Sari la conținut

SUZUKI GSR600


bubucaty
 Share

Postări Recomandate

Da, eu mi-am amanat examentul de permis cu un an din cauza unuor accidente la care am fost martor mai mult sau mai putin direct.

 

Primele 2-3-10 iesiri o sa fie mai grele. Dupa, o sa fi mai relaxat. Oricum, frica e un lucru bun :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 2k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Da, eu mi-am amanat examentul de permis cu un an din cauza unuor accidente la care am fost martor mai mult sau mai putin direct.

 

Primele 2-3-10 iesiri o sa fie mai grele. Dupa, o sa fi mai relaxat. Oricum, frica e un lucru bun :)

 

Probabil ca ai dreptate: in cazul asta frica poate fi un mijloc de evitare.

Oricum, maine aranjez actele. Dambla grea asta pe 2 roti. Aproape 200 kg, nu?

Sixx, iti multumesc de "incurajare".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Are chiar mai mult de 200 chile cu toate lichidele . Insa per total este o mobra foarte usoara. Sa nu te sperie suspensia fata :) E mult mai soft decat (sa zicem) Hornetul nou. Insa dupa ce te obisnuiesti (fo 4-5 frane sanatoase) ti se pare ca-i chiar la locul ei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Fratilor,

1. Sunt incepator. Am carnet din '92 insa nici un motor pana acum - din ratiuni diverse reductibile in final la unul singur - cash-ul.

2. Ma pregatesc in sfarsit pt. un GSR negru, o frumusete de motor (dupa cum bine stiti). Am inceput demersurile cu firma de leasing acu' 5 zile, actele se apropie de sfarsit, mai am de achitat poimaine avansul si s-a rezolvat. Am insa o mica problema. M-a pus dracu' si am dat un ochi la capitolul "motorbike crashes" pe youtube. Fara sa fiu un cacacios, marturisesc ca mi s-a cam facut parul maciuca. A aparut un sentiment "nou" - FRICA - despartita frumos si net in 2 capitole - cea de mine insumi si cea de restul lumii cu care urmeaza sa "coabitez" pe strada. In prezent am momente de spaima care alterneaza cu cele de anticipare a bucuriei procurata de instrumentul sus-numit in trafic. Ambele sentimente sunt atat de puternice incat alternanta lor ma nauceste. Trebuie sa recunosc ca este deja o chestie absolut noua. A trecut vreunul dintre voi prin asa ceva? O parere in aceasta privinta ar fi binevenita.

 

Multam' anticipat.

Asfalt uscat (trebuie sa ma obisnuiesc cu salutul asta).

 

 

Nu trebuie sa te obisnisuiesti cu vre-un salut anume.

Cat despre frica, are si ea locul ei printre celelelte sentimente, si da, apare pe la inceput...si ar fi bine sa apara si mai tarziu.

E normal sa te sperii uneori, dar deprinderile vin usor-usor, odata cu cresterea nr de km facuti pe motor. Ei, si daca mai are si cine sa stea cu sufletul la gura cat esti iesit cu motorul....si asta alimenteaza frica ta.

Primul meu motor avea aproape 250 de kg si mi-a fost teama in prima zi, dar apoi.....e super.

Bafta.

Editat de dio phili
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:(

 

Am eu unul nou. Din iulie am facut 3500 km.

Nu ma pot satura de el. E minunat, iarta toate greselile, are stabilitate de invidiat iar pe curbe sta ca actibildul.

Asta pe langa faptul ca arata bestial.

 

Am un parbriz pus pe el. GIVI. Face diferenta la viteze de peste 100. Fara el mergi maxim 130 fara sa fie obositor. Cu parbriz, chiar si la 180 e ok.

 

:lol:

 

 

eu am un gsr 600 k8 l-am cumparat in august nou-noutz si cu parbrizul original adica mic (frumos rau motorul ) eu m-am simtit destul de bine pe la 200 si chiar si la 235 km /h, insa eu am doar 1,68 cm inaltime m-am culcat pe el si a fost super,a fost bine ca nu m-a luat vantul ca am doar 65 kg norocul meu :(

 

La mine incep sa clipeasca ambele (prima liniuta si pompa) dupa ~160-170km in oras..

 

wwwooowwww ce tobe ai cum suna???? aaa mie gsr -ul meu ia tot cam 8-10 l in oras e ok ca doar totusi trebuie turat nu-i asa????? am un prieten are un BMW de 1200 cc si 170 hp in oras consuma 14 litri / 100km dar e ...de 170 de calutzi !!!!!! :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da.. mai stiu si eu pe cineva cu 1400cc si 14% in oras :(

 

Tobele sunt Yoshimura si suna bine, mai ales de vreo 2 saptamani de cand le-am dat jos db-killerele. In ture mici suna decent, in medii suna cum trebuie cat sa fiu auzit, in mari suna TARE :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut

 

consumul il am pe la un 6- 6,5 in oras, afara daca trag asa cu 160-200 cadn se poate cred ca tot la 6 daca nu ma insel, daca merg cu 100 la 4,5 si pe autostrada la 120 constant ca idee poti sa faci miracolul de a ajunge sub 4

 

5500km si nici o problema, aparent cel putin, inafara de schimbul de ulei de la reprezentanta care consta 475 lei sau undeva pe acolo la ultima cifra ceea ce mi se pare bataie de joc, da na scap de garantie si fac ce vreau cu ea si unde vreau, flexu si aparatu de sudura o asteapta :disappointed:

 

am uitat de faza cu parbrizu, ala mai sanatos costa cam 300 euro ceea ce nu sunt dispus sa dau pe asa ceva chit ca stiu ca isi face treaba, dar daca la 205 nu am avut probleme si nici nu stateam culcat pe rezervor nu ma grabesc sa fac o astfel de achizitie, si pana la urma este naked ar trebuii sa ii mai dau jos ceva nu sa pun

 

asfalt uscat

 

sa nu ziceti ca am stat degeaba

 

 

-

post-41997-1225920931_thumb.jpg

post-41997-1225920967_thumb.jpg

post-41997-1225920987_thumb.jpg

post-41997-1225921059_thumb.jpg

post-41997-1225921140_thumb.jpg

post-41997-1225921166_thumb.jpg

post-41997-1225921181_thumb.jpg

post-41997-1225921257_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut! In martie 2009 am de gand sa imi iau si eu un gesereu si nu prea am bani sa imi iau nou chiar daca as fi vrut si as avea si eu cateva intrebari...!?

 

- Cam la ce sa ma uit cand o cumpar...!?

- Care sunt problemele intalnite la ele...!?

 

 

Planul e sa imi iau nou, dar sa vad dak reusesc sa vand masina... :rolleyes: Cu criza asta economica... nimeni nu mai cumpara nimica :nono:

 

In principiu daca reusesc sa vand masina, mai am 3500 de euroi + o parte din ce iau pe masina... imi iau gesereu nou :lool: sper...

 

 

 

Multumesc anticipat...!!!

 

 

Asfalt uscat...!!!

Editat de Kinu184
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 weeks later...

Buna.

In primavara vreau sa am din nou motor si nu reusesc sa ma hotarasc.

Am pata pusa pe gsr-ul de 600 de ceva timp, dar sunt in dubii.

Sa cumpar second e in jur de 4000-5000, iar nou e 7000 parca si nu stiu ce e mai bine, nou sau second.

As mai dori sa stiu ce alte costuri se mai pun cand o cumperi, de exemplu cat e casco, ceva taxe etc ?

Daca ati putea sa ma ajutati, sa-mi dati niste argumente pro-contra as fi recunoscator.

Is oarecum incepator, am vreo 4000km pe un vfr de 750 si nu exclud nici vfr-ul de 800 de pe preferintele mele.

 

Multumesc si bafta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

cum si unde pot face upload la manualul service pt GSR sa il puteti lua cu totii?

 

e in format PDF si are 51MB. daca il vrea cineva cred ca merge pe mess numai ca inainte sa imi dati un PM ca nu prea stau pe mess.

 

aveti aici manualul GSR in format PDF.

 

http://files.filefront.com/manual+GSRpdf/;12922212

Editat de danubius
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
nou , sh , cat ai dat pe el , kilometri , poze ceva ?

 

 

Am dat 6500...

 

Fratilor am si yo o rugaminte daca puteti sa ma ajutati, mi se pare ca aud un huruit metalic in fatza la motor... Vi s-a intamplat si voua..!? Eu am toba stoc cu silencer si "n" site :scratch: , ma gandesc ca asa trebuie sa se auda, eu nu am mai avut motor pana acum... Am sesizat asa tarziu pentru ca de cand am luat-o nu prea am avut drumuri in afara orasului, am avut un drum la inceput de vre-o 100 km si nu i-am dat importanta, in rest am mers mai mult in oras dar din cauza zgomotului nu am mai observat problema. In ultimele doua saptamani am facut niste drumuri in afara orasului ca a fost mai cald si a inceput sa ma ingrijoreze sunetul asta... Am intrebat niste prieteni (au alte modele, nu GSR600) daca sesizeaza acelasi zgomot, dar mi-au spus ca nu. Mentionez ca sunetul este asemanator unui huruit metalic, cel putin asa mi se pare mie, daca ati observat careva ceva asemanator va rog sa ma ajutati... Maine tre sa ma duc la revizia pentru 1000 km... O sa il intreb si pe mecanicul de acolo, poate o sa reusesc sa elucidez problema...

 

 

MUltumesc anticipat...!

post-41384-1232641124_thumb.jpg

post-41384-1232641141_thumb.jpg

post-41384-1232641155_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am dat 6500...

 

Fratilor am si yo o rugaminte daca puteti sa ma ajutati, mi se pare ca aud un huruit metalic in fatza la motor... Vi s-a intamplat si voua..!? Eu am toba stoc cu silencer si "n" site :laugh: , ma gandesc ca asa trebuie sa se auda, eu nu am mai avut motor pana acum... Am sesizat asa tarziu pentru ca de cand am luat-o nu prea am avut drumuri in afara orasului, am avut un drum la inceput de vre-o 100 km si nu i-am dat importanta, in rest am mers mai mult in oras dar din cauza zgomotului nu am mai observat problema. In ultimele doua saptamani am facut niste drumuri in afara orasului ca a fost mai cald si a inceput sa ma ingrijoreze sunetul asta... Am intrebat niste prieteni (au alte modele, nu GSR600) daca sesizeaza acelasi zgomot, dar mi-au spus ca nu. Mentionez ca sunetul este asemanator unui huruit metalic, cel putin asa mi se pare mie, daca ati observat careva ceva asemanator va rog sa ma ajutati... Maine tre sa ma duc la revizia pentru 1000 km... O sa il intreb si pe mecanicul de acolo, poate o sa reusesc sa elucidez problema...

 

 

MUltumesc anticipat...!

 

 

Salut.

 

 

Din ce am observat la al meu singurele zgomote care se aud, se aud la relanti...zgomote de care am fost stresat foarte mult timp. Din cate am fost informat, din ce am vazut pe net si motocicletele pe care le-am auzit , zgomotele sunt normale, dar asta doar la relanti. In mers se aude impecabil.

 

Daca vrei sa auzi cum suna al meu ...poftim id-ul: Sergiu_magellan@yahoo.com

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut.

 

 

Din ce am observat la al meu singurele zgomote care se aud, se aud la relanti...zgomote de care am fost stresat foarte mult timp. Din cate am fost informat, din ce am vazut pe net si motocicletele pe care le-am auzit , zgomotele sunt normale, dar asta doar la relanti. In mers se aude impecabil.

 

Daca vrei sa auzi cum suna al meu ...poftim id-ul: Sergiu_magellan@yahoo.com

 

 

Sunetul era de la roata din fata in contact cu asfaltul :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pffoooaaa

 

 

6500 euro

 

mult ... foarte mult ....

 

shi mai zice lumea ca e criza .....

 

Ai grija cu zgomotele pe care le auzi ... un cunoscut cu un GSXR a patzit-o rau de la un asemenea zgomot .....

 

Stand pe motor, s-a aplecat sa auda mai bine .... s-a dezechilibrat .... a picat cu tot cu mobra ( luata de 2 zile ) shi si-a spart carena shi parbrizul .... :laugh: :laugh: :wink:

Editat de Cor$ac
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

6500 euro

mult ... foarte mult ....

ba pardon, chiar era super ok 6500.

 

sa vedeti cat costa acum: 8,190 EURO / 8,590 cea cu ABS

 

 

citez din motorteam.ro: "Suzuki a marit preturile la toata gama de motociclete pentru anul 2009.Marirea apare datorita diferentelor de curs valutar pe piata mondiala (yen-dolar)."

 

tot mult mai zici?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ba pardon, chiar era super ok 6500.

 

sa vedeti cat costa acum: 8,190 EURO / 8,590 cea cu ABS

 

 

citez din motorteam.ro: "Suzuki a marit preturile la toata gama de motociclete pentru anul 2009.Marirea apare datorita diferentelor de curs valutar pe piata mondiala (yen-dolar)."

 

tot mult mai zici?

 

pai avand in vedere ca eu am dat pe ea 4200 euro ... shi avea doar 6800 km da mi se pare ... mult ... de fapt enorm

post-45151-1233509871_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai avand in vedere ca eu am dat pe ea 4200 euro ... shi avea doar 6800 km da mi se pare ... mult ... de fapt enorm

 

eh, bravo ca ai gasit-o la banutii astia!

 

e frumoasa foc motoreta! E pe lista de next bike... cand o sa fac schimbarea (GSR600, M800, Yamaha XJ6, BMW 650CS)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eh, bravo ca ai gasit-o la banutii astia!

 

e frumoasa foc motoreta! E pe lista de next bike... cand o sa fac schimbarea (GSR600, M800, Yamaha XJ6, BMW 650CS)

 

sincer ... iti spun ca e scumpa si la banii ashtia (4.200)

atat am dat anul trecut cand am luat-o si cand nu erau atatea oferte pe piatza

acum gasesti la 3500 euro ce culoare vrei ... chiar acum ma uitam pe moto.it .... 3.400 euro cu 5.000 de km facutzi ... http://www.moto.it/usato/usato03.asp?EID=1886667

 

iar parerea mea .... pentru o prima motocicleta .... sa cumperi una noua .... e risipa .... pentru ca inevitabil o dai cu rotzile in sus ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Risipa e sa iei mobra noua si sa nu ii faci casco :laugh:

 

Si eu am vrut sa iau sh prima data, dar am vrut ABS si preturile la modelele cu ABS erau cu doar cu 1-2k mai mici decat pretul de noua, asa ca am facut leasing :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

6500 e ok, daca avea 0 km. Presupun ca e fara ABS la banii astia.

 

Intrebare: a schimbat vre-un GSRist ghidonul ? Daca da, cu ce ?

 

 

 

Eu mi-am luat-o pe a mea cu ghidon schimbat...cel standard mi se pare cam urat dar este practic in ceea ce priveste pozitia pe ea. Am vazut ghidon pentru GSR pe www.Louis.de(10021478), dar pretul mi se pare cam mare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pt cei interesati si care deja au microbul GSR in sange accesati linkul http://www.bikeshop.ro/show.php?id=158120

 

Veti gasi o superba motocicleta de vanzare!

 

M-am uitat la ea ....

Arata bine mobra insa ... e o mica neconcordantza intre ce scrie in anunt si poza ei.

 

Cadrul negru la GSR a aparut pe modelul 2008

 

Daca asta e din 2006 trbuia sa fie argintiu .... sau cel putin asa shtiu eu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...