Sari la conținut

Suzuki V-strom 650 Vs V-strom 1000


Care din cele 2 este mai bun: Suzuki V-Strom 650 vs V-Strom 1000?  

202 membri au votat

Nu ai permisiunea să votezi în acest sondaj, sau să vezi rezultate sondaj. Te rog autentifică-te sau înregistrează-te pentru a vota în acest sondaj.

Postări Recomandate

Salutare!

 

Doresc sa schimb motocicleta cu una mai puternica, generatie mai noua. M-am oprit pe langa V-strom... imi place cum arata, am auzit numai de bine (in special de motorul de 650 cc), dar marea dilema este: 650 cc sau 1000 cc?

Nu se pune problema de inaltime, am 1.82 si 75 kg. Eu vreau de 1000 cc, dar un prieten cu multi km si ani experienta mi-a recomandat 650-ul. Zice el ca este mai echilibrat, mai usor, mai stabil in curbe decat cel de 1000, care este evident mai greu. M-am gandit la cel de 1000 pt. ca voi calatorii mult cu prietena ca pasager plus bagaje la greu.

 

Mai pe scurt:

1. Ce consum de benzina are fiecare?

2. Care este mai fiabila?

3. Care are ciclistica mai buna?

4. Este adevarat ca ambele modele sunt construite pe acelasi cadru, doar motorizarea difera?

5. Care din cele 2 modele se preteaza mai bine la drumuri lungi (asfalt 97% drum forestier 3%) cu pasager + bagaje?

Aceste fiind spuse, astept niste pareri din partea voastra.

 

Numai bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 58
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

97% asfalt inseamna exclusiv asfalt, aia 3% sunt probabil cand opresti la marginea drumului sa iei o pauza, asa ca nu vad de ce nu ai lua 1000.

 

650 daca mai vrei sa mergi si pe forestier, e mai usoara si mai usor de manevrat, cu toate ca moto mi se pare facut pentru asfalt.

 

PS. Misto motor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand am scris 3% forestier, nu m-am referit la un drum de 300 de km, ci la totalul de km parcursi de mine, in 3-5 ani cat as tine motoreta in posesie.

 

Forestier pt. mine = un fel de drum de tara pietruit. Nu va ganditi ca o sa urc/cobor pe unde trage tractorul bustenii din padure :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Despre motorul V-Strom-ului de 1000 am auzit ca nu e echilibrat.......ce-o insemna asta :ok:

In schimb iti pot spune ca testele in Alpi, doi ani consecutiv, prezentate in Univers Moto, au fost castigate de V-Strom-ul 650. La aceste teste au participat motoare gen GS 1200, CB 1300, vitezane de tot felul si altele. S-au testat 5 categorii de motociclete: touring, enduro-tour, viteza etc. Dintre cam 20 de motociclete castigatoare a iesit V-Strom 650 (cea mai buna in Alpi, nu circuit sau liniuta). Despre capacitatea ei de incarcare iti pot spune ca este mai mare ca a unui GS 1200. Cursa amortizoarelor este 150/150 - fata/spate, asa ca nu trebuie sa-ti faci prea multe griji daca dai de un drum de tara in calatoriile tale.

Una peste alta, daca mi-as dori o motocicleta pentru drumetii, o motocicleta pe care sa pun pe langa gagica si catelu' si purcelu', in mod cert asta ar fi V-Strom 650 :cheers:

 

ps- Incearca sa faci rost de numerele revistei Univers Moto in care au aparut cele doua teste. Teste facute anul trecut si acum doi ani. Eventual da un tel. la revista si comanda.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca ai drumuri lungi cu pasager si bagaje ia 1000 fara sa stai pe ganduri. E semnificativa diferenta de putere si cuplu.

 

De aceiasi parere sunt si eu.

Motorul de 650 incepe sa gafaie pe la 130 mai ales cu pasager. Eu am avut ktm de 640 si il simteam ca nu prea ii convine la aceasta viteza. Rezerva mai are, dar nu cred ca vrei sa stai cu turatiile pe la 5500-6000. Cam stai cu stress si nu este placut la un drum mai lung.

 

CATEGORIC 1000. :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Despre motorul V-Strom-ului de 1000 am auzit ca nu e echilibrat.......ce-o insemna asta :cheers:

In schimb iti pot spune ca testele in Alpi, doi ani consecutiv, prezentate in Univers Moto, au fost castigate de V-Strom-ul 650. La aceste teste au participat motoare gen GS 1200, CB 1300, vitezane de tot felul si altele. S-au testat 5 categorii de motociclete: touring, enduro-tour, viteza etc. Dintre cam 20 de motociclete castigatoare a iesit V-Strom 650 (cea mai buna in Alpi, nu circuit sau liniuta). Despre capacitatea ei de incarcare iti pot spune ca este mai mare ca a unui GS 1200. Cursa amortizoarelor este 150/150 - fata/spate, asa ca nu trebuie sa-ti faci prea multe griji daca dai de un drum de tara in calatoriile tale.

Una peste alta, daca mi-as dori o motocicleta pentru drumetii, o motocicleta pe care sa pun pe langa gagica si catelu' si purcelu', in mod cert asta ar fi V-Strom 650 :crack:

 

ps- Incearca sa faci rost de numerele revistei Univers Moto in care au aparut cele doua teste. Teste facute anul trecut si acum doi ani. Eventual da un tel. la revista si comanda.

Imi place ca ai argumentat alegerea ta. O sa tin cont de cele spuse de tine.

 

De aceiasi parere sunt si eu.

Motorul de 650 incepe sa gafaie pe la 130 mai ales cu pasager. Eu am avut ktm de 640 si il simteam ca nu prea ii convine la aceasta viteza. Rezerva mai are, dar nu cred ca vrei sa stai cu turatiile pe la 5500-6000. Cam stai cu stress si nu este placut la un drum mai lung.

 

CATEGORIC 1000. :crack:

Eu pot sa spun de Pegaso ca incepe sa gafaie la 130 cu pasager, dar de v-strom 650... nu stiu ce sa zic... ma cam indoesc. Diferentele intre cele 2 (Pegaso- V-strom 650) sunt foarte mari si nu incape comparatie. Imi place viteza si la 150-160 km/h mi-ar placea sa mearga lejer, nu sa urle in ture, aproape de rosu.

 

-----------

V-ati dat cu V-strom? De consum stiti ceva concret (nu din fisa tehnica)?

Astept in continuare parerile voastre. :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. Consumul e destul de apropiat 4,5 % respectiv 4,9 %. Chiar si rezervorul are aceeasi capacitate, 22 litri.

2. Cred ca la o motocicleta noua nu se mai pune problema de fiabilitate, in plus, cele doua sunt de conceptie identica.

3. Anticipand punctul 2, ciclistica a aproximativ la fel, cu plus pentru 650 pentru manevrabilitate mai ales pe drumuri virajate si in oras si cu plus pentru 1000 in confort si la drum lung.

4. Daca ma uit atent la cele 2 modele as spune ca au cadrul identic si chiar rezervorul si saua.

 

vstrom6501000lz6.gif

 

5. Diferenta dintre Pegaso si V-strom-ul de 650, avand in vedere puterea si greutatea mi se pare totusi minora. Daca tot faci un pas, fa unul important.

Avand in vedere ca o s-o folosesti in majoritatea timpului pe asfalt, la drum lung si cu 2 persoane in sa, diferenta de cilindree e semnificativa pentru o motocicleta. Cuplul ,in primul rand, mai mare cat si puterea si sa nu mai pomenim de viteza de top, 220 km/h fata de 180 km/h.

Diferenta de greutate nu este semnificativa comparativ cu puterea, 199 kg fata de 207 kg, asta ar fi o geanta in plus.

Apropo' de genti, 650-ul avand doar o teava de esapament, numai la aspectul pozitionarii asimetrice ale coburilor ce s-ar putea monta pe ea si ar fi un criteriu (major pentru mine) sa nu o alegi.

 

bagajnk0.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Io mi-am luat recent un DL 650. So far sunt multumit de el, dar parerea mea nu prea conteaza in acest topic, pt ca, atunci cand spun recent, ma refer la faptu ca il am de o saptamana, si e nou nout :ok:

 

Abia am facut 700 Km cu el..si numa vreo 100 pe drum de tara.

 

Si cum spuneam parerea mea nu conteaza, e drept ca am trecut de la motor de strada kawa de 500 la enduro, deci simt ca nu ma scutura asa cum o facea vechea Kawa.., si pe langa altele cuvantul NOU spune totul

 

cateva poze - www.robii.com/moto

 

 

Pt intrebari despre cum se comporta, o sa va tin la curent.

 

HAve Fun!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vorba aia ... ,,cu un motor puternic, poti merge incet, dar cu unul slab, nu poti merge tare!"

DL1000----fara sa stai pe ganduri ! Mai ales ca mergi cu pasager si iti mai place si viteza ! Diferenta de kilograme este irelevanta intre cele doua modele, fiinca sunt motoare touring si nu enduro. Pe acel ,,drum de tara" mergi cu 1000 la fel cum mergi si cu 650-ul si la cat off-road vrei tu (3%), in nici un caz nu-ti recomand pe cel de 650.

 

Bafta la cumparaturi ! :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vorba aia ... ,,cu un motor puternic, poti merge incet, dar cu unul slab, nu poti merge tare!"

DL1000----fara sa stai pe ganduri ! Mai ales ca mergi cu pasager si iti mai place si viteza ! Diferenta de kilograme este irelevanta intre cele doua modele, fiinca sunt motoare touring si nu enduro. Pe acel ,,drum de tara" mergi cu 1000 la fel cum mergi si cu 650-ul si la cat off-road vrei tu (3%), in nici un caz nu-ti recomand pe cel de 650.

 

Bafta la cumparaturi ! :cheers:

Corect! :blink: Puterea nu se poate inlocui decat cu...mai multa putere.La o diferenta de greutate in jur de 10-15 kg,miarul aduce cca 30 CP in plus (motorul detunat pt DL 1000 e un agregat luat de pe modelul sport TL 1000).Am mers cu un 650 cu pasager(al varului meu),pe drum de tara nu se pune cu Pegaso,eu trebuia sa-l astept pur si simplu,dar pe asfalt e net superior :ok: .Ce e f misto la motoru asta e ca trage de rupe la aproape orice turatie,sta bine pe drum si e foarte confortabil.Trage bine si cu pasager,dar daca asta e asa,atunci ala de o mie...cum poate fi? :ok:

In afara de testele din Alpi,650-ul a obtinut rezultate bune cam in orice teste a participat,inclusiv in clasa proprie (enduro-touring 650) unde domina.Cel de 1000 nu iese la fel de bine din teste,dar este comparat aproape exclusiv cu motoare din clasa mare gen 1150-1200 GS,950-990 Adventure,Tiger,Caponord,Varadero, si competitia dintre ele e super-acerba.Acuma,e decizia ta...

Parerea mea? 1000 fara sa stau pe ganduri :crack: .Din clasa mare il prefer Caponordului sau lui Varadero,dar l-as lasa pentru un BMW GS.KTM-urile nu prea sunt pe gustul meu,desi motoare excelente in felul lor.Sper ca te-am ajutat cat de cat,nu e o decizie usoara,dar daca ai bani ia un 1000,ca mai mult n-o sa-ti trebuiasca :lol: .Bafta,o sa ai nevoie :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In afara de testele din Alpi,650-ul a obtinut rezultate bune cam in orice teste a participat,inclusiv in clasa proprie (enduro-touring 650) unde domina.Cel de 1000 nu iese la fel de bine din teste,dar este comparat aproape exclusiv cu motoare din clasa mare gen 1150-1200 GS,950-990 Adventure,Tiger,Caponord,Varadero, si competitia dintre ele e super-acerba.

 

 

:cheers: Spui ca cel de 1000 nu prea a iesit bine din testele comparative, cu motoare gen 1150-1200 gs etc. Interesant e ca la testele din Alpi unde castigator a fost cel de 650, toate motocicletele care l-au "ciufulit" pe cel de 1000 au pierdut.

Nu cred ca totul se rezuma la puterea motorului. Mai sunt si alti factori care fac o motocicleta "castigatoare" sau "pierzatoare". Chestii gen manevrabilitate, suspensii, bicicleta etc. :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pt. drumurile din Romania e mai bun 650-ul,pt. autostrada,drumuri lungi cu pasager si ceva bagaje 1000.

 

 

P.S.Am facut 32.000Km cu 650-ul intr-un an,printre care si Turul Romaniei fara nici o problema,dar eram singur(fara pasager).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pana acuma sunt 20 de voturi, 10 si 10... e egalitate. Inca sunt nehotarat.

 

Pt. XXL

Cred ca esti cel mai in masura sa ne spui parerea despre cele 2 modele.

Am vazut in profil ca ai v-strom de 1000 cc, spune-mi te rog cum se comporta pe viraje comaparativ cu un V-strom 650 si cat consuma ambele modele?

As vrea sa te intreb mai multe despre v-strom ca sa fiu sigur ca iau decizia corecta, nu vreau sa-mi para rau mai tarziu.

Ai un id de mess? Te pot deranja cu niste intrebari?

 

-------

 

L.E. M-am uitat la profilul tau in graba, se pare ca ai Caponord nu v-strom de 1000.

Intrebarea ramane in picioare: cum se comporta pe viraje V-strom de 1000 comaparativ cu un V-strom 650 si cat consuma ambele modele?

 

Multumesc tuturor pt. raspunsuri :ok:

Editat de CazyRO
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:ok: :cheers: :crack: Gluma serii iti apartine :crack: :blink: :ok:

Lasand glumele la o parte, este foarte aproape de mine ideea de a calatorii prin Alpi, mai ales ca o parte din familie locuieste nu departe de locul cu pricina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Discutam... discutii...

Sunt sigur ca pentru persoana in cauza, cel mai indicat e cel de 1000 pentru ca va incarca motocicleta cu bagaje si inca o persoana si e nevoie de ceva cuplu in plus.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Discutam... discutii...

Sunt sigur ca pentru persoana in cauza, cel mai indicat e cel de 1000 pentru ca va incarca motocicleta cu bagaje si inca o persoana si e nevoie de ceva cuplu in plus.

 

:ok: Pai daca esti tu SIGUR inseamna ca asa trebuie sa fie :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu iti recomad V-Stom-ul de 1000.

Eu l-am achizitionat doar de aproape 2 luni si am facut pana acum vre-o 2500 km.

Inainte sa-l achizitionez m-am documentat toata iarna, nu eram hotarat asupra unui model, vroiam doar un tourer de 1000 cmc, asa ca aveam o idee din review-uri despre ce poate, dar in realitatea a depasit toate asteptarile mele.

O comparatie cu modelul de 650 cmc nu pot sa fac pentru ca nu am condus niciodata unul; ceea ce pot sa-ti spun este ca, mie cel putin chestiile cu greu de manevrat si instabil in curbe mi se par false. In traficul din Cluj ma descurc cu el fara probleme (puncte in plus aici ar trebui sa primeasca pentru faptul ca nici macar nu ajung cu picoarele jos dacat pe varfuri), iar despre stabilitatea pe viraje ar trebui sa fie relevant faptul ca, incarcat cu bagaje + pasager, l-am inclinat incat a atins scarita pasagerului jos; mie imi confera atata siguranta pe viraje incat am fost suprins cand am atins cu scarita simteam ca se poate inclina si mai mult.

Despre viteza de coraziera si confortul la drum lung nu o sa insist sunt avantaje pe care toti le scot in evidenta.

Ambele motociclete sunt excelente, parerea mea, tu trebuie sa hotarasti care ti se potriveste cel mai bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Discutam... discutii...

Sunt sigur ca pentru persoana in cauza, cel mai indicat e cel de 1000 pentru ca va incarca motocicleta cu bagaje si inca o persoana si e nevoie de ceva cuplu in plus."

 

 

:cheers: Pai daca esti tu SIGUR inseamna ca asa trebuie sa fie :crack:

 

 

Glumeam si eu. Sper ca nu te-ai suparat :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu iti recomad V-Stom-ul de 1000.

Eu l-am achizitionat doar de aproape 2 luni si am facut pana acum vre-o 2500 km.

Inainte sa-l achizitionez m-am documentat toata iarna, nu eram hotarat asupra unui model, vroiam doar un tourer de 1000 cmc, asa ca aveam o idee din review-uri despre ce poate, dar in realitatea a depasit toate asteptarile mele.

O comparatie cu modelul de 650 cmc nu pot sa fac pentru ca nu am condus niciodata unul; ceea ce pot sa-ti spun este ca, mie cel putin chestiile cu greu de manevrat si instabil in curbe mi se par false. In traficul din Cluj ma descurc cu el fara probleme (puncte in plus aici ar trebui sa primeasca pentru faptul ca nici macar nu ajung cu picoarele jos dacat pe varfuri), iar despre stabilitatea pe viraje ar trebui sa fie relevant faptul ca, incarcat cu bagaje + pasager, l-am inclinat incat a atins scarita pasagerului jos; mie imi confera atata siguranta pe viraje incat am fost suprins cand am atins cu scarita simteam ca se poate inclina si mai mult.

Despre viteza de coraziera si confortul la drum lung nu o sa insist sunt avantaje pe care toti le scot in evidenta.

Ambele motociclete sunt excelente, parerea mea, tu trebuie sa hotarasti care ti se potriveste cel mai bine.

 

Din ce am citit pana acuma 90% merg pe cel de 1000.

Multumesc pt. posturi! Sunt de mare folos parerile voastre!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

culmea este ca nimeni nu la intrebat unde vrea sa sa se dea cu motorul :blink: magicul indestructibilul v-strom 650 sau 1000 ce conteaza ca pe ambele le conduce la fel de bine adica nu le are inca in posesie, :crack: si cu carenele ce faci le dai jos cind intri pe forestier sa nu le spargi sau mai bine cauta ceva sa ti se potriveasca la ce stii nu la ce este la moda si dupa mine daca esti bun de ce nu iti ei bmw 1200 gs greu dar manevrabil suporta bagaje dar exista un dar trebuie sa stii mersul pe doua roti bine ,nu ma scuzi foarte bine si mai ales pe forestier si mai lasa vrajeala tu nu stii sa mergi pe ce ai pe forestier(nu vreausa spun ce ai nu ca nu ai motor bun nu stii sa-l exploatezi asa ca de ce vrei ceva ce nu poti ,inca :crack: ) spune mai bine ca stai in brasov :ok: si cauti un compromis de motor care sa te satisfaca si pe sosea si pe forestier ca sa nu te mai uiti in urma si sa vezi ca esti ultimul.oricum multa bafta la noul motor dar nu o sa prea ai succes daca iti iei motor pentru fite :lol:mai bine ia-ti un supermoto satisfactia e 100 la suta bati vitezanele te inclini in curba cit vrei singura problema cine cara bagajele oricum multa bafta si cind mai iesi cu ce ai ca ne facem club cu cine are motor sa intre pe net si cu cine are motor sa se plimbe prin tara noastra nu ca nu am avea ce vedea :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...