritatea revistelor in domeniu] Care face un slalom de 1km mai usor , mai corect si mai repede.

Io pot sa cumpar o Hayabusa cu 12000$ ii montez un turbo kit de 5000$ care ii da 320cp la roata si apoi tot fac varza Boss Hossu ala de la orice viteza vor muschi lui si tot nu costa nici jumate din pret. + ca ma pot da si pe curbe cu placere .

Nici nu se pot compara mosule, nici pe departe

 

R1 depasit de Busa la 175mph :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • IceLord changed the title to Harley

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...