Sari la conținut

Aprilia RS 125 <VS> Honda CBR 125


Ce ati prefera dc ati avea A1 si nu ati putea lua un motor mai mare ?  

1.001 membri au votat

Nu ai permisiunea să votezi în acest sondaj, sau să vezi rezultate sondaj. Te rog autentifică-te sau înregistrează-te pentru a vota în acest sondaj.

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 778
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

mie cbr-u de 125 nu prea imi place cum arata si pt cum arata mi se pare cam scump. Nici rs de 125 nu e fenomenala dar arata mai a motocicleta , si mai e si alta treaba ca aprilia a prezentat modelul nou acum la milano la salon deci clar acum aprilia e peste cbr si modelul nou arata si bine ca seamana cu rsv-u de 100 , iar motorul respecta normele euro 3, astfel nu o sa ii mai umplii de fum pe cei din spate. Deci clar vot pt rs da modelul nou . Mie imi place Mito super mult, dar asta e alta poveste....... oricum sunt scumpe toate da si 125 e motocicleta

 

:peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai sa vedem: cbr arata a tzantzar, dar scoate un sunet mijto, iar rs-ul arata mai mult a motor, dar toarce ca un "tzantzar". Clasa 125 este dedicata incepatorilor, in special adolescentilor.

Eu nu cred k este important sa "prinda mult", ci sa fie manevrabila si fiablia, sa se poarte excelent in oras. Nu mai vorbiti de liniutze cu motoare de 125 k la demarajul 0-80kph in 9 s te ia si o dacie. scopul acestor motoare e altul.

 

si mie mi-a palcut mai mult rs-ul. este mai solid, parca. iar cbr-ul are rotile de cursiera, dar daca stai sa citesti discutia aia de 18 pagini iti dai seama k tot cbr-ul e superior.

si este si mai ieftin q 1000 eu

 

va salut, ca oricum asfaltul este cam ud :peace: :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bai fratii mei

aici e vorba despre HONDA CBE 125 R si APRILIA RS125..ATAT

c tot vreti cu cagiva,rsv d 1000 ...derbi si alte alea...

omu a vrut sa faca un sondaj DECAT intre aceste 2 modele

am ales cbr 125r pt ca asta e motorul p care il am

daca as fi avut rs 125 l-as fi ales p el

si dupa cum bine zicea si cobraart poti sa schimbi anvelopele f ushor cu numai 5.000.000 lei

deci cbr e moto in felul lui si rs in felul lui

si pt cine a zis ca cbr are 115 kile il contrazic cu talonul in mana si ii zic ca are 124 d kilograme

 

 

Fratii mei ....eu in locul celor d la aprilia as fi bagat p rs 2 tipuri d motoare ...in 4 timpi si in 2 timpi

fiecare sa isi aleaga c vrea

 

bafta si asfalt uscat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Ce nu inteleg eu:

De ce dintr-un motor de 2t poti scoate o putere de 37 cp

De ce dintr-un motor de 4t nu poti scoate mai mult de 14 cai?

Fiindca un motor in 2T impinge pistonul de fiecare data cand acesta se misca in jos, iar motorul in 4T il impinge numai odata la fiecare doua miscari in jos.

Treaba e ca un motor in 4T va dura mai mult, va consuma mai putin si e mai putin poluant in conditiile tehnologiilor actuale.

Daca vreti sa fugiti luati-va Aprilia sau altceva in 2T, daca vreti sa aveti motocicleta pentru mai mult timp luati-va un motor in 4T (nu chinezesc, totusi).

Sa aveti asfalt uscat si incercati sa pastrati cauciucul pe drum si partea lucioasa in aer!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu uitati ca mai sunt si persoane care pun pret mare la costuri de achizitie, exploatare, manevrabilitate, versatilitate, pozitie, confort, consum, fiabilitate, etc., mai mult decat pe fite de doi lei si probleme de genul " cat baga nenea?" . Cunosc persoane care care au vrut o moto PRACTICA.

Ideea este ca fiecare isi alege ceea ce i se potriveste. Si acum la subiect....... eu as alege CBR. Probabil ca am trecut de vremea la care conta mai mult gardul decat leopardul.(referire la proverb) :finger:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Cu 5 milioane poti sa pui guma pe fata de 100 si pe spate de 130 la CBR daca tot nu place la lume cum arata cu rotiile inguste...asta daca tzi mortis sa iti iei motor in 4t Honda

 

 

 

Salut,

 

Dati-mi si mie niste info cu privire la cauciucurile care ar putea sa schimbe cauciucurile standard de la cbr125 va rog.

 

Merci.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stress_L&P

la cati cai are cebereu' daca ii pui cauciucuri mai late scade acceleratia, viteza maxima, se uzeaza kit-ul de lant mai repede, ambreiajul si creste consumul daca ii pui cauciucuri late! singurul lucru bun pe care il faci e o distanta mai mica de franare si o aderenta mai buna pe asfalt uscat! atentie, numai pe uscat! pe ud are manevrabilitatea mai proasta cu cauciucuri mai late!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la cati cai are cebereu' daca ii pui cauciucuri mai late scade acceleratia, viteza maxima, se uzeaza kit-ul de lant mai repede, ambreiajul si creste consumul daca ii pui cauciucuri late! singurul lucru bun pe care il faci e o distanta mai mica de franare si o aderenta mai buna pe asfalt uscat! atentie, numai pe uscat! pe ud are manevrabilitatea mai proasta cu cauciucuri mai late!

Eu acum am pe spate de 100 si vreau sa imi pun de 130 :yikes: Mai am un prieten cu un CBR cu guma pe spate de 130 :yikes: Si a zis ca nu este nici o diferenta intre ala de 100 si asta de 130 :yikes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@cobraart: ba da e o diferenta, poate nu vrea el sa o simta... motoru de cbr neavand un cuplu cat de cat mare orice frecare care intervine intre el si asfalt ii ingreuneaza miscarea

Omulte ma contrazici de pomana.... ala a zis ca a dat o liniutza intre unu cu guma normala si el cu a lui de 130 nimic schimbat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stress_L&P

si ala ce sa spuna acum? ca a fost prost si ca nu e chiar asa de buna guma aia? puneti mai oameni buni mana pe o carte de fizica de liceu amarata!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce se intampla?

Nu am putut vota RS-ul pe care il prefer. Da o eroare. In schimb cand am ales cbr-ul a functionat.

Deci am votat cbr fara sa vreau.

RS-ul arata bine si am inteles ca e si mai puternic, cea ce conteaza pentru un motociclist, ca daca vroia doar plimbare alene cumpara un scuter ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce se intampla?

Nu am putut vota RS-ul pe care il prefer. Da o eroare. In schimb cand am ales cbr-ul a functionat.

Deci am votat cbr fara sa vreau.

RS-ul arata bine si am inteles ca e si mai puternic, cea ce conteaza pentru un motociclist, ca daca vroia doar plimbare alene cumpara un scuter ceva.

Adica cu un gsxr1000 ,nu te poti plimba ,trebuie sa participi la curse neaparat?!?!...oricum si un gsxr1000 e facut pt strada ,vrei curse ,ai de schimbat in el ,asta daca chiar vrei curse. Asa ca e cam aiurea faza cu plimbatul DOAR pe un scuter :yikes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...