Sari la conținut

SUZUKI GSR600


bubucaty
 Share

Postări Recomandate

Salutare!

Vreau sa iau un parbriz pt GSR, am tot căutat și aș vrea sa știu voi ce aveți și pe care le recomandați.

Nu reușesc sa mă hotărăsc la un model.

Am nevoie în special pt drumurile lungi și autostrăzi, mă bate vântul mult prea tare.

Ms frumos!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 2k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Și cu parbriz tot te va bate vântul destul de mult! Eu am avut unul Baracuda de care am fost oarecum mulțumit. L-am crăpat și apoi am pus unul no name, scurt și e doar de formă, nu are nicio treabă cu vântul.

Am mai văzut Puig, dar și MRA ceva mai mare cu un sistem de prindere dubios, dar care poate o proteja ceva mai mult!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Și cu parbriz tot te va bate vântul destul de mult! Eu am avut unul Baracuda de care am fost oarecum mulțumit. L-am crăpat și apoi am pus unul no name, scurt și e doar de formă, nu are nicio treabă cu vântul.

Am mai văzut Puig, dar și MRA ceva mai mare cu un sistem de prindere dubios, dar care poate o proteja ceva mai mult!

Da știu ca tot mă va bate vântul dar poate nu așa tare cum e fără nimic.

Așa am găsit și eu și Puig și Baracuda și MRA. Am văzut ca mulți optează pt MRA.

Mă interesează o imagine/Link ceva sa îmi dau seama exact ce trebuie sa caut.

😀

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

L-am avut pe cel de la Puig care imi permitea 140-150 km/h avand inaltimea de 1.75m si destul de "lat". Daca esti mai scunda te va proteja si mai bine. Si inca ceva, este parbrizul care se integreaza cel mai bine in design-ul mobrei, fiind facut pentru ea. Parerea mea ... subiectiva.

Editat de PoliBuc
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

L-am avut pe cel de la Puig care imi permitea 140-150 km/h avand inaltimea de 1.75m si destul de "lat". Daca esti mai scunda te va proteja si mai bine. Si inca ceva, este parbrizul care se integreaza cel mai bine in design-ul mobrei, fiind facut pentru ea. Parerea mea ... subiectiva.

Îmi poți arata care de la Puig? Mie îmi arată mai multe modele Puig compatibile cu mobra.

Și eu am tot 1.75 dar nu sunt atât de lată în spate precum un barbat.

Sincer și eu țin la design dar mă interesează sa mă și protejeze, încerc sa îmbin utilul cu plăcutul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Of, si voi ! Am uitat sa scriu un "eu" acolo. Da' uite ca fata a priceput. Eu stiam ca am 1.78 m dar la ultima masuratoare am constatat ca "am intrat la apa", 1.75 m. Deh, varsta, asta e.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Îmi poți arata care de la Puig? Mie îmi arată mai multe modele Puig compatibile cu mobra.

Și eu am tot 1.75 dar nu sunt atât de lată în spate precum un barbat.

Sincer și eu țin la design dar mă interesează sa mă și protejeze, încerc sa îmbin utilul cu plăcutul.

 

 

https://fbcdn-sphotos-h-a.akamaihd.net/hphotos-ak-xpf1/t31.0-8/12967288_1015938171787988_3895147712879259995_o.jpg

 

uite Puig , la mine asa a venit de la vechiul proprietar eu fiind mai inalt cand ma aplec sa stii ca protejeaza destul de bine.

am 1.88 inaltime

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

https://fbcdn-sphotos-h-a.akamaihd.net/hphotos-ak-xpf1/t31.0-8/12967288_1015938171787988_3895147712879259995_o.jpg

 

uite Puig , la mine asa a venit de la vechiul proprietar eu fiind mai inalt cand ma aplec sa stii ca protejeaza destul de bine.

am 1.88 inaltime

Multumesc frumos, pe ăsta mi l-a arătat și PoliBuc în privat și o sa îl dau comanda cât de curand.

Îmi place și cum arată pe motor😃

 

L-am găsit mai ieftin pe E-Bay(79€) decât la Louis(100€)

 

Mulțumesc tuturor pentru răspunsuri 😀

Editat de Adriana
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare.


Am nevoie de o parere. Imi recomandati uleiul Motul 7100 10W40?

Am auzit diverse pareri, ca nu 7100 ca este pentru super sport...ba ca se recomanda 7100...

 

Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E ok 7100, e full sintetic

Semi

» Post actualizat in 18 May 2016 09:17

Salutare.

 

Am nevoie de o parere. Imi recomandati uleiul Motul 7100 10W40?

Am auzit diverse pareri, ca nu 7100 ca este pentru super sport...ba ca se recomanda 7100...

 

Multumesc.

 

Motul e un ulei mediocru, supraevaluat.

Compania in sine, face mai mult marketing decat dezvoltare de produse.

Editat de Cesar
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

It's called marketing. :)


» Post actualizat in 18 May 2016 10:34

Iti mai dau un exemplu de mizerie de marketing facuta de Motul.

pe bidoanele lor ai sa poti citi sintagma "double ester" care... da bine la bobulatie.

Ce este de fapt acest DUBLU? este un di-ester folosit ca aditiv si nu e nimic DUBLU, asta e clasa de compusi. De obicei doua grupari alcoxid.

 

Cum ti se pare? :)

Editat de Cesar
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

It's called marketing. :)

» Post actualizat in 18 May 2016 10:34

Iti mai dau un exemplu de mizerie de marketing facuta de Motul.

pe bidoanele lor ai sa poti citi sintagma "double ester" care... da bine la bobulatie.

Ce este de fapt acest DUBLU? este un di-ester folosit ca aditiv si nu e nimic DUBLU, asta e clasa de compusi. De obicei doua grupari alcoxid.

 

Cum ti se pare? :)

 

e ca pepsi vs coca-cola, can't even taste the difference.

eu nu am fc diferenta intre 7100 si 300V, ambele 10W-40

poate motorul o sa o faca, dar eu nu. am mai mers cu motorex in primul sezon (same shit)

eu zic ca cel mai bun ulei e ala schimbat la timp

'am trait in ignoranta'

 

PS nu puneti ulei mineral in motociclete sport

 

Intr-o nota mai serioasa si esterii astia difera prin punctul de fierbere si prin gradul de solubilitate in apa, poate marca e mai putin importanta, cat timp compusii sunt aceiasi.

Eu i-am recomandat pentru GSR 7100 fata de 5100 de exemplu, si fata de 300V daca merge in regim de turatii scazut.

Daca merge mult vara prin oras, probabil ca e nevoie de alt indice de vascozitate.

Editat de Zimbrutza
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare.

 

Am nevoie de o parere. Imi recomandati uleiul Motul 7100 10W40?

Am auzit diverse pareri, ca nu 7100 ca este pentru super sport...ba ca se recomanda 7100...

 

Multumesc.

 

Revin cu o completare la intrebare.

 

Ultima revizie a fost facuta in 28-05-2015, la 33950 km. Atunci s a folosit un Castrol 10W40.

Acum am 34400 km cu ea, si unii imi recomanda sa schimb uleiul si altii sa nu-l schimb ca nu are nimic chiar daca a trecut 1 an, pentru ca am mers un numar foarte mic de kilometrii.

 

De ce parere sunteti voi?

 

Multumesc

Editat de Silviu Ionut
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu merita să îl schimbi acum! Cu uleiul ăsta sunt prea multe discuții și foarte mult marketing cum spunea nea Cesar mai sus.

Dacă bagi tipul de ulei recomandat, singura mare problema cred eu ca este ulei contrafăcut!

Altfel, mult, foarte mult marketing...

 

Eu acum bag Bel Ray. Înainte am folosit și eu Castrol și Motorex, niciodată Motul, dar nu pot spune că nu am vrut sau că le-am schimbat dintr-un motiv de nemulțumire, ci doar contextual! Cu niciunul nu am avut probleme!

 

Ah, un amic spunea astăzi că luase anul trecut de la smaeb Repsol și ieri când să îl pună a observat niște impurități și niște gogolașe în el. Poate prea vechi sau contrafăcut, nu știu... Dar sunt convins că nu a fost pentru că Repsol ar fi un ulei prost.

 

Edit: și chiar dacă a trecut un an de la ultimul schimb, eu personal nu cred că e bai. Totuși, știi cum e cu piticii pe creier, dacă vrei să stai liniștit, schimbă-l și gata! :)

Apropo, cam puțini km....

Editat de Tornada
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu merita să îl schimbi acum! Cu uleiul ăsta sunt prea multe discuții și foarte mult marketing cum spunea nea Cesar mai sus.

Dacă bagi tipul de ulei recomandat, singura mare problema cred eu ca este ulei contrafăcut!

Altfel, mult, foarte mult marketing...

 

Eu acum bag Bel Ray. Înainte am folosit și eu Castrol și Motorex, niciodată Motul, dar nu pot spune că nu am vrut sau că le-am schimbat dintr-un motiv de nemulțumire, ci doar contextual! Cu niciunul nu am avut probleme!

 

Ah, un amic spunea astăzi că luase anul trecut de la smaeb Repsol și ieri când să îl pună a observat niște impurități și niște gogolașe în el. Poate prea vechi sau contrafăcut, nu știu... Dar sunt convins că nu a fost pentru că Repsol ar fi un ulei prost.

 

Edit: și chiar dacă a trecut un an de la ultimul schimb, eu personal nu cred că e bai. Totuși, știi cum e cu piticii pe creier, dacă vrei să stai liniștit, schimbă-l și gata! :)

Apropo, cam puțini km....

 

Cei de la Elf WorkShop, mi-au recomandat Motl 7100 10W40...

Tipul de la care am cumparat-o folosea Castrol.

 

Acum nah...pareri pareri...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am bagat in GSR ulei IPONE, sunt mai mult decat multumit de el. Motorul merge impecabil, nu consuma gram de ulei,

Ce e drept motocicleta si are doar 10.000 km aprox...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...