Sari la conținut

Cum Prevenim Un Accident? Conducere Responsabila


moscku
 Share

Postări Recomandate

Sa-ti pierzi viata nu e singurul risc la care te expui atunci cand mergi pe 2 roti.

Mai este si riscul asta :

Nici asa nu cred ca isi doreste cineva sa ramana pe viata din cauza unei clipe de neatentie sau de teribilism,

sau pur si simplu din cauza grabei de a ajunge intr-un anumit loc.

Au spus multi inainte dar o repet si eu pentru ca este un adevar care te poate salva de la nenorocire :

"Viteza adecvata este aceea care iti permite evitarea oricarui pericol prevazut sau neprevazut!"

Pentru ca desi toti gandim la modul "Nu mi se poate intampla mie. Eu ma simt stapan pe mine" , nu se stie niciodata ce-ti apare in cale.

De la un petec de nisip sau o amarata de balega, pana la un caine, un copil, un batran senil, un cal, o vaca, o conserva , un tractor....

Ride safe!

Editat de koana
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 610
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

  • 2 weeks later...

chiar in prima ora de condus (acum doua saptamani cand am inceput scoala de soferi, instructorul m-a bagat pe drum chiar de la prima ora pt ca a vazut ca stiu cate ceva, nu is chiar noob) la un moment dat am ramas izolat pe prima banda, cu o masina parcata in fata, si normal ca am vrut sa intru inapoi pe banda a doua. m-am uitat in oglinda si am vazut un punct miscator... fiind pasionat de moto mi-am dat seama ca e motociclist si am mai asteptat putin, m-am mai uitat o data in oglinda...si am rams masca cand l-am vazut cat de mult se apropiase. instructorul imi tot zicea sa ma bag ca am timp, dar nu as fi avut destul timp incat sa nu il primejduiesc pe motorist... concluzia? un motociclist in mers, fara farul aprins, in echipament inchis la culoare si fara vesta, este foarte greu de vazut... trebuie sa te uiti macar de doua ori in oglinda inainte sa iesi pe banda a doua ca sa iti dai seama de viteza motociclistului (cat de cat). va dati seama ca un nene la vreo 50 de ani, nu e obisnuit sa faca asta... se uita o data, si nu vede motociclistul...se baga si...BUM!

 

MEREU MERGETI CU FARURILE APRINSE SI DACA SE POATE CU VESTA REFLECTORIZANTA SI ECHIPAMENT CAT MAI COLORAT (de pimp :D :P )!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

chiar in prima ora de condus (acum doua saptamani cand am inceput scoala de soferi, instructorul m-a bagat pe drum chiar de la prima ora pt ca a vazut ca stiu cate ceva, nu is chiar noob) la un moment dat am ramas izolat pe prima banda, cu o masina parcata in fata, si normal ca am vrut sa intru inapoi pe banda a doua. m-am uitat in oglinda si am vazut un punct miscator... fiind pasionat de moto mi-am dat seama ca e motociclist si am mai asteptat putin, m-am mai uitat o data in oglinda...si am rams masca cand l-am vazut cat de mult se apropiase. instructorul imi tot zicea sa ma bag ca am timp, dar nu as fi avut destul timp incat sa nu il primejduiesc pe motorist... concluzia? un motociclist in mers, fara farul aprins, in echipament inchis la culoare si fara vesta, este foarte greu de vazut... trebuie sa te uiti macar de doua ori in oglinda inainte sa iesi pe banda a doua ca sa iti dai seama de viteza motociclistului (cat de cat). va dati seama ca un nene la vreo 50 de ani, nu e obisnuit sa faca asta... se uita o data, si nu vede motociclistul...se baga si...BUM!

 

MEREU MERGETI CU FARURILE APRINSE SI DACA SE POATE CU VESTA REFLECTORIZANTA SI ECHIPAMENT CAT MAI COLORAT (de pimp :D :P )!

10 tie.........4 la instructor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

10 tie.........4 la instructor

:crack: Pe mine ma enerveaza rau astia care trec extrem,dar extrem de aproape de tine....Io am noroc ca ma uit incontinuu in oglinzi si ii vad cnd vin..da dc pt o clipa nu m-as uita?...hmm..eram exact in a doua zi de condus si vroiam sa ma bag pe banda a doua ....numai ca atunci nu ma uitam asa des in oglinda ..si era sa intru din plin intr-o masina,numai ca soferul a vazut ce fac si a incetinit :bounce: nici nu a claxonat ,cred ca dc ar fi facut-o m-as fi speriat rau :friends:

Uitati-va fratilor in oglinzi!!Cat de des puteti !!ca nu se uita nimeni pt voi ..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tin sa va multumesc pentru informatii, fiind incepator m-au ajutat mult, pentru mai multe sunt disponibil si pe mail la free3rider@yahoo.com. Asfalt uscat si fara excursii la firu' ierbii! :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Âşi eu mi-am montat 2 proiectoare pe furcă, chiar în dreptul aripii! ÂŞi sunt aranjate în aÂşa fel încât să lumineze în oglinzile laterale ale maÂşinilor printre care mă strecor la semafor sau chiar în trafic!

 

P.S.: reglajele au fost făcute în parcare cu 2 amici de erau in 2 maÂşini Âşi cu mine pe moto între ele undeva mai în spate! :cheers:

 

post-1353-1180128273_thumb.jpg

post-1353-1180128185_thumb.jpg

post-1353-1180128229_thumb.jpg

post-1353-1180128148_thumb.jpg

post-1353-1180128096_thumb.jpg

asta mi se pare cel mai interesant lucru ms de idee restu e putin cam sf

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fratilor eu is nou pe aici si nu numai...permisu e pe vine ,motor am si l-am si tavalit noroc ca nu s-a intamplat nimic si ca a avut cine sa-mi dea palme peste ceafa(niste prieteni motociclisti cu experienta).ceea ce vreau sa zic e:

1.recunosc ca am fost un inconstient...si inca mai sunt(sper ca tranta pe care am luato sa ma cuminteasca macar o vreme)

2.figurile nu au ce cauta,costa si o stiu pe pielea mea de incepator in ale 2 rotzi

3.imi cer scuze dak i-am facut pe motociclistii adevarati de rusine..si ma bazez pe faptu ca nimeni nu s-a nascut invatat:D

asfalt uscat!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Salut! Citesc forumul asta de ceva vreme...! Nefiind pasionat de moto pana nu de mult....

am intrat pe forum citind despre motoare..una alta... ignorand aceasta sectiune de "accidente"

 

Dupa o vreme am inceput sa citesc prin ea si de mule ori raman uimit de ce se poate inatampla cand esti pe motor!

 

Eu nu am inca permis pe categoria A. Vad foarte multa lume revoltata impotriva conducatorilor auto

dar eu sunt convins ca nimeni nu doreste sa omoare pe cineva...ci mai degrab totul se petrece intr-un exces de furie..!

 

Cred ca ar fi bine daca s-ar face un topi unde sa fie invitati toti conducatorii auto cat si cei de motocicleta

in care sa isi exprime parerea fara a sari unul in capul celuilalt...SUB ABSOLUT NICI O FORMA!

 

Din cate am citit pe forum...tind sa cred ca accidentele moto vs auto se produc datorita a doua comportari diferite in trafic!

 

Motociclistii in trafic...dau senzatia de o super manevrabilitate...mai vad ca se ridica pe o roata.....

curbe destul de periculoase luate cu viteza mare... ceea ce cred ca face ca, conducatorii auto sa nu dea atata atentie lucrurilor minore

cum ar fi .."sa nu intre pana la jumatatea benzii cand vine un moto si trebuie sa dea prioritate" cum ar fi si "accident soso" care este postat si pe youtube

 

Mergeam cu un microbus pe autostrada...inspre Bucuresti...in fata noastra un moto si un fata lui pe banda 1 un camion si pe banda 2 un autoturism

a stat 1 min in spatele lor...dupa care ....a intrat printre ele...am ramas uimit la riscul la care s-a expus...va dati seama daca cel cu auto face vre-o miscare gresita...???

 

Nu era mai ok daca statea in spatele lor si face cu farul...sau claxona sau mai stiu eu...???

 

Un moto este mic in comparatie cu o masina..ceea ce la viteza mare...conteaza ..!

Cum sa poti sa eviti in timp real un accident cu un moto cand ala vine cu 200km pe ora...si in oglinda aia retrovizoare de 10 cm patrati sa zicem trebuie sa il vezi..

tra sa ai un ochi ff bine format...te uiti in oglinda nu vine nimic..pana semnalizezi si intorci volanul.....POC... :-|

 

De exemplu: sunt convins ca multi dintre voi ati mers macar o data cu moto si s-a intamplat sa loviti o insecta cu casca...uneori chiar vedeti insecta inainte de impact cum vine cu viteza...

si in majoritatea cazurilor sunteti constienti ca impactul nu poate fi evitat datorita vitezei!

 

Un automobil circul sa zicem In medie cu 100 km/h (sa zicem) si este si de X ori mai mare ca un moto se poate observa mai bine..are si 4 roti !

Un moto este si mai mic si prinde si viteza mai mare...are si doar 2 roti.

 

Ce as vrea sa spun cu toate astea...! Pentru evitarea accidentelor cred ca ar fi mai ok sa imprumutati din comportamentul autoturismelor in trafic...!

Cand o masina semnalizeaza sa nu o mai depasiti ci sa opriti in spatele ei iar cand cineva intra pana la jumatatea benzii sa opriti si sa il lasati sa treaca probabil o sa isi puna intrebarea de ce ati oprit...

facand un semn discret si bine intentionat ca banda este mai lata decat "jumatate"..! Si ar mai fi...destule exemple!

 

Si cum se zice pe aici... asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu iti spun cu rautate, dar din ce ai citit pe forumul asta nu prea ai inteles nimic sincer... incearca sa mergi macar pasager pe o motocicleta timp de... o saptamana cel putin prin trafic... o sa intelegi... sau poate vrei sa o intrebi ceva detalii pe Ralucone care pasagera fiind, de 2 ori si-a luat-o destul de grav de la cate o conserva...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu iti spun cu rautate, dar din ce ai citit pe forumul asta nu prea ai inteles nimic sincer... incearca sa mergi macar pasager pe o motocicleta timp de... o saptamana cel putin prin trafic... o sa intelegi... sau poate vrei sa o intrebi ceva detalii pe Ralucone care pasagera fiind, de 2 ori si-a luat-o destul de grav de la cate o conserva...

 

 

Posibil.... :bigstar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna ,ma numesc sebastian.Intr-adevar ce ai scris ...este demn de apreciat,doar ca pentru multi aceste obligativitati sunt doart niste ¨legi¨scrise ,daca le pot numii asa.In romania etse prea multa ignoranta...si ca sa moara cate un motociclist pentru fiecare sofer ..nu merita...asta o scriu ca poate atunci cand ai pe constiinta pe cineva...ai sa te uiti de 3 ori in oglinda inainte sa schimbi directia de mers.Soferii nu sunt educati...In fiece zi ne intalnim cu astfel de cazuri.poate ai auzit ca la 2 minute moare cate unul pe 2 roti -ca este scuter ca este motor..tot 2 roti ,tot de-al nostru.daca pietonii merg pe pista de biciclisti doar de dragul de a merge pe o banda ca vezi domne este ceva nou....ce pretentii sa mai ai la soferi.Mai tre sa moara multi dintre noi...si sa treaca ceva timp pana cand ...o sa avem parte de siguranta pe strazi.Si noi avem vina noastra ...Pune-te in locul celui de la volan...ca am inteles ca esti si conducator auto..ca si mine ....daca se intampla ..sa nu-l vezi pe nea Ionel cu Audi Q-7..ca trece cu 150 km 150km/h...ce pretentii sa avem ca un sofer sa vada o motoreta care ruleaza cu 150 sa nu spunem mai mult...Amandoua partile ,draga mea ..sunt vinovate...hai sa respectam asa cum vrem sa fim respectati...cu o floare nu s eface primavara ..dar este un mic inceput...multumesc...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ieri pe data de 6.07.2008 mergeam linistit pe un drum drept care face legatura intre cartierul meu si bazarul. Intru sub podul de la bazar cu 25km/h atent cu ochii in 4 semnalizes sa depasesc un taxiu stationat iar cand intru in depasire taximetristul imi deschide brusc portiera in fata. Franez si virez stanga pt a nu-l acrosa. Incep sa-l blestem si imi continui drumul.Merg cu vreo 50km/h in continuare vad un autobuz in statie , reduc viteza pe la 35km/h semnalizez sa depasesc , iar cand intru in depasire autobuzul face stanga mai mai s ama agate si sa ma omoare pe loc. Opresc si incep sa-l ur pe sofer , la care tot el cu gura mare ca ce nu vad ca e statie de autobuz si ca nu tre sa depasesc ca nush ce.

Deci e periculos sa conduci pe 2 roti daca nu ai reflexe bune si indemanare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Opresc si incep sa-l ur pe sofer , la care tot el cu gura mare ca ce nu vad ca e statie de autobuz si ca nu tre sa depasesc ca nush ce.

 

Ala e idiot, daca statia nu are alveola, el nu are prioritate la plecare. Dar te pui cu neamul lu' manivela ? Astia interpreteaza legea cum vor ei ...

Editat de danny120669
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deschid acest topic in sperantza ca mai invatzam unii de la altii, ca poate mai aflam lucruri noi...

Ce facetzi pentru a preveni situatii clare de accident, in care nu din vina voastra se pot intampla tot felul de lucruri nasoale? Claxonul ajuta? Turati motorul?, franatzi excesiv?Dar cu bagatul primtre masini la semafor? pietonii care trec de-an pixulea printre masinile oprite cu mult inainte de trecerea de pietoni?

Haidezi, vreau sa citesc pareri, opinii.....tocmai am avut o faza neplacuta azi cu un pieton pe crangasi , cara a avun noroc ca il observasem, dar l-am speriar rau franand langa el.......poata asta macar s-a invatzat minte......

 

Deocamdata,sunt "conservar" asa ca voi vorbi din acest punct de vedere.pt a preveni situaii de accident,ce sa faci ? ZGOMOT FRATE ! turatiile motorului se aud cel mai tare.flashurile egal cu zero ziua,noaptea intr-adevar foarte eficente.claxonul cateodata,dar numai de la distanta foarte mica,chiar este diferit de cel al masinilor.cat despre "bagatul printre masini la semafor", foarte bine.mi se pare normal sa nu stai la o coada kilometrica cu motoru,dar cu o singura conditie,sa treci foarte incet printre masini,reduci la minim riscul de a fi acrosat.

BAFTA

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sunt sofer de 3ani...si conduc daily foarte mult...de la masini micutze, fasnete-200cai putere pana chiar acum cateva zile o duba...unde vizibilitatea e fff aiurea fata de o masina normala, in fine...moto conduc de cateva saptamani, adica moto a mea, calumea,in trafic ...pot zice cu toata sinceritatea ca MOTOCICLISTII NU SE VAD DIN MASINA...numai eu era sa dau peste vreo 2...ca sa nu i mai pun in socoteala pe temerarii scuteristi care practic sunt cam IMBECILI-unii...motivele pentru care motoarele nu sunt prea vizibile de conservari sunt dezbatute pe larg pe forum..ideea e ca NU NE OCOLESTE NIMENI si noi ar trebui sa mergem pe sosea cu ochii nu in 4...ci in toate directiile din care ar putea veni vreun pericol...nu putem evita toti in fractiunea aia fatala...nu toti avem reflexele/eperienta potrivita pentru a nu fi stersi de pe motor...sincer...asa ca un sfat cat se poate de prietenesc mai ales din experienta mea de incepator cu doar 600km parcursi: MERGETI INCET (nu cat sa incurcati, dar cat sa puteti evita fara sa va raniti prea tare!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna ,ma numesc sebastian.Intr-adevar ce ai scris ...este demn de apreciat,doar ca pentru multi aceste obligativitati sunt doart niste ¨legi¨scrise ,daca le pot numii asa.In romania etse prea multa ignoranta...si ca sa moara cate un motociclist pentru fiecare sofer ..nu merita...asta o scriu ca poate atunci cand ai pe constiinta pe cineva...ai sa te uiti de 3 ori in oglinda inainte sa schimbi directia de mers.Soferii nu sunt educati...In fiece zi ne intalnim cu astfel de cazuri.poate ai auzit ca la 2 minute moare cate unul pe 2 roti -ca este scuter ca este motor..tot 2 roti ,tot de-al nostru.daca pietonii merg pe pista de biciclisti doar de dragul de a merge pe o banda ca vezi domne este ceva nou....ce pretentii sa mai ai la soferi.Mai tre sa moara multi dintre noi...si sa treaca ceva timp pana cand ...o sa avem parte de siguranta pe strazi.Si noi avem vina noastra ...Pune-te in locul celui de la volan...ca am inteles ca esti si conducator auto..ca si mine ....daca se intampla ..sa nu-l vezi pe nea Ionel cu Audi Q-7..ca trece cu 150 km 150km/h...ce pretentii sa avem ca un sofer sa vada o motoreta care ruleaza cu 150 sa nu spunem mai mult...Amandoua partile ,draga mea ..sunt vinovate...hai sa respectam asa cum vrem sa fim respectati...cu o floare nu s eface primavara ..dar este un mic inceput...multumesc...

 

A?!?? :D

 

 

Ieri pe data de 6.07.2008 mergeam linistit pe un drum drept care face legatura intre cartierul meu si bazarul. Intru sub podul de la bazar cu 25km/h atent cu ochii in 4 semnalizes sa depasesc un taxiu stationat iar cand intru in depasire taximetristul imi deschide brusc portiera in fata. Franez si virez stanga pt a nu-l acrosa. Incep sa-l blestem si imi continui drumul.Merg cu vreo 50km/h in continuare vad un autobuz in statie , reduc viteza pe la 35km/h semnalizez sa depasesc , iar cand intru in depasire autobuzul face stanga mai mai s ama agate si sa ma omoare pe loc. Opresc si incep sa-l ur pe sofer , la care tot el cu gura mare ca ce nu vad ca e statie de autobuz si ca nu tre sa depasesc ca nush ce.

Deci e periculos sa conduci pe 2 roti daca nu ai reflexe bune si indemanare.

 

Chiar tu ai spus-o... nu te-au vazut... dar tu i-ai vazut... esti cam... bou? :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu turez motorul cu ambreajul tras, sau la relanti... asta asa preventiv. Daca vad ca vrea vreo masina/pieton sa sara in fata.. si apuc bag claxonul... si frane.. indiferent de situatie + eventual manevra evaziva. Oricum la semafor se merge incet si intre coloane doar daca sunt oprite ( in RO zic, in IT se uita toti conservarii dupa moto .. e alta planeta )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Vreau sa stiu parerea voastra despre acest accident si cum credeti ca putea fi evitat.

Auto de pe cele 2 benzi erau oprite la o coada lunga terminata intr-un semafor, auto de pe sens invers asteapta pe linia de tramvai sa i se faca loc pentru viraj la stanga, se deblocheaza intersectia cat sa poata trece si cele doua masini il lasa sa treaca. Pe banda 1 intre trotuar si masini vine un scuterist care intra in plin in spatele masinii care facuse viraj stanga. Conducatorul conservei nu l-a observat pe scuterist decat cand a auzit lovitura, scuteristul zicea ca a vazut conserva si a franat. Am atasat si o schema.

post-38055-1217104100_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...