Sari la conținut

Piaggio X9 250 Evolution Fan Club


otrofin
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 62
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

L-am luat la inceputul lui aprilie. Motor de 250cmc, 20 CP, spatiu depozitare pentru 1 casca integrala (nu incap 2 casti, nici daca sunt casti open face). Mai multe detalii gasiti la www.piaggio.ro

 

In primele 2 zile am facut 200 km de placere, prin inghesuiala din oras... E super scooter :lol: . Te strecori usor la semafoare, demaraj de nota 10 (nu prea se asteapta nimeni sa pleci asa rapid cu un scooter) :nono: , consum in jur de 4-4.5, si ce imi place cel mai mult e ca pot sa merg la costum si cravata fara sa arat caraghios!

 

Nu am decat cuvinte de lauda pana acum. O sa va scriu ce si cum e cu service-ul, ca la 1000 km trebui sa ma duc la verificare...

 

Pana atunci, cateva poze ;)

 

:smoke:

post-18072-1177480208_thumb.jpg

post-18072-1177480564_thumb.jpg

post-18072-1177480604_thumb.jpg

post-18072-1177480632_thumb.jpg

post-18072-1177480661_thumb.jpg

post-18072-1177480703_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

L-am luat la inceputul lui aprilie. Motor de 250cmc, 20 CP, spatiu depozitare pentru 1 casca integrala (nu incap 2 casti, nici daca sunt casti open face). Mai multe detalii gasiti la www.piaggio.ro

 

In primele 2 zile am facut 200 km de placere, prin inghesuiala din oras... E super scooter :lol: . Te strecori usor la semafoare, demaraj de nota 10 (nu prea se asteapta nimeni sa pleci asa rapid cu un scooter) :nono: , consum in jur de 4-4.5, si ce imi place cel mai mult e ca pot sa merg la costum si cravata fara sa arat caraghios!

 

Nu am decat cuvinte de lauda pana acum. O sa va scriu ce si cum e cu service-ul, ca la 1000 km trebui sa ma duc la verificare...

 

Pana atunci, cateva poze ;)

 

:smoke:

 

misto...sa-l stapanesti sanatos....cum se comporta in afara orasului?....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

misto...sa-l stapanesti sanatos....cum se comporta in afara orasului?....

 

 

Inca nu am iesit cu el din oras. Sau mai bine zis inca nu am facut un drum mai lung. Am fost pe DN1 pana la Corbeanca, si am mai iesit intr-o zi pana la Mogosoaia. Merge super, insa nici eu nu l-am fortat. Pana fac 1000 km ei spun ca ar fi bine sa il folosesc la 80% din capacitate, apoi sa cresc progresiv pana la performantza maxima. Asa ca cel mai tare am mers cu 96 km/h (are un display haios cu tot soiul de info, inclusiv viteza maxima atinsa), dar in general nu am sarit de 90. In oras ii mai dau reprize de 80 unde nu e trafic si stiu ca e drumul ok. Pot spune ca se comporta excelent, e foarte stabil, il simt bine asezat pe drum, iar franarea e pe masura. Inca nu am fost pus in situatia de a frana extrem de brusc ;) si sper nici sa nu ajung in situatia asta. :nono:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inca nu am iesit cu el din oras. Sau mai bine zis inca nu am facut un drum mai lung. Am fost pe DN1 pana la Corbeanca, si am mai iesit intr-o zi pana la Mogosoaia. Merge super, insa nici eu nu l-am fortat. Pana fac 1000 km ei spun ca ar fi bine sa il folosesc la 80% din capacitate, apoi sa cresc progresiv pana la performantza maxima. Asa ca cel mai tare am mers cu 96 km/h (are un display haios cu tot soiul de info, inclusiv viteza maxima atinsa), dar in general nu am sarit de 90. In oras ii mai dau reprize de 80 unde nu e trafic si stiu ca e drumul ok. Pot spune ca se comporta excelent, e foarte stabil, il simt bine asezat pe drum, iar franarea e pe masura. Inca nu am fost pus in situatia de a frana extrem de brusc ;) si sper nici sa nu ajung in situatia asta. :nono:

 

iti zic eu ca merge usor in afara orasului...adica poti face sigur drumuri lungi cu el ...eu am de 125 si ies in fiecare sambata (ultima sambata am fost la Sinaia)...weekend-ul viitor as face Cheia...pe DN 1 i am dat maxim 100/ora...mai mult nu prea ai unde(mai ales pe langa Valea Prahovei)

Editat de flying--boy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

iti zic eu ca merge usor in afara orasului...adica poti face sigur drumuri lungi cu el ...eu am de 125 si ies in fiecare sambata (ultima sambata am fost la Sinaia)...weekend-ul viitor as face Cheia...pe DN 1 i am dat maxim 100/ora...mai mult nu prea ai unde(mai ales pe langa Valea Prahovei)

 

 

Super! Motor de 125 si i-ai dat 100 km/h? Cum se comporta (ma refer la zgomot, vibratii, etc)? Stiu ca la motorul de 125 viteza maxima ei spun ca e 105 km/h. Daca o sa imi propun sa iei intr-un week-end spre munte, o sa dau o strigare aici, poate ne strangem mai multi...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Super! Motor de 125 si i-ai dat 100 km/h? Cum se comporta (ma refer la zgomot, vibratii, etc)? Stiu ca la motorul de 125 viteza maxima ei spun ca e 105 km/h. Daca o sa imi propun sa iei intr-un week-end spre munte, o sa dau o strigare aici, poate ne strangem mai multi...

 

 

scuterul meu are 140 pe bord...deocamdata i am dat numai 100 (deoarece am numai 1800 km cu el)....la 100/ora nu face un zgomot exagerat (normal ca nu se aude ca o bicicleta...)...vibratii (nu stiu ce sa ti zic)...din cate il simt eu asa cred ca s ar apropia de 120 ...cu iesitul :eu ies in fiecare weekend (saptamana asta o sa ma intorc sambata,ca sa merg duminica la SMAEB)....daca vrei sa mergem ,incercam sambata asta o Sinaia-Cota 1400 (sau alta destinatie)...nu o sa mergem tare:85-90 (nici nu prea ai unde sa i dai mai mult:you'll see)....daca vrei sa mai aduci lume,sa te asiguri ca au placute,scutere OK tehnic si stiu sa mearga calumea...mai vorbim

PS:scuze de offtopic pt ceilalti cititori ai topicului

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

scuterul meu are 140 pe bord...deocamdata i am dat numai 100 (deoarece am numai 1800 km cu el)....la 100/ora nu face un zgomot exagerat (normal ca nu se aude ca o bicicleta...)...vibratii (nu stiu ce sa ti zic)...din cate il simt eu asa cred ca s ar apropia de 120 ...cu iesitul :eu ies in fiecare weekend (saptamana asta o sa ma intorc sambata,ca sa merg duminica la SMAEB)....daca vrei sa mergem ,incercam sambata asta o Sinaia-Cota 1400 (sau alta destinatie)...nu o sa mergem tare:85-90 (nici nu prea ai unde sa i dai mai mult:you'll see)....daca vrei sa mai aduci lume,sa te asiguri ca au placute,scutere OK tehnic si stiu sa mearga calumea...mai vorbim

PS:scuze de offtopic pt ceilalti cititori ai topicului

 

Week end-ul asta sigur nu ies, dar tinem legatura pe tema asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

oricum sfatul meu e sa folosesti scuterul asta la potential maxim deoarece e un scuter CARE POATE....sa te invarti prin Bucuresti poti folosi si un scuter de 49cc.....e pacat de el....cred ca o sa mi iau si eu ;variante:Aprilia Atlantis 500,Yamaha Majesty 400,Gilera Nexus 500,Kymco Xciting 500,Peugeot Satelis 500=astia sunt regii scuterelor....

Editat de flying--boy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

x9 e cel mai misto scuter pentru mine ;) dupa hexagon (mai vechi putin, dar marfa). Mai ales ca eu am varianta in "miniatura" a hexagonului: sfera, si e super stabil, are super frane, demarajul cu 2 pe el cam lasa de dorit pt ca e de 50 de cm, dar cu 1 pasager este perfect... eu as vrea un hexagon de 125 in 4 timpi sau un x8,x9. :nono:

Editat de Alex_16
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

oricum sfatul meu e sa folosesti scuterul asta la potential maxim deoarece e un scuter CARE POATE....sa te invarti prin Bucuresti poti folosi si un scuter de 49cc.....e pacat de el....cred ca o sa mi iau si eu ;variante:Aprilia Atlantis 500,Yamaha Majesty 400,Gilera Nexus 500,Kymco Xciting 500,Peugeot Satelis 500=astia sunt regii scuterelor....

 

Eu am stat la indoiala intre X9, Gilera Nexus si Yamha X-Max. Toate de 250. Am ales X9 mai ales datorita formei si dimensiunii. Eu sunt destul de mare (1,84 si 90 kg) si atat Gilera cat si X-Max mi s-au parut cam mici (desi dimensiunile pe hartie sunt asemanatoare).

 

Avantaje X-max: spatiu de depozitare sub sa (incap clar 2 casti), si forma seii (mult mai placuta decat la X9)

Dezavantaje X-max: desi dimensiunile pe hartie sunt ok, in realitate pare mica in comparatie cu X9

 

Avantaje Nexus: aspect sportiv, agresiv, apropiat de un motor.

Dezavantaje Nexus: spatiu mic de depozitare (intra o casca si cam atat), ca si X-max pare mic in comparatie cu X9, comenzile de pe ghidon (faruri, claxon, etc.) destul de meschine ca si design

 

Avantaje X9: dimensiune, aspect elegant, spatiu depozitare suficient (incape 1 casca si un rucsac)

Dezavantaje X9: sa usor incomoda (destul de subtire pentru o persoana cu un dorsal mai mare...)

 

Ca si pret / performante, sunt asemanatoare, dar eu mi-am ales X9. Daca vrei sa vezi cum se simte, ne putem vedea intr-o dupa amiaza. :nono:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am stat la indoiala intre X9, Gilera Nexus si Yamha X-Max. Toate de 250. Am ales X9 mai ales datorita formei si dimensiunii. Eu sunt destul de mare (1,84 si 90 kg) si atat Gilera cat si X-Max mi s-au parut cam mici (desi dimensiunile pe hartie sunt asemanatoare).

 

Avantaje X-max: spatiu de depozitare sub sa (incap clar 2 casti), si forma seii (mult mai placuta decat la X9)

Dezavantaje X-max: desi dimensiunile pe hartie sunt ok, in realitate pare mica in comparatie cu X9

 

Avantaje Nexus: aspect sportiv, agresiv, apropiat de un motor.

Dezavantaje Nexus: spatiu mic de depozitare (intra o casca si cam atat), ca si X-max pare mic in comparatie cu X9, comenzile de pe ghidon (faruri, claxon, etc.) destul de meschine ca si design

 

Avantaje X9: dimensiune, aspect elegant, spatiu depozitare suficient (incape 1 casca si un rucsac)

Dezavantaje X9: sa usor incomoda (destul de subtire pentru o persoana cu un dorsal mai mare...)

 

Ca si pret / performante, sunt asemanatoare, dar eu mi-am ales X9. Daca vrei sa vezi cum se simte, ne putem vedea intr-o dupa amiaza. :nono:

 

oricum..gusturile nu se discuta si de aceea nu tre sa te justifici...orice scuter are avantaje si dezavantaje....din pacate noi ne uitam in 99% din cazuri la BANI...asta i realitatea....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Salutare.

 

Dupa mai mult de 30000Km pe X9, de la amalfi de 180, evo200, si in prezent evo500 ma consider avizat, asa ca daca aveti curiozitati va raspund cu placere.

 

Evo-ul tau de 250 l-am vazut intr-o zii la semafor daca mai tii minte.Si eu eram tot cu x9 al meu care este tot gri.

 

Sa-ti traiasca! Incearca sa nu-l dai pe jos ca e mare belea cu oglinzile ale care se rup ca un piscot la cel mai usor contact cu solul.

 

Oricum la banii astia ai facut o alegere buna.

Mai era misto Burgmanul de 400cmc dar este mai scump un pic.

 

 

Pentru cine are A-ul si are timp am nevoie de oameni sa se plimbe cu X9 prin oras. Voi incerca sa platesc decent, in schimb vreau seriozitate maxima.

 

Succes!

bebe

0722.211031

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut sunt proaspatul proprietar al unui X9 de 250 din 2001. Si as vrea sa ma lamuriti si pe mine(proprietarii de X9) mai multe chestii in legatura cu el,cum ar fi consumul,viteza optima de croaziera afara din oras,cum intra in functie ABS-ul,la cat timp trebuie schimbat uleiul,dar cureaua,are sau nu filtru de ulei?Salutari tuturor :drums:

post-1406-1179513468_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Posesorii de X9 va rog ajutati-ma si pe mine..... nu stiti de unde as putea cumpara un filtru de aer pt un piaggio X9 de 250 din 2001??? Va rog dati-mi un PM sau mes la tel:0767556117 care stiti. Salutari tuturor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu sunt din Bucuresti sunt din Arad,daca poate cineva sa-l ia si sa mi-l trimita prin posta cu plata ramburs raman dator cu o :P . Atasez 2 poze(fata,spate)ca sa vedeti cum arata.

 

Salut! vezi ca e un dealer de piaggio in targu-mures. ti-l poate trimite prin curier, daca ii platesti prin transfer bancar. mi se pare varianta cea mai simpla.

 

Salut sunt proaspatul proprietar al unui X9 de 250 din 2001. Si as vrea sa ma lamuriti si pe mine(proprietarii de X9) mai multe chestii in legatura cu el,cum ar fi consumul,viteza optima de croaziera afara din oras,cum intra in functie ABS-ul,la cat timp trebuie schimbat uleiul,dar cureaua,are sau nu filtru de ulei?Salutari tuturor :(

 

salut! intra pe site-ul: http://www.x9ownersclub.co.uk/

 

o sa vezi acolo info pe partea de intretinere. daca totusi ai nevoie de mai multe info, da-mi un semn si eventual iti trag la xerox manualul de service de la X9. bafta! :P

 

P.S. mie imi consuma in oras cam 5%. oricum, pana ajung la 1000 km merg cuminte. mai am vreo 200 :rose:

Editat de otrofin
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...

Salut din nou!

 

De la ultima postare am ajuns la 3200 km. In continuare sunt incantat de el, si am apucat sa fac si un drum mai lung (pana la Campulung Muscel). S-a comportat f bine si, cu toate ca batea vantul la greu, stabilitatea nu i-a fost afectata.

 

I-am pus si un portbagaj de 52l, ca sa nu mai stau sa scobesc sub sa dupa casca etc.

 

Ramasesem dator cu partea de service. Am facut revizia de 1000 km, la http://www.scuterservice.ro/index.html si am urmatoarele remarci:

1. Baietii de acolo sunt super ok iar seful lor - Ciprian - e un scuterist pasionat

2. Dotarile service-ului nu mi s-au parut impresionante, ca sa nu spun altfel. Cred ca sunt supra aglomerati, de abia fac fata cererii. Probabil ca se vor extinde

3. Piese de schimb... nu stiu ce sa spun :lol: . Cert este ca nu mi-au inlocuit filtrul de aer, ci l-au curatat (nici nu era foarte murdar).

 

Cam asta ar fi. Ne mai auzim,

 

tavi

:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut din nou!

 

De la ultima postare am ajuns la 3200 km. In continuare sunt incantat de el, si am apucat sa fac si un drum mai lung (pana la Campulung Muscel). S-a comportat f bine si, cu toate ca batea vantul la greu, stabilitatea nu i-a fost afectata.

 

I-am pus si un portbagaj de 52l, ca sa nu mai stau sa scobesc sub sa dupa casca etc.

 

Ramasesem dator cu partea de service. Am facut revizia de 1000 km, la http://www.scuterservice.ro/index.html si am urmatoarele remarci:

1. Baietii de acolo sunt super ok iar seful lor - Ciprian - e un scuterist pasionat

2. Dotarile service-ului nu mi s-au parut impresionante, ca sa nu spun altfel. Cred ca sunt supra aglomerati, de abia fac fata cererii. Probabil ca se vor extinde

3. Piese de schimb... nu stiu ce sa spun :moron: . Cert este ca nu mi-au inlocuit filtrul de aer, ci l-au curatat (nici nu era foarte murdar).

 

Cam asta ar fi. Ne mai auzim,

 

tavi

:finger:

si mie mi se pare dragut serviceul ala de la sincai. ciprian si catalin sunt super baieti si le au cu motoarele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 8 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...