Sari la conținut

SUZUKI GSR600


bubucaty
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 2k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

care ma ajuta cu ceva firme bune la filtru ulei si aer....ms

pentru filtrul de ulei ar fi K&N(pret dublu fata de celelalte marci),Hiflo(am folosit si la bandit si acum la gsr,calitate buna si la pret bun 29 lei),champion,mann

pentru filtru de aer: din nou K&N,BMC,Hiflo,Pipercross

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

care ma ajuta cu ceva firme bune la filtru ulei si aer....ms

Incearca la Elf Workshop.Au avut promotie la filtre de aer Pipercross.L-am cumpara cu 100 Ron ( pretul unuia de hartie).

 

V

Filtrul de ulei de la K&N are si un hexagon de cheie normala in cap ( te scuteste sa mai cumperi si o cheie de filtru).Stiuuu, veti spune ca o cumperi o singura data si costa 25 ron....dar decat sa ocupe si aceea spatiu prin trusa de scule, prefer sa dau 20 de lei pe an in plus pe filtru.

Editat de valhalla
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare, bine v-am regasit.

stie cineva de unde se poate comanda ce are tipul de mai jos pe gsr-ul lui? Ma refer inlocuitorul de maner de pasager (saddle shutter) daca am inteles bine...

 

 

eu nu am gasit pe nicaieri

Editat de Zimbrutza
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Arata bine, este adevarat, dar nu este practica lipsa acelui maner. Am avut o experienta neplacuta cand am fost nevoit sa manevrez, pe loc, un Kawa Z1000 si n-aveam de ce sa-l apuc cu mana dreapta. Iar sa-l apuci de codita ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutari! Multumesc frumos pentru linkurile cu manualul! Am si eu doua probleme, poate ma puteti ajuta dumneavoastra:

1. De unde pot cumapra o cheie pentru bujii? Am observat ca e nevoie de o cheie foarte lunga! Cati dintre dumneavoastra folosesc cheia dinamometrica atunci cand insurubeaza bujiile? Une pot gasi o cheie dinamometrica la un pret rezonabil? As dori sa cumpar aceste chei din Bucuresti, doresc sa le ridic personal!

2. Cand am demontat rezervorul am reusit sa deteriorez capul surubului care prinde ornamentul de plastic (cel care sustine semnalizarea) de rezervor! Am avut numai probleme cu aceste suruburi: filetul din partea stanga (partea din rezervor) s-a stricat imediat, iar surubul din partea dreapta nu a putut fi scos! Cati dintre dumneavoastra ati mai avut aceste probleme? Cum imi sugerati sa scot surubul din dreapta?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca sa schimbi bujiile, trebuie sa demontezi destule chestii, (sunt inca posesor de GSR, stiu din experienta). Tinind cont ca se schimba la 12000 de km (teoretic), nu merita investitia si chinuiala, km astia se fac intr-un an, daca te plimbi "temeinic", asa ca mergi la un service. Legat de suruburile care prind carenele/coltarele, daca nu sunt folosite sculele corespunzatoare, sunt compromise, iremediabil, capetele suruburilor inbus. Daca reusesti sa le desfaci (sunt niste surubelnite destepte, cu percutie) n-ai decat sa le crestezi cu o panza de "bonfraier" ca sa le actionezi cu o surubelnita obisnuita.

Succes.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare! Multumesc pentru raspunsuri! Deja am demontat tot ceea ce era de demontat pana la bujii. Zilele astea o sa ma duc sa cumpar o cheie de bujii (inc anu pra stiu de unde). Am folosit un imbus decent ca sa demontez suruburile. Am incercat apoi sa slabesc surubul din dreapta prin interior folosind un patent (cu gandul ca il pot slabi 2-3 filete ca mai apoi sa tai partea din interior si sa scot restul pe exterior), dar nu am reusit. Pozitia surubului nu-mi permite sa crestez capul ca sa pot folosi o surubelnita dreapta. Cred ca o sa il gauresc cu bormasina!



Aveti idee de unde pot cumpara suruburile alea 2 de plastic care prind capacul de plastic de deasupra contactului? Unul dintre ele s-a deteriorat la mine si arata urat!

As mai dori sa cumpar si bucsa aceea de cauciuc care ajuta la prinderea carenei ce acopera cadrul (aia neagra de sub sa) de carenajul spate al motocicletei (sunt in total 3 bucse pe fiecare parte, eu am pierdut-o pe cea din spate).

Are cineva instalate cutii de aluminiu pe GSR? Eu fac drumuri lungi si ma bate gandul sa-mi pun, as dori sa stiu cum arata!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare! Pentru cine e interesat: am cumparat cheie de bujii de la Hornbach: 50 de lei cap tubulara lung (special pentru bujii) + 35 de lei prelungitor lung - ambele piese din crom-vanadiu de calitate (fabricate in Germania - garantie 10 ani (asa scria pe ambalaj)). Mai aveau o cheie de bujie facuta din teava (aproximativ 16 lei, cred...), dar era scurta pentru pozitia de la GSR - necesita niste artificii/improvizatii ca sa poata fi folosita la ce imi trebuie mie!

Daca imi poate explica si mie cineva ce ar trebui sa fac la furca, as fi recunoscator: cum se demonteaza, cum se scot simeringurile, cum se spala, etc.. Cum verific daca trebuie doar schimbat uleiul sau si curatata?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare! Pentru cine e interesat: am cumparat cheie de bujii de la Hornbach: 50 de lei cap tubulara lung (special pentru bujii) + 35 de lei prelungitor lung - ambele piese din crom-vanadiu de calitate (fabricate in Germania - garantie 10 ani (asa scria pe ambalaj)). Mai aveau o cheie de bujie facuta din teava (aproximativ 16 lei, cred...), dar era scurta pentru pozitia de la GSR - necesita niste artificii/improvizatii ca sa poata fi folosita la ce imi trebuie mie!

Daca imi poate explica si mie cineva ce ar trebui sa fac la furca, as fi recunoscator: cum se demonteaza, cum se scot simeringurile, cum se spala, etc.. Cum verific daca trebuie doar schimbat uleiul sau si curatata?

Schimbul de semeringuri si ulei in furca nu prea este o operatie chiar la indemana oricui si sunt necesare cateva scule si binenteles si o menghina.Eu unul recomand aceasta operatie sa fie facuta de un meserias.

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dezmembrez sau vand asa cum este, GSR 2009, motor ok, 15.000 km, acte ok, cadru rupt.

0744 973.166

Cluj

am ridicat azi coletul cu semnalizarea cumparata.a fost totul in regula,ambalata foarte bine in folie cu alveole plus niste "pernite" cu aer.multumesc Marcel.apelati cu incredere.

 

cam multa liniste p'aci,vremea inca nu tine cu noi asa ca,stam la caldurica si ne mai delectam cu ceva drumuri bune de pe alte meleaguri dar destul de aproape,Enjoy si asfalt uscat,cat de curand sper:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare! Are cineva colierul care prinde pompa de frana + oglinda pe ghidon? Ma refer la partea aia semicirculara in care se infileteaza bratul oglinzii! Contra cost, desigur!

ia legatura cu userul yzulika tel:0744 973.166

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...