Sari la conținut

Kawasaki Z750


Flipper
 Share

Postări Recomandate

Eu am mers foarte bine cu un set de Dunlop Sportsmart. Am facut 9.000 km pe drumuri prin tara si prin Bucuresti. O iesire pe la Serres, o iesire pe la Tg Secuiesc si gata dupa aia. Erau tocite pe toate partile. Am fost foarte multumit de ele. Aderenta la nivel de D211, cu avantaj la ploaie. ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Răspunsuri 1,5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salut,vreau sa schimb lantul si pinioanele(z750 din 2004),spuneti-mi si mie piulita de la pinionul mic e cumva cu filet invers?Ca am incercat sa o desfac si nu reusesc de loc.As vrea maine sa incerc cu o cheie pmeumatica si sa stiu la ce sa ma astept.Mersi frumos

Chin. Filetul este normal (dreapta) dar mege f. greu. La una am taiat cu un disc de 3cm deoarece nici cu pneumatica nu a mers.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Nu știu dacă postez unde trebuie,dar nu am găsit un topic cu posesori de z800.

Momentan dețin 2 motociclete:zx636r 2002 și Ktm exc 450r. Doresc sa fac o schimbare și mai exact sa schimb zx-ul cu un z800 pe care intenționez sa îl cumpăr nou. M-ar interesa sa știu niște detalii despre z800( poziție în sea, mersul cu pasager pentru ca doresc sa merg cu pasager , cum se comporta la drum lung etc )

Presupun ca nu este diferența asa mare intre z800 și z750 de-aceea întreb aici .

Zx-ul îl am de 3 ani fiind prima motocicleta. Ma simt bine pe el , nu îmi este nici mic nici mare . Putere destulă, dar vreau ceva nou .

Animalul (eu ) măsoară 1m 85 și 105 km .

Am loc pe o motocicleta de genul asta ( în calcul și triunph street triple și gsr750 tot noi)

Scuze pentru postul prea lung

Aștept păreri despre z800

Mulțumesc și asfalt uscat 😆

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai depinde de foarte mult factori. Daca vrei s-o iei in special pentru plimbari lungi cu pasager atunci recomand sa te orientezi catre alta clasa. Pozitia pasagerului este asemanatoare cu cea de pe o motoreta sportiva (de generatie mai recenta), saua fiind mica, tare si intr-o pozitie destul de agresiva. Iar dezavantajul la drumurile lungi este ca "te bate vantul", lucru valabil pt. toate naked-urile. Sunt motociclete mai potrivite pentru deplasari prin oras sau pe distante scurte/medii.

Iar din ce am citit, z800 pastreaza plusurile lui z750, fiind o motoreta distractiva pe toata plaja de turatii, cu un look care mie imi place :).

 

LE: Si da ..la dimensiunile tale cred ca "incapi" bine pe ZET. Nu este o motocicleta mica/ingramadita

Editat de tzeapa
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Nu știu dacă postez unde trebuie,dar nu am găsit un topic cu posesori de z800.

Momentan dețin 2 motociclete:zx636r 2002 și Ktm exc 450r. Doresc sa fac o schimbare și mai exact sa schimb zx-ul cu un z800 pe care intenționez sa îl cumpăr nou. M-ar interesa sa știu niște detalii despre z800( poziție în sea, mersul cu pasager pentru ca doresc sa merg cu pasager , cum se comporta la drum lung etc )

Presupun ca nu este diferența asa mare intre z800 și z750 de-aceea întreb aici .

Zx-ul îl am de 3 ani fiind prima motocicleta. Ma simt bine pe el , nu îmi este nici mic nici mare . Putere destulă, dar vreau ceva nou .

Animalul (eu ) măsoară 1m 85 și 105 kg .

Am loc pe o motocicleta de genul asta ( în calcul și triunph street triple și gsr750 tot noi)

Scuze pentru postul prea lung

Aștept păreri despre z800

Mulțumesc și asfalt uscat 😆

» Post actualizat in 25 Apr 2016 10:48

În principiu vreau sa o folosesc pe distante medii,cu pasagera de obicei. Pentru oraș am Ktm-ul care urmează sa îl echipez cu roti de supermoto. Dar ma gândesc ca dacă vreau sa plec un weekend la mare sau la munte se poate face un drum de 200-300 km. Și poate,rar,un drum ceva mai lung fără sa am nevoie de o zi de recuperare după 😆.

La poziția în sea ma gândeam ca poate ajuta faptul ca are ghidon nu semighidon ca la ss .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pozitia in sea pentru pilot este foarte buna (relativ dreapta) si nu obosesti nici dupa un drum de 400-500 km. La pasager este problema. Datorita unghiului coditei, pasagerul va sta destul de aplecat si sprijinit in maini (exact ca la ss). Este mai incomoda pt. pasager decat un hornet, fazer ..etc. Observ insa ca nici gsr-ul nu exceleaza la acest capitol. Poate Triumph-ul sa fie o idee mai comod ..dar nu pot spune cu exactitate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok.merci de răspunsuri. Cred ca cel mai bn ar fi sa fac un drive test înainte sa fac pasul asta. Îmi place foarte mult z800 .o sa arunc un ochi și la alte categorii dar vreau totuși ceva sportivitate la o motocicleta . Nu iubesc viteza dar ador curbele

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da ..test drive-ul este "sfant". Insa intr-un test drive nu poti evalua confortul pasagerului sau capabilitatile de touring.

Oricum ..sa nu se inteleaga ca zet-ul ar fi o motoreta proasta ..ba din contra. Nu as schimba niciodata zet-ul pentru un hornet, un fz sau un gsr din aceeasi generatie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O sa fac un drive test. În următoarele 2 luni am timp sa ma gândesc și sa studiez diversele modele. Poate intre timp pasagera va deveni motociclista și nu o sa mai trebuiască sa ma gândesc la confortul pasagerului 😆😈. Cert e ca îmi doresc aceasta motoreta dar trebuie sa pun în balanta plăcerea mea cu utilitatea bunului

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Neata si salutare! Si scuze pt deranj.

 

Am si eu 2 problemutze care ma fac pe creier :))) la un Z750 din 2009 si poate ati mai intalnit si-mi puteti da niste sfaturi sau macar de la ce este.

 

Prima ar fi ca doar incepand cu 4000 rpm se aude un suierat ciudat... si este doar cand accelerez, la decelerare nu face nimic si ma innebuneste! Si este de la motor sigur, n-are a face cu lantul sau vantul sau altceva...

 

Si a doua chestie este ca din cand in cand ma trezesc cu benzina (cred eu dupa miros si gust :P ) exact ca-n poza atasata.

 

Merci anticipat pt raspunsuri sau idei.

 

O zi buna,

Horia

post-86729-0-58223500-1462778323_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut! In legatura cu suieratul nu cred ca poate raspunde cineva din fata calculatorului ...fara sa vada/auda problema de care vorbesti. Asta daca intr-adevar este o problema (ca sa fiu sincer si eu aud un fel de suierat atunci cand merg ..dar nu este ceva accentuat sau deranjant si mobra merge fara probleme). Tind sa cred ca este sunetul normal pentru zet, fiecare model de motocicleta/masina are un zgomot specific ;). Iar in legatura cu scurgerea aceea nu stiu ce sa zic. Dupa locul in care se afla mie nu imi pare a fi benzina, pentru ca ar fi destul de greu sa ajunga benzina acolo. Ai mai observat si in alta parte? Mai exact pe rezervor?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut! In legatura cu suieratul nu cred ca poate raspunde cineva din fata calculatorului ...fara sa vada/auda problema de care vorbesti. Asta daca intr-adevar este o problema (ca sa fiu sincer si eu aud un fel de suierat atunci cand merg ..dar nu este ceva accentuat sau deranjant si mobra merge fara probleme). Tind sa cred ca este sunetul normal pentru zet, fiecare model de motocicleta/masina are un zgomot specific ;). Iar in legatura cu scurgerea aceea nu stiu ce sa zic. Dupa locul in care se afla mie nu imi pare a fi benzina, pentru ca ar fi destul de greu sa ajunga benzina acolo. Ai mai observat si in alta parte? Mai exact pe rezervor?

 

Salut. Ms frumos pt raspuns.

Mda, la mine este cam accentuat si deranjant sunetul, de-aia am zis. In fine, ma duc eu cu ea undeva.

Si legat de scurgerea aia, nu am gasit in alta parte si ma gandeam sa nu am furtunul de aerisire de la rezervor crapat sau ceva ca fix pe acolo trece. Dar l-am verif si e tot ok.

In fine, vad eu ce fac...

Ms oricum pt raspuns.

O zi faina!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

unde ai gasit pintenul ala de jos pentru z750s?

 

as vrea si eu

Salut. Uite aici. Merge si pe model nou si pe vechi.

Bug Spoiler Kawasaki Z 750 , pinten carena inferioara , NOU

http://olx.ro/oferta/bug-spoiler-kawasaki-z-750-pinten-carena-inferioara-nou-ID1oIWB.html

 

O zi faina!

» Post actualizat in 11 May 2016 16:01

Salutare!

Am gasit o oferta foarte buna la niste Michelin Pilot Power 3, doar ca cel de spate este 190, nu 180...

Aveti idee, este ok sau schimba mult/putin ciclistica/statura la drum?

Merci frumos.

O zi faina! ;)

» Post actualizat in 11 May 2016 16:02

Salutare!

Am gasit o oferta foarte buna la niste Michelin Pilot Power 3, doar ca cel de spate este 190, nu 180...

Aveti idee, este ok sau schimba mult/putin ciclistica/statura la drum?

Merci frumos.

O zi faina!

» Post actualizat in 11 May 2016 16:03

Salutare!

Am gasit o oferta foarte buna la niste Michelin Pilot Power 3, doar ca cel de spate este 190, nu 180...

Aveti idee, este ok sau schimba mult/putin ciclistica/statura la drum?

Merci frumos.

O zi faina!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Sal,

 

De ce nu meri la kronaumoto sa faci comanda acolo si iti vine in max2 sapt, eu am comandat o viziera la ei si mi a venit intr o saptamana. Ca sa comanzi direct la Louis de tre sa ti faci cont, sa platesti cu cardul....

 

 

O zi buna

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am fost la louis megastore in magazin, apar pe stoc insa nu au perechi. Mi-au zis ca nu pot sa aduca nici din alte magazine (foarte ciudat). Fix modelele astea le cautam si eu. La unul au doar oglinda dreapta iar la celalalt au doar stanga.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sal,

 

De ce nu meri la kronaumoto sa faci comanda acolo si iti vine in max2 sapt, eu am comandat o viziera la ei si mi a venit intr o saptamana. Ca sa comanzi direct la Louis de tre sa ti faci cont, sa platesti cu cardul....

 

 

O zi buna

 

Mersi, am comandat acolo.

» Post actualizat in 07 Jun 2016 16:09

Am montat oscioarele, a coborat cca 4cm. Mai sunt si altele sa coboare mai mult?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...