Sari la conținut

Cereri pentru comuniste


madcox

Postări Recomandate

Ce instalatie de rezervor visezi mah, pai crezi ca toata ziua bag in marsarier? Ai sau nu ai de vandut levierul ala?

Mesaj completat

A, gata, mi-am dat seama, ansamblu pe rezervor, ca la Sahara.

Sau ca la IJ 49 . Eu asa facusem la fostu meu nipru la care aveam rezervor de 49 , legasem printr-o tija din teava de 7-8 mm cromata maneta de la marsarier si schimbam de pe rezervor cand aveam nevoie si era si super estetic :blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4,4k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Uite aici o geaca Reza Duro, foarte groasa pielea, starea ei este buna (a fost purtata dar nu s-a cazut cu ea, nu este rupta, functioneaza toate fermoarele, e grea (cca 2-2,5kg), cu interior matlasat nedetasabil - buna ptr. un barbat de cca 180-195cm si 85-100kg) = 250 lei...iar pretul se mai negociaza!

https://picasaweb.google.com/11553540973550...034859450898946

Ai mai multe poze acolo, inclusiv cu dimensiunile (o ruleta pusa alaturi pentru edificare).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multam'...dar ce sa fac daca animalu', adica io, este mare?! Si nu stiam ca vrei s-o dai pe SS/Gestapo...si alte balarii, dar acu' ma dumirii, vrei s-o porti pe vreo atasista! Spor la cautari! O sa mai verific daca mai exista una bucata haina ca asta ramasa de la raposatul meu tata, fiindca el era ceva mai mic la dimensiuni si purta haine in acest stil (imi amintesc exact de o astfel de haina, dar cu blana la interior). Daca o regasesc ti-o fac cadou! :blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut

 

am nevoie de la axa cu came de simson de saiba de otel ce vine dupa pinionul axei, de cuplajul urmator, si de crucea de cauciuc.

multumesc

piesele 2,3, si patru de aici

 

 

de care saiba de otel zici?la nr.4 e o bucsa de ebonita!

post-19117-1299232002.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de care saiba de otel zici?la nr.4 e o bucsa de ebonita!

 

4bike, spune mi si mie te rog, bucsa asta tine pinionul sa nu iasa de pe axa?

 

repet, intre magnetou si pinionul axei eu nu am nimic din pacate.

 

nu cumva ai piesele care i mi lipsesc, si mi le poti da la schimb pe altceva de simson

 

multumesc.

Editat de planeta v
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 190 kg animale si sub 190 sunt plante? :laugh:

Numai bine

Mesaj completat

pinionul mic de la distributie nu este tinut de nimic intra presat( destul de greu) are o pana. Cruce de guma poti face usor acasa

Numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 190 kg animale si sub 190 sunt plante? :laugh:

Numai bine

Mesaj completat

pinionul mic de la distributie nu este tinut de nimic intra presat( destul de greu) are o pana. Cruce de guma poti face usor acasa

Numai bine

 

salut

 

1. ce rol are atunci bucsa care vine intre pinion si capac?

2. tot imi lipseste cealalta parte a cuplajului magnetoului ( cea de pe axa ).

 

merci

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cumpar sau schimb cu alte piese de Simson , MZ 125 ..... cu sa individuala de Nipru pentru spate cu tot cu suport ca cea din poza .

Si eventual si o sa de fata dar cu tot cu suportu care este sudat pe cadru .

post-29942-1299254244_thumb.jpg

post-29942-1299254289_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut

 

1. ce rol are atunci bucsa care vine intre pinion si capac?

2. tot imi lipseste cealalta parte a cuplajului magnetoului ( cea de pe axa ).

 

merci

 

Piesa din textolit sau din ebonita are rol de epurator gaze. Cind pistonul urca la PMS in urma lui se formeaza depresiune. Piesa respectiva astupa gaura care merge prin capac si sfirseste cu un mic cot sub capacul baii de ulei. Cind pistonul coboara in jos catre PMI in carter se formeaza presiune si piesa respectiva deschide gaura si gazele ies afara. Cu alte cuvinte piesa aia nu da voie sa patrunda aer prin gaura aia in schimb da voie sa iasa afara. Cind ai sa vezi un Simson murdar de ulei la toate imbinarile sa stii ca nu functioneaza epuratorul de gaze. Sper ca m-am facut inteles.

Sanatate si ginduri bune !!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Piesa din textolit sau din ebonita are rol de epurator gaze. Cind pistonul urca la PMS in urma lui se formeaza depresiune. Piesa respectiva astupa gaura care merge prin capac si sfirseste cu un mic cot sub capacul baii de ulei. Cind pistonul coboara in jos catre PMI in carter se formeaza presiune si piesa respectiva deschide gaura si gazele ies afara. Cu alte cuvinte piesa aia nu da voie sa patrunda aer prin gaura aia in schimb da voie sa iasa afara. Cind ai sa vezi un Simson murdar de ulei la toate imbinarile sa stii ca nu functioneaza epuratorul de gaze. Sper ca m-am facut inteles.

Sanatate si ginduri bune !!

 

sa inteleg ca bucsa se roteste odata cu axa si prin ea si pe urma prin capac se elimina gazele din motor.

are si rol de ghidaj pentru pinion?

 

cele bune!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa inteleg ca bucsa se roteste odata cu axa si prin ea si pe urma prin capac se elimina gazele din motor.

are si rol de ghidaj pentru pinion?

 

cele bune!

 

Nu bucsa se ghideaza in gaura din capac . Pinionul este fixat pe axul cu came si are pe o parte (partea catre magnetou) 2 gauri in care intra cei 2 topi ai bucsei.

Editat de constantin57
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu bucsa se ghideaza in gaura din capac . Pinionul este fixat pe axul cu came si are pe o parte (partea catre magnetou) 2 gauri in care intra cei 2 topi ai bucsei.

 

 

dar aceasta bucsa are si rol de distantier intre pinion si capac?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Dl Constantin ti-a explicat care este rostul "bucsei". NU este distantier intre pinion si capac, pinionul intra fix, presat pe axul cu came si blocat de o pana contra rotirii pe ax. Deci pinionul NU SE MAI MISCA pe ax. 4Bike a postat o poza cu piesa in cauza. Am fost nevoit sa fac o astfel de piesa intrucit cea veche era uzata, "latra" in gaura din capac. Strungarul (la vremea respectiva) nu a vrut sa o faca din otel, bronz s-au textolit. A avut o bucata de pertinax gros din care a prelucrat partea lui de strungarie. Decuparile si nutul a fost partea mea, lacatuserie, caci la freza nu aveam acces. Roaga-i si tu pe posesorii de Simson care au piesele care-ti lipsesc, chiar defecte, sa ti le imprumute si apoi faci apel aici si-ti spunem noi ce si cum sa faci. Sa ai tu piesele respective ptr. model, restul se va rezolva. Numai bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cauta in targ duminica la buzau, este vreo 35 de lei un rahat dela

sau vii si iti dau eu vreo 2 mai uzate, dar mult mai mai bune decat ce ai tu acolo

Editat de schumydan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu e poza facuta la motoru meu... :laugh:)) e de pe google... mai merge platina mea... dar sa o achizitionez din timp...

Mesaj completat

35??? fi serios... eu ma agndeam maxim 15 lei.... :laugh:))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator VULPOIU

Dacă ziceai acum vreo două săptămâni probabil te fericeam. Acum însă am găsit eu un ataÂş aproape gratis pentru mine, Âşi o să îi pun Âşi de ăsta la dihanie, de curiozitate.

O să te lămuresc atunci ce Âşi cum, cu poze.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...