Jump to content
Sign in to follow this  
mdm

,,zburatul Castii''!

Recommended Posts

apropo de sisteme click cum le ziceti voi, exista mai multe tipuri:

- alea cu buton perpendicular pe curea, se bazeaza pe un arc mai tare pt a preveni deschiderea - nu imi inspira incredere

- alea cu buton de care trebuie sa tragi in lungul curelei spre partea libera si cureaua iese - par ok la capitolul prevenirea deschiderii acidentale, mai ales daca butonul e ingropat si fara muchii cu unghi drept

- alea ca la punctul de mai sus, far in plus trebuie sa "frangi" putin ansamblul catarama in jos cand tii butonul apasat, ca altfel cureaua nu iese deloc (ex unele bieffe) - pare cel mai sigur

Eu posed alt sistem, e licenta celor de la Airoh, ei ei spun "Micrometric System" sau ceva in genul asta si e cel mai comod cu putinta: iti inchizi caca din milimetru in milimetru (sau poate la 1.5mm, in orice caz nu la micrometru cum se lauda ei), dar intr-o plaja rezonabila nu trebuie sa ajustezi cureaua, astfel incat sistemul asta functioneaza rezonabil daca iti pui sau nu cagula... In rest e sistemul cu o singura clapa de plastic mai tare ca fierul nostru mostenit de la daci si romani...

am o casca mai veche, cu prindere cu click. am imprumutat-o unui "prieten" (facerea de bine, xxxx de mama) care mi-a adus-o cu inchizatoarea crapata, deci inutilizabila.

cum nu ma apuc acum sa cumpar o casca noua si fiindca merg f rar cu pasager, as vrea sa o repar pe asta.

ca variante ma gandeam in principiu sa gasesc 2 bucle D si sa le atasez pe unul din snururi, iar pe celalalt sa pun o bucata de material scai-arici, sa se prinda capatul snurului dupa ce il trec prin urechile D.

voi ati avut problema asta? de unde as putea gasi astea 2 bucle D? am inceput sa caut pe la rucsaci...

atasez si o poza cu inchizatoarea veche, poate are careva o casca veche care nu o mai foloseste, sau imi spuneti de unde gasesc o inchizatoare functionala

post-17002-1189974007_thumb.jpg

erau mai deumult rucsaci care se inchideau cu 2 bucle D, erau din fâÂş, asa ca dc gasesti unul din acela poti sa folosesti cataramele

insa poti sa te duci in obor sa cauti, acolo gasesti cam orice, sau pe la magazinele cu articole pt munte

problema pe care o vad la tine ar fi cu cusutul cataramelor, dar, cu un pic de atentie, indemanare si cu o masina de cusut, cred ca se poate rezolva