Sari la conținut

Hai Sa Ne Cunoastem!


MIB
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 1,1k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

  • 4 months later...

Salutare. Numele meu este Calin. M-am alaturat acestui forum acum 3 ani datorita faptului ca am un mare respect pentru motociclisti (in special in trafic). Nu am permis moto dar tare as vrea sa-l am. Poate intr-o zi am sa va povestesc si despre asta.

 

Atunci cand intalnesc motociclisti in trafic ii salut sau le dau prioritate ca sa ma poata depasi. Ultima data a fost in Inand, Jud. BH, cand 6 motociclisti au venit din spate. Am tras putin dreapta ca sa le fac loc, am semnalizat si cand m-au depasit m-au salutat. Nu stiti ce senzatie am avut. Motocicleta nu este pentru toata lumea. E usor sa stai in scaunul de la masina dar cand conduci o motocicleta trebuie sa ai mare atentie... in special la ceilalti conducatori auto. Am pus si un sticker pe portbagaj.

870YSaR.jpg

 

Oricum. #RESPECT din partea mea.

Editat de zoone
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Salutare. Numele meu este Sever.

 

Merg pe scuter de la 13 ani (1992), Jawa Babeta. Cu acesta am facut vreo 13000km in 10-11 ani. Dupa ce l-am vandut am facut pauza pana in 2012, cand am luat un Aprilia SR50. Am mers cam 2000km pana in 2014. In acel an m-am hotarat sa dau pentru categoria A, pentru a putea conduce ceva mai mare. Am luat permisul cat. A in martie 2015 si am si sarit pe un Aprilia SR Max 300. Fain utilaj, dar cam incomod la drum lung (200-300km). Dupa un an si 4000km, in iunie 2016 am trecut la un Piaggio x10 350, mult mai comod si mai luxos. Acum am 4000 de km cu el si sunt foarte multumit. Cred ca e singurul din tara, dar daca totusi mai are cineva as fi foarte fericit sa ne cunoastem.

 

M-a batut gandul in aceasta perioada sa imi cumpar un V-strom de 650, un SV650, un Vulcan S 650, un Tracer 700, dar deocamdata nu m-am putut convinge de aspectul practic al acestora. Scuterul este mai practic pentru mine ( de 25 ani).

 

Atasez o poza cu mine si scuterul meu. Asfalt uscat si grija mare in trafic.

 

post-97708-0-44648900-1505293208_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 9 months later...
  • 4 months later...

Salut!

Ani de zile m-am uitat lung dupa motociclisti si abia acum 10 zile (octombrie 2018) am intrat si eu in posesia A-ului. La cateva zile de la examenul moto mi-am luat un agregat de inceput, un BMW F700GS, cu care dupa cateva zile de acomodare, am dat o fuga in Vama (si Balcic, ca tot era in drum).

Mai jos vedeti primul meu drum cu motorul (comming home).

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari! La cat mai multe drumetii pe doua roti! :alcy:

Asfalt uscat si bun venit in comunitate

Salut!

Ani de zile m-am uitat lung dupa motociclisti si abia acum 10 zile (octombrie 2018) am intrat si eu in posesia A-ului. La cateva zile de la examenul moto mi-am luat un agregat de inceput, un BMW F700GS, cu care dupa cateva zile de acomodare, am dat o fuga in Vama (si Balcic, ca tot era in drum).

Mai jos vedeti primul meu drum cu motorul (comming home).

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Am depasit 2000km de cand am luat permisul (11 oct). Am si un mic clip cu hoinareala mea de incepator. E branduit la sfarsit pentru ca in prima saptamana am avut un moto imprumutat ca sa ma lamuresc daca F 700-le e pentru mine sau nu. A fost!

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e nici o reclama. Site-ul ala e un portal, nu o firma de prestari servicii. Si da, am beneficiat de o mobra de la cineva afiliat acolo pentru o saptamana si la final le-am multumit.

Daca este considerata reclama rog un moderator sa starga postarea, eu nu cred ca o mai pot face acum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiu portalul, motocicleta si firma, ma mir ca te-a lasat sa iesi cu ea de pe asfalt.

F700 GS este o motocicleta ok de commuting si ture medii. Are cateva hibe constructive care se pot remedia usor, cu bani putini. Doar ceva mai multa grija la blocul de comenzi de pe stanga.

Editat de DKW
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

On 23.11.2018 at 22:43, radou said:

Am depasit 2000km de cand am luat permisul (11 oct). Am si un mic clip cu hoinareala mea de incepator. E branduit la sfarsit pentru ca in prima saptamana am avut un moto imprumutat ca sa ma lamuresc daca F 700-le e pentru mine sau nu. A fost!

 

Foarte reusit clipul! Imi place :)

Bine ai venit in comunitate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 years later...

Faptul ca de 6 ani n-a mai trecut pe topicul asta niciun nou membru, impreuna cu valul de topicuri tampite din ultimul timp, arata calitatea noilor membri ai forumului.

Propun sa facem obligatorie prezentarea de aici pentru o scurta prezentare a fiecaruia pentru dreptul de a deschide topicuri. In rest n-au decat sa scrie oriunde, dar nu sa deschida topicuri la prima aparitie pe forum.

Editat de Speedy.K
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Corecta propunerea ta, de acord cu ea...numa' ca trebuie s-o accepte si conducerea!

Asa ca il rog pe @l.u.vsa ia in calcul o varianta prin care cei noi inscrisi pe forum sa nu poata deschide topicuri daca nu au un profil complet, din toate punctele de vedere si nu si-au pus aici, pe topicul asta, un minimum C.V. (Curriculum Vitae, pentru cine nu stie, adica o biografie personala, o fisa individuala cu detaliile necesare pentru a adera la o organizatie, a obtine un serviciu, a se inscrie intr-o anume forma organizatorica...etc.) si musai sa-si completeze rubricile cu domiciliul, moto detinuta, permis categoria...ca sa nu mai fim nevoiti sa discutam cu peretii!:disappointed:

Iar pentru inceput nu ar fi rau daca postarile celor noi sa fie aprobate de unul dintre moderatorii care se afla in acel moment activ pe forum (macar pana la postarea numaru' opt, noua, zece,...ca sa avem timp sa ne dam seama cam cu cine avem de-a face). :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 minute, l.u.v a spus:

Cred că o dăm prea în extrem. 

Nici pe vremuri nu era obligatorie o astfel de prezentare. 

Până la urmă cred că filtrul îl face grupul. 

Cine se adaptează rămâne. 

Pai daca n-o dam in extreme, dau ei cu noi...zilnic, de ajungem sa credem ca noi nu suntem normali...:disappointed:

Am zis, n-am dat cu paru'...dar ceva trebuie facut, altfel ne dovedesc! :what:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 44 minute, l.u.v a spus:

Cred că o dăm prea în extrem. 

Nici pe vremuri nu era obligatorie o astfel de prezentare. 

Până la urmă cred că filtrul îl face grupul. 

Cine se adaptează rămâne. 

 

Acum 42 minute, ENEOS a spus:

Pe vremuri nu apăreau câte 2-3 din ăștia în fiecare zi. Sunt destule forumuri care funcționează așa. 


 

Exact!

Stiu foarte bine "politica editoriala", dar calitatea a ajuns la un nivel ingrijorator. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt useri vechi care-s niste zdrente umane putregăite, tinute pe brate de admini si mozi. 

Nu mi-as face prea multe griji de o duzina de agramati pe saptamana. Si asa le e greu sa scrie saracii,  ne deranjeaza cu doua-trei postari si gata dispar. 

"Dar duci o lupta seculara, cu prostul care are scoala".

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 10 ore, ivan pedala a spus:

Pai daca n-o dam in extreme, dau ei cu noi...zilnic, de ajungem sa credem ca noi nu suntem normali...:disappointed:

Am zis, n-am dat cu paru'...dar ceva trebuie facut, altfel ne dovedesc! :what:

 

Si eu sunt de parere ca nu trebuie sa fim drastici cu noii veniti chiar daca nu stiu sa se exprime si sa scrie. Spun acest lucru pentru ca si asa motociclismul in general in Romania este pe tobogan si daca il mai gonim si de aici pe fond nu ar fi un lucru bun. Ca sa intelegeti ce vreau sa spun am inatlnit motociclisti fara prea multe clase dar care au permis categoria A, detin motociclete, repara, se plimba cu ele si fac mai multi kilometri utili (nu de weekend) fata de multi fitzobaicari care se exprima corect si probabil au si ceva scoala. Daca am rezuma motociclismul la felul cum se exprima unii si altii am ramane cam putini, e trist dar acesta este adevarul si probabil ca ar fi mai util sa incercam sa-i mai impingem de la spate si sa le explicam frumos ca au mai mult de castigat daca fac niste eforturi de exprimare atunci cand cer ajutorul pe aici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 16 minute, Nguyen a spus:

 

... ca ar fi mai util sa incercam sa-i mai impingem de la spate si sa le explicam frumos ca au mai mult de castigat daca fac niste eforturi de exprimare atunci cand cer ajutorul pe aici.

De acord, doar ca ei nu vor sa faca un minimum de efort ca sa se prezinte, sa fie putin politicosi, sa isi faca intrarea pe un forum moto cat de cat decent! Nenorocirea este ca si in viata reala te lovesti (sau esti lovit) de astfel de indivizi, care nu realizeaza ca prin prostia lor produc pagube, suferinta, tratand totul cu zeflemea, ca si aici! Vor doar sa-si vada ei sacii-n caruta si apoi de scuipa cu bolta!

Intreaba-ma de unde stiu!:disappointed:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...