Sari la conținut

Mz Riders


alexandru1771
 Share

Postări Recomandate

Salut! Sunt un clujan plecat in Noua Zeelanda de ceva ani, poate unii ma shtiu pe aici (Mihai imi zice).

In fine, am fost la o intrunire acum 2 saptamani shi premiul de frumusetze pentru motoare europene l-a luat un ZM! Ca fost mz-ist mi-a crescut sufletul in mine, mai ales ca era o intrunire de cluburi tari unde 99% sunt Harley-uri custom.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
  • Răspunsuri 474
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

foarte frumoasa initiativa.... primiti in club si din buzau??? din buzau doar pe mine ma stiu detnator de mz... am mz 125 1961... recent l'am reconditionat.... mai trebuie daor sa rezolv cu actele.. .... sunt inebunit dupa mz... :X:X:X:x vreau sa un si eu o intrebare... are cneva o toba cromata de mz 125? .. sau stiti makar unde as putea sa o fac pe cea veche foarte frumoasa.???? vopseaua aa iesit superba doar k toba nu da prea bine in poza.... ms... sustin ideea aceasta cu clubul si treaba cu costum uniformizat pt toti rideri e foarte e foarte tare... app am 18 ani... o sa pun si o poza cu motoru meu... mai am pe forum mai multe...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu o intrebare: simeringurile de la ambielaj originale sunt metalice, eu am gasit noi de aceeasi dimensiune, dar nu sunt metalice. Din cate pricep eu nu ar trebui sa fie probleme. Ce ziceti?

Este vorba de un ES 250

 

Multam fain

 

P.S. as vrea sa-l termin pana la intalnirea de la turda :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu o intrebare: simeringurile de la ambielaj originale sunt metalice, eu am gasit noi de aceeasi dimensiune, dar nu sunt metalice. Din cate pricep eu nu ar trebui sa fie probleme. Ce ziceti?

Este vorba de un ES 250

 

Multam fain

 

P.S. as vrea sa-l termin pana la intalnirea de la turda :)

 

 

sant bune . :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

putine detalii....

 

verifica reglajul ambreiajului....ca sa nu desfaci cutia....

 

:cheers:

Mesaj completat

am cam renuntat sa mai scriem in topicul asta pt ca exista FORUM MZ ,acolo scriu majoritatea pasionatilor de mz,acolo sant carti tehnice ,schite electrice ,poze...etc,cei care vor date ,ajutor,etc sa scrie acolo,sa intrebe acolo ,caci nu mai aglomerez clujul si motociclism .ro cu chesti depasite.neinteresante. :angry:

acolo gasesti o comunitate care construieste ceva si isi impart cunostintele....intra si tu peacolo... :lol:

Mesaj completat

daca are cineva in plus urmatoarele piese sa dea un pm ....

 

 

 

:laugh:

Mesaj completat

 

Mesaj completat

daca are cineva in plus urmatoarele piese sa dea un pm ....

 

 

 

:laugh:

 

 

sa rezolvat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • 1 month later...
  • 5 weeks later...

Salutari MZ-Brothers! Am vorbit cu Miky acuma vreo o luna si a spus ca sant cativa doritori sa cumpere un aparat dinala de sincronizat carburatoarele de pe louis.Mai sta in picioare faza?ca vreau si eu sa pun bani, dar nu m-am mai intalnit cu Miky sau cu careva...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in loc sa dai banii pe sincronizator, vezi ca iesi mult mai ieftin cu varianta asta :

 

309406993_ed69202e9d_b.jpg

 

iei furtun si bagi ulei de 2T in el, in caz ca il trage inauntru sa nu fie asa mare bai.

 

sau mai poti citi aici, ca sa te documentezi.

 

am avut twinmax mk3.jpg si pot sa spun ca obtii exact aceleasi rezultate cu furtunu cu ulei ca si cu un sincronizator de 100+ eur.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiam de chestiile astea...adica am citit pe aici pe forum si metoda aia cu sticlele de ulei, dar mi se pare un pic cam aproximativa metoda, mai ales daca ai 4 carburatoare :laugh:

aia cu sticlele ii mai complicata si cred ca trebuiesc si calibrate inainte; dar cu furtunul, ii foarte simplu, practic tu compari depresiunea dintre 2 cilindrii; daca ai 4, compari 1 cu 2, apoi 3 cu 4 apoi 2 cu 3 si reiei pana sincronizezi toti 4.

 

eficienta maxima, efort minim ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

off topic mz :a ramas sa cumparam in primavara

 

on topic mz : la mz-urile ce le detin brothersii nu le trebuie sincronizatoare de carburatoare ,le trebuie sincronizatoare de oameni ,da alea nu sant nici la farmacie nici la alimentara! :laugh:

Mesaj completat

up ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...
:( Si? Cati mai suntem in Cluj , care detinem MZ-uri?La noi pe forum suntem cativa.... :rolleyes:

eu m-am apucat de al meu... incet da' sigur, pana la seth sa mearga!

dintre cei pe care ii cunosti, maty l-a vandut, vasile(cj 70 kel) il mai are da' necesita atentie...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
Si eu gandeam tot cam asa ceva, poate la un nivel un pic mai mic. Pentru inceput am putea sa organizam niste iesiri in jurul Clujului, si nu numai, noi posesorii de MZ, macar sa ne cunoastem mai bine.

:)

 

 

Eu o sa activez mai mult dupa Pasti, ca doar atunci imi aduc moto (MZ ETZ 150 ;) ) la Cluj

salut,ma numesc doru si sunt din jud calarasi.sunt posesor de mz etz 150 si am nevoie de piese de motor si accesorii pt etz 150 pentru restaurarea lui,m-ar interesa sh dar bune :ambielaj,placi ambreaj,tambur ambreaj,lant oala ambreaj,set garnituri,ax cutie vit care intra in tambur ambreiaj,bord +cabluri,melc turometru,ansambluvitezometru la roata,levier frana de mana sau motocicleta fara acte la un pret modic.felicitari pt clubul infintat pt posesorii de motociclete mz.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut,ma numesc doru si sunt din jud calarasi.sunt posesor de mz etz 150 si am nevoie de piese de motor si accesorii pt etz 150 pentru restaurarea lui,m-ar interesa sh dar bune :ambielaj,placi ambreaj,tambur ambreaj,lant oala ambreaj,set garnituri,ax cutie vit care intra in tambur ambreiaj,bord +cabluri,melc turometru,ansambluvitezometru la roata,levier frana de mana sau motocicleta fara acte la un pret modic.felicitari pt clubul infintat pt posesorii de motociclete mz.

 

 

pe situl asta http://mz-brothers.ro/ dai clik pe forum,acolo la sectiunea BURSA este un topic cu liste de piese,majoritatea userilor au acolo lista personala ce o actualizeaza in functie de ce are sau ce ai trebuie ,de ce piesa a facut rost .da un ochi acolo ,ai mai multe sanse sa te ajute careva user din tara .pana acuma multi au facut rost sau schimb de piese acolo . mult succes! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut.. e careva de aici interesat de un mz es de 175 din 60 si ceva :lol: ? stare originala..numere vechi, functioneaza. ii lipste bateria iar incarcarea nu functioneaza. in rest arata bine. daca e cineva interesat revin cu poze

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

post-22318-1273411778_thumb.jpgpost-22318-1273411676_thumb.jpgpost-22318-1273411629_thumb.jpgpost-22318-1273411481_thumb.jpg :P Weeekendul acesta ne-am intalnit cativa MZ-isti + prieteni de-ai nostrii care ne sustin in miscarea noastra....Au fost din Brasov, Baia Mare si noi cei din Cluj...post-22318-1273411574_thumb.jpg

post-22318-1273411720_thumb.jpgpost-22318-1273411875_thumb.jpg

:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 11 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...