Sari la conținut

Pt Incepatori De La A La Z


old school
 Share

Postări Recomandate

  • 2 weeks later...
  • Răspunsuri 604
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Excelent acest ghid pt motociclistul roman......Ma intreb unde ai trait o parte a vietii ca dupa cum scrii pot sa pariez ca ai trait afara din tara.......Dupa ce vad la stiri si ce citesc cred ca mi-ar fi frica sa ma dau in Romania.......Aici in State imi activez adrenalina la 230 asa cite 10 sec si pe super autostrazi XXL cu un trafic super educat si sigur....Felicitari pt scriere....Asfalt curat !!!!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Excelent acest ghid pt motociclistul roman......Ma intreb unde ai trait o parte a vietii ca dupa cum scrii pot sa pariez ca ai trait afara din tara.......Dupa ce vad la stiri si ce citesc cred ca mi-ar fi frica sa ma dau in Romania.......Aici in State imi activez adrenalina la 230 asa cite 10 sec si pe super autostrazi XXL cu un trafic super educat si sigur....Felicitari pt scriere....Asfalt curat !!!!!!!

 

e ORESTE ,si din cate stiu a participat la ceva campionate de motociclism viteza din STATE.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Excelent acest ghid pt motociclistul roman......Ma intreb unde ai trait o parte a vietii ca dupa cum scrii pot sa pariez ca ai trait afara din tara.......Dupa ce vad la stiri si ce citesc cred ca mi-ar fi frica sa ma dau in Romania.......Aici in State imi activez adrenalina la 230 asa cite 10 sec si pe super autostrazi XXL cu un trafic super educat si sigur....Felicitari pt scriere....Asfalt curat !!!!!!!

16 ani NY,long Island

3 ani Orange County,Costa Mesa

 

 

ride safe. :burnout:

 

<small>--- Mesaj completat în 04 Aug 2007 22:32 -------------</small><br/>

e ORESTE ,si din cate stiu a participat la ceva campionate de motociclism viteza din STATE.

 

 

89-92 AMA supersport :hurt:

 

 

pozele sunt recente de pe AMC Kart pe FZ1 2007

si Serres Cargus Cup pe R6 2007

post-16534-1186256144_thumb.jpg

post-16534-1186256189_thumb.jpg

Editat de old school
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am citit cap-coada fiecare linie si replica. Foarte bun topicul!

Felicitari old school!

 

P.S. Ma deranjeaza cativa useri care posteaza de dragul de a posta si nu aduc nimic constructiv sau nou la cele scrise de tine. Le-as putea spune "postatori". Oricum... cred ca trebuie sa ma impac cu ideea... nu e singurul topic incarcat de "postatori".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:) Unul din cele mai bune topicuri de pe forum :crack: !

Daca e cineva care merge incet ..sa ma anuntze si pe mine ..chiar vreau sa il vad. :hurt:

 

Pei eu ii dau cat poate in 1-a la scoala (a 2-a nu am voie :P ..inca :crack: )si incerc sa schimb pe furis a 2-a ..sa nu se prinda Nikki instructoru'... a 3-a nu apuc ..ca e mic poligonu :burnout: si vreti sa cred ca e cinva care merge incet...

Pai pot sa iti zic ca si eu am facut cu Nikki, si am mers cu 1-a 3 sedinte si apoi incet cu a 2-a si apoi jaloane, cu greu opturi, dar puteam sa le fac de la prima sedinta ca nu cred ca zicea nimic. Si am apucat si a 3-a. Dar trebuie sa recunosti ca la scoala e cu totul altceva, nici nu ma gandesc sa ies inca in trafic. Si poti sa vii sa ma vezi, ca sigur voi merge incet. (poate ca e frica sau ca sunt femeie... una din ele sau ambele). :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Cred ca citesc threadul asta saptamanal.Gotta give it to you old school : ya roXx0rz! Mergeam luni dimineata spre Amsterdam si am stat 40 minute in traffic. Un Ducati culcat langa balustrada, elicopter , ambulante, politie. Nu se vedea nimic de ambulante. Cred ca elicopterul venise din curtoazie pentru ca dupa cum se uitau politistii spre "zidul" facut de ambulante nu prea mai era mare lucru de facut. 120 kmph minim,cred ca nu s-a asigurat la intrarea de pe shoulder si l-a agatat un camion (urasc specia asta, A15 e iad vara din cauza lor) care fac pariu nici nu a vrut sa il lase sa intre. Ma rog.Bagat la cap inca odata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

L-am citit de foarte multe ori. Este foarte "rasunator" si atinge exact unde trebuie. L-am dat si multor prieteni si la cativa viitori motoristi. Toate respectele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

offf

 

--- Mesaj completat în 26 Sep 2007 15:34 -------------
Ai prefecta dreptate si au am facut doua mici accidente exact din neatentiile expuse de tine mai sus din fericire nu aveam viteza mare ca am un RS50 dar sper sa bag la cap ce ai zis tu mai sus si cand o sa imi iau un CBR 600 ( Bine la CBR o sa ajung dupa ce trec de aprilia Rs125 si aprilia Rs250 deci cam intrun an de zile ) sunt incepator si imi prind bine sfaturile tale asa ca te rog daca esti din bucuresti sa lasi si mie o adresa de mail ceva sau un numar de telefon cand ai timp in wekend sau cand mai iesi la o bere sa stam amandoi la o teresa ceva sa mai vb !

Editat de trymex
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Wery touching!! Foarte tare, informatii foarte utile si sinceritate maxima. nu stiu de une ai scos faza cu GIGI dar este criminala am ras de m-am prapadit cu "Gigi se crede jmecher dar Gigi este un idiot" :moron: :lol:.

Toate respectele mele si sper k dupa ce imi iau motorul sa te intalnesc ca desi si tatal meu a fost/este motociclist nu mai este de actualitate :eek: oricum you rock :finger:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Incepatori si mai putin incepatori.

 

In primul rand sa-i spunem omului un imens MULTUMESC pentru ca si-a dat osteneala sa scrie lucrurile astea.

 

Nu te cunosc dar imi scot palaria ( virtuala) in fata ta.

Ma duc sa scot scaritele din spate ( chiar daca imi plimb nevasta doar in mod absolut exceptional, pe distante scurte si cu viteza f redusa).

 

Vali

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:) salutare, acum remarc k e ora 02:40 sh maine de neata ma duc la munk :)

oricum tin sa ii MULTUMESC lui old school pt ceea ce a transmis aici

cele citite mi-au schimbat 'ideile d viitor motorist' :blink:

acuma imi dau seama ce vroia tata (fost motorist activ, acuma conduce conserva)sa imi transmita asta seara si remarc ca l-am contrazis aiurea

teme de discutii duse pe tema vreau mai multzi cmc(deh sunt si eu mic si inconstiet) :D

dar din cele citite aici mam trezit ca sa zic asha

riscuri exista multe mai ales k stiu traficu' din bucuresti :)

multumesc old school :blink:

sper s citesca cati mai multi viitori motoristi acest topic

asteptam continuarea care sper sa aiba kt mai putzine nuante de gri( sunt si multe lucruri frumoase pe careti le aduce motociclismul)... B)

numai bine

eu ma duc s ma culc k deh mai tarziu ma duc la munca...(ca doar treb s strang banutzi pt motorishca) :kick: :P :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

foarte util postul si din nefericire adevarat . oricum cred ca orice motorist e constient ca ai mult mai multe sanse sa mori pe motor decat in conserva , ca se poate muri si la 50 la ora daca zbori de pe motor sub roata tirului sau te miri unde . ideea e ca trebuie sa invatam sa ne cotrolam setea de viteza , ca nu conteaza ce motor ai ci cum mergi cu el ca se poate muri si la volanul tirului daca esti suficient de inconstient . e bine ca exista cineva ca Old School care ne poate spune la ce sa ne asteptam si ca nu mai trebuie sa ne dam seama singuri . din fericire pe langa sfaturile gasite aici am mai primit si altele de la unul din fondatorii clubului Crazy Bike din Sibiu (fara sa dau nume) si pe aceasta cale ii multumesc .

oricum thread-ul e excelent si cine vrea sa invete ceva poate .

 

PS: @AxL_FzR_ cred ca te-am vazut prin Sibiu daca nu ma insel sa stii ca nu rade nimeni de tine si nici nu esti singurul care merge incet , mai sunt si altii si e ok , nu vinde motorul ca incet incet o sa inveti si poate o sa-ti para rau . daca scrie 260 pe kilometraj nu inseamna ca tre sa duci acul pana acolo si nici nu se strica daca nu depasesti 80 . presupun ca te simti excelent pe el si cu siguranta ala e motorul pe care l-ai visat . in curand sper sa cumpar si eu un zx6r si o sa mergem amandoi la plimbare cu 30km/h prin Sibiu ca mie nu-mi e jena absolut deloc. daca tot dau atatia bani pe el in primul rand vreau sa ma bucur de el mult timp de acum inainte

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

excelet topicu..te pune serios pe ganduri..

felicitari old schol!

eu de aceea nu-mi voi cumpara vreodata supersport..nu de alta da mie ca le voi da gaz...dar is convins ca poti muri si de pe scuter...

eu vreau motor pt a merge doar din placere pe el (microbul asta e intrat in sange..ce sa-i fac??)...si de aceea cruiseru' mi se pare o alegere buna...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

felicitari! Respect!

M-ai pus pe ganduri..dar presupun ca daca nu ai doza de incostienta in sange nu ai putea sa te trezesti dimineata. Pe cat e de periculos pe atat e de frumos. :friends: Unii aleg sa-si traiasca viata intr-o monotonie acuta, altii si-o condimenteaza intr-un fel sau altul...oricum ar fi E bine sa casti ochii si sa fii atent la tot ce in jurul tau. :wink:

Motociclismul e lume minunata si daca te viruseaza greu mai scapi. Cochetez de multisor cu ideea, si abia de vreo doua luni am inceput sa simt pe pielea mea. M-am plimbat cu un VFR, propietarul fiind mai mult decat precaut... :laugh: si acum vreau sa fac scoala si sa conduc si eu un motor..in nici un caz un VFR, cel putin pentru inceput :blbl: Tineti-mi pumni!!

Iti multumesc din suflet Old school..pentru povestioara, regret nespus pentru ce ti s-a intamplat..si sa fereasca D-zeu pe oricine de asa ceva...cred ca ar fi indicat..cand vb de motoare sa invatam din greselile altora..si nu din ale noastre. :laugh:

 

 

Asflat uscat, minte limpede si Fair winds! :wave:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pe mine m-a socat chestia cu sotia, avand in vedere ca m-am casatorit acu 3 luni juma, iar ea este parca mai maniaca dupa pericol decat mine

 

excelent topic :friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Salut, sunt incepator si am citit aproape tot de la sectiunea incepatori,postul tau mi l-am insusit ca pe o lectie de viata traita de altcineva. Voi incerca sa invat din greselile altora si din ale mele(sper sa fie putine si nu dramatice). Multumesc pentru lectie!

Toate bune si asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

* prea adevarat si absolut genial felul in care ai pus problema > old school < .. sper sa citeasca cat mai multi cele scrise

 

^^ da iti iei o superbike.. are putere, iar adrenalina oferita este chiar mai tare decat se*xul (stiu asta din experientele avute pe mountainbike -- viraj in coborare de 100 grade.. pietre pe jos cat capul.. in dreapta deal.. in stanga hau=vale de 10-15 metri.. fara frana pana la mai putin de 3 metri de viraj.. abia atunci am vazut ca nu ma incadrez in viraj.. inclinat la maxim.. alunecat rota din spate pe o pietricica bagata in pamant.. tarat pe partea drepta vreo 3 metri cu bicla intre craci.. si oprit la mai putin de 50 cm de acel hau.. julit nasol la sold.. cotul fu^tut rau se vedeau oasele.. si sangeram in draci.. am legat cu o soseta.. si am reusit sa merg 15 km tot pe bicla sa ajung acasa.. n-am avut casca , la cap nu amfost lovit.. sunt intreg..) imagineaza-ti sa fi fost o moto.. dar tre sa tii cont ca este posibil sa fie ultima oara cand simti acea adrenalina.. despre care nu stii daca dureaza mai putin de 10 min sau chiar 1 ora.. si oare se merita in schimbul unui fu^tai care tot atat dureaza .. dar unde stii sigur ca dimineata te trezesti in brate cu o tipa.. si nu cu cine stie ce perfuzii / ghisuri / bandaje .. bla-bla

 

.. sunt incepator am toata iarna la dispozitie sa ma obisnuiesc cu chopper-ul

++ see ya all on the road

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

impresionant. multumim pentru post. ai dreptate, putini sunt cei care te incurajeaza sa mergi incet. dupa ce ti`ai luat motorul parca toti prietenii asteapta de la tine sa te dai in stamba , sa te ridici pe o roata, sa mergi cu viteza. cei carora le pasa sunt familia si cativa mai apropiati care nu vor sa se gandeasca la tine intre 4 scanduri. saptamana viitoare imi iau motorul. o sa incerc sa nu ma las prins de teribilism si sa fiu tot timpul cu capul pe umeri. de fiecare data cand ma va provoca cineva sa ma gandesc intai la mama pentru ca ea mi`a mai ramas si care nu cred ca-si imagineaza viata fara mine ... thanks old school :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • l.u.v featured this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...