Sari la conținut

Aprilia RS 125 <VS> Honda CBR 125


Ce ati prefera dc ati avea A1 si nu ati putea lua un motor mai mare ?  

1.001 membri au votat

Nu ai permisiunea să votezi în acest sondaj, sau să vezi rezultate sondaj. Te rog autentifică-te sau înregistrează-te pentru a vota în acest sondaj.

Postări Recomandate

cand o sa bata nsr-ul rs-ul la liniutze cu piloti la fel o sa zboare porcul. si da, pe la 155 e viteza maxima reala. pe bord urca pe la 170-175 chiar.

 

 

te contrazic cu argumente RS 125 Top speed: 120.0 km/h (74.6 mph) 125.00 ccm (7.63 cubic inches) 15.00 Nm (1.5 kgf-m or 11.1 ft.lbs) @ 6250 RPM 15.00 HP (10.9 kW)) @ 7000 RPM

 

http://www.bikez.com/motorcycles/aprilia_rs_125_2001.php

 

vorbesti eronat !!!!

 

http://www.bikez.com/motorcycles/honda_nsr_125_r_2001.php Honda nsr

 

Eu am avut nsr si am facut liniute cu 5 Rs uri . Toate au luat fum .

 

 

Crede ma e ca diferenta dintre Oaie - Rs`u si Cal Arab pur sange NSR`u

Editat de georgerdp
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 778
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Cal Arab pur sange :bigstar: Râd într-una, vomit într-una, când văd ce afirmi.

 

asta i tot ce ai reusit sa vezi ?

 

e clar cu cine stau de vorba . tu din tot ce am scris doar atat ai fost in stare sa intelegi ?

 

Vorbim despre motoare sau despre faptul ca am facut eu o gresala :D .

 

A vrei sa faci posturi si ti am dat eu motiv acum.

 

Posts: 2.979 atatea ai . sunt curios cate au treaba cu subiectul topicurilor unde ai postat ...2 3 ?

 

N ai posta cu o parere legata de subiect , tipic romanesc :laugh:).

Editat de georgerdp
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stress_L&P
asta i tot ce ai reusit sa vezi ?

 

e clar cu cine stau de vorba . tu din tot ce am scris doar atat ai fost in stare sa intelegi ?

 

Vorbim despre motoare sau despre faptul ca am facut eu o gresala :bigstar: .

 

A vrei sa faci posturi si ti am dat eu motiv acum.

 

Posts: 2.979 atatea ai . sunt curios cate au treaba cu subiectul topicurilor unde ai postat ...2 3 ?

 

N ai posta cu o parere legata de subiect , tipic romanesc :D).

 

 

chivu a avut nsr, cred ca stie ce spune. aprilia are intre 32 si 36 de cai. 15 au doar variantele limitate...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cam 10% din posturile mele sunt ontopic. Vreo problemă în asta ?

 

Nesereu` nu piÂşă rs-ul. Nu e o diferență foarte mare, dar există. Mai întâi dă-te cu ambele motorete Âşi dupe aia o să înțelegi Âşi de ce.

 

 

Te salută un fost posesor de Cal Arab pur sânge :bigstar:

 

L.E. cum spunea Âşi stres, ereÂşii Oaie au vreo 32 pe când nesereii Cai Arabi pur sânge au 28, la volantă. La roată evident că sunt mai puțini la ambele.

Editat de Chivu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cam 10% din posturile mele sunt ontopic. Vreo problemă în asta ?

 

Nesereu` nu piÂşă rs-ul. Nu e o diferență foarte mare, dar există. Mai întâi dă-te cu ambele motorete Âşi dupe aia o să înțelegi Âşi de ce.

 

 

Te salută un fost posesor de Cal Arab pur sânge :bigstar:

 

L.E. cum spunea Âşi stres, ereÂşii Oaie au vreo 32 pe când nesereii Cai Arabi pur sânge au 28, la volantă. La roată evident că sunt mai puțini la ambele.

 

Ai vazut ca poti . Bravo .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

te contrazic cu argumente RS 125 Top speed: 120.0 km/h (74.6 mph) 125.00 ccm (7.63 cubic inches) 15.00 Nm (1.5 kgf-m or 11.1 ft.lbs) @ 6250 RPM 15.00 HP (10.9 kW)) @ 7000 RPM

 

http://www.bikez.com/motorcycles/aprilia_rs_125_2001.php

 

vorbesti eronat !!!!

 

http://www.bikez.com/motorcycles/honda_nsr_125_r_2001.php Honda nsr

 

Eu am avut nsr si am facut liniute cu 5 Rs uri . Toate au luat fum .

 

 

Crede ma e ca diferenta dintre Oaie - Rs`u si Cal Arab pur sange NSR`u

Tu ti-ai vazut-o ? :crack:

 

Prea multa teorie strica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • 2 months later...

viitor posesor de motocicleta (bicicleta sau partzaitoare in limbajul vostru)...tot intre aceste 2 modele m-am blocat si eu...voi folosi motocicleta in proportie de 90% in oras (cluj)...si sunt incepator...ma gandesc sa o tin 1-2 ani...si apoi sa avansez la altceva...presupun ca un cbr ar fi mai potrivit pentru mine :-? ...avand in vedere ca vreau sa-mi formez deprinderile...si nu am (in principiu) nevoie de viteza aceea de 150 km/h(sau ma rog) cat prinde rs-ul...si acceleratia in plus pe care o ofera motorul in 2t....deci?

 

si....de curios....imi poate spun vreun posesor cam la ce turatie sta motorul la 100 km/h in ultima treapta?...pentru ambele modele m-ar interesa...in cazul in care mai ies si din oras cu ea...sa-mi dau seama cam ce nivel de confort este :D....multumesc anticipat :)

Editat de Tince1290
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...
  • 3 weeks later...

CBR-ul e mai mult bicicleta , paraitoarea de aprilia e cea mai buna la 125 , nu are adversar ;) e distractie maxima doar ca mai intervine consumul + consumabilele care trebuie schimbate destul de des , dar daca ai bani e tare :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 months later...
  • 4 months later...

viitor posesor de motocicleta (bicicleta sau partzaitoare in limbajul vostru)...tot intre aceste 2 modele m-am blocat si eu...voi folosi motocicleta in proportie de 90% in oras (cluj)...si sunt incepator...ma gandesc sa o tin 1-2 ani...si apoi sa avansez la altceva...presupun ca un cbr ar fi mai potrivit pentru mine :-? ...avand in vedere ca vreau sa-mi formez deprinderile...si nu am (in principiu) nevoie de viteza aceea de 150 km/h(sau ma rog) cat prinde rs-ul...si acceleratia in plus pe care o ofera motorul in 2t....deci?

 

si....de curios....imi poate spun vreun posesor cam la ce turatie sta motorul la 100 km/h in ultima treapta?...pentru ambele modele m-ar interesa...in cazul in care mai ies si din oras cu ea...sa-mi dau seama cam ce nivel de confort este :D....multumesc anticipat :)

 

daca doresti am un cunoscut care vinde Honda CBR250 modificata pentru circuite,greutatea are 115-120kg, este scoasa limita, motorul ajunge la 22 000rpm putere roata 40-44cai putere( motor sunt in jur la 60),

 

viteza max 230km/h

pentru detalii poti sa ma contactezi in PM

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 years later...

Vrei o motocicleta usoara,fiabila si cu valente sportive mergi pe CBR , vrei fite,costuri maricele de intretinere si performante relativ asemanatoare cu CBRul vei alege Aprilia. Recomand deci CBR pentru fiabilitate ,performante si tinuta de drum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
Vizitator r_amonna

Vrei o motocicleta usoara,fiabila si cu valente sportive mergi pe CBR , vrei fite,costuri maricele de intretinere si performante relativ asemanatoare cu CBRul vei alege Aprilia. Recomand deci CBR pentru fiabilitate ,performante si tinuta de drum.

 

cbr-ul de 125 valente sportive? :)) hahahahhaaaa! bre nene, are 3 cai schiopi si o roata de bicicleta... performante relativ asemanatoare cu rs? gizas!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

CBR 125 R are 14 CP si viteza maxima de 110 km/h iar Aprilia RS 125 are 34 CP si o viteza maxima de 114 km/h asa ca CBRul care are mai putini caluti prinde aproape cat Aprilia RS...Nu vreau sa intru insa in polemici legate de mecanica sau fizica. :) De acord ca poate CBRul nu iti da aceleasi senzatii ca Aprilia Rs ,insa nici nu trebuie...este o motocicleta mai mult decat decenta care desi are mai putini cai decat "rivala" se apropie de nivelul ei de performanta. In concluzie CBRul ( asa amarat cum il vad unii ) se ridica cu brio la nivelul Apriliei. E o vorba din batrani " de gustibus non est disputandum " sau cum zic americanii " beauty lies in the eyes of the beholder "

 

P.S. Faptul ca doi dintre haterii acestui forum s-au legat de o afirmatie facuta de mine chiar ma amuza . Keep it up ! :rock:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca ce spun eu este aberant arunca mataluta o privire pe cifre :

 

http://www.motorcyclespecs.co.za/model/aprilia/aprilia_rs125r_06.htm

http://www.motorcyclespecs.co.za/model/Honda/honda_cbr125%2013.htm

 

Probabil si testele facute de astia sunt aberante si ei sunt gaozari , nu? Doar tu esti miezul de la dodoasca .

Pe bune ma amuza cum unii insista in prostia lor. Chiar ar trebui sa te angajezi la circ

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator r_amonna

Daca ce spun eu este aberant arunca mataluta o privire pe cifre :

 

http://www.motorcyclespecs.co.za/model/aprilia/aprilia_rs125r_06.htm

http://www.motorcyclespecs.co.za/model/Honda/honda_cbr125%2013.htm

 

Probabil si testele facute de astia sunt aberante si ei sunt gaozari , nu? Doar tu esti miezul de la dodoasca .

Pe bune ma amuza cum unii insista in prostia lor. Chiar ar trebui sa te angajezi la circ

 

ai luat o prostie de pe un site si gata, e buna, doar ai citit pe internet! :) rs-ul nu numai ca are mai mult de dublul calutilor pe care-i are cbr-ul dar mai are si cuplul dublu! :) 114 km aia sunt valabili la varianta limitata... si varianta limitata are 15 cai...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta e nivelul forumului asta si atata conteaza respectul fata de adevar. Orice ignorant lanseaza o informatie aberanta si falsa, ca "asa a citit el pe net", iar cei care incearca sa ii arate ca traieste in eroare sunt trimisi la circ. Pana la urma,nu e prost cel care greseste, ci cel care refuza sa accepte ca poate gresi si persista in greseli, din cauza orgoliilor. Multumesc, valorosilor! Hai cu valentele "sportive" ale lesinaturii!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...