Sari la conținut

Permis La 49 Da Sau Nu?


massab
 Share

Postări Recomandate

Salutare

Am si eu o intrebare

trebuie sau nu trebuie permis la scooter de 49 inmatriculat la politie?

unii spun ca trebuie altii spun ca nu trebuie si nu am reusit sa fac rost de articolul din lege sa ma uit peste el

lamuriti-ma ca sunt in ceata total

Scuterul nu are pedale

Mersi anticipat :hug: :what: :what:

Asfalt uscat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare

Am si eu o intrebare

trebuie sau nu trebuie permis la scooter de 49 inmatriculat la politie?

unii spun ca trebuie altii spun ca nu trebuie si nu am reusit sa fac rost de articolul din lege sa ma uit peste el

lamuriti-ma ca sunt in ceata total

Scuterul nu are pedale

Mersi anticipat :hug: :what: :what:

Asfalt uscat

nu frate da tre sa ai peste 16 ani si sa porti casca :D <- (nu ca asta)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare

Am si eu o intrebare

trebuie sau nu trebuie permis la scooter de 49 inmatriculat la politie?

unii spun ca trebuie altii spun ca nu trebuie si nu am reusit sa fac rost de articolul din lege sa ma uit peste el

lamuriti-ma ca sunt in ceata total

Scuterul nu are pedale

Mersi anticipat :hug: :what: :what:

Asfalt uscat

Eu am avut scuterul inmatriculat ! si nu mi-a zis nimeni nimic ..am mers si fara test de legislatie ! nu are nici o treaba ca e inscris la primarie sau inmatriculat la politie . Numai sa scrie pe talon ca e moped si viteza maxima constructiva e 45 km/h ! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru moped nu iti trebuie permis, dar in schimb trebuie sa ai dovada de cunoastere a legislatiei, iar aceasta dovada care se elibereaza de o scoala de soferi autorizata poate fi inlocuita si cu permis de conducere orice categorie, cu alte cuvinte fa scoala ca e mai sanatos.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si daca scrie in talon , ciclomotore ? e ok :hug: ?

 

trebe sa nu aibe mai mult de 50 cc si sa nu aiba mai mult de 5 cai putere, si viteza prin constructzie 45/h

nu trebe permis dar trebe cursu ala de legislatzie deci oricum treci prin scoala

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutations :D

ca si cum restul parerilor n-ar fi de-ajuns, hop, sar si eu cu confirmarea faptului ca pentru a merge pe drumuri publice cu ceva sub 49cmc iti trebe minim un curs de legislatie rutiera care sa ateste faptul ca intr-adevar cunosti cateva reguli/indicatoare de pe drumuri.... (cum spune si regula bunului simt; nu poti sa te duci la piata sa cumperi fara sa stii sa faci 2-3 calcule... :what: )

nu stiu care e diferenta legala intre: mopede, ciclomotoare, motocicluri, scutere :what: dar eu in talon am scris motociclu (<50cmc) si politia imi zice ca-mi trebe permis (pe care il am) :eek:

 

CHEERS! m8s :hug: :sick:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai eu am scoala de soferi autorizata chiar in bloc. Deci proprietarul scolii e vecin cu mine. si scoala e chiar in bloc. Iar la scara afara are autoturisme si motoare. Si pt mopeduri faci acel mic curs pe mopedul tau.

 

Si cat timp imi ia acel curs? Banuiesc ca o zi. Sau 1 sapt maxim. Imi elibereaza un mic act de absolvire. Ce daca ma costa si ala. Dau si acolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai eu am scoala de soferi autorizata chiar in bloc. Deci proprietarul scolii e vecin cu mine. si scoala e chiar in bloc. Iar la scara afara are autoturisme si motoare. Si pt mopeduri faci acel mic curs pe mopedul tau.

 

Si cat timp imi ia acel curs? Banuiesc ca o zi. Sau 1 sapt maxim. Imi elibereaza un mic act de absolvire. Ce daca ma costa si ala. Dau si acolo.

 

'testul' ala ar trebui sa fie teoretic, nu practic. nu se da pe nici un moped... te duci la cateva ore de legislatie, si cand crezi ca esti in stare sa faci un chestionar cu minim 22 de puncte ii zici profesorului de legislatie. el iti semneaza chestionarul, si la secretariat iti elibereaza dovada ce ti-o trebuie sa le-o arati la politai.

 

ps. poate dura de la cateva zile, pana la cateva luni :hug:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...