Sari la conținut

Cereri pentru comuniste


madcox

Postări Recomandate

 

A vazut la Gaspar o furca SH si avea si roti tot, SH.

Merci. Il si sun! :D

» Post actualizat in 21 Sep 2015 15:03

 

Mii de multumiri colegului @magic4ce pt telescoapele spate de IJ. Mai rar asa oameni :)

Sa le folosesti cu spor! Editat de magic4ce
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4,4k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

salutare!

 

As avea nevoie pentru o Jawa 175 model 356 de cutie baterie si aparatoare lant pentru un proiect de restarurare. (s-ar putea sa mearga de la alte modele dar nu stiu sigur).

De asemenea si alte piese daca aveti, dar in principal cele doua de mai sus le caut.

Am eu de jawa 250.... ar trebui sa fie la fel
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

m-ar interesa pe mine o aprindere de scuter, sa o pot pune pe mz es..pana acum am avut o aprindere de minsk, dar mi-a facut probleme, si am decis sa o schimb..am facut rost de o aprindre dar este in 4 timpi..deci, daca are cineva o aprindere de scuter, 2 timpi so o da la schimb ( daca il intereseaza ceva piese) sau o are la vanzare, il rog sa ma anunte.. Cu respect

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

m-ar interesa pe mine o aprindere de scuter, sa o pot pune pe mz es..pana acum am avut o aprindere de minsk, dar mi-a facut probleme, si am decis sa o schimb..am facut rost de o aprindre dar este in 4 timpi..deci, daca are cineva o aprindere de scuter, 2 timpi so o da la schimb ( daca il intereseaza ceva piese) sau o are la vanzare, il rog sa ma anunte.. Cu respect

4 timpi sau 2 timpi,nu e tot aia?ca scînteie mă refer! Cred că o poți folosi pe cea care o ai de 4 timpi. Editat de pinnochio
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Io cred cà aia de 4 timpi da scinteie de fiecare data cind pistonul e sus .unde stie volanta si senzoru ca pistonu e pe evacuare si sa nu mai dea scanteia??are data cand pistonu e sus...deci merge la 2 timpi

Editat de pinnochio
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 4 timpi se produce o scinteie la 2 rotatii iar la 2 timpi se produce o scinteie la fiecare rotatie a vibrochenului. La 2 timpi este un senzor cititor iar la 4 timpi sint doi senzori pentru scinteie. Aprinderea pentru 2 timpi se poate folosi la motor in 4 timpi avind o scinteie in plus (la evacuare) pe cind aprindere de 4 timpi la 2 timpi nu se poate folosi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 4 timpi se produce o scinteie la 2 rotatii iar la 2 timpi se produce o scinteie la fiecare rotatie a vibrochenului. La 2 timpi este un senzor cititor iar la 4 timpi sint doi senzori pentru scinteie. Aprinderea pentru 2 timpi se poate folosi la motor in 4 timpi avind o scinteie in plus (la evacuare) pe cind aprindere de 4 timpi la 2 timpi nu se poate folosi.

Multumesc. Asta am vrut sa zic, dar nu am stiu sa explic..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...La 2 timpi este un senzor cititor iar la 4 timpi sint doi senzori pentru scinteie...

Nu-i chiar asa! Explicatia ta este valibila la sistemele homemade, artizanale...Ce faci daca are unul sau doi cilindrii? Dar daca are trei, cinci, sase sau mai multi?

Sunt multe sisteme care utilizeaza o singura bobina dual(dubla) sau doua dual simple pentru patru cilindrii si au un singur senzor(exemple ai pe 99% din auto/moto aflate astazi in circulatie).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pentru ca nu mai am aprinderea originala, si imi trebuie una completa..daca pun una de scuter/moto scap si de platina, si am si aprindere.. :-??

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uite..asa e la mine...nu ai nevoie de platina,de condesator,si nici de cama care o misca platina. O dai jos placuta metalica (pe care este montata platina) de pe dinam , si in locul ei, o pui placa asta electronica.(ce e si in poza). Si in loc de cama o pui chestia aia neagra. Dinamul asa arata si la tine,nu?

post-90671-0-88443000-1444716524_thumb.jpg

post-90671-0-15058000-1444716540_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uite..asa e la mine...nu ai nevoie de platina,de condesator,si nici de cama care o misca platina. O dai jos placuta metalica (pe care este montata platina) de pe dinam , si in locul ei, o pui placa asta electronica.(ce e si in poza). Si in loc de cama o pui chestia aia neagra. Dinamul asa arata si la tine,nu?

asa arata..nu mai am aprinderea originala..deocamdata am un magnetou de minsk, dar dupa ce m-am chinuit aproape 2 ani cu el, m-am cam lasat balta..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In cazul de fata discutam de un singur piston (moto MZ)...

Evident ca discutam despre RT-125, desi puteam vorbi si despre drujbe, insa eu am facut referire la nr de senzori, la cele scrise de tine strict legat de o aprindere electronica originala, luata de pe un motor si adaptata pe altul...

Nu vorbim de homemade sau alte facaturi... Astfel ai sa inalnesti acelasi sistem de aprindere si la 4T si la 2T(modele italienesti sau china) unde diferenta este doar tipul de bobina... restul sunt vorbe!

PS. Cand ai motor asistat electronic(ECU, TCI, CDI & comp), delcoul a devenit inutil de multi ani, chiar daca ai 12 cilindrii.

Ma indoiesc ca o persoana care are cunostintele tale in domeniu va face alceva in afara de a se chinui...

Urse, la tine merge orice, oricum... fara sa te chinui prea mult, ai demonstrat-o mereu.

Editat de cristi 57
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Urse, la tine merge orice, oricum... fara sa te chinui prea mult, ai demonstrat-o mereu.

 

 

Eu va multumesc pentru rabdarea si informatiile cu care m ati ajutat. De la dumneavoastra am todeauna ceva de invatat.

 

Mi ar placea ca pustiul asta sa deschida un topic, sa puna intrebari pertinente si invete ceva de la cei de pe aici. Poate s o alege ceva de el ca de inceput a cam inceput o cu stangul.

 

Cele Bune!

Editat de Vrsv Gunoier
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...