Sari la conținut

Cum Prevenim Un Accident? Conducere Responsabila


moscku
 Share

Postări Recomandate

claxon si turatii...numai in RO se putea propune asa ceva pt evitarea accidentelor.

Invatati sa franati in orice conditii si anume corect. Nu va invata nimeni asa ceva in scolile auto din RO.

Ca si voncluzie :

1. cascati ochii la toti participantii din trafic pentru a putea anticipa intentiile acestora

2. mana din gaz mai usoara

3.franarea corecta

 

In rest povesti

 

PA!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 610
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Probabilitatea de accident din propria experienta: La 20.000 km, un accident f. usor ( punerea jos, deteriorare oglinda,sgariere)

La 80.000 km un accident serios ( motocicleta se duce zeci de m, oase rupte, dar te refaci in 2-3 luni)( in nici un caz lovire frontala)

Precizia creste odata cu cresterea nr de km parcursi si cu frecventa folosirii. Eu merg zilnic in anotimpul uscat iar de parcurs am sute de mii de km.

Datele altor motociclisti ar permite stabilirea unor valori medii.

 

Nu cred ca este relevant faptul ca daca ai Km esti invincibil in fata unui accident

Poti sa ai o zi sau 50 ani experienta si daca un idiot trece pe rosu si te loveste lateral sau zeci de mii de alte situatii in care nu ai timp nici sa clipesti ,azungi statistica.Pilotajul nu se invata in ani ci in ore iar regulile de circulatie trebuiesc respectate .Mai intervine soarta in care cred de cind o tipa mi-a spus ce o sa fac in urmatoarele 3 zile si culmea ,asa a fost inclusiv ce o sa fac peste 3-4 ore care s-a adeverit cu toate ca am incercat sa pacalesc prezicerea ea s-a intimplat intocmai.Daca suntem sortiti sa se intimple ceva nu cred ca mai are asa mare importanta nr de Km .Pilotajul este bun pentru a creste increderea in mine si regulile de circulatie pentru a nu fi eu raspunzator iar ce ramane este soarta Trebuie sa avem grija ce-si doresc prietenii pentru ca bogatia unuia inseamna saracia celuilalt.Noi schimbam soarta celorlalti si ei pe a noastra ca asa lucreaza universul cind cineva cistiga altul pierde

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Pai si ce te faci cand boul boului iese din parcare brusc...in fata ta? Bafta ca io aveam 20km/ora...dar tot am oprit brusc in poponeata lui....si ca sa fie treaba treaba boul a fost si mai bou si s-a pus pe dat cu spatele...ce mama lu' ma-sa a vrut sa faca nu stiu cert e ca ce ambalat ce claxon...nimic nu a tinut pentru ca boul nici macar nu a simtit ca a lovit ceva...ca sa-l opresc am inceput sa-i bat cu mana in parbrizul din spate: "opreste (cuvant urat) ce mata faci??????"

Raspunsul a fost : Io am semnal, tu sa te asiguri...ca tu te-ai bagat in spatele meu...etc

Pai nu ma (cuvant jignitor) ca io am fost aici mereu...tu te-ai bagat in fata mea si io am oprit la timp ...

Si ca sa fie treaba treba nici nu avea semnale pentru dat cu spatele

Si ma intreb si acum cum dracu m-a controlat si nu i-am dat o casca in dinti si lui si proastei de nevasta-sa care facea gargara ca noi nu suntem atenti, extremisti...si cate si mai cate

M-a apucat turbarea si i-as impusca pe dobitocii astia

Recunosc frate si io am facut-o lata de cateva ori dar recunosc...am gura mica..nu fac gargara si spun ca io am semnal si ca tu (cuvant jignitor) care mergi pe strada drept sa-mi dai mie prioritate care ies din parcare si sa mai si anticipezi ca io dau cu spatele si nu am semnale...

UFFF mi-am mai varsat naduful dar boul tot bou ramane

cum "moto: fara"?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

attachicon.gifIMAG0092.jpgattachicon.gifIMAG0099.jpg

 

Sa evitam asta!!!!!!!! Ia dati-va cu parerea...

 

Mereu trebuie sa iei in calcul faptul ca e posibil ca din spatele tau sa vina un sofer neatent sau cu viteza prea mare pentru a frana intre timp ce tu astepti la intersectie/semafor/trece pietoni .

Era mentionat si in cateva carti despre motociclism ,cel mai bine sa opresti pe marginea benzii (nu pe mijloc) astfel incat daca vine cu viteza din spate sa te poata evita.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...
  • 2 weeks later...

Ce ziceti de niste scurte intalniri in care sa invatati franare si evitare catd o ora in fiecare weekend

De admirat gestul tau, eu as veni si as mai aduce si un prieten.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va strangeti macar 5 si stabilim pentru sambata in functie de ce vreti sa invatati stabilim si locatia

 

Propun sa facem un Google doc astfel incat sa ne organizam mai usor si sa nu spamam threadurile. Ceva de genul https://docs.google.com/spreadsheet/ccc?key=0AjZj7j0qCxmTdGdPUDd1Q0pxMGdqVC1zR1lFRjJoZVE&usp=sharing

 

In exemplul asta am pus 2 zile de weekend 8:00-20:00 sau ce interval stabileste OveR. Se ia intervalul orar in care se suprapun cat mai multi "cursanti" dornici sa invete cum sa isi salveze pielea si aia e, ne vedem la AMCKART sau whatever.

 

Cand se aduna minim X participanti luam legatura intre noi sa confirmam intalnirea, locul, ce vrem sa exersam, etc si asta este.

 

Cum vi se pare?

Editat de kaiten
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare,

 

ma bag si eu sambata daca ne strangem.. de preferat inainte/dupa marsul de la 13:00. Daca nu, oricand are timp colegul nostru...eventual seara cand termina lumea serviciul

 

Anul trecut am fost singur in parcare la Ikea si am facut franari si cerculete pana au inceput sa ma doara picioarele. Ajuta foarte mult, pt ca inveti sa dozezi frana, mai inhibi instinctul de a te arunca pe maneta de frana in situatii de urgenta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...