Sari la conținut

Cereri pentru comuniste


madcox

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 4,4k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

  • 3 weeks later...

spoate suna ciudat dar cum pot regla nivelul benzinei in camera de nivel constan a unui carburator de ij K36. cuiul pontou este lipit pe plutitorul din plastic si tare mi-e teama ca daca il fortez il sparg.

ce model de plutitor pot adapta pt problema mea  caci am nivelul prea mare in camera si curge in filtrul de aer?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut.

Din cele cunoscute mie si acestea failibile se intampla astfel:

K 36 este modelul care s-a pus pe Ivan Jupiter, este cel cu doua clapete pe capac, subar sertar si camera de nivel constant a plutitorului paralela cu corpul carburatorului, care nu a avut in niciun caz plutitor plastic.

In cazul in care este o astfel de adaptare, incearca sa faci rost de un plutitor original. Daca totusi insisti ca merita efortul, ia niste pasta frecat supape fina si corecteaza asezarea  celor doua conuri, a cuiului de inchidete si a piesei unde inchide prin frecare in sens rotativ. In final cele doua conuri se vor pasui. Daca cuiul inchide insa prea tarziu, adica  dupa ce da pe supraplin nu ai solutie decat sa incerci sa muti prin alte motode pozitia butoiasului in sens inferior. Succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Stiti cumva cine mai vinde piese de Voshod prin tara? Am o motoreta Delta RMR24 care are napolitana prajita, si e acelasi cod cu cel de Voshod 6V/45W. 252.3734 . am gasit si pe ebay la ucrainieni, nu e scump, vreo 10 dolari plus transport, dar poate se mai gasesc local. Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 11 ore, TZepeSH a spus:

Stiti cumva cine mai vinde piese de Voshod prin tara? Am o motoreta Delta RMR24 care are napolitana prajita, si e acelasi cod cu cel de Voshod 6V/45W. 252.3734 . am gasit si pe ebay la ucrainieni, nu e scump, vreo 10 dolari plus transport, dar poate se mai gasesc local. Multumesc!

Salut,  am eu o napolitana de motoretă carpati. Bănuiesc ca e identica, ca au motor identic.  E tot pe 6 volti.  Voshodul e pe 12 volti. 

La 29.05.2019 la 10:05, Marius03NMG a spus:

Are cineva 2 telescoape ptr furca in stare buna si drepte ptr ij planeta 5 sau jupiter 4? (Cele pe care vin cuzinetii si bucsile de textolit)

Am o furcă nouă, absolut completă de ij planeta 5.completă adica  telescoapele axul roti, suporturile de far cu ochii de pisica galbeni, cele doua traverse ce se prind in jug, rozeta de plastic neagră care prinde sistemul de limitare a virării, capacul cu sabotii de frână noi, cablul de frâna si maneta de frână .deci tot "trenul" faţă,  absolut nou. Pret 400 de lei. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru raspunsuri! Prima din lista e ce am eu. Am cautat pe gogul dupa cod si aparea Voshod ca aplicatie. Ce am eu e cu scris in rusa ca si motoreta e tot din vreo tara fosta URSS. Deci napolitana de Carpati e probabil copie dupa ceva rusesc. 

https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://sovek.com.ua/new/kommutator-jelektronnyj-252-3734&ved=2ahUKEwihr-jjlbTkAhWNs4sKHUx_Bu4QFjAKegQIARAB&usg=AOvVaw3MI_xXXml3tOjicWmxd_lz&cshid=1567497139142

Editat de TZepeSH
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, aceste aprinderi de 6V au fost pe Carpati si Stela (cred ca asa se scheama motoreta aia mica, ruseasca).

Acest magnetou fiind mai mic ca inaltime se preteaza a fi montat la MZ 125, necesitand doar flansa de adaptare pe carter si putandu-se monta fara modificare carter.

Asa cum se vede si in specificatia tehnica este pentru 5.5- 7.5 Volti.

Este posibil ca la inceputuri sa fi fost montate si pe Voshod ca sa ramana instalatia de 6V, dar nu am intalnit asa ceva.

Ca rezumat, daca are acest cod, este OK, este pentru 6V.

In poza de mai jos sunt cele 2 tipuri de magnetou, cel de 6V in stanga si cel de Minsk, 12V in dreapta.

IMG_20150702_172821.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da da, acum am gasit. La Riga mai e napolitana asta. Ce am eu e Riga Delta, facuta in Letonia. Are doar valoare sentimentala, de-asta vreau sa o repar, altfel cred ca nici pe strada nu am cum sa ies cu ea ca nu am acte. A cumparat-o bunicul meu prin anii 90 din piata de la rusi, a mers si tata cu ea, si eu mi-am facut ucenicia in liceu... E inca in stare buna, doar aprinderea e prajita. Tin minte ca a mai crapat odata, dar atunci aduceau rusii piese la piata. Si daca nu aveau pe loc, aduceau.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
  • 3 weeks later...
La 17.10.2019 la 23:23, Dani53 a spus:

Caut doua jante de aluminiu in stare buna  pt MZ 175 sau 250  git de lup,  cred ca sint la fel accept si roti complete la un pret rezonabil.

Ai PM 

La 17.10.2019 la 23:23, Dani53 a spus:

Caut doua jante de aluminiu in stare buna  pt MZ 175 sau 250  git de lup,  cred ca sint la fel accept si roti complete la un pret rezonabil.

Ai PM 

Caut tobă ij model trabuc. Nu ma interesează starea în care se afla însă vreau sa fie completa deoarece pe kine ma interesează tot ce este în interior. Ofer ce se cere 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...