Sari la conținut

Cum Prevenim Un Accident? Conducere Responsabila


moscku
 Share

Postări Recomandate

Pararea mea este sa abordati o viteza la care puteti sa evitati orice neplacere intalnita in traficul din oras.Sunt incepator nu ma pot lauda cu prea multa experienta dar din cate am mers prin oras am intalnit o groaza de incidente care bineinteles le-am putut evitat pt ca aveam viteza mica si cred ca din cauza asta no sa-i dau prea tare prin oras.Claxonu,turatul motorului au si ele rolul lor salvator, dar...nu intotdeauna!

 

Good luck and dried asphalt!!!!!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 610
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Cine a vazut 'Apocalipsa soferilor' filmul se difuzeaza pe HBO este foarte la obiesct si in tot cu realitatea.

Vreau parerile voastre.

 

la asta te referi?

http://www.mediafax.ro/cultura-media/apoca...ml?1706;3655848

 

da cred ca asta e:

http://www.hbo.ro/TitleDetail.aspx?ScheduleId=3069628

 

o sa incerc sa-l prind odata pe hbo sa-i fac o captura

Editat de danny_nt
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...

AM VRUT SA SCRIU ASTA UNDEVA...SI NU AM VRUT SA FIU OFF TOPIC, SPER SA NU FIU AICI...DAR DUPA PAREREA MEA UN CONDUCATOR DE AUTOVEHICUL ( INDIFERENT 2 SAU 4 ROTI) ESTE BUN NU DOAR IN MOMENTUL IN CARE SE POATE LAUDA CA NU DIN VINA LUI S-A PRODUS ACCIDENTUL .... CI UNUL CARE SPUNE " CONDUC DA ATATI AMAR DE ANI FARA SA FIU IMPLICAT INTR-UN ACCIDENT" ASTA INSEAMNA SA STII SA PREVI UN ACCIDENT , SA CONDUCI PREVENTIV SI SA TE GANDESTI IN ORICE CLIPA CA NU STII IN TRAFIC CU CINE TE INTALNESTI .....SI CREDETI-MA LA CE PRIETENE AM CARE SI-AU LUAT CARNETUL IN ULTIMUL AN ....IMI E FRICA SA IES CU MOTORUL CA AS PUTEA SA MA INTALNESC CU ELE IN TRAFIC. ( ASTA NU INSEAMNA CA NU IES ZILNIC :wink: CA IES ... DAR CU OCHII MARI CAT VIZIERA) :wink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 weeks later...

Intrecerile pe sosea, mare prostie...Dar daca o faceti, faceti acest lucru cand sunteti stapani pe voi si in locul unde va este mai bine voua. Cand schimbati banda, dati semnal din timp, faceti acest lucru in lung si treptat, nu brusc, pentru a va da voua si celui ce vine din spate pe banda lui o sansa. Nu depasiti prin dreapta, mai ales acolo unde sunt sanse de a opri cel depasit sau sanse da a vira in benzinarie etc. Nu depasiti, cand in dreptul vostru sunt aceleasi conditii. Fiti cat mai vizibili ca pozitie pe banda, echipament = culori tipatoare. nu uitati farul stins ziua, faceti-va un obicei de a verifica acest lucru. Echipamentul este bun, dar nu e un panaceu universal in toate situatiile. Echipamentul sa nu va stranga, devine incomod mai ales la drum lung. Avertizatii in intersectii pe ceilalti (cei din fata si cei ce vin din laterale ) cu o faza mare continua ziua pana treceti de ei sau noaptea printr-un flash scurt(pentru a nu ii orbi sa intre in voi) din timp, ca sunteti si voi pe acolo. Reduceti viteza cand va apropiati de o intersectie, chiar daca sunteti pe drum cu prioritate cat de mult posibil. Pastrati distanta fata de cel din fata voastra si lateral pe cat posibil. Nu stati in acelasi loc pe banda ( pe urmele celui din fata roata stanga sau dreapta) marcati-va teritoriul(o banda a voastra aveti drept legal) in functie de situatie si de necesitati. Asigurati-va ca nu au loc si au inteles sa nu intre pe banda voastra, mai ales sa va depaseasca prin dreapta si sa fiti impinsi pe contra sens. Dati dovada de fair play, faceti loc pe banda de viteza cand mergeti incet si multumiti celor cu bun simt care v-au facut loc la semafor sau pe banda de viteza. Dozati viteza in functie de experienta de conditiile de trafic si vreme. Asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok, in primul rand salutare la toata lumea, asta fiind primul meu post pe forum.

 

Sunt din Bucuresti, nu am motor, din pacate toata chestia asta cu pasiunea mea pentru motociclism a ramas un vis pe care nu l-am atins, iar sansele de-acum inainte scad vizibil. Anyway, am intervenit aici in discutie ca sa va impartasesc si punctul de vedere al unui conservar referitor la subiectul deschis de voi.

 

Conduc prin Bucuresti de cativa ani, si am invatat cate ceva din experienta din trafic. Sper sa va ajute informatiile pe care pot sa vi le dau, iar daca aveti intrebari promit ca o sa va raspund.

 

1. Prima chestie pe care o sesizez cand se apropie o motocicleta din spate este zgomotul motorului. Ca importanta urmeaza claxonul, si apoi farurile. In aglomeratia din Bucuresti, aruncand o privire in oglinda poti confunda usor farul unei motociclete cu cel al masinilor din spatele tau (daca este departe). La zgomot de motor de motocicleta, ma uit imediat sa vad pe unde vine motocicleta si stiu cum sa actionez. Chestie extrem de valabila mai ales in pasaje, fiind ecou il auzi dinainte de a intra, chiar daca tu esti la mijlocul pasajului. Cu toate acestea cred ca este periculos sa mergi cu motocicleta printre coloanele de masini, chiar daca in pasaj nu se depaseste sau nu se schimba banda deoarece este posibil ca unul cu masina sa vrea sa ocoleasca o groapa si sa traga un pic mai intre benzi. Am luat niste super gropi prin pasajul de la Muncii din cauza de protejat motociclistul :unsure:

 

2. Trebuie sa tineti minte ca pentru o motocicleta unghiul mort din masina este mai periculos decat pentru alta masina. Daca esti la volan si vrei sa schimbi banda, te uiti in oglinda, intorci capul, dar mai ales in partea dreapta este mai greu sa vezi o motocicleta decat o masina. Motocicleta fiind mai ingusta sta mai mult in unghiul mort decat o masina.

 

3. Anuntati-va intentiile. Ca sofer ma ajuta foarte mult sa vad ca motocilistul din fata mea sau de langa mine semnalizeaza. Atunci stiu si eu daca pot sa merg mai repede, sau sa ii fac loc. By default, la ora actuala eu consider ca nici unul nu semnalizeaza, drept pentru care pastrez distanta cat mai mare. Dar nu este o chestie normala. Stiu ca sunt o groaza de soferi care nu semnalizeaza si nu respecta regulile, si pe mine ma enerveaza astfel de oameni ca si pe voi. Dar voi sunteti mai fragili decat masinile. Iar semnalizarea, precum si alte masuri de precautie consider ca v-ar creste sansele sa ajungeti cu bine la destinatie.

 

4. Am exact acelasi respect pentru cei care fac acrobatii pe o roata sau merg cu peste 80 la ora prin oras printre masinile care merg in coloana pe care il aveti si voi fata de baietasii de bani gata care fac liniute cu masinile cumparate pe banii lui taticu, seara, pe Magheru.

 

5. Nu o luati pe contrasens daca benzile de pe sensul vostru sunt ocupate. Eu personal scap cateva injuraturi cand sunt pe sosea pe banda doi si ma trezesc cu un motociclist care vine spre mine frontal si trebuie sa il feresc. Daca ar fi masina ar fi altceva, trage ala dreapta, trag si eu dreapta, ne frecam de masinile de langa noi dar rezolvam intr-un fel. Pe cand un motociclist nu are cum sa traga dreapta daca sunt masini, si toata problema cade pe mine. Si sincer sa fiu, daca la masini mai scapi cu conserva sifonata, eu personal nu am de gand sa am un motociclist pe constiinta, chiar daca e din vina lui.

 

Cred ca cel putin in Bucuresti lucrurile se vor reglementa cand or sa fie instalate camere de luat vederi peste tot si va incepe sa ploua cu amenzi. Si pentru soferi si pentru motociclisti, ideea este sa ajungi safe din punctul a in punctul b. Dar mi se pare inacceptabil ca, doar din cauza de fitze sau adrenalina, sa pui in pericol viata ta si a altora. Am pierdut prieteni in accident de masina (pusti carora le placea sa se dea mari) si alti doi prieteni de-ai mei care au motociclete apar destul de des cu maini si picioare bandajate. Cred ca intr-adevar, ar mai ajuta si niste campanii care sa mareasca awareness-ul referitor la pinball-ul pe care il jucam zilnic cu masinile si motocicletele.

 

P.S. Imi cer scuze daca mesajul meu a lezat pe cineva. Nu asta a fost intentia mea, si nici sa fac pe lupul moralist. Ci doar sa va prezint cam cum stau lucrurile si din prisma soferului de conserva :cheers:

niste sfaturi utile .si cam asa e ,sunt si motociclisti care conduc prost , eu zic ca si noi ar trebui sa fim mai prudenti ,ca vorba aia noi suntem mai fragili :huh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

niste sfaturi utile .si cam asa e ,sunt si motociclisti care conduc prost , eu zic ca si noi ar trebui sa fim mai prudenti ,ca vorba aia noi suntem mai fragili :D
Interventia ta e bine venita. Trebuie sa vezi si din tabara cealalta, cum sta situatia. Cand intru si depasesc coloana la semafor pe contrasens, ma bag numai atunci cand am timp si cand din fata nu vine nimic sau cand ce vine, e foarte departe. Ochesc un loc unde ma pot replia si nu cred ca personal am incurcat pe cineva, caci am mai spus atunci cand iti iei claxoane ai gresit sau ai deranjat. Singurul risc este, sa iasa si o masina din coloana, sa vera sa faca acelasi lucru ca mine. Pentru a evita asta aprind faza mare si caut sa depasesc cat mai pe stanga iar in dreptul strazilor ce sunt pe stanga, cu prudenta pentru a nu iesi vreunul din coloana si sa vrea sa vireze peste mine. Iti asumi intotdeauna riscuri, dar ele trebuie sa fie calculate. Omul are dreptate si eu ma enervez la culme, pe cei ce nu dau semnal, macar cativa metri inainte de a efectua manevra. Intrati pe alta banda in lung, nu brusc . Stiu, nu se depaseste coloana la semafor. Spre deosebire de conserve, gabaritul ne permnite sa ne repliem langa o conserva. Pe 4 roti nu as executa manevra, riscul de a bloca traficul e mare, am vazut specimene care fac acest lucru, raman ca (cuvant jignitor) acolo si merita trimisi la origini. Teoria mea, ca astia sunt cei mai prosti si mai periculosi conservari si pentru ei si pentru noi. Editat de fast_arrow
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Viteza nu inseamna 100 km / ora, viteza este considerata miscarea autoturismului/motocicletei de pe loc.

 

Toate accidentele de exemplu au in procesul verbal : nerespectarea distantei sau a vitezei de deplasare pentru oprirea in conditii de siguranta.

 

Doar urcandu-te pe motocicleta sansa de a fi accidentat a crescut de la 10% la 50%. Daca mai tragi si de gaz aceasta creste pana la 99%.

 

Concluzie: in oras viteza minima posibila, atentie maxima si cel mai important !!!! NU VA UITATI DUPA FETELE DEZBRACATE !!!!!!!

 

Bafta si aderenta maxima

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Am inteles ca ieri a fost mare intalnire la Predeal. Am avut si eu treaba prin Bucuresti ieri asa ca am plecat din Brasov catre Bucuresti pe la 10:45. Dupa Predeal am avut ocazia sa intalnesc grupuri de cate 5-6 chiar si 15 motociclisti, depaseau cu totii in coloana neaparat pe linie continua, si neaparat cand veneau masini pe contrasens. De respectarea vitezei legale nu se mai pune problema. In astfel de cazuri, nu stiu de ce va plangeti cu totii ca nu sunteti respectati in trafic. De ce nu puteti sta si voi la coada la semafor ca si restul autovehiculelor ? Legile de circulatie nu sunt facute pentru toti ? Eu ca am conserva sunt mai fraier si trebuie sa stau la coada ca am gabarit mare si nu pot depasi coloana la semafor ?

 

P.S. Sunt absolut convins ca voi primi replici extrem de acide si vehemente la postul meu, dar stati si judecati la rece daca am sau nu dreptate.

Respectati si veti fi respectati !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De ce nu puteti sta si voi la coada la semafor ca si restul autovehiculelor ? Legile de circulatie nu sunt facute pentru toti ? Eu ca am conserva sunt mai fraier si trebuie sa stau la coada ca am gabarit mare si nu pot depasi coloana la semafor ?

 

P.S. Sunt absolut convins ca voi primi replici extrem de acide si vehemente la postul meu, dar stati si judecati la rece daca am sau nu dreptate.

Respectati si veti fi respectati !

poti judeca la rece in momentul in care conduci frecvent amandoua tipurile de vehicule.

majoritatea motociclistilor din trafic au cel putin tot atata experienta si cu auto.

 

ma bag printre randuri pt ca d-aia am lasat masina acasa pe de o parte..pe de alta parte,bucura-te!...vei fi cu 5 m mai aproape de semafor din cauza asta..:) ...se practica treaba asta cu succes in mai toate tarile pe care le laudam,iar conducatorii auto incurajeaza fara exceptie treaba asta.

 

..de curiozitate...cum procedeaza majoritatea soferilor in momentul in care in fata lor se afla o motocicleta stinghera in rand la semafor?..hint:se urca pe el,si-l inghesuie,pt ca e inadmisibil sa ii ocupe lui locul in trafic,in loc sa se replieze cu el pe banda.. :)

 

cat despre depasiri..eh..nu-i legal..dar..apanajul celui ingust/rapid/care nu deranjeaza prin treaba asta... :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator moshnegutzu
Am inteles ca ieri a fost mare intalnire la Predeal. Am avut si eu treaba prin Bucuresti ieri asa ca am plecat din Brasov catre Bucuresti pe la 10:45. Dupa Predeal am avut ocazia sa intalnesc grupuri de cate 5-6 chiar si 15 motociclisti, depaseau cu totii in coloana neaparat pe linie continua, si neaparat cand veneau masini pe contrasens. De respectarea vitezei legale nu se mai pune problema. In astfel de cazuri, nu stiu de ce va plangeti cu totii ca nu sunteti respectati in trafic. De ce nu puteti sta si voi la coada la semafor ca si restul autovehiculelor ? Legile de circulatie nu sunt facute pentru toti ? Eu ca am conserva sunt mai fraier si trebuie sa stau la coada ca am gabarit mare si nu pot depasi coloana la semafor ?

 

P.S. Sunt absolut convins ca voi primi replici extrem de acide si vehemente la postul meu, dar stati si judecati la rece daca am sau nu dreptate.

Respectati si veti fi respectati !

hai sa iti zic si eu ceva. un prieten din Grecia imi spune ca prin oras cu motoreta circula cu 150Km/h. printre masini aproape de ele.. intrebandu-l de? ca e cam mult; el imi zice: ca nu avea cum sa mearga mai incet pentru ca era impins de la spate de alti motociclisti. acolo la semafor cei cu masina ii faceau loc, iar prin oras sau pe strada nu a vazut nici o masina care sa iasa din rand sau sa vireze brusc. ci din contra ii faceau loc.

 

recomandarea mea e sa strangi niste bani si sa te duci in excursie intro tara mai civilizata din punct de vedere rutier, si acolo vei vedea care e diferenta dintre motocicleta si masina pe sosele. nu mai sari la gatul nostru.strecurandu-ne si trecand paralel cu tine la semafor facem loc celui din spate sa fie cu 3metri mai in fata putand sa plece si el mai repede si eliberand intersectia, pentru a fluidiza traficul. dar vad ca tu nu stii de asa ceva, ai impresia ca trebuie sa stau la rand sa astept urmatoarea culoare verde a semaforului adunand o coloana in spatele nostru.

 

treziti-va fratilor la realitate si nu mai dormiti!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu prietene, hai sa-ti zic eu ce faci. Creezi nervi si tensiune in trafic asta faci. Am ajuns sa ma uit de trei ori in oglinda din dreapta inainte a vira la dreapta intr-o intersectie de teama sa nu vina vreun zeu sa ma depaseasca prin dreapta si sa calc peste el. Precum spuneam, respecta si vei fi respectat. Nu faci nici un rau nimanui stand la coada la semafor. Din cotra, respecti legea si pe ceilalti participanti la trafic. Atunci cand "conservarii" asa cum va place sa-i denumiti nu respecta legea si se nasc accidente stiti cu totii sa-i urati numai de bine si sa fiti vehementi in afirmatii dar cand voi nu respectati legea si pe ceilalti va scuzati si mai mult decat atat gasiti justificari stupide comportamentului vostru in trafic.

Imi cer scuze ca am generalizat, imi cer scuze in special in fata celor care circula regulamentar si respecta regulile de circulatie precum si pe noi, "conservarii". Nu uita ca prima regula ca sa eviti un accident este sa-l previi.

Drumuri bune tuturor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu prietene, hai sa-ti zic eu ce faci. Creezi nervi si tensiune in trafic asta faci. Am ajuns sa ma uit de trei ori in oglinda din dreapta inainte a vira la dreapta intr-o intersectie de teama sa nu vina vreun zeu sa ma depaseasca prin dreapta si sa calc peste el. Precum spuneam, respecta si vei fi respectat. Nu faci nici un rau nimanui stand la coada la semafor. Din cotra, respecti legea si pe ceilalti participanti la trafic. Atunci cand "conservarii" asa cum va place sa-i denumiti nu respecta legea si se nasc accidente stiti cu totii sa-i urati numai de bine si sa fiti vehementi in afirmatii dar cand voi nu respectati legea si pe ceilalti va scuzati si mai mult decat atat gasiti justificari stupide comportamentului vostru in trafic.

Imi cer scuze ca am generalizat, imi cer scuze in special in fata celor care circula regulamentar si respecta regulile de circulatie precum si pe noi, "conservarii". Nu uita ca prima regula ca sa eviti un accident este sa-l previi.

Drumuri bune tuturor!

Prietene, sti ce-ti zic eu? ...pune mana si apuca-te de scoala pentru A, ia-ti un motor, mergi cu el macar vreun an asa, nu doar duminica ci zi de zi prin trafic ...si posteaza apoi ce ai postat tu aici in ultimile 2 posturi. Chiar sunt curioasa daca o sa ai aceeasi atitudine (asta in cazul in care recunosti).

Numai bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator moshnegutzu
Nu prietene, hai sa-ti zic eu ce faci. Creezi nervi si tensiune in trafic asta faci. Am ajuns sa ma uit de trei ori in oglinda din dreapta inainte a vira la dreapta intr-o intersectie de teama sa nu vina vreun zeu sa ma depaseasca prin dreapta si sa calc peste el. Precum spuneam, respecta si vei fi respectat. Nu faci nici un rau nimanui stand la coada la semafor. Din cotra, respecti legea si pe ceilalti participanti la trafic. Atunci cand "conservarii" asa cum va place sa-i denumiti nu respecta legea si se nasc accidente stiti cu totii sa-i urati numai de bine si sa fiti vehementi in afirmatii dar cand voi nu respectati legea si pe ceilalti va scuzati si mai mult decat atat gasiti justificari stupide comportamentului vostru in trafic.

Imi cer scuze ca am generalizat, imi cer scuze in special in fata celor care circula regulamentar si respecta regulile de circulatie precum si pe noi, "conservarii". Nu uita ca prima regula ca sa eviti un accident este sa-l previi.

Drumuri bune tuturor!

ai permis prietene? daca da din cate tin minte undeva in codul rutier scria ceva de genu: este permisa depasirea prin dreapta daca spatiul iti permite sau daca vehicolul din fata vireaza stanga. si ca sa stii am si eu categoria A si B si am condus si masini si motociclete. iar la faza cu zmeul care sa il calci nu cred ca ai voie sa virezi brusc fara sa semnalizezi. de cele mai multe ori zmeii astia care zici tu sant dati de pamant doar cand un cocalar cu maneaua data la maxim vireaza brusc dandu-si seama ca avea sa rateze locatia de destinatie.

la servici ma duc cu fratele cu masina lui, iar de multe ori ma iau la cearta din cauza semnalizarii si vitezei, atat a lui si a celorlalti participanti la trafic. tin sa iti precizez ca duc uneori adevarate dispute cu el din cauza ca el, la fel ca tine ne crede niste zmei. dar de cele mai multe ori ii dovedesc unde nu este atent si unde nu santem noi vazuti. :lol: noi daca am merge cu motorul in 5-6-7mii de ture repede se zice: 200 avea, stiu eu sigur. dar daca o masina trece cu 140....... nu avea mai mult de 100Km/h desi avem tobe zgomotoase nu santem vazuti.

cand doua masini fac accident avand la cauza neacordarea de prioritate sau viteza, nu spuneti nimica, dar daca se face un accident avand implicata o motocicleta repede ni se sare in cap spunandu-se ca noi santem de vina si obisnuita replica: NU L-AM VAZUT!!!

 

HAI SA FIM EGALI IN DREPTURI PENTRU CA SANTEM TOT PARTICIPANTI LA TRAFIC, FIE CU MOTORETA FIE CU MASINA!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu ma dau mereu la o parte ori de cate ori pot. Nu ma deranjeaza cu nimic sa fiu depasit de motoare cand sunt in coloana chiar si la semafor. Mi se pare normala practica asta. Dar sa-mi spui ca e normal sa ma depasesti in curba fara vizibilitate si sa ma faci pe mine sa imi aleg trasa in functie de trasa ta mi se pare nesimtire. Atat! Doar in acest caz! Cand merg cu motoru nu-i depasesc pe altii in curba asa ca eu nu sunt in asentimentul celor care fac asa! Si sa va mai zic ceva: nu ma bag niciodata pe parte dreapta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator moshnegutzu
Prietene, sti ce-ti zic eu? ...pune mana si apuca-te de scoala pentru A, ia-ti un motor, mergi cu el macar vreun an asa, nu doar duminica ci zi de zi prin trafic ...si posteaza apoi ce ai postat tu aici in ultimile 2 posturi. Chiar sunt curioasa daca o sa ai aceeasi atitudine (asta in cazul in care recunosti).

Numai bine!

de aceiasi parere sant si eu. dar cel mai sigur dupa ce va fi dat de pamant prima data sau va avea ocazia, nu se va mai urca pe doua roti.

 

la ultimul miting de la piatra neamt, unul din politistii de la circulatie a recunoscut si a spus in felul urmator.: Un motociclist este mult mai atent in trafic, mai ales cei care conduc si masini. astea au fost vorbele dansului

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

moshnegutzule, o dam deja in polemica si nu-mi place. Eu mi-am spus punctul de vedere pe care mi-l sustin in continuare. Legile de circulatie sunt facute pentru toti, iar respectarea lor este cea care va duce la reducerea numarului de accidente, respectul intre participantii la trafic si conduita preventiva indiferent ca ne aflam la volan sau la ghidon. Este ultimul meu post in acest topic.

Drumuri bune tuturor !

LE. Te-ai intrebat de a afirmat asta politistul ? Pentru ca cei care conduc si din spatele volanului, stiu cum se vede totul din "conserva".

Editat de TheRadar
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator moshnegutzu

fratilor fiecare face ce vrea cu viata lui, dar inainte de a te risca pe tine trebuie sa te gandesti si la cel de langa tine sau la cei care te asteapta acasa.

 

de acum nici eu nu mai scriu aici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator CristiBoroi

@The Radar

Prietene, esti trist si ipocrit mai ales, ca majoritatea romanilor. Spui ca nu vrei sa creezi polemica dupa ce deja ai creat-o.

Doar pentru ca tii parte numai unei categorii, conservarii, fara sa incerci sa te pui si in situatia celeilalte parti, motociclistii, scuteristii, biciclistii etc., asta nu inseamna obiectivitate si dorinta de a veni cu ceva util. Este pur si simplu o meschinarie pornita din dorinta de a fi bagat in seama pe forum. Atat si nimic mai mult. Ai deja 7 posturi din care ai gresit vreo 9. Adica mai pe intelesul tau.... doua vorbe si trei prostii.

Conduc masini prin Bucurestiul asta si prin toata tara din '92 si stiu foarte bine ce spun. Am atatea argumente sa-ti combat "teoria" autosuficienta incat nu merita sa-mi obosesc tastatura pentru tine. Pune mana si citeste, documenteaza-te, experimenteaza si pe urma vin-o iar (Long Live The IRIS :lol: ) ca sa stam de vorba ca participanti la trafic, nu ca inamici.

Culca-te la loc, trezeste-te, si dupa ce bei o cafea revin-o si mai stam de vorba.

Pana una-alta, din punctul meu de vedere faci parte -asa cum i-am mai spus cuiva pe forum- din categoria compatriotilor de care imi este rusine ca sunt contemporan cu ei.

Sleep tight.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator moshnegutzu
@The Radar

Prietene, esti trist si ipocrit mai ales, ca majoritatea romanilor. Spui ca nu vrei sa creezi polemica dupa ce deja ai creat-o.

Doar pentru ca tii parte numai unei categorii, conservarii, fara sa incerci sa te pui si in situatia celeilalte parti, motociclistii, scuteristii, biciclistii etc., asta nu inseamna obiectivitate si dorinta de a veni cu ceva util. Este pur si simplu o meschinarie pornita din dorinta de a fi bagat in seama pe forum. Atat si nimic mai mult. Ai deja 7 posturi din care ai gresit vreo 9. Adica mai pe intelesul tau.... doua vorbe si trei prostii.

Conduc masini prin Bucurestiul asta si prin toata tara din '92 si stiu foarte bine ce spun. Am atatea argumente sa-ti combat "teoria" autosuficienta incat nu merita sa-mi obosesc tastatura pentru tine. Pune mana si citeste, documenteaza-te, experimenteaza si pe urma vin-o iar (Long Live The IRIS :) ) ca sa stam de vorba ca participanti la trafic, nu ca inamici.

Culca-te la loc, trezeste-te, si dupa ce bei o cafea revin-o si mai stam de vorba.

Pana una-alta, din punctul meu de vedere faci parte -asa cum i-am mai spus cuiva pe forum- din categoria compatriotilor de care imi este rusine ca sunt contemporan cu ei.

Sleep tight.

:lol: :) sant perfect deacord cu tine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator CristiBoroi

P.S. Am sa te rog sa iei ca pe un compliment felul in care ti-am scris ID-ul. Un radar este un aparat care ofera o imagine echidistanta a obiectelor sau fenomenelor pe care le analizeaza. Ar fi super simpatic pentru mine cel putin, daca tot ti-ai ales un asemenea ID, sa-i respecti macar semnificatia. Over and out.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...