Sari la conținut

Cereri pentru comuniste


madcox

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 4,4k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

4 zecimi peste cota de alezare inseamna mai  mare decat cota cu 04

4 zecimi sub cota inseamna mai mic decat cota de alezare.

Cornelica a zis ca mesterul a lasat 4 zecimi peste adica+04, de unde deducem ca pistonul nu intra, cum ar putea fi clopot?

Dumneata vrei sa spui ca daca ar fi alezat cu 04 sub cota ar fi clopot.

Este cazul ca in astfel de posturi tehnice sa stapanim  termenii, frazele si ideile.

 

 

Am explicat clar ca daca pistonul este peste cota, mai mare decat cota care sunt pasii de urmat cu dimensiunile pe care le consider implementabile: -004 pe fusta pistonului si -04 pe sectiunea port-segment. Personal mi-am strunjit din niste pistoane aceste dimensiuni pentru un M, merge ceas.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 03.07.2020 la 14:56, m72story a spus:

4 zecimi peste cota de dilatatie.......

pistonul nu avea conicitate....

In acest caz trebuie facut urmatorul lucru:

Se masoara cilindrul cu micrometrul.

Se ia pistonul si se prinde în universal astfel incat prelucrarea sa fie facuta dintr-o singura prindere si sa fie foarte bine centrat, cu ceasul comparator.

Se corecteaza fusta pistonului astfel incat sa aiba 004 sub cota de alezare.

Deasupra boltului in regiunea calotei se ia pierdut pentru a ajunge la 05 pe minus fata de cota de alezare pe regiunea port-segment.

Dupa ce faci operatiile de mai sus verifici daca mai intra segmentii, daca este cazul corectezi canalul segmentilor, vezi cu stopperul de segment!

După prelucrările de mai sus corectezi cu o pilă în stil artizanal dar cu grijă 2-4 zecimi din zona de presare a boltului, pe ambele laturi ale pistonului.

Domnul respectiv are un atelier nu are fabrica de pistoane, fabrica de pistoane era la ALRO in anii 80.

Îți mulțumesc pt sfaturi dar ceea ce am vrut eu sa subliniez este faptul ca pistoanele sunt de RA HAT. Acum, eu când cumpăr pistoane pt un motor, fie el și de dacie, ma aștept sa nu trebuiască sa intervin asupra lor sub nici o forma. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu cumpar de la bulgari, dar nu iau piese care sunt importante si vitale unui motor vechi de peste 40 ani. O scarita, un robinet...mno, pret ieftin, calitate mediocra...dar nu am pretentii si nici frica de a ramane pe drum!

Ia detaliaza Nica, unde-i magazinul ala ungurian?! Preturi, calitate, marfa...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multam' Nica...o sa-i transmit prietenului meu care vrea sa ajunga acolo detaliile, apoi...revin cu pareri pro/contra din partea lui. Sper sa nu am nevoie de serviciile lor/piese de la ei! ;)

Mie mi-ar trebui un set de segmenti de Jawa 350-634 mai agabaritici, adica de 60 mm diametru. Dar nu-i graba!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 05.07.2020 la 23:58, Cyka a spus:

 

Da' pistoanele alea nu tre' sa fie si ele umpic ovale ..??

 

.. ca si mie mi-a stunjit 'cineva'  niste pistoane la CZ si au iesit ceas cu 'cuc' ..

 

Inradevar,

In mod normal trebuiesc ovale facute, masina care sa ti le corecteze pe aliniamentul bolturilor nu mai exista.

In cazul pistoanelor de 2T partea inferioara boltului nu exista, fapt pentru care nu mai exista riscul dilatarii in acea regiune, cauzata de o cantitate mai mare de material.

Iti spun sincer ca nu am folosit niciodata pistoane rusesti, pistoanele care mi-au creat ceva batai de cap au fost unele de Slatina.

la care dupa doua domantari am reusit sa le calibrez corespunzator in zona de deasupra boltului, cu o banda de slaif si o corectie de 03 pe diametru.

la pistoanele folosite de mine, tehnologie auto, este deja istorie ca fusta pistonului sa fie pe toata circumferinta pistonului, sau unde coboara sub bolt, este o rupere termica intre cele doua planuri.

 

 

 

Acum 6 minute, m72story a spus:

 

 

15942918242453632553464787696599.jpg

15942918591371559853238104320770.jpg

Editat de m72story
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

On 03.09.2019 at 7:53, marian dac said:

Salut,  am eu o napolitana de motoretă carpati. Bănuiesc ca e identica, ca au motor identic.  E tot pe 6 volti.  Voshodul e pe 12 volti. 

Am o furcă nouă, absolut completă de ij planeta 5.completă adica  telescoapele axul roti, suporturile de far cu ochii de pisica galbeni, cele doua traverse ce se prind in jug, rozeta de plastic neagră care prinde sistemul de limitare a virării, capacul cu sabotii de frână noi, cablul de frâna si maneta de frână .deci tot "trenul" faţă,  absolut nou. Pret 400 de lei. 

Salutare tuturor, stiti furca de ij merge pe Voshod? Sunt noob.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua tuturor. Cu tot respectul, si admirația pentru cei putini rămasi in ale' "comunistelor" vin si eu sa cer un sfat sau piese din cutia unui la es 174 din 1962. M.ar interesa in special pinionul de a 4 tra si acum aferent treptei a 4 tra. Astept pm sau mesaj aici daca ma poate ajuta cineva. Multumesc. Emanuel

20200720_225457.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • 1 month later...
  • 2 weeks later...

Salutare.

 

Am scris initial la Bursa Comunistelor, apoi am vazut ca am incurcat topicul.

 

Nu am mai activat de ceva timp pe aici, bine v-am regasit.

 

Caut motor pentru MZ ES 175 Trophy, poate fi si de ES-ul comun.

De asemenea, caut un manual de reparatie in romana, sau engleza.

 

Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutări tuturor.revin cu aceeași mare nevoie de.o.furca de Voshod daca aveți pe undeva uitate 2 brațe...eventual să fie utilizabile. Nu le cer degeaba le.platesc doar doar reușesc să l inchei odata.

IMG-20200630-WA0000.jpeg

Editat de сука блять
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Salutam cu respect,

Sunt interesat de bascula cu tija de prindere pe pe bascula motocicletei a unei suspensii compatibile unui atas de MZ sau Simson.

Ca poza orientativa despre care cadru fac referire si care piesa.

 

$_35.JPG

Editat de m72story
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu personal nu inteleg exact ce cauti, dar cadrul din poza ta este unul de Stoye SM(L)/TM(L), care nu se prinde sub nici o forma pe bascula motocicletei. Cele care se prind pe bascula sunt EL-SI (Elalsik pt Simson) si EL-MS (Elastik pt MZ ES; http://ersatzteileshop.mz-es.de/Rahmen-Stoye-Elastik-Seitenwagen-EL-ES). Prinderea pe bascula nu se face printr-o tija, ci printr-o piesa reglabila prinsa pe un arc lamelar de torsiune.

Asa arata bascula cheala:

https://shop.strato.de/epages/61367615.mobile/de_DE/?ObjectPath=/Shops/61367615/Products/"St.R5700/03"

Iti urez mult noroc in a gasi orice urma de asemenea piese.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bun,

Multumim pentru precizarile detaliate.

Practic plec de la manufractura din pozele atasate.

A functionat pe MZ insa greutatea ansamblului bascula ma determina sa gasesc un alt model de bascula compatibil Simson.

20201123_122057.jpg

20201123_122050.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, e prea heavy-duty daca cel care sta in atas nu are 150 de kile....

 

Un cadru de Stoye EL nu cred ca merita sa incerci sa copiezi. Acolo si barca face parte din ecuatia suspensiei. Mult mai simplu, poti sa incerci sa faci rost de un cadru de Velroex 562, sau macar sa ii copiezi bascula/suspensia. Cadrul de Velorex e simplu si usor. Prinderea de pe bascula a Simsonului nu e obligatoriu sa o folosesti. Eu am avut Velorex prins asa, si s-a comportat exemplar. Daca vrei, iti pot trimite poze pe privat cu prinderea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...