Sari la conținut

Vreau Sa Imi Iau Buell X1 Lightning


ElSpa
 Share

Postări Recomandate

salut, caut un motor in jur de 6000-8000 euro afara si dupa cate am vazut anul de fabricatie ar fi in jur de 2001-2002.

modelul care il prefer ar fi X1 Lightning 1200, ziceam de Cyclone ca arata oarecum la fel...

bani de buell nou nu am :crack:

 

:cheers: Uite, de exemplu, unul din 2006 la 8.000 euro (cureaua dintata, incepind cu anul asta, e teoretic garantata pe viata motocicletei :crack: )

 

http://www.moto.it/usato/usato03.asp?EID=1136898

 

Gasesti City Cross si nou, cu 8.500-8.900

Succes! :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca tot vb de sunet...cuplu...shi v2...in loc d corsaro sau buell(p care sincer ai senzatia k esti pe un supermoto)...poti sa iti indrepti atentia spre ceva cu adevarat special...stiu,sunt putin off-topic...dar...c zici d o yamaha mt01...care impreuna cu 2 akrapovic-uri face minuni :cheers: :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:crack: Nici vorba ca n-ar avea cuplu si personalitate MT-01, dar pe linga astea are si 65 kg in plus... :ok: - greutate la gol.

Sincer acum, dac-as avea un Ducati Monster de mare clasa si cu atitea optimizari (cum are initiatorul topicului), nu l-as schimba pe nimic altceva, macar citiva ani. :crack:

:cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adevarul e k sunetul shi acceleratia aia brutala...sunt greu d reprodus...chiar shi p un mt sau un buell...eu unu pot sa zic k am ramas fascinat d ceea c poate motorul ala...cand vine juri ca o sa treaca un elicopter iar cand trece ...toata lumea se intreaba...c a fost oare(cine stie cunoaste)...adevarul k desi sunt fan al v2-urilor naked yamaha...mt in special...monstrul ala nu l-as da nici eu...asfalt uscat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mt-01 e sa zicem locul doi dupa buell :ok:.

am mers cu una, dar nu am avut posibilitatea sau curajul sa vad ce poate...oricum la primul condus pare nervoasa dar putin cam greoaie la manevrare la viteze mici...nu am mers cu ea prea tare...

 

eu caut motoreta pentru oras si mt-ul nu stiu daca e cea mai potrivita..

 

cat despre monster-ul care il am, deja se face un an si ceva de cand il conduc, in mod sigur nu am ajuns sa ma plictisesc de el sau sa ii ating limitele, dar de cand am vazut si citesc de buell parca as incerca si alternativa americana...

 

totusi la cum decurge vanzare :cheers: nu prea intrevad schimbarea asa de repede...lumea cauta japoneze carenate colorate frumos si cu multi cai, nu naked-uri cu doar 84 cai :crack:...dar hey, toti am fost asa la inceput, nu ?

 

Nu ma intelegeti gresit, nu am nimic impotriva japonezelor, am fost de ambele parti ale baricadei :crack:, fiecare are avantajele si dezavantajele ei, dar totusi unicitatea unei motociclete este cea care ma atrage acum, nu performanta sau caii putere sau cine site ce alte cifre...sunt un simplu utilizator de motocicleta, nu fac mii de kilometrii pe an, nu ma dau pe circuite, nu plim gagici cu motorul, nu sunt mare maestru in wheelie, nu bobinez prin centru seara :blink:...vreau doar o altfel de motocicleta :ok:

 

multumesc tuturor pentru pareri si astept altele in continuare

Editat de ElSpa
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu vreau sa par ca nu 'simpatizez' cu cauza ta, dar nu stiu....sa te plictisesti de Ducati Monster si sa vrei Buell,nu stiu....macar daca sareai de la Monster la ZZR 1400 sau la un GSX-R 750, adica niste clase diferite....

Dar tu vrei cam aceeasi chestie doar ambalata altfel, si in opinia mea nu merita efortul si banii doar pt ambalaj...

SI eu sunt de acord ca 'esteticul' si 'personalitatea' fac o motocicleta, nu neaparat cifrele/caii putere,cuplul etc...Dar Ducati mi se pare o motocicelta cu destul caracter si personalitate,sound,look etc.

Trebuie sa-ti doresti FOARTE tare acel Buell ca sa ti-l iei,altfel risti sa patesti cu el cum ai patit cu monsteru'.

Si-ai face bine sa testezi unu inainte sa-l cumperi,nu de alta dar te trezesti ca dai banii pe ceva care vei descoperi (in probabil cateva luni) ca nu ti se potriveste..

Una e cum arata in poze, la expo, sau cand te urci pe el pe loc si alta e cand mergi pe el..

Si eu pot sa spun ca-mi place Buell ul enorm, e mic, manevrabil, sound demential, cuplu, look trasnet (mai ales xb12 R), dar cum nu am condus unul....e posibil ca atunci cand urc pe el si fac cateva ture sa-mi schimb putin parerea, sa descopar ca nu e ceea ce doresc..

 

De ex. eu n-am nici permis inca si strang $$$ pt un K1200 R, dar nu as face fatala greseala sa-l cumpar fara sa merg cu el, sa-i fac un 'benchmark'.

Imi place motorul ala de 3 ori mai mult decat iti place tie Buell ul, dar nu l-as lua doar ca-mi place, daca n-ar fi compatibil cu mine , ca sa zic asa...

E bine sa te orientezi spre un motor cu personalitate, etc, de care sa nu te plictisesti prea rapid,a carui valoare in timp sa nu scada, caruia sa-i poti aduce diverse modificari daca vrei, ca sa-i pastrezi un aer 'nou'...

Imi dau si eu cu parerea, nu sunt prea avizat:)

Editat de insider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

@ elSpa

 

poti pune un link catre poze cu bestiutza ta? eu am vazut un Monster Portocaliu acum 2 sau 3 ani la SMAEB in standul Ducati, foarte frumos... cu checkered flag pe toata lungimea motocicletei, stop alb, cu leduri, the works

 

scuze de off topic

Editat de chopster
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buell asta e mortal! ce a fost dragoste la prima vedere cand am vazut`o.Desi eram indragostit de R6, acum aceasta parca paleste in fata personalitatii buell

(asta imi place cel mai mult >Buell Lightning CityX XB9SX).Bine`nteles ca nu mai conteaza cum o stau pe el daca imi iau una, ma adaptez.Insa problema e cu piesele:se gasesc, pe unde?sau tre sa faci comenzi de-ale de luni de zile

Si oricum o mica comparatie intre Suzuki bandit, triumph speed triple si corsaro cine are curaj sa faca?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

comparatie in ce sens ?

 

suzuki bandit nu cred ca intra in aceiasi categorie cu s.triple CU SIGURANTA, cat despre corsaro nu stiu nimic.

 

Totusi hai sa nu stricam topicul omului :P

 

vrem in continuare pareri despre buell :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • 1 year later...
Asa e! sau facem topic dedicat BUELL? spuneti fratilor ceva in legatura cu piesele...

 

Piesele vin, in medie, in 2-3 saptamani (Buell are un centru logistic in Belgia si acolo au pe stoc, permanent, cel putin 99% din reperele Buell).

 

In plus (si asta-mi place la Harley Davidson) daca esti posesor de Buell si membru al clubului, ai posibilitatea sa comanzi prin internet, direct din USA, ORICE piesa sau accesoriu, platesti 10% in plus si iti vine in maxim 48 ore in fata usii...

 

Legat de motor... saptamana trecuta am facut un testdrive cu un XB9 (ca si mie mi s-a pus pata pe el :cheers: ). Ce pot sa-ti spun este ca are un cuplu IMENS si un sunet APARTE (asta cu tobele stock pentru ca, din cate mi-au spus cei de la showroom, exista si varianta cu tobe "sound" care scot din motorul ala un "raget" inconfundabil).

 

Chestia cu cuplul e cu dus si intors.

Are avantajul ca in orice viteza esti, ai tras de gaz si motorul fuge de sub tine. Pentru mersul in oras mi se pare chiar ok sa nu mai schimbi vitezele la foc automat.

Dezavantajul e ca, dat fiind ampatamentul foarte scurt (daca nu ma insel, cel mai scurt ampatament din clasa), daca nu esti atent, faci wheelie inainte sa-ti dai seama.. Eu unul, in testdrive, la plecarea de pe loc schimbam a doua dupa un metru ca sa am cat de cat sanse sa rulez pe doua roti (e adevarat ca nu eram deloc obisnuit cu cuplul asta... probabil dupa ceva km pe ea, gasesti punctul de echilibru si te ridici pe o roata numai daca vrei).

 

O alta caracteristica foarte importanta este manevrabilitatea... Se misca incredibil de usor in trafic...

 

In rest, daca-ti place ia-o... Dupa parerea mea e motocicleta cu cea mai pronuntata personalitate din clasa ei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Piesele vin, in medie, in 2-3 saptamani (Buell are un centru logistic in Belgia si acolo au pe stoc, permanent, cel putin 99% din reperele Buell).

 

In plus (si asta-mi place la Harley Davidson) daca esti posesor de Buell si membru al clubului, ai posibilitatea sa comanzi prin internet, direct din USA, ORICE piesa sau accesoriu, platesti 10% in plus si iti vine in maxim 48 ore in fata usii...

 

Legat de motor... saptamana trecuta am facut un testdrive cu un XB9 (ca si mie mi s-a pus pata pe el :blink: ). Ce pot sa-ti spun este ca are un cuplu IMENS si un sunet APARTE (asta cu tobele stock pentru ca, din cate mi-au spus cei de la showroom, exista si varianta cu tobe "sound" care scot din motorul ala un "raget" inconfundabil).

 

Chestia cu cuplul e cu dus si intors.

Are avantajul ca in orice viteza esti, ai tras de gaz si motorul fuge de sub tine. Pentru mersul in oras mi se pare chiar ok sa nu mai schimbi vitezele la foc automat.

Dezavantajul e ca, dat fiind ampatamentul foarte scurt (daca nu ma insel, cel mai scurt ampatament din clasa), daca nu esti atent, faci wheelie inainte sa-ti dai seama.. Eu unul, in testdrive, la plecarea de pe loc schimbam a doua dupa un metru ca sa am cat de cat sanse sa rulez pe doua roti (e adevarat ca nu eram deloc obisnuit cu cuplul asta... probabil dupa ceva km pe ea, gasesti punctul de echilibru si te ridici pe o roata numai daca vrei).

 

O alta caracteristica foarte importanta este manevrabilitatea... Se misca incredibil de usor in trafic...

 

In rest, daca-ti place ia-o... Dupa parerea mea e motocicleta cu cea mai pronuntata personalitate din clasa ei.

din 2007 si pana acum si-a cumparat toate piesele alea din Belgia si a facut 2 Buell, nu ai auzit la stirile ProTV? :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...